کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

2
تصمیم گیری کودکان – بخش دوم
تصمیم گیری کودکان هر تصمیمی ، پیامدی خاص به همراه دارد . اگر کودکی تصمیم بگیرد‌که مدام شکلات بخورد ، دچار بیماری و ازدیاد وزن میشود. اگر کودکی تصمیم‌بگیرد که بعد از بازی ، اسباب بازی هایش را جمع کند ، میتواند مدت ها با اسباب بازی هایی سالم و تمیز بازی کند و اگر تصمیم بگیرد‌که از روی تصویرهای کتابش کپی برداری کند ، پس از مدتی میتواند نقاشی های زیبایی رسم کند. تصمیم گیری کودکان

تصمیم گیری کودکان – بخش دوم
پذیرش پیامدها :
هر تصمیمی ، پیامدی خاص به همراه دارد . اگر کودکی تصمیم بگیرد‌که مدام شکلات بخورد ، دچار بیماری و ازدیاد وزن میشود. اگر کودکی تصمیم‌بگیرد که بعد از بازی ، اسباب بازی هایش را جمع کند ، میتواند مدت ها با اسباب بازی هایی سالم و تمیز بازی کند و اگر تصمیم بگیرد‌که از روی تصویرهای کتابش کپی برداری کند ، پس از مدتی میتواند نقاشی های زیبایی رسم کند.
زمانی که کودکان سعی می کنند خودشان تصمیم بگیرند و البته پیامدهای تصمیم هایشان را بپذیرند ، در واقع یاد می گیرند که به خود و توانایی هایشان اعتماد و اتکا کنند و زمانی که به نوجوانی بالغ تبدیل میشوند ، این احساس به آنها کمک می کند که ، نه تنها کمتر تحت تاثیر اطرافیانشان قرار گیرند ، بلکه مصممانه بر سر افکار ، عقاید ، ارزش ها و تصمیم گیری هایشان ، حتی اگر در مواردی عواطفشان جریحه دار شود ، بمانند.
لازم به یادآوری است که در دوران بلوغ و نوجوانی ، توانایی تصمیم گیری و داشتن اعتماد به نفس بالا ، یکی از مهم ترین مهارت هایی است که نوجوانان برای رویا رو شدن با شرایط دشوار و بحرانی به آن نیاز دارند. آموزش زود هنگام و تمرین کردن این مهارتها به کودکان ، میتواند تاثیری عمیق بر روند زندگی آنها گذارد.

تصمیم گیری کودکان


تصمیم گیری کودکان

محدودیت تصمیم گیری
با وجود اینکه ما باید درباره ی مسائل شخصی مان خود تصمیم بگیریم ، اما در بیشتر موارد انتخاب های ما تحت تاثیر و گاهی کنترل کامل اطرافیانمان می باشند. برای توضیح و شرح این موضوع برای تصمیم گیری های آنها تاثیر می گذارند ، تهیه کنند.
این افراد میتوانند اعضای خانواده ، دوستان ، آموزگاران و آشنایان صاحب اختیار آنها باشند. سپس فهرستی از انتخاب ها و تصمیم هایی که آنها میتوانند درباره شان نظر دهند ، تهیه کنید و آنگاه درباره ی اینکه چه کسی میتواند بر انتخاب هایشان تاثیر گذارد ، با آنها صحبت کنید.  برای مثال :
رفتن یا نرفتن به مدرسه ، انتخاب رشته ی تحصیلی ، انتخاب لباس ورزشی ، انتخاب مدل موی سر ، زمان انجام تکالیف درسی  ، میزان پول توجیبی ، انتخاب فعالیت های اوقات فراغت ، دیدن نوع فیلم ، زمان خوابیدن ، خوردن نوع غذا ، انتخاب دوست .
با تهیه این فهرست و صحبت کردن درباره ی تک تک این موارد ، فرزند شما در می یابد که درباره ی کدام موارد خودش میتواند به تنهایی تصمیم بگیرد و درباره ی کدام موارد باید به خواسته ی اطرافیانش احترام بگذارد و بر اساس نظر آنها رفتار کند.
برای مثال ، او میتواند لباس ورزشی اش را خودش انتخاب کند ، اما درباره ی رفتن یا نرفتن به مدرسه ، پدر و مادر باید تصمیم بگیرند ، یا او میتواند ، خودش ، نوع سرگرمی و فعالیتی را که دوست دارد در ایام فراغتش انجام دهد ، انتخاب کند ، در حالی که درباره ی انتخاب رشته ی تحصیلی اش بهتر است نظر مشاور مدرسه را بپذیرد.
کودکان با انجام این گونه تمرین ها ، به تدریج ، یاد می گیرند که در کدام موارد خودشان میتوانند تصمیم بگیرند و در کدام موارد ضروری است که نظر سایرین را بپذیرند.
آموزش تصمیم گیری :
برای آموزش تصمیم گیری به کودکان ، لازم است به چند نکته ی زیر توجه کنید :
بیان حقیقت :
نخستین نکته ای که برای آموزش تصمیم گیری لازم است به فرزندتان یادآوری کنید این است که ، باید اطلاعاتی درست در اختیار داشته باشند. کودکان عادت دارند که ، نه تنها خیلی زود ، بلکه بر اساس اطلاعات و دانسته هایی غلط و ناقص تصمیم میگیرند.
این گونه تصمیم گیری ها و تحت تاثیر قرار گرفتن ها ، اغلب اثری منفی و ناخوشایند بر قضاوت ها و استدلال های آنها ، درباره ی افراد و موقعیت هایی که در آن قرار می گیرند ، می گذارد.
زمانی که درمی یابید فرزندتان بر اساس اطلاعاتی اشتباه قصد دارد تصمیمی مهم بگیرد، سعی کنید قبل از انتخاب و گزینش نهایی اش ، با او درباره ی اصل و حقیقت موضوع صحبت کنید. برای مثال ، زمانی که متوجه شدید ، دوست فرزندتان به علت بیماری نتوانسته است به جشن تولد او بیاید و همین نکته موجب رنجش و قضاوت ناعادلانه ی فرزندتان شده است ، قبل از اینکه تصمیم به قطع ارتباط با دوستش بگیرد، او را از مشکل دوستش آگاه کنید.
بیان حقیقت و اطلاع داشتن از واقعیت موضوع ، اولین گام برای جلوگیری از تصمیم گیری های اشتباه و بروز احساس ناکامی در کودک است ، زیرا زمانی که کودک بر اساس اطلاعاتی غیرواقعی ، تصمیمی اشتباه می گیرد ، به طور حتم پس از مدتی که به اشتباه خود پی می برد ، دچار احساس ناکامی و پشیمانی می شود.
برای دست یافتن به حقیقت هر موضوعی چندین راه وجود دارد ، از جمله مشاهده ی مستقیم ، مطالعه کردن ، پژوهش کردن ، تجربه کردن و خود آزمودن . کودک لازم است یاد‌بگیرد که همواره اطلاعات و دانسته هایش را از منابع معتبری مثل ، پدر و مادر ، آموزگاران و کارشناسان هر رشته ای کسب کند ، به ویژه هنگامی که قصد دارد تصمیمی مهم و بزرگ در زندگی اش بگیرد.
منبع : کتاب الفبای زندگی برای کودکان
تصمیم گیری کودکان
تصمیم گیری کودکان
تصمیم گیری کودکان – بخش اول تصمیم گیری کودکان – بخش اول

تصمیم گیری کودکان – بخش اول همه ی ما مجبور هستیم که تصمیم های زیادی در زندگیمان بگیریم. هر چه بیشتر تصمیم بگیریم ، یاد می گیریم که بهتر تصمیم بگیریم. تصمیم گیری کودکان – بخش اول


تصمیم گیری کودکان – بخش سومتصمیم گیری کودکان – بخش سوم

تصمیم گیری کودکان بدون تردید ، برای گرفتن بهترین تصمیم ها و یافتن مناسب ترین راه حل ها برای مشکلات ، فکر کردن به صورت گروهی درباره ی موضوع و مشکل است. تصمیم گیری کودکان


توانایی تصمیم گیری در کودکتوانایی تصمیم گیری در کودک

توانایی تصمیم گیری در کودک کودک آنلاین: یکی از نشانه های اعتماد به نفس، قدرت تصمیم گیری است. توانایی تصمیم گیری در کودک، موجب پرورش استقلال و توانایی مقابله او با مشکلات می شود. - به فرزندتان به صورت هفتگی پول توجیبی بدهید و اجازه دهید که خودش دربارۀ چگونگی خرج کردن آن تصمیم بگیرد.


قدرت تصمیم گیری در کودکانقدرت تصمیم گیری در کودکان

قدرت تصمیم گیری در کودکان تصمیم گرفتن دارای معانی متفاوتی است. تصمیم گرفتن حتی در لحظات کوچک هم از اهمیت خاصی برخوردار است و فقط مختص لحظات حساس زندگی نمی باشد. قدرت تصمیم گیری در کودکان


13 شیوه پرورش مهارت های تصمیم گیری در کودکان13 شیوه پرورش مهارت های تصمیم گیری در کودکان

13 شیوه پرورش مهارت های تصمیم گیری در کودکان 1 . گزینه های انتخابی مختلف را به فرزندتان پیشنهاد کنید، اگر چه دستور دادن ممکن است آسان تر و مدبرانه تر به نظر برسد. 13 شیوه پرورش مهارت های تصمیم گیری در کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران