کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
تصمیم گیری کودکان – بخش سوم
تصمیم گیری کودکان بدون تردید ، برای گرفتن بهترین تصمیم ها و یافتن مناسب ترین راه حل ها برای مشکلات ، فکر کردن به صورت گروهی درباره ی موضوع و مشکل است. تصمیم گیری کودکان

تصمیم گیری کودکان – بخش سوم
روش بارش فکری
بدون تردید ، برای گرفتن بهترین تصمیم ها و یافتن مناسب ترین راه حل ها برای مشکلات ، فکر کردن به صورت گروهی درباره ی موضوع و مشکل است.
هنگامی که کودک با انتخاب ها و گزینه های دشواری رو به رو میشود ، میتواند از بارش فکری ، یا مشکل گشایی گروهی استفاده کند ، زیرا استفاده از این روش ، نه تنها موجب پدید آمدن نظرها و دیدگاه های گوناگون درباره ی موضوع یا مشکل میشود ، بلکه کودک را با احساس ها و تفکرهای متنوع دیگران نیز آشنا می کند.
برای نمونه ، تصور کنید که فرزند شما قرار است گزارش و تحقیقی درباره ی (( درس علوم )) خود تهیه کند و هیچ ایده ی خاصی درباره ی آن ندارد. برای تمرین بارش فکری از او بخواهید که وسط کاغذی ، واژه ی علوم را بنویسد .
آنگاه موضوع های مختلفی که درباره ی علوم به ذهنش می رسند ، مثل ، آتش فشان ها ، ستارگان ، زیست شناسی ، گیاهان ، جانوران ، جانوران وحشی و جانوران اهلی را دور آن بنویسد.سپس به هر موضوعی جداگانه فکر کند و موضوعی را که به نظرش جالب تر است ، انتخاب نماید.
آنگاه درباره ی موضوع های مختلفی که حول موضوع اصلی اش وجود دارد ، خوب فکر و جالب ترین آنها را انتخاب کند. مثل ، علوم – جانوران – جوندگان – خرگوش ، یا علوم – گیاهان – درختان – درخت های میوه – درخت گیلاس.
روش مقایسه ی جنبه های مثبت و منفی
زمانی که فرزندتان نمیتواند بین دو گزینه ، یکی را انتخاب کند ، از او بخواهید که در جدولی دو ستونی ، جنبه های مثبت و منفی هر گزینه را به طور جداگانه یادداشت کند ، تا بتواند پس از مقایسه ی آنها با یکدیگر تصمیمی مناسب بگیرد.
زمانی که قصد دارید این روش را با فرزندتان تمرین کنید ، از او بخواهید که درباره ی (( موضوع )) خوب فکر کند و تمام جنبه های مثبت و منفی آن را بررسی کند.
اگر با دو موضوع همسان و مشابه مثل ، ورزش فوتبال و ورزش ژیمناستیک رو به روست ، از او بخواهید که احساس واقعی اش را درباره ی هر یک از آنها بیان کند. دقت داشته باشید ، بیشتر کودکان و نوجوانان هنگام صحبت کردن درباره ی موضوع های مختلف ، احساس های درونی شان را به راحتی ابراز می دارند و شما میتوانید به سادگی به احساس درونی آنها پی ببرید.

تصمیم گیری کودکان


تصمیم گیری کودکان

میتوانید از این روش برای بسیاری از تصمیم گیری هایتان استفاه کنید. به کار گیری از این روش ، این ویژگی را دارد که هم زمان با نوشتن جنبه های مثبت و منفی هر مورد ، میتوانید به مزیت ها و کاستی ها هر یک به طور عینی و مشخص فکر کنید.
هنگامی که کودکان بزرگ می شوند و با تعارض ها و تناقص های مختلفی در تصمیم گیری هایشان رو به رو میشوند ، مثل ، انتخاب رشته ی تحصیلی ، انتخاب شغل و استفاده از فرصت های گوناگون در زندگی شان ، میتوانند به سادگی و با استفاده از این روش تصمیمی مناسب و سنجیده بگیرند.
بنابراین اگر شما سعی کنید این روش ، را از همان دوران کودکی به فرزندانتان بیاموزید ، این شانس را به آنها می دهید که از همان ابتدا بکوشند تصمیمی هوشمندانه بگیرند.
اهمیت اولویت ها
یکی از عوامل مهمی که بر تصمیم گیری های افراد تاثیر می گذارد ، ترتیب اولویت بندی آنهاست. در واقع ، اولویت ها ، ارزش ها و اصولی هستند که هنگام تصمیم گیری همواره مدنظر قرار می گیرند.
برای مثال اگر اصل و اولویت از نظر شما سلامت و رعایت نکته های بهداشتی است ، بدون شک ، هنگام تصمیم گیری همیشه گزینه ای را انتخاب می کنید که سلامت و ایمن باشند. افرادی که مدیریتی بر تصمیم گیری هایشان ندارند و از هیچ اصل و اولویتی هنگام تصمیم گیری پیروی نمی کنند ، اغلب دچار اشتباه ، پشیمانی و احساس گناه می شوند.
حتی کودکی خردسال هم هنگام تصمیم گیری ، لازم است که اصول و مقدماتی را رعایت کند. برای نمونه ، کودکی که به ارزش صداقت و راست گویی پایبند است ، همواره می کوشد حقیقت مطلب را ، حتی اگر به ضرر خودش هم باشد ، بیان کند ، یا (( منصف بودن )) ، کودکی که سعی می کند قضاوت های عادلانه و منصفانه ای داشته باشد ، می کوشد هنگامی که دو دوستش با یکدیگر دعوا می کنند ، طرف فردی را بگیرد که گفتار و رفتار صحیح تر دارد.
شما میتوانید فهرستی از اصول و ارزش های مهم زندگی تان تهیه کنید و با فرزندتان در میان بگذارید تا آنها نیز هنگام تصمیم گیری هایشان بتوانند آن اصول و ارزش ها را مبنای تصمیم گیری هایشان قرار دهند.
منبع : کتاب الفبای زندگی کودک
تصمیم گیری کودکان
تصمیم گیری کودکان
تصمیم گیری کودکان – بخش اول تصمیم گیری کودکان – بخش اول

تصمیم گیری کودکان – بخش اول همه ی ما مجبور هستیم که تصمیم های زیادی در زندگیمان بگیریم. هر چه بیشتر تصمیم بگیریم ، یاد می گیریم که بهتر تصمیم بگیریم. تصمیم گیری کودکان – بخش اول


تصمیم گیری کودکان – بخش دومتصمیم گیری کودکان – بخش دوم

تصمیم گیری کودکان هر تصمیمی ، پیامدی خاص به همراه دارد . اگر کودکی تصمیم بگیرد‌که مدام شکلات بخورد ، دچار بیماری و ازدیاد وزن میشود. اگر کودکی تصمیم‌بگیرد که بعد از بازی ، اسباب بازی هایش را جمع کند ، میتواند مدت ها با اسباب بازی هایی سالم و تمیز بازی کند و اگر تصمیم بگیرد‌که از روی تصویرهای کتابش کپی برداری کند ، پس از مدتی میتواند نقاشی های زیبایی رسم کند. تصمیم گیری کودکان


توانایی تصمیم گیری در کودکتوانایی تصمیم گیری در کودک

توانایی تصمیم گیری در کودک کودک آنلاین: یکی از نشانه های اعتماد به نفس، قدرت تصمیم گیری است. توانایی تصمیم گیری در کودک، موجب پرورش استقلال و توانایی مقابله او با مشکلات می شود. - به فرزندتان به صورت هفتگی پول توجیبی بدهید و اجازه دهید که خودش دربارۀ چگونگی خرج کردن آن تصمیم بگیرد.


قدرت تصمیم گیری در کودکانقدرت تصمیم گیری در کودکان

قدرت تصمیم گیری در کودکان تصمیم گرفتن دارای معانی متفاوتی است. تصمیم گرفتن حتی در لحظات کوچک هم از اهمیت خاصی برخوردار است و فقط مختص لحظات حساس زندگی نمی باشد. قدرت تصمیم گیری در کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران