کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
حرمت نفس پایین در نوجوانان و آسیب های آن
حرمت نفس پایین در نوجوانان و آسیب های آن مطالعاتی در زمینه ی فتار بد نوجوانان در 7 یا 8 مرحله ، همه و همه نشان می دهد آن زمانی که حرمت نفس و عزت نفس فردی و یا نوجوانی پایین است او را واقعا با مشکلات و مسائل ، خودش را درگیر می کند و برخی از اوقات می تواند او را از پا در آورد از جمله : حرمت نفس پایین در نوجوانان و آسیب های آن

حرمت نفس پایین در نوجوانان و آسیب های آن
مطالعاتی در زمینه ی فتار بد نوجوانان در 7 یا 8 مرحله ، همه و همه نشان می دهد آن زمانی که حرمت نفس و عزت نفس فردی و یا نوجوانی پایین است او را واقعا با مشکلات و مسائل ، خودش را درگیر می کند و برخی از اوقات می تواند او را از پا در آورد از جمله :
*فرار از مدرسه ، به آخر نرساندن دوره های تحصیلی
* درگیر شدن در جنگ و جدال و اختلافات مختلف و متفاوت چه در محیط خانواده ، چه میان دوستان و یا در محیط اجتماعی.
* مصرف دخانیات ، مشروب و مواد مخدر ، ایجاد روابط نامناسب جنسی و در خصوص دختران نیز حاملگی قبل از حتی دوران جوانی .
* درگیری با پلیس و مقامات مسئول در محیط های فرهنگی و یا اجتماعی.
همه و همه از آنِ نوجوانانی است که دارای حرمت نفس پایین و یا کمی هستند. بنابراین وقتی حرمت نفس از حدی پایین تر باشد زمینه را برای اضطراب و افسردگی و حتی خودکشی بچه ها به وجود می آورد و در بسیاری از جوامع با ایجاد عادات و یا اعتیادات نامطلوب ، سلامت فیزیکی بچه ها را به هم می ریزد.
حتی می دانیم ریشه ی اصلی و اساسی کسانی که مشکل خورد و خوراک و خواب دارند در پایین بودن حرمت نفس است.
*وجودی که خودش را کم و خالی و تهی می بیند.
* متاسفانه با خوردن غذای بیش از حد مایل است که این خلاء و خالی بودن را پر کند و در نتیجه بر حسب ظاهر به نوعی خودش را تکمیل و کامل ببیند.
به هر حال وقتی که فرزندان ما از حرمت نفس کمی برخوردار هستند ، تنها با تشویق و تایید آنها در زمینه های مختلف و یا تعریف کردن از آنها به جایی نخواهیم رسید.  مطالعات نشان می دهد اگر تشویق و ترغیب کودکان و جوانان به موقع و به اندازه نباشد ، در آنها احساس خوبی را به وجود نمی آورد و در برخی از موارد حتی به آنها احساس بدتری می دهد.
زیرا  متوجه هستند که نظر پدر و مادر و یا اطرافیان بیشتر در جهت پوشاندن عیب و ایراد آنها و یا ایجاد محیط مناسب تر به جهت رشدشان و یا بدون دلیل به خاطر حال و کاری است که آنها انجام نداده اند و ندارند.
اگر فرزندمان مشکل حرمت نفس دارد ابتدا باید  " چرایی " آن را فهمید و بدانیم که  :
•    ریشه مسئله از کجاست؟
•    چگونه آسیب دیده است؟
•    در چه زمینه هایی است؟بنابراین به این جنبه ها باید توجهی کرد و در مسیر جبران آنها قدم هایی را برداشت. اما مهمتر این است که به جنبه های مثبت و خوبی که دارند و یا امکان شکوفایی و رشدی که در آنها وجود دارد و یا هم اکنون موجود است و خود آنها از آن با خبر هستند توجه بیشتری کرد.
اگر در درس و یا ورزش و یا کار هنری موفق است آن موضوع را باید مسئله اصلی و اساسی هویت آنها قرار داد و تشویق و تایید شوند تا به تدریج توان آن را پیدا کنند که به جنبه های دیگر وجود خودشان آن را سرایت دهند و در نتیجه توان این را پیدا کنند که نه تنها در این مورد یا مواردی محدود ، بلکه در زمینه های مختلف و متفاوت ، خودشان را خوب بدانند.
پس چگونه باید حمایت عاطفی مخصوصا تایید اجتماعی را برای آنها فراهم کنیم؟ به موارد ذیل توجه کنید :
در بسیاری از اوقات از افراد دیگری نیز در این زمینه میتوانیم بخواهیم که او را کمک کند و به ویژه خواهران و برادران بزرگ تر در این زمینه نقش بسیار مهم و سازنده ای دارند.
آنها باید بدانند که ما آنها را هر چه هستند دوست داریم ، می فهمیم و می پذیریم و با وجود آن که از کار بد آنها یا رفتار نامناسب آنها خوشحال نیستیم ، همچنان آنها جگر گوشه ی ما هستند و برای آنها ارزش و اهمیت ویژه ای ، فقط به خاطر بودن و آنچه که هستند قائل هستیم.
در این گونه موارد برخی از اوقات فرزندانمان را میتوانیم در زمینه هایی که عقب هستند کمک کنیم. اگر پسری یا دختری برای ورزش توانایی های لازم را ندارد با گرفتن مربی مناسب و یا آموزش های خارج از محیط معمول و مرسوم ، توانایی های آنها را افزایش دهیم تا به راحتی بتوانند در محیط های ورزشی در حد دیگران عمل کنند و یا اگر از نظر درسی و توانایی ، عقب افتادگی هایی دارند از طریق معلم خصوصی آنها را جبران کنیم.
ما باید با از میان بردن علل و عواملی که موجب احساس بد به فرزندانمان می شود آنها را در جهت بهبود نظرشان درباره ی وضعیتشان کمک کنیم.
همچنین باید به رشد توانایی های لازم برای حل مسائل و رفع مسائل و رفع مشکلات و سازگاری با محیط در حدی که درست و مناسب است کمک کنیم تا به این واسطه آنها فرصت داشتن فردیت و هویت را پیدا کنند و نظر و انتظار دیگران را هم برآورده کنند.
این امید را بدهیم که برخی از مسائل و مشکلات با گذشت زمان به آخر می رسد و دیر یا زود آنها میتوانند بر اوضاع مسلط شده و به آن چه که مورد نظرشان می باشد دسترسی پیدا کنند.
علاوه بر موضوع آگاهی و خودآگاهی و حرمت نفس موضوع پذیرفتن نقش آنها و رفتار مبتنی بر آن ، اهمیت ویژه ای دارد. تا آن جایی که نقشی را می پذیرند و رفتاری را که انجام می دهند ، آهسته آهسته هویت و شخصیت آنها را می سازد و درون آنها را به طوری که مطلوب و مناسب است پرورش می دهد .
بنابراین باید به آنها کمک کنیم تا آنچه را که به عنوان خلق و خو با خودشان به این دنیا آورده اند به بهترین صورت ممکن ، شخصیتی متعادل و هماهنگ را پیدا کنند و داشته باشند.
بدون تردید مسئله اصلی نوجوانان ، مسئله وابستگی و از جانب دیگر امنیت و آزادی است. آنها در حالی که مایل هستند موجودات مستقل و آزادی باشند ، مایل هستند که به امنیت نیز دسترسی پیدا کنند.
پس باید با حمایت دائمی و دادن این پیام که همیشه ما با آنها و کنار آنها هستیم و اگر با مسائل و مشکلاتی رو به رو شدند در حد ممکن آنها را کمک خواهیم کرد و همچنین بازگو کردن این که ایام بد خواهد آمد اما می گذرد به آنها این فرصت و امکان را بدهیم که نقش مطلوب خودشان را ایفا کنند و با رفتار درستِ خودشان آینده را بسازند.
منبع : کتاب پرورش ، تعلیم و تربیت 13 تا 19 سالگی
حرمت نفس پایین در نوجوانان و آسیب های آن
جدایی و فاصله گرفتن نوجوان از خانوادهجدایی و فاصله گرفتن نوجوان از خانواده

جدایی و فاصله گرفتن نوجوان از خانواده گاهی اوقات در این دوران بچه ها یا ظاهرا یا واقعا از ما فاصله می گیرند و این جدا شدن نه به خاطر ما بلکه در بیشتر موارد به خاطر یافتن خودشان است. از ما فاصله می گیرند تا حد و حریم خودشان را بدانند و با خودشان دور از ما و جدا از ما آشنا شوند و متوجه شوند که در چه موقعیت و شرایطی و حتی در چه مقام و مرتبه ای هستند. جدایی و فاصله گرفتن نوجوان از خانواده


ایجاد حرمت نفس در فرزندانایجاد حرمت نفس در فرزندان

ایجاد حرمت نفس در فرزندان کودک آنلاین: مفهوم حرمت نفس یا عزت نفس با مفهوم اعتماد به نفس متفاوت است. اعتماد به نفس یک باور برای توانایی انجام کارها و رسیدن به هدف هاست و فقط جنبۀ مثبت و منفی دارد. یعنی عده ای اعتماد به نفس مثبت دارند و اعتقاد دارند از عهدۀ کارها برمی آیند و برعکس. ایجاد حرمت نفس در فرزندان


گُمی و گیجی در نوجوانان و عوارض و آسیب های آن – قسمت اولگُمی و گیجی در نوجوانان و عوارض و آسیب های آن – قسمت اول

گُمی و گیجی در نوجوانان و عوارض و آسیب های آن – قسمت اول اگر نوجوانان از طریق آگاهی و خودآگاهی و داشتن حرمت نفس بالا و قبول و پذیرش نقش های مختلف و متفاوتی که محیط خانوادگی ، محیط آموزشی و یا اجتماع از آن ها انتظار دارد ، توفیق و تسلط لازم را پیدا نکنند ، متاسفانه گرفتار حالت گمی و گیجی در نقش و رفتار و زندگی برای همه عمر خود خواهند شد و به حالت های زیر مبتلا می شوند : گُمی و گیجی در نوجوانان و عوارض و آسیب های آن – قسمت اول


تشخیص هویت (Identity ) در نوجوانان 13 تا 19 سال – قسمت اولتشخیص هویت (Identity ) در نوجوانان 13 تا 19 سال – قسمت اول

تشخیص هویت (Identity ) در نوجوانان 13 تا 19 سال – قسمت اول برای این که فرزندان ما گرفتار حالات انفعالی و یا انحرافی نشوند بلکه موجوداتی فعال و سازنده و پیشرو باشند ، همان گونه که گفته شد موضوع اصلی و مهم ، تشخیص هویت ، یافتن خود و واقعیت خود و حقیقت خویشتن است. تشخیص هویت (Identity ) در نوجوانان 13 تا 19 سال – قسمت اول

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران