کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

1
زمان یادگیری حروف الفبا و اعداد در کودکان
زمان یادگیری حروف الفبا و اعداد در کودکان بسیاری از مهد کودک ها مدعی هستند که الفبا و اعداد را به کودکان یاد می دهند. چنین آموزش هایی به کودکان فشار می آورد و از جانب جامعه به آنها تحمیل میشود. زمان یادگیری حروف الفبا و اعداد در کودکان

زمان یادگیری حروف الفبا و اعداد در کودکان
بسیاری از مهد کودک ها مدعی هستند که الفبا و اعداد را به کودکان یاد می دهند. چنین آموزش هایی به کودکان فشار می آورد و از جانب جامعه به آنها تحمیل میشود.
ناشران برای کودکان کتاب های آموزشی چاپ می کنند ، تلویزیون برنامه های آموزشی پخش می کند و شرکت های آموزشی ، برای بچه ها بازی های آموزشی درست میکنند تا بچه ها حروف الفبا و اعداد را یاد بگیرند.
والدین به خاطر فشارهای وارد شده از طرف دوست ، آشنا و فامیل و معلمان احساس می کنند که مجبورند به کودکشان الفبا و ریاضی آموزش دهند.
البته میتوان به بچه ها مطالب ساده و کوتاه را یاد داد تا آنها آن را حفظ کنند ، ولی معمولا بچه ها فقط این مطالب را حفظ می کنند و تا سن پنج یا شش سالگی درک درستی از این مفاهیم ندارند.
یک کودک سه ساله شاید بتواند از یک تا ده بشمرد ولی نمی داند که عدد شش نشان دهنده ی این است که از یک چیز شش عدد وجود دارد. از نظر کودک یاد گرفتن الفبا مثل یاد گرفتن یک زبان خارجی است و او معنی چیزی که یاد می گیرد را نمی داند.
نمیتوان به کودک گفت که چیزی که یاد می گیرد را بفهمد. ذهن او باید برای درک مسایل آماده باشد . کم کم کودک وقتی بزرگتر می شود با سوال پرسیدن از اطرافیانش و جستجو در محیط زندگی اش معانی چیزهای مختلف را یاد می گیرد.وقتی کنجکاوی کودک تحریک میشود ، میتواند مسایل مختلف را بپرسد و یاد بگیرد. ولی تاکید کردن بیش از حد به کودک برای این که چیزی را یاد بگیرد ، علاقه ی او را از بین می برد و او برای یاد گرفتن مسایل مختلف اشتیاق نشان نمی دهد.
مادران باید صبر کنند که کودک خودش به سمت یادگیری الفبا یا ریاضی علاقه نشان دهد و براساس علایق او این مطالب را به او آموزش دهند. بنابراین لازم نیست مادران یا مربیان مهد ، مطالب آموزشی زیادی را به بچه ها یاد بدهند.
بچه ها با بازی کردن با اشکال و چیزهای مختلف ، کم کم درباره ی آنها اطلاعات زیادی به دست می آورند و لازم نیست این مفاهیم را به زور به آنها یاد بدهیم.
کودک هر روز از مادرش می شنود که او لباس آبیه رو بپوش. مداد شمعی قرمز می خوای یا سبز و جملاتی از این قبیل ، بنابراین کودک بدون زور و اجبار رنگ ها و چیزهای بسیار دیگری را یاد می گیرد.
کودک کم کم در مورد اعداد از شما سوال می پرسد . در مورد رنگ ها و اشیاء مختلف نیز همین طور و از این طریق مفاهیم مختلف را یاد می گیرد.
گاهی نیز کودک شروع میکند به شمردن اعداد و نوشتن اسم خودش ولی معمولا اسمش را برعکس می نویسید ؛ شما سعی نکنید نوشتن کودک را اصلاح کنید. بدون این که به او فشار بیاورید ، او خودش این مهارت را نیز یاد می گیرد. وقتی کودک به پیش دبستانی می رود ، مهارت های زیادی را یاد می گیرد بنابراین شما زیاد به او فشار نیاورید.
منبع : کتاب راهنمای کامل تربیت کودک از تولد تا 5 سالگی
زمان یادگیری حروف الفبا و اعداد در کودکان
آموزش حروف الفبا به کودک آموزش حروف الفبا به کودک

آموزش حروف الفبا به کودک بچه های کوچک نسبت به محیط و چیزهای دور و برشان و همچنین نسبت به آموزشِ ضمن بازی بسیار هوشیار می باشند. شما میتوانید این هوشیاری کودک را افزایش داده و با مشاهده ی دقیق رفتارهای او و به کمک بازی های متفاوت ، درکی از حروف الفبا را در ذهن وی ایجاد نمایید. آموزش حروف الفبا به کودک


تکنیک های نوشتن، خواندن و مطالعه کردن برای کودکانتکنیک های نوشتن، خواندن و مطالعه کردن برای کودکان

تکنیک های نوشتن، خواندن و مطالعه کردن برای کودکان دربارۀ نوشتن بهتر آن است که در حالی که فرزندمان را کمک می کنیم تا بهتر بنویسد، اما آن قدرها به زیبایی خط و رعایت اصولی که برخی اوقات آنقدر ها هم در نوشتن خط زیبا مهم نیست او را وادار نکنیم.


تشویق کودک به درس خواندن در خانهتشویق کودک به درس خواندن در خانه

تشویق کودک به درس خواندن در خانه آموزش فقط در مدرسه و با کمک کتاب های درسی و تدریس معلم صورت نمی گیرد. والدین نیز باید به وضعیت درسی فرزندشان توجه کنند و مشکلات او را حل کنند. تشویق کودک به درس خواندن در خانه


مشکلات خواندن و مطالعه کودکانمشکلات خواندن و مطالعه کودکان

مشکلات خواندن و مطالعه کودکان کودک آنلاین: مورد بسیار مهم دیگری که باید در دبستان در وجود فرزند من و شما کاشته شود میل به مطالعه و لذت بردن از خواندن کتاب است. مشکلات خواندن و مطالعه کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران
    به کانال تلگرام کودک آنلاین بپیوندید