کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
تنبیه مناسب کودکان (قسمت دوم)
تنبیه مناسب کودکان (قسمت دوم) :به طور معمول دور کردن شیوه‌ای موثر است ولی وقتی کودک بزرگ‌تر شود یا رفتار ناپسند او ریشه‌دار و عمیق باشد باید به شیوه موثر دیگری عمل کنید. گاهی دور کردن کارایی خود را از دست می‌دهد زیرا کودک به این ترتیب جلب توجه کرده و از توجه منفی شما(دور کردن) لذت می‌برد. تنبیه مناسب کودکان (قسمت دوم)

تنبیه مناسب کودکان (قسمت دوم)
اگه فقط یک باردیگه  این کار رو بکنی تنبیه میشی!
به طور معمول دور کردن  شیوه‌ای موثر است ولی وقتی کودک بزرگ‌تر شود یا رفتار ناپسند او ریشه‌دار و عمیق باشد  باید به شیوه موثر دیگری عمل کنید. گاهی دور کردن کارایی خود را از دست می‌دهد زیرا کودک به این ترتیب جلب توجه کرده و از توجه منفی شما(دور کردن) لذت می‌برد.
در این قبیل موارد شیوه «اگه فقط یک باردیگه  اینکارو بکنی تنبیه میشی!» به کمک شما می‌آید. زیرا بدین ترتیب به کودک نشان می‌دهید  رفتار ناشایست او به هیچ‌وجه توجه شما را جلب نخواهد کرد.
اگر از همان ابتدا در قبال رفتار بد کودک با شیوه «اگه فقط یه باردیگه  این کاررو انجام بدی تنبیه میشی!» واکنش نشان دهید  او احساس می‌کند نادیده گرفته شده است و شما به او اهمیتی نمی‌دهید. بدین ترتیب به رفتار ناپسند خود ادامه می‌دهد به امید  اینکه سرانجام توجه شما جلب شود.
هنگامی که تمام راهکارها در تغییر رفتار بد کودکتان ناموفق می‌مانند  به خصوص هنگامی که کودک بزرگ‌تر برای جلب توجه شما–با تکرار را مناسب و پافشاری و اصرار بر انجام آن- تلاش می‌کند  شیوه «اگه فقط یه باردیگه  این کاررو انجام بدی  تنبیه میشی!» بسیار موثر واقع می‌شود.
اگر پس از این هشدار که «اگه فقط یه باردیگه  اینکاررو انجام بدی  تنبیه میشی!» رفتار ناشایست تکرار شد  کودک را از اتاق بیرون ببرید. لازم نیست اورابه محل خاصی ببرید  فقط کافی است مکانی باشد که شما در آن حضور ندارید. برای او توضیح دهید که رفتارش ناشایست بوده و هنگامی که تصمیم گرفت رفتار خوبی داشته باشد و به خاطر رفتار ناپسند خود عذرخواهی کند  می‌تواند پیش شما برگردد.
اگر کودک بازگشت تا شروع به جر و بحث کند یا شما را از تصمیمتان منصرف نماید  فقط دوباره اورابه بیرون ببرید  هیچ توجهی به وی نشان نداده  به چشم‌هایش نگاه نکنید و فقط به او بگویید که هیچ علاقه‌ای به شنیدن  این حرف‌ها ندارید.
با لحنی آرام و قاطع با کودک خود صحبت کنید تا مجبور نشوید او را چند بار از اتاق بیرون ببرید. با لحنی آرام و آمرانه به او بگویید:«لطفا ازاتاق برو بیرون»
تا زمانی که فرزندتان به خاطر بدرفتاری عذرخواهی نکرده  نباید به اتاق برگردد و  این اتفاق زودتر از آنچه تصور می‌کنید رخ خواهد داد.
بنابراین ازهر راهی که حدس بزنید  وارد می‌شود تا دوباره توجه شما را به خود جلب کند و بدیهی است اگر پاسخ ندهید  متوجه می‌شود  تنها راه جلب توجه شما عذرخواهی و رفتار خوب است.
پس از اینکه کودک معذرت‌خواهی کرد  از او تعریف نمایید و اجازه دهید نزد شما بیاید و در کنارتان مشغول بازی شود.

توقیف اسباب‌بازی
توقیف اسباب‌بازی شیوه‌ متداولی است که در ارتباط با کودکان چهار تا پنج ساله  موثر واقع می‌شود چرا که کودکان نوپا علت توقیف را درک نکرده‌ و در مورد چگونگی رفع توقیف نیز بی‌اطلاع هستند. توقیف اسباب‌بازی به ویژه زمانی که خود اسباب‌بازی مشکل‌ساز شده است روش مناسبی می‌باشد.
برای  اینکه  این روش کارایی خود را از دست ندهد  هیچ‌وقت در پاداش رفتار خوب  برایش اسباب‌بازی خریداری نکنید چون به کودک  این پیام را می‌دهید که توقیف اسباب‌بازی‌ها مهم نیست زیرا اسباب‌بازی‌های جدیدی و تازه به زودی از راه می‌رسند.پاداش و جایزه
برای کودکان  تعریف و تمجید یا به عبارت دیگر توجه مثبت بالاترین پاداش و هدیه است. علاوه بر  این  رفتار خوب را در آنان تقویت و تثبیت می‌کند.
جدول پاداش  روش موثری برای تقویت و تثبیت رفتارهای خوب در بچه‌های بزرگ‌تر است. در این جدول‌ها به ازای هر رفتار خوب یک ستاره به عنوان پاداش در نظر بگیرید و پس ازهر چهار ستاره (تعداد ستاره‌ها به دلخواه والدین می‌باشد) که کودک به علت رفتار خوبش کسب می‌کند  به وی جایزه بدهید.
بهتر است تعداد ستاره‌ها را زیاد تعیین نکنید  زیرا اگر به فرزندتان بگویید که برای مثال پس از کسب هر بیست ستاره جایزه‌ای می‌گیرید  برایش جالب‌توجه نخواهد بود و بزودی تحملش را از دست داده و دیگر برای انجام کارهای خوب تلاش نخواهد کرد.
بهتر است هدایای کوچکی را برای کودکتان تهیه کنید  در غیر  این صورت فرزندتان هر با توقع جایزه بزرگ‌تری خواهد داشت.

تنبیه سبک بدنی (سیلی زدن  پشت دست زدن و ...)
شاید تعجب کنید که درباره آموختن نظم و انضباط و رفتار خوب به کودک صحبت کردیم اما از تنبیه بدنی صحبتی به میان نیاوردیم. چرا که امکان دارد تنبیه‌های سبک بدنی فقط یک‌بار–بویژه پس از رفتاری ناشایست- مجاز باشند ولی  این نکته مهم را به خاطر بسپارید که هرگونه خشونت و تندی در رفتار شما  به سلامت کودکتان لطمه خواهد زد.

•    مدت دور نگه‌داشتن را با توجه به سن کودک تنظیم کنید  یعنی برای کودکان دو و نیم تا چهار ساله  دو یا سه دقیقه و برای کودکان چهار سال به بالا پنج دقیقه کافی خواهد بود. شاید  این زمان به نظرتان کوتاه جلوه کند ولی برای خردسالان زمانی بسیار طولانی است.
•    مدت دور نگه‌داشتن را بیشتر از پنج دقیقه در نظر نگیرید. در هر صورت اگر کودک از رفتارش پشیمان است  به هیچ عنوان از زمان کم شده کم نکنید.
•    فراموش نکنید  علامت پشیمانی کودک شیوه عذرخواهی اوست  نه کلماتی که بکار می‌برد. در هر حال عذرخواهی کودک را به سرعت قبول نکنید.
•    بعد از اینکه فرزندتان عذرخواهی کرد  لحن عادی خود را به کار ببرید  زیرا تغییر لحن قاطعانه شما برای کودک اهمیت بسیاری دارد.
•    اگر شیوه « اگه فقط یه باردیگه  این کاررو بکنی تنبیه میشی» را پیش از روش‌های دیگر استفاده کنید  کارایی خود را نخواهد داشت. پس بهتر است. ابتدا روش‌های دیگر مثل دور کردن یا توقیف اسباب‌بازی را به کار ببرید تا کودک متوجه شود که سر رشته کار در دست شماست.
•    در پاداش دادن به کودک –به علت رفتار خوب- افراط نکنید  اگر هر بار بخواهید به او پاداش دهید و برایش اسباب‌بازی بخرید  به سرعت یاد می‌گیرد که چگونه جیب شما را با رفتارهای خوبش خالی کند. به محض  اینکه بچه  این کار را فراگیرد  آن را ادامه خواهد داد تا جایی که هم برای شما و هم خودش مشکل‌ساز می‌شود. به یاد داشته باشید  به کودک با احتیاط و هوشمندانه پاداش بدهید تا دادن پاداش به نوعی سلاح علیه خودتان تبدیل نشود.
•    بی‌شک کودکان به نظم و محدودیت نیاز دارند که می‌توان  این نظم را با روش‌هایی موثر و بدون نیاز به فریاد  خشونت تنبیه بدنی برقرار کرد.
منبع :کتاب مادر کافی
تنبیه مناسب کودکان (قسمت دوم)

تنبیه مناسب کودکان (قسمت اول )تنبیه مناسب کودکان (قسمت اول )

تنبیه مناسب کودکان (قسمت اول ) :آنچه باید به کودک یاد بدهید این است که رفتار ناشایست نتیجه‌ی ناخوشایندی دارد. در حقیقت دور کردن کودک از محل تنش دور کردن او از تنش و جنجال می‌باشد از طرف دیگر با این کار خود به او هشدار داده‌اید که پا را از قاعده فراتر نگذارد. در اغلب موارد شما هم به اندازه او به دور شدن از محل تنش و درگیری نیاز دارید. تنبیه مناسب کودکان (قسمت اول )


نقش ترس و تنبیه در نظم آموزینقش ترس و تنبیه در نظم آموزی

نقش ترس و تنبیه در نظم آموزی به هیچ وجه با ترس و تنبیه سعی نکنید نظم را به کودکان بیاموزید زیرا آن نظم پایدار نخواهد بود. نقش ترس و تنبیه در نظم آموزی


شیوه صحیح تنبیه کودکانشیوه صحیح تنبیه کودکان

شیوه صحیح تنبیه کودکان کودک آنلاین: تنبیه مؤثر شامل پنج مرحله و عامل است و معمولاً به ترتیب زیر می آید: - شناسایی و تعیین رفتار معینی که اشتباه بوده - گزاره یا عبارتی در شرح تاثیر ناشایست آن رفتار - پیشنهاد یک یا چند گزینه به جای آن رفتار نادرست - تشریح نوع تنبیه شیوه صحیح تنبیه کودکان


استفاده درست از تنبیه برای کودکاناستفاده درست از تنبیه برای کودکان

استفاده درست از تنبیه برای کودکان کودک آنلاین: بسیاری از والدین فکر می کنند که تنبیه اثر جدی بر اعتماد به نفس فرزندشان می گذارد. این فکر می تواند هم درست و هم غلط باشد. تنبیه غلط می تواند اثرات نامطلوبی بر اعتماد به نفس کودک بگذارد. اما اگر از آن به درستی استفاده شود، نه تنها اثر منفی بر کودک نخواهد داشت، بلکه می تواند به تغییر رفتار کودک کمک کند.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران