کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
گُمی و گیجی در نوجوانان و عوارض و آسیب های آن – قسمت اول
گُمی و گیجی در نوجوانان و عوارض و آسیب های آن – قسمت اول اگر نوجوانان از طریق آگاهی و خودآگاهی و داشتن حرمت نفس بالا و قبول و پذیرش نقش های مختلف و متفاوتی که محیط خانوادگی ، محیط آموزشی و یا اجتماع از آن ها انتظار دارد ، توفیق و تسلط لازم را پیدا نکنند ، متاسفانه گرفتار حالت گمی و گیجی در نقش و رفتار و زندگی برای همه عمر خود خواهند شد و به حالت های زیر مبتلا می شوند : گُمی و گیجی در نوجوانان و عوارض و آسیب های آن – قسمت اول

گُمی و گیجی در نوجوانان و عوارض و آسیب های آن – قسمت اول
اگر نوجوانان از طریق آگاهی و خودآگاهی و داشتن حرمت نفس بالا و قبول و پذیرش نقش های مختلف و متفاوتی که محیط خانوادگی ، محیط آموزشی و یا اجتماع از آن ها انتظار دارد ، توفیق و تسلط لازم را پیدا نکنند ، متاسفانه گرفتار حالت گمی و گیجی در نقش و رفتار و زندگی برای همه عمر خود خواهند شد و به حالت های زیر مبتلا می شوند :
*دودلی و تردید
بسیاری از اوقات شما افراد بزرگسالی را می بینند که درباره بیشتر موضوع های مهم و اساسی زندگی خودشان همچنان دو دل و مُردد هستند.
*راه و چاه را از هم تشخیص نمی دهند .
در بسیاری از موارد حتی انتخاب های ساده درباره لباس و غذا برای آنها مساله و مشکل جدی و بزرگی است که ریشه در همین ایام گمی و گیجی دارد که برخی از مردم در دوران نوجوانی پیدا کرده اند که آن را برای همیشه نگه داشته اند.
*نوجوانان در این ایام درباره هویت و شخصیت خودشان نظر و قضاوت های مختلف و متفاوتی پیدا می کنند.
تا آنجا که برخی از آن ها واقعا در دوران نوجوانی و جوانی چند هویت مختلف و یا نظر و قضاوت متفاوت ، درباره ی خودشان پیدا می کنند. می دانیم که برخی از اوقات حتی درباره حالتی از خودشان تا حد افراط و انحراف پیش می روند. اما خوشبختانه توانایی این را دارند که در این ایام با کمک دیگران به راه و مسیر درست بازگردند.
*بحران
در بسیاری از موارد مسئله ی اصلی و اساسی در این ایام برای نوجوان ، موضوع بحران می باشد که مرحله ای بسیار خطرناک است ، برخی از نوجوانان و جوانان این ایام را در مسیر جست و جو و تحقیق و اکتشاف می گذرانند.پدر و مادر در جهت دادن هویتی مثبت سالم و سازنده نقش بسیار مهمی دارند اما متاسفانه در برخی از خانواده ها پدر و مادر به دلیل نگرانی و اضطرابی که دارند فرزندان خودشان را بسیار کنترل می کنند و در زمینه های مختلف برای آن ها طرح و برنامه و نقشه و دارند و خیلی از اوقات آن ها را وادار به کاری می کنند.
حتی در برخی از موارد آنها را وادار به حالات و احساسی می کنند که در وجود فرزندشان نیست و شرایطی را فراهم می کنند که این مسیر رشد متوقف بشود.
بنابراین فرزندشان گرچه در ظاهر مسئله و مشکلی ندارد و از نظر پدر و مادر پیروی می کند اما بعد از مدتی به خاطر همه تصمیم هایی که به جای او درباره ی رشته تحصیلی ، شغل و یا ازدواج گرفته شده ، هم پریشان و پشیمان هستند و حتی پدر و مادر و دیگران را سرزنش می کنند و برخی از اوقات به خود و دیگران آسیب می زنند.
برخی نیز ظاهرا به دلیل تحمیل خارجی و یا تحمیل پدر و مادر مسئله و مشکلی در دوره نوجوانی ندارند و انتخاب ها از قبل برای آن ها صورت گرفته و راه و روش زندگی آنها مشخص است. اما می دانیم که این وضعیت در دنیای پر از تغییر و تحول امروز هرگز ادامه پیدا نخواهد کرد.
گرچه در گذشته های دور انتخاب پدر و مادر میتوانست درست و مفید و خوب باشد اما تردیدی در دنیای امروز وجود ندارد که به دلیل دگرگونی در افراد و روابط و محیط اجتماعی ، هیچ تصمیم از قبل گرفته شده ای توسط هیچ فردی برای دیگری مناسب نخواهد بود. امید که پدران و مادران فرزندان خودشان را برای یافتن خودشان از طریق تجربه های جالب و جاذب آزاد بگذارند.
ولی امکان و احتمالات دیگری وجود دارد مانند موارد ذیل :
فرزندان دست به تجربیاتی می زنند که بد و غلط است و اگر موردی جزئی است و راه بازگشت و برگشت وجود دارد ، به حریم و حقوق دیگران هم تجاوز نمی کند باید فرزندانشان را با دادن هشدار در کاری که انجام می دهند آزاد بگذارند.
اما به آنها این پیام را بدهند که این کار اشتباه است و بهتر است از این راه بازگردد و آن رفتار را تکرار نکنند. پدر و مادر از این طریق فرصت پیدا می کنند تا به فرزندانشان در حالی که امکان تجربیات مختلف و متفاوت حتی متاسفانه بد را می دهند ، زمینه ای را فراهم کنند که با رفتار بد و غلط و دیدن پیامدها و عواقب آن ، فرزندانشان این بار با انتخاب خودشان راه را از چاه تشخیص بدهند.
منبع : کتاب پرورش ، تعلیم و تربیت 13 تا 19 سالگی
گُمی و گیجی در نوجوانان و عوارض و آسیب های آن – قسمت اول
گُمی و گیجی در نوجوانان و عوارض و آسیب های آن – قسمت دومگُمی و گیجی در نوجوانان و عوارض و آسیب های آن – قسمت دوم

گُمی و گیجی در نوجوانان و عوارض و آسیب های آن – قسمت دوم امکان دیگری که در این زمینه وجود دارد این است که به دلیل دخالت های پدر و مادر فرزندان همچنان در حالت گمی و گیجی بمانند و حتی برای خودشان در آینده و تعیین هدف هایشان تصمیم نگیرند. بسیاری از بچه ها وقتی که در این ایام از آن ها پرسیده می شود : گُمی و گیجی در نوجوانان و عوارض و آسیب های آن – قسمت دوم


تشخیص هویت (Identity ) در نوجوانان 13 تا 19 سال – قسمت اولتشخیص هویت (Identity ) در نوجوانان 13 تا 19 سال – قسمت اول

تشخیص هویت (Identity ) در نوجوانان 13 تا 19 سال – قسمت اول برای این که فرزندان ما گرفتار حالات انفعالی و یا انحرافی نشوند بلکه موجوداتی فعال و سازنده و پیشرو باشند ، همان گونه که گفته شد موضوع اصلی و مهم ، تشخیص هویت ، یافتن خود و واقعیت خود و حقیقت خویشتن است. تشخیص هویت (Identity ) در نوجوانان 13 تا 19 سال – قسمت اول


خودشیفتگی در نوجوانانخودشیفتگی در نوجوانان

خودشیفتگی در نوجوانان نوجوان در این دوران به دلیل یافتن خودش در جهت ابعاد خودش دست به تصمیم های مختلف و متفاوتی می زند و نظریات بسیار متغیری را پیدا می کنند مانند : خودشیفتگی در نوجوانان


جدایی و فاصله گرفتن نوجوان از خانوادهجدایی و فاصله گرفتن نوجوان از خانواده

جدایی و فاصله گرفتن نوجوان از خانواده گاهی اوقات در این دوران بچه ها یا ظاهرا یا واقعا از ما فاصله می گیرند و این جدا شدن نه به خاطر ما بلکه در بیشتر موارد به خاطر یافتن خودشان است. از ما فاصله می گیرند تا حد و حریم خودشان را بدانند و با خودشان دور از ما و جدا از ما آشنا شوند و متوجه شوند که در چه موقعیت و شرایطی و حتی در چه مقام و مرتبه ای هستند. جدایی و فاصله گرفتن نوجوان از خانواده

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران