کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

1
خصوصیات دوران 6 تا 6.5 سالگی کودک
خصوصیات دوران 6 تا 6.5 سالگی کودک خوشبختانه حدود 6 سال و 6 ماهگی این ایام به پایان می رسد و دوران خوب و خوش دوباره آغاز میشود. خصوصیات دوران 6 تا 6.5 سالگی کودک

خصوصیات دوران 6 تا 6.5 سالگی کودک
خوشبختانه حدود 6 سال و 6 ماهگی این ایام به پایان می رسد و دوران خوب و خوش دوباره آغاز میشود.
کودک یاد گرفته که خودش را با فعالیت هایی مفید و سازنده ، از احساس های بد دور کند. زیرا تا این زمان ، احساس به مغز او وارد می شود و در آنجا خانه می کند و او را رها نمی کند و حال آنکه از این سن به بعد توان آن را پیدا میکند که یا با مشغول کردن و فعالیت و یا احتمالا به نوعی ، با تخیل و تصور بهتری که به مغز خود می آورد، این تخیلات بد را از خودش دور کند.
در اینجاست که تمایل بسیاری به همکاری دارد و دوباره میل به کمک و یاری دیگران در او پیدا میشود. اگر بتوانیم ( مخصوصا حدود 6.5 سالگی به بعد ) او را با ورزش آشنا کنیم ( بازی هایی که قواعد و قوانینی دارند مانند فوتبال یا بسکتبال یا والیبال ) به  نوعی به سمت بازی به عنوان (Sport , Game ) یعنی ورزش ، کشیده و کشانده میشود.
در این دوران ورزش نقش بسیار مهمی دارد . زیرا از یک طرف او را با جهان خارج آشنا می کند و از طرف دیگر او را در ارتباط با دیگران می گذارد. اما مهمتر به او می آموزد که قواعد و قوانین و مقرراتی هست که باید رعایت شود تا بتواند بازی ای که ورزش نام دارد ، اتفاق بیفتد.
در این زمان است که کاملا آمادگی این را پیدا می کند که به جای همبازی به دنبال دوست برود و مفهومی که به عنوان دوستی در 5 سالگی ، خودش را نشان داده بود ، هم اکنون متولد می شود. بنابراین بچه های 6 سال و 6 ماهه از این به بعد ، به دوستانشان و بودن با دوستانشان اهمیت بسیار می دهند.
از اعتیاد و عادتی که به پدر و مادر داشتند دور می شوند و وارد مرحله ی وابستگی می شوند که مبتنی بر نیازها و احتیاجات آنها است . از آنجایی که میتوانند و مایل هستند قواعد و قوانین را رعایت کنند ، نوعی میل به پرسیدن و برخی از اوقات گفت و گو درباره ی عادلانه و منصفانه بودن آن دارند ، که به آنها فرصت فعالیت های تازه ی ذهنی را می دهد.
خوشبختانه کودکان در این ایام فرصت و امکان این را پیدا می کنند که با مفهوم شکست و باخت برخوردی واقع بینانه داشته باشند و آن را بپذیرند و با سرعت از آن بگذرند و به دلیل قضاوت واقع بینانه ای که دارند ، در ارتباط با دیگران منصفانه عمل میکنند ، و توان این را دارند که حق و سهم دیگران و نوبت آنها را کاملا رعایت کنند.

موجوداتی هستند هدف جو و کسانی هستند که وقتی که هدف را یافتند ، جهت را به زودی پیدا می کنند و آن را تا پایان ادامه می دهند. به همین دلیل است که از نوعی نظم و ترتیب و توجه به محدودیت های زمان و مکان با خبر می شوند.
به دلیل هدف جویی ، نوعی استمرار و تداوم و تعقیب را در کارها دارند که به آنها فرصت می دهد تا جهان را به صورتی که ادامه دارد نگاه کنند و از حال و لحظه ، به آینده توجه کنند.
بازی با هم جنسان خودشان را ترجیح می دهند ، زیرا احتمالا در انتخاب بازی راحت تر خواهند بود و رعایت حال دیگران را در آن حدی که ضروری و مفید نمی دانند ، نخواهند داشت.
در این سن کودک تمایل دارد که با بچه های هم سن ، مخصوصا هم جنس خودش بازی کند ، زیرا در این زمینه احتیاج به گفت و گویی از قبل و بعد نخواهد داشت. اصول و قواعد مشخص است و رعایت قوانین را میتواند از دیگران انتظار داشته باشد ، همان گونه که خودش آنها را رعایت می کند.
نکته : درست است که کودک اهل بحث و گفت و گو است و برخی از اوقات پرسش های او به جهت نوعی مخالفت با موضوع و مطلب است ولی هم چنان آمادگی پذیرفتن حرفی نسبتا درست را در خودش به وجود آورده است.
در این سن و سال است که علاقه ی فراوانی به موسیقی پیدا می کند. مایل به خواندن و شنیدن موسیقی است. برای او بسیار لذت بخش است که احتمالا یک کنسرت برود. گرچه مدت کمی آنجاست ، اما از ارکستری و کنسرتی میتواند لذت ببرد.
ضمنا بعدا مایل است که آلت موسیقی را بنوازد و علاقه ی خودش برای رفتن به کلاس موسیقی نشان می دهد. البته اگر در کودکی با وسایل کودکانه ای این کار را کرده باشد ، آمادگی و علاقه ی او بیشتر خواهد شد بود و بدون تردید اگر هماهنگی لازم را بین چشم و دست هایش پیدا کرده و میتواند چپ و راست و پایین و بالا را تشخیص دهد ، وقت مناسبی است که مهارت یا هنر موسیقی را در حد کودکانه ی خود بیاموزد.
در این سن و سال کودک نقش هایی را انتخاب می کند که مفید و سازنده هستند و به دنبال کسانی حرکت می کند که آنها را خوب و جالب و جاذب می بیند. نتیجتا نگاه او با دیگران و یا به دیگران ، بسیار مثبت و سازنده است و در نتیجه از این که به مهمانی بیاید ؛ با افراد جدیدی آشنا شود ؛ احساس بدی نمی کند.
ولی بیشتر مایل به شنیدن و تماشای آنهاست تا ارتباط برقرار کردن ، زیرا به اندازه ی کافی خود را قادر و توانا به جهت ایجاد ارتباط مطلوب نمی بیند.
منبع : کتاب پرورش ، تعلیم و تربیت 3 تا 7 سالگی
خصوصیات دوران 6 تا 6.5 سالگی کودک
اختلالات یادگیری در کودکان 3 تا 6 سالاختلالات یادگیری در کودکان 3 تا 6 سال

اختلالات یادگیری در کودکان 3 تا 6 سال کودک آنلاین: کودک سه تا 4 ساله مفاهیم: بزرگ و کوچک، جلو و عقب، دور و نزدیک، کم و زیاد، کوتاه و بلند، بالا و پایین و ... را باید بفهمد و درک کند. اختلالات یادگیری در کودکان 3 تا 6 سال


رشد و پرورش عقلانی و عاطفی از 3 تا 6 سالگیرشد و پرورش عقلانی و عاطفی از 3 تا 6 سالگی

رشد و پرورش عقلانی و عاطفی از 3 تا 6 سالگی کودک در این دوره از تجارب گذشته برای شناخت اشیاء و افراد استفاده می‌کند و با کمک گرفتن از وسایل، می‌تواند به اشیاء موردعلاقه و نیاز خویش دست یابد. کودک در این سال‌ها به درک مفاهیم مکانی و زمانی نائل می‌شود و دنیایش، دنیای محسوسات و عینیات می‌شود. رشد و پرورش عقلانی و عاطفی از 3 تا 6 سالگی


بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 سالهبازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 ساله

بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 ساله برای کودکانی که هنوز چگونگی نظم بخشیدن به کلمات را نمی‌دانند، نوشتن کاری مشکل است. آن‌ها نوشتن را درزمانی که بزرگ‌تر شدند، راحت‌تر از زمانی که کوچک هستند، درک می‌کنند. برای نوشتن یک داستان از مراحل حقیقی استفاده کنید. در این بازی کودک یک تجربۀ مهم در مورد چگونگی طرح‌ریزی یک داستان، ویرایش و تنظیم آن کسب می‌کند. بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 ساله


کنجکاوی و تخیل در کودکان – 3 تا 6 سالگیکنجکاوی و تخیل در کودکان – 3 تا 6 سالگی

کنجکاوی و تخیل در کودکان – 3 تا 6 سالگی کودک چشمش به هر چیز که می افتد می خواهد بداند چیست و قوه تخیل بسیار قوی ای دارد. او مسائل را کنار هم می چیند و نتیجه گیری می کند و هر چیزی را به خودش ربط می دهد. کنجکاوی و تخیل در کودکان – 3 تا 6 سالگی

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران