کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

1
بدخلقی در کودکان
بدخلقی در کودکان : خصوصیات کودکان باهم کاملاً متفاوت است بعضی از کودکان ممکن است از همان ابتدای تولد آرام و بی سروصدا باشند ، سر ساعت خاصی بخوابند ،خیلی خوب شیر بخورند و... در صورتی که بعضی دیگر از کودکان دائماً در حال گریه کردن هستند به سختی می‌خوابند ، خوب شیر نمی‌خورند و به نظر می‌رسد مشکل خاصی دارند. بدخلقی در کودکان

بدخلقی در کودکان
خصوصیات کودکان باهم کاملاً متفاوت است بعضی از کودکان ممکن است  از همان ابتدای تولد آرام و بی سروصدا باشند ، سر ساعت خاصی بخوابند ،خیلی خوب شیر بخورند و...  در صورتی که بعضی دیگر از کودکان دائماً در حال گریه کردن هستند به  سختی می‌خوابند ، خوب شیر نمی‌خورند و به نظر می‌رسد مشکل خاصی دارند.
معمولاً بچه‌هایی که خلق و خوی مشابه دارند. روش‌های تربیتی مشابه داشته‌اند اغلب بچه‌های آرام والدین آرامی هم دارند چون فضا، فضای ناآرام و متشنجی نیست و در حقیقت پدر نقش حمایتی خود را دارد و ارتباط والدین با یکدیگر خوب است البته عکس این مطلب هم صادق است.
مادری که به هر دلیلی مضطرب، نگران و ناآرام است علاوه بر انتقال آن در دوران بارداری به جنین بعد از به دنیا آمدنش هم اضطراب‌ها و نگرانی‌هایش را به فرزندش منتقل می‌کند و کودک همچنان مضطرب تر و بدخلق تر می‌شود.
رفتارهای  کودکان از بدو تولد بیشتر جنبه بازتابی دارد مثلاً ما گاهی وقت‌ها فکر می‌کنیم نوزاد می‌خندد درحالی‌که این فقط بازتاب صورت اوست و ما این‌طور تصور می‌کنیم.کودکان در اوایل زندگی هنوز قدرت تشخیص اطرافیان را ندارد اما کم‌کم این رفتارها در آن‌ها شکل می‌گیرد مثلاً رفتارهای واقعی او مثل اولین لبخند در 2تا 3 ماهگی شکل می‌گیرد و وقتی احساس خوبی دارد می‌خندد.
والدین معمولاً از رفتار کودک و حتی نوع صدای گریه‌اش درخواست‌های متفاوت او را تشخیص می‌دهند.کودکان در وضعیت‌های ناآشنا و ناراحت‌کننده واکنش نشان می‌دهند و بدخلقی می‌کنند. مادرها بعد از مدتی نسبت به واکنش‌های مختلف کودکان حساس می‌شوند و می‌توانند مشکل آن‌ها را برطرف کنند.
والدین باید با آگاهی ،صبوری و پیش‌بینی رفتارهای مختلف کودکان از بدخلقی‌های آنان جلوگیری کنند و نگذارند این رفتارها به تدریج برای کودکان به  عادت تبدیل شود و لازم است با پیش‌بینی‌های به موقع مانع بروز بدرفتاری‌های کودکان شوند.
مادران باید بتوانند قبل از اینکه کودکان  به هر علتی گریه کنند به درخواست آن‌ها پاسخ دهند به این ترتیب کودکان شرطی نمی‌شوند و به تدریج می‌فهمند با هر جیغ و گریه‌ای نمیتوانندبه موقعیت دلخواهشان برسند.در غیر این صورت بعضی بدرفتاری‌ها و بدخلقی‌ها در آن‌ها می‌ماند. به این  کودکان اصطلاحاً «غر غرو» یا «نق نقو » میگویند.محققان و روانشناسان خصوصیات خلقی کودکان را درجه‌بندی کرده‌اند:

    کودکان بی‌دردسر : معمولاً 75 درصد کودکان در این دسته قرار دارند. میزان تحریک‌پذیری این  کودکان در مقایسه باهم سن و سالانشان کمتر است اغلب شاداب‌اند خورد و خوراکشان مرتب و خوب است و سازگاری بیشتری با محیط و اطرافیان دارند مادران هم خیلی زودتر می‌توانند خواسته و مشکلات آن‌ها را تشخیص دهند و آن‌ها را برطرف کنند.
    کودکان کژ خو :حدوداً10 درصد کودکان در این گروه‌اند.این کودکان معمولاً بدخلقی می‌کنند خواب و خوراک نامرتبی دارند از مردم و موقعیت‌های جدید می‌ترسند و واکنش‌های شدیدی از خودشان نشان می‌دهند والدین گاهی از این‌گونه رفتارهای  کودکان ناراحت و خسته می‌شوند و نمی‌توانند از شیرینی رفتار فرزندشان لذت ببرند و واکنش درستی نشان دهند.
    کودکان با واکنش تند :حدوداً 15 درصد کودکان در این گروه‌اند.این کودکان اغلب غیرفعال‌اند در برابر موقعیت و افراد جدید واکنش منفی نشان می‌دهند این  کودکان به تدریج بهتر می‌شوند و در مقایسه با کودکان کژ خو زودتر به افراد و موقعیت‌های جدید واکنش مثبت نشان می‌دهند.والدین در برابر بدخلقی‌های  کودکان خسته می‌شوند گاهی واکنش تندی از خود نشان می‌دهند که همین موضوع ممکن است باعث شود واکنش‌های نامناسب در کودکان باقی بماند و برقراری ارتباط با آن‌ها مشکل شود.  

مواردی که شما باید در رابطه با بدخلقی‌های کودکتان بدانید:

_فراموش نکنید که نباید کودکان را با یکدیگر مقایسه کنید و خودتان یا او را مقصر بدانید.
_ احتمال دارد کودکان تا 3 یا 4 ماهگی همچنان مشکل بی‌قراری داشته باشند اما در 6یا 7 سالگی بچه‌های خوب و آرامی شوند بر اثر صبر و تحمل بیشتر والدین این مشکلات برطرف می‌شود.
_ بدقلقی‌ها و بدخلقی‌های  کودکان به مراتب بیشتر می‌شود مادران باید بدانند که شرایط روحی آن‌ها در حالات و خصوصیات فرزندشان بسیار تأثیرگذار است.
_ وقتی والدین با کودکان دل‌بستگی و ارتباط عاطفی خوبی برقرار می‌کنند کودکان هم سازگاری بهتری با محیط خواهند داشت.
_ بهترین راه مواجهه با مشکلات بدخلقی در کودکان این است که مادر و پدر به هر نوعی که می‌توانند سطح آگاهی و اطلاعات خود را در زمینه آشنایی با دنیای    کودکان بالا ببرند کتاب بخوانند،فیلم ببینند و یا از دیگران و تجربه آن‌ها در زمینه بچه‌داری استفاده کنند.

منبع :مجله موفقیت شماره 301 (دکتر زهرا رمضان خانی روانشناس کودک)

لجاجت و کج خلقی در کودکانلجاجت و کج خلقی در کودکان

لجاجت و کج خلقی خشم و عصبانیت ساده به وسیله کودک در ماههای اولیه زندگی اش ابرازی برای نشان دادن مخالفت با والدین و اطرافیان است. گریه ، جیغ ، به زمین کوبیدن خود ، جلوگیری از تنفس ، کوبیدن سر به زمین ، عدم توجه به محیط دلیل اثبات این ناراحتی است.


تغییرات خلق‌وخوی کودکانتغییرات خلق‌وخوی کودکان

تغییرات خلق‌وخوی کودکان کودک آنلاین: "وقتی دربارۀ مهمانی از دخترم پرسیدم، او شروع به گریه کرد. پسرم وقتی از مدرسه به خانه می‌آید، عصبی و بداخلاق است. وقتی برنامه‌ای تغییر پیدا می‌کند، فرزندم خیلی عصبانی می‌شود." تغییرات خلق‌وخوی کودکان


خصوصیات خلقی کودک یک سالهخصوصیات خلقی کودک یک ساله

خصوصیات خلقی کودک یک ساله احتمالا توجه کرده اید اغلب اوقات بعضی کودکان یک ساله بیش از سایر کودکان هم سن خود سر حال و خوش اخلاق هستند. به نظر می رسد بعضی از کودکان همیشه لبخند می زنند و بعضی دیگر همیشه قیافه ای جدی و عبوس دارند. خصوصیات خلقی کودک یک ساله


نه قسمت اصلی خلق و خوی کودکان از تولد تا 3 سالگی – بخش اولنه قسمت اصلی خلق و خوی کودکان از تولد تا 3 سالگی – بخش اول

نه قسمت اصلی خلق و خوی کودکان از تولد تا 3 سالگی – بخش اول برخی کودکان پر انرژی و کم خوابند و بعد از خواب کوتاهی کاملاً سرحال و سر زنده اند و شور و شوق دارند. در مقابل کودکانی هستند کم فعالیت، آرام و کم انتظار. به همین دلیل برخی کودکان 20 ساعت می خوابند و برخی 15 ساعت.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران