کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

4
خشونت و حسادت در کودک اول
گاهی مشاهده می شود که کودک بزرگتر نسبت به نوزاد احساس خشم و حسادت می کند و حتی این احساس به شکل رفتار خشونت آمیزی درمی آید . این رفتار ، طبیعی و قابل پیش بینی است زیرا خشم و حسادت بین همه افراد و همه سنین وجود دارد.

خشونت و حسادت در کودک اول
گاهی مشاهده می شود که کودک بزرگتر نسبت به نوزاد احساس خشم و حسادت می کند و حتی این احساس به شکل رفتار خشونت آمیزی درمی آید . این رفتار ، طبیعی و قابل پیش بینی است زیرا خشم و حسادت بین همه افراد و همه سنین وجود دارد.
کودک خشمگین ممکن است خشم خود را با کتک زدن ، فریاد و گفتار زشت و تحریک آمیز نشان دهد. با مشاهده این رفتار ناپسند والدین نباید ریشه مشکل را در وجود نوزاد جستجو کنند بلکه کودک ممکن است بدون داشتن برادر یا خواهر کوچک تر هم رفتار مشابهی از خود بروز دهد.
پدر و مادر نباید کودک خود را از نشان دادن این احساسات منع کنند. باید به کودک آموخت که احساس خشم و غضب امری طبیعی است ولی نباید تسلیم آن شد و بهتر است با کنترل آن از بدرفتاری خودداری نمود.
هنگامی که کودک احساس بدی پیدا می کند غالبا آن را به شکل بچگانه ای بروز می دهد . واکنش کودک در این حالت با گریه ، فریاد یا پرتاب کردن اشیا و کتک زدن و چنگ کشیدن به صورت بچه ها و نوزاد ظاهر می گردد.
این واکنش به کودک کمک می کند تا عصبانیت و خشم خود را فرونشاند ولی از آنجا که این واکنش به دیگران صدمه می زند و آنها را تحریک و عصبانی می نماید مشکلات و برخوردهای جدیدی به وجود می آورد.کودک مشاهده می کند که بزرگتر ها نیز در برابر فریاد و غضب او رفتار مشابهی از خود نشان می دهند.
نتیجه این برخورد انفجار احساسات منفی است که باعث عصبانیت و ناراحتی والدین و کودک پس از پایان مشاجره میشود. در صورت تکرار این مشاجره و رفتار تند و خشونت آمیز افراد خانواده در دام مخاصمه خطرناکی گرفتار میشوند و بعد از یک آتش بس وضعیت تا مشاجره بعدی مدت کوتاهی آرام می شود.
کودک در اثر عصبانیت احساس خود را با رفتار و گفتار زشت نشان می دهد. پدر و مادر باید به کودک کمک کنند تا او بتواند با حرف زدن احساس واقعی خود را بیان کند. وقتی کودک مشغول بازی با عروسک یا اسباب بازی است دوست ندارد کسی مزاحمش شود یا او را وادار به خوابیدن کند.اگر والدین بخواهند کودک را در این حالت بخوابانند ممکن است با مخالفت او روبه رو شوند و در صورت پافشاری کودک با عصبانیت و رفتار و گفتار نامناسب خود پدر و مادر را برنجاند.
برای تربیت کودک و آرام کردنش بهتر است در مقابل این رفتار خونسردی و متانت خود را حفظ کنید و با چشم پوشی از خطای او به احساس وی جواب دهید. خوب است به او بگویید که وقت بازی تمام شده و موقع خوابیدن است و او میتواند در روز بعد بازی خود را ادامه دهد.
حفظ آرامش و متانت در برابر کودکی که کنترل رفتار و گفتار خود را از دست داده کار دشواری است ولی این شیوه تربیتی به او می فهماند که داد زدن و کج خلقی روش خوبی برای ابراز عصبانیت نیست.
اگر والدین هم در مقابل این برخورد آرامش خود را از دست بدهند کودک هرگز نخواهد توانست به اعمال و رفتار خود مسلط شود.
اگر بتوانید رفته رفته به کودک بیاموزید که به جای تندی و خشونت ، عصبانیت خود را به زبان آورد و آن را ابراز کند پس از مدتی خواهد توانست احساس خود را بهتر بروز دهد و از پرخاشگری خودداری نماید.
بعضی از والدین در برابر عصبانیت کودک ناراحت میشوند به ویژه اگر عصبانیت کودک از دست والدین باشد. در این شرایط والدین از جسارت کودک نسبت به خودشان شگفت زده و عصبانی می شوند.
این عصبانیت ممکن است به قدری باشد که کودک را بترساند و از ابراز احساسات خود در برابر والدین پشیمان کند. اگر کودک نتواند احساس منفی خود را به این وسیله ابراز کند برای فرونشاندن خشم خود راه دیگری انتخاب می کند و با کتک زدن و هل دادن همبازیهایش خود را آرام خواهد کرد.
کودکانی که به این رفتار خشونت آمیز دست می زنند معمولا بچه هایی هستند که پدر و مادرشان به آنها اجازه حرف زدن ، اعتراض و شکایت کردن نمی دهند. این نحوه ابراز خشم معمولا بعد از تولد نوزاد بیشتر میشود.
اگر کودک را ناآرام و بی قرار دیدید طوری با او حرف بزنید و رفتار کنید که خیال نکند او را فراموش کرده اید. اگر بغل کردن و رسیدگی به نوزاد کودک را ناراحت می کند به او بگویید که او را هم دوست دارید .
برای او راهی پیدا کنید که بتواند عصبانیت خود را بیرون بریزد بدون این که به کسی آزار برساند. مثلا اگر یک عروسک دارد او را تشویق کنید که ناراحتی خود را به عروسک بگوید.
کودک ممکن است بخواهد عروسک را پرت کند با کتک بزند. به او بگویید که کتک زدن و پرت کردن عروسک را آزار نمی دهد ولی بچه ها را ناراحت می کند. باید او را از اذیت کردن نوزاد منع کنید و با مهربانی بگویید که کسی اجازه ندارند به او یا نوزاد آزاری برساند.
منبع : کتاب فرزند دوم پیامدها و راه حل ها
خشونت و حسادت در کودک اول

ملاقات برادران و خواهران با نوزادملاقات برادران و خواهران با نوزاد

ملاقات برادران و خواهران با نوزاد اطفال بزرگتر از سه سال ، معمولا از داشتن همبازی و پیدا کردن خواهر یا برادر کوچک تر خوشحال می شوند و هنگام آوردن نوزاد به منزل به گرمی از او استقبال می کنند. ولی اطفال کوچک تر از 2 سال ممکن است نوزاد را با آغوش باز نپذیرند و نسبت به او حسادت و هم چشمی داشته باشند. ملاقات برادران و خواهران با نوزاد


گفتگو با فرزند اول درباره نوزادگفتگو با فرزند اول درباره نوزاد

گفتگو با فرزند اول درباره نوزاد گاهی به والدین توصیه میکنند که خبر آمدن بچه دوم را تا مدتی از بچه اول پنهان نگه دارند. بهترین و مهمترین دلیل این امر آن است که بچه ها درک درستی از مفهوم زمان ندارند و مدت نه ماه دوران بارداری برای آنها انتظاری طولانی به حساب می آید. گفتگو با فرزند اول درباره نوزاد


کودک دو ساله و نوزادکودک دو ساله و نوزاد

کودک دو ساله و نوزاد کودک آنلاین: وقتی نوزادی در خانواده‌ای به دنیا می‌آید که کودکی دو ساله دارند، والدین گاهی به‌طور طبیعی احساس می‌کنند که نمی‌توانند به هر یک از آن‌ها توجه کافی کرده یا برایشان انرژی کلفی صرف کنند. کودک دو ساله و نوزاد


واکنش کودک اول در برابر تولد نوزاد جدیدواکنش کودک اول در برابر تولد نوزاد جدید

واکنش کودک اول در برابر تولد نوزاد جدید مهمترین واکنش و رفتار کودک در برابر تولد نوزاد برگشت به حالت بچگی است. پس روی به بیان ساده عبارت است از برگشت به رفتار و حالت نوزادی یا کوچکی است. این رفتار بچگانه که پس از تولد نوزاد بروز میکند نباید باعث تعجب و نگرانی والدین شود. واکنش کودک اول در برابر تولد نوزاد جدید

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران