کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

1
کودک جسور و بی پروا
کودک جسور و بی پروا کودک آنلاین: جسارت در کودکان بسته به شرایط کودک، هم یک ویژگی مثبت و هم یک ویژگی منفی در آنان است. بعضی از بچه های عصبانی و پرخاشگر، کودکان دیگر را کتک می زنند، ولی بعضی دیگر سعی می کنند از این انرژی در راه درستی استفاده کنند. کودک جسور و بی پروا

کودک جسور و بی پروا
کودک آنلاین: جسارت در کودکان بسته به شرایط کودک، هم یک ویژگی مثبت و هم یک ویژگی منفی در آنان است. بعضی از بچه های عصبانی و پرخاشگر، کودکان دیگر را کتک می زنند، ولی بعضی دیگر سعی می کنند از این انرژی در راه درستی استفاده کنند.
یک کودک جسور از چیزی نمی ترسد و ریسک می کند تا چیزهای بیشتری را بفهمد. گاهی اوقات نیز او بی دقت می شود. گاهی به خاطر تلاش زیادی که می کند در درس هایش موفق است ولی گاهی در مدرسه به خاطر کارهای بد، عقب می افتد.
معمولاً وقتی بچه ها از جسارت خودشان در راه درستی استفاده می کنند والدین از دست آنها ناراحت و عصبانی نمی شوند. کودک به خاطر جسارت، پر انرژی بودن و فعال بودنش تشویق می شود. والدین از این می ترسند که مبادا کودک جسورشان قلدر شود و به دیگران زور بگوید.
بچه های جسور و پر انرژی وقتی به مدرسه می روند آرام تر می شوند، چون بیشتر به فکر انجام کارهای مدرسه هستند و انرژی خودشان را صرف یادگیری، بازی با بچه ها و انجام کارهای مدرسه می کنند.
با این وجود بعضی از بچه ها حالت تدافعی به خودشان می گیرند و با دیگران خشونت رفتار می کنند. والدین باید مراقب فرزندشان باشند و نگذارند او دیگران را اذیت کند.
اول اینکه مادر باید به کودکش بگوید که چه کاری درست و چه کاری نادرست است. اگر مادر همیشه حرفش یکی نباشد، کودک نمی داند که کاری انجام داده، درست است یا نه. بعضی از مادران وقتی کودکشان خشونت به خرج می دهد به دیگران می گویند پسربچه ها همین طور هستند؛ اما اگر این حرف را پیش کودک بزنید، او متوجه رفتار بدش نمی شود.
به کودک بگویید که کتک زدن، دعوا کردن و حرف بد زدن کار بدی است و هرگز به او اجازه ندهید با دیگران اینگونه رفتار کند. مادر باید سعی کند که بفهمد دلیل بد رفتاری های کودکش چیست.
شاید کودک از رفتار خود شما در خانه الگو می گیرد. اگر پدر و مادر جلوی بچه ها با هم دعوا کنند بچه ها نیز از آنها یاد می گیرند و با خواهر و برادرشان یا دوستانشان دعوا می کنند.
گاهی اوقات کودک احساس می کند که نمی تواند جلوی شما با کسی دعوا کند، در نتیجه این کار را مخفیانه انجام می دهد. گاهی نیز کودک به خاطر این که احساس می کند والدینش به حرف های او توجه ندارند و خواسته هایش را برآورده نمی کند، دست به خشونت می زند.
بعضی از بچه ها به خاطر مشکلاتی که در مدرسه دارند یا به دلیل اینکه احساس حقارت می کنند دست به خشونت می زنند. آنها به دیگران حمله می کنند تا نشان دهند قدرتمند هستند.
بچه ها وقتی احساس می کنند که پدر یا مادرشان بین آنها تبعیض قائل می شود و یا وقتی والدین آنها با کودک بدرفتاری می کنند او نیز با خواهر یا برادرش بدرفتاری می کند.
گاهی اوقات پی بردن به ریشۀ مشکلات و پرخاشگری بچه ها کار مشکلی است. اگر رفتارهای خشونت آمیز بچه ها ادامه پیدا کرد، بهتر است از یک مشاور کمک بگیرید.
ولی در بیشتر شرایط شما می توانید با رفتار درست خودتان با کودک مانع پرخاشگری او شوید. کودک می تواند از رفتارهای شما الگو بگیرد و خشونت خودش را با روش های بهتری تخلیه کند.
اگر کودک شما خشن است سعی کنید تو را به فعالیت های فیزیکی مثل فوتبال، والیبال و ... تشویق کنید تا او بتواند انرژی هایش را تخلیه کند. وقتی کودک عصبانی است به جای اینکه دوستش را بزند، عصبانیت خودش را با ضربه زدن به توپ تخلیه می کند.با کودک دربارۀ اینکه چگونه می تواند احساسات خودش را تخلیه کند حرف بزنید. مثلاً به او بگویید وقتی از دست برادرش عصبانی است نباید او را کتک بزند، بلکه با حرف هایش می تواند آرام بگیرد. به او بگویید وقتی از دست کسی عصبانی می شود، او را کتک نزند و برای کمک گرفتن پیش شما بیاید.
برای کودکتان الگوی مناسبی باشید و به او یاد دهید که وقتی دچار خشم و عصبانیت می شوید، چگونه احساسات خودتان را کنترل و آرام می کنید. مثلاً پیاده روی می کنید و از خانه بیرون می روید تا عصبانیتتان فروکش کند.
بچه ها از والدین شان الگو می گیرند. اگر شما بتوانید خشمتان را کنترل کنید، کودک از شما یاد می گیرد. وقتی کودکتان با بچه های دیگر است او را تحت نظر بگیرید.
گاهی کودک وقتی با بچه های دیگر بازی می کند به آنها حمله می کند، لباس دوستش را می کشد، با آنها کشتی می گیرد و یا به آنها حرف بد می زند. اگر خشونت های کودک خیلی شدید نبود، در کار آنها دخالت نکنید. اما اگر خشونت های کودک تان زیاد بود باید ملاحظه کنید، چون بچه های دیگر دوست ندارند کسی با آنها اینگونه رفتار کند.
وقتی کار بچه ها به خشونت و دعوا کشیده می شود توجه آنها را به چیز و یا کار دیگری جلب کنید؛ مثلاً به آنها خوراکی بدهید و یا از آنها بخواهید بازی جدیدی را دنبال کنند.
اگر این کارتان نیز فایده ای نداشت، باید به کودکتان بگویید که مراقب رفتارش باشد و با دوستانش بدرفتاری نکند. شما هم باید خودتان را عصبانی نشان دهید و با او قاطعانه حرف بزنید و هم لحنی مهربان داشته باشید و به او کمک کنید دست از رفتار بدش بردارد.
شاید کودک هنوز توانایی کنترل خشم خودش را ندارد و نمی تواند رفتارش را تغییر دهد. شما باید الگوی خوبی باشید تا کم کم یاد بگیرد خشم و عصبانیت خودش را کنترل کند.

منبع: راهنمای کامل تربیت کودک از 6 تا 9 سالگی
کودک جسور و بی پروا
آموزش ابراز وجود و جسارت به کودک – بخش اولآموزش ابراز وجود و جسارت به کودک – بخش اول

آموزش ابراز وجود و جسارت به کودک – بخش اول در هر جامعه ای چه کودکان و چه بالغین دارای یک سری حق و حقوق اولیۀ انسانی هستند و پدر و مادر بایستی در بطن زندگی، آنها را به فرزندان خود منتقل کنند که مهم ترین آنها عبارتند از:


رفتارهای پرخاشگرانه و مخرب در کودکان رفتارهای پرخاشگرانه و مخرب در کودکان

رفتارهای پرخاشگرانه و مخرب در کودکان رفتارهای تکانه ای از مهم ترین دلایل پرخاش و خشونت در کودکان و از ویژگی های دورۀ نوپایی هستند. این رفتارها بدون فکر و نقشۀ قبلی و بر اثر میلی ناگهانی بروز می کنند و به عبارتی تبدیل احساس به رفتاری ناگهانی، به دور از تفکر و تعقل می باشند.


مقابله با قلدری و زورگویی کودکان – بخش دوممقابله با قلدری و زورگویی کودکان – بخش دوم

مقابله با قلدری و زورگویی کودکان – بخش دوم از طریق صحبت با کودک و یا دوستان او اطلاعات لازم را به دست آورید (کی، کجا، چندین بار و ...) و با معلم و در صورت لزوم ناظم یا مدیر مدرسه موضوع را در میان بگذارید. از رو در رو کردن کودک با فرد خاطی خودداری کنید و موارد زیر را به کودک انتقال دهید:


عصبانی شدن کودکانعصبانی شدن کودکان

عصبانی شدن کودکان معمولا وقتی بچه ها با هم بازی می کنند ، بر سر مسایل مختلف دعوا می کنند. مثلا کودکی میخواهد نقش یک مادر را بازی کند ولی دوستش اصرار دارد که خودش مادر باشد و او نقش یک بچه را بازی کند. عصبانی شدن کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران