کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

3
خودارضایی در کودکان
خودارضایی در کودکان خودارضایی یعنی لذت بردن از دست زدن ، بازی کردن و مالیدن اندام های جنسی خود. بسیاری از بزرگسالان حتی از گفتگو درباره ی این موضوع احساس ناراحتی میکنند و برخی از والدین به ویژه آنهایی که فکر میکنند بچه هایشان خودارضایی می کنند این کار را غیرقابل قبول می شمارند. خودارضایی در کودکان

خودارضایی در کودکان
خودارضایی یعنی لذت بردن از دست زدن ، بازی کردن و مالیدن اندام های جنسی خود. بسیاری از بزرگسالان حتی از گفتگو درباره ی این موضوع احساس ناراحتی میکنند و برخی از والدین به ویژه آنهایی که فکر میکنند بچه هایشان خودارضایی می کنند این کار را غیرقابل قبول می شمارند.
این احساسات شدید اغلب ریشه ی مذهبی دارد اما گذشته از ریشه ی نگرش نسبت به آن – که اغلب نیز منفی است- خودارضایی موضوعی است که بر سر آن اختلاف نظر زیادی وجود دارد سرشار از محرمات است و افراد مختلف درباره ی قابل قبول بودن یا نبودن آن عقاید گوناگونی دارند.
در اینجا نه قصد داریم تاریخچه ی تفاسیر مختلف از منشا این موضوع را ارائه دهیم و نه می خواهیم درباره ی عقاید شخصی موجود در این خصوص قضاوت کنیم بلکه این مطلب پاره ای از واقعیت ها را بیان می کند تا والدین بتوانند خود تصمیم بگیرند که با فرزندانشان درباره ی این موضوع چگونه برخورد کنند.
تحقیقات نشان داده است که جنین پسر میتواند در رحم مادر نعوظ داشته باشد و مادرها هنگام تعویض پوشک پسر بچه متوجه نعوظ او میشوند.
ابتدا که طفل بدن خود را کشف می کند ممکن است همانگونه که گوش یا آرنج خود را لمس میکند با اندام تناسلی خود نیز ور برود اما با تکرار این کار بچه متوجه لذتی می شود که از دست زدن به خود برای او حاصل میشود.
بسیاری از بچه های سه ساله که هم دنیای اطراف خود را کشف میکنند و هم خود را ، آشکارا به اندام تناسلی خود دست می زنند .
پسرهایی که از شورت لاستیکی رها شده اند از این که آلت تناسلی آنها دیگر در بند کهنه نیست و بیشتر از گذشته میتوانند آن را بمالند لذت افزون تری می برند.
جای تعجب ندارد که بسیاری از پسرهای سه ساله که این عضو اعجاب انگیز بدن خود را کشف کرده اند همیشه دست خود را داخل شورت شان می برند . بچه ها در این سن و سال ممکن است روزی چند بار آشکارا به اندام تناسلی خود دست بزنند و ممکن است هرگز این کار را انجام ندهند.
اندام تناسلی دختر به اندازه ی پسر برجسته نیست بلکه پنهان است اما دخترهای کوچولو نیز خروسه ی خود و لذت حاصل از مالیدن آن را کشف می کنند. بعضی از دخترها نیز برای آرام کردن خود هنگام حمام کردن با بازیگوشی به اندام تناسلی خود دست می زنند یا وقتی خسته شده اند یا احساس بی حوصلگی میکنند وقتی مشغول کتاب خواندن هستند یا در طول مسیرهای طولانی ماشین سواری ، با آن ور می روند.
اگر فرزند خود را در حال دست زدن به اندام های تناسلی خود دیدید حالتی که در آن لحظه از خود نشان می دهید میتواند تصویر بلند مدت او را از بدن خود تعیین کند.نقش والدین راهنمایی است نه سرزنش ، لذا باید به بچه های کوچک خود توضیح بدهیم که درست نیست در حضور دیگران به اندام تناسلی خود دست بزنند و در عین حال نیز این پیام را باید به آنها منتقل کنیم که بدن آنها خوب ، لذت بخش و خصوصی است.
ما والدین از قبل خود را آماده کنیم تا وقتی ضرورت حاصل شد بدانیم درباره ی خودارضایی چه چیزهایی میخواهیم به آنها بگوییم.
نوجوانان و جوانان در بزرگسالی جنبه های دیگر لذت جنسی مانند ، بوسیدن ، در آغوش گرفتن و لمس کردن یکدیگر را نیز آزمایش میکنند. انسان با این کارها که بخشی تفکیک ناپذیر از سلامت جنسی او را تشکیل میدهد در لذت جنسی با دیگری شریک میشود.
نکات کلیدی که والدین باید درباره ی خود ارضایی در نظر بگیرند :
•    خودارضایی یکی از روش های ابراز جنسیت فرد است.
•    نظریه ای وجود دارد که خودارضایی هیچگونه آسیب جسمی و روحی بر فرد وارد نمی کند.
•    اگر دیدید که فرزندتان خودارضایی می کند هول نشوید. بچه ها با این روش طبیعی بدن خود را کشف میکنند.
•    اگر هنگامی که فرزندتان استراحت میکند وارد اتاق او شدید و دیدید که مشغول خودارضایی است از آنجا خارج شوید ( صحبت با او را به زمان دیگری واگذار کنید.).
•    اگر فرزندتان از نظر اجتماعی در جای نامناسبی خودارضایی کرد جلوی او را بگیرید و برای مثال به او بگویید: (( میدانم که دست زدن به بدنت برای تو خوشایند است اما درست نیست که این کار را انجام بدهی)).
•    اگر احساس می کنید که فرزندتان بخشی از وقت خود را صرف خودارضایی میکند و در نتیجه از لذت فعالیت های دیگر محروم شده است وقت آن است که از کمک متخصصان استفاده کنید یا با پزشک فرزندتان مشورت کنید.
•    عقایدتان را درباره ی خودارضایی برای او روشن کنید.
•    فرزندتان را تشویق کنید که درباره ی جنسیت با شما صحبت کند. اگر این کار برای شما راحت نیست یک فرد بزرگسال دیگر را پیدا کنید که مناسب و قابل اعتماد باشد و بتواند به شما کمک کند.
مطالب فوق به معنی بی تفاوتی والدین در برابر عمل خودارضایی فرزند و یا تایی کار او نیست. بلکه تاکید بر واکنش سنجیده در زمان مناسب است.
منبع : کتاب کلیدهای آموزش و مراقبت از سلامت جنسی در کودکان و نوجوانان
خودارضایی در کودکان
کنجکاوی جنسی کودکان - قسمت اولکنجکاوی جنسی کودکان - قسمت اول

کنجکاوی جنسی کودکان - قسمت اول : کنجکاوی کودکان درزمینه مسایل جنسی جز مواردی محسوب میشودکه والدین در برخورد با آن احساس گیجی سردرگمی می‌کنند . مهم‌ترین عامل سردرگمی‌های والدین دیدگاه آن‌ها نسبت به بچه‌ها در مورد مسایل جنسی می‌باشد . کنجکاوی جنسی کودکان - قسمت اول


گفتگو درباره ی جنسیت با کودکانگفتگو درباره ی جنسیت با کودکان

گفتگو درباره ی جنسیت با کودکان صحبت کردن با بچه ها درباره ی جنسیت برای اغلب والدین کاری دشوار است.والدین یا نگران زیاد گفتن و یا کم گفتن و یا نگران گیج کردن کودکان خود هستند.بسیاری از والدین هم فکر میکنند که اگر درباره ی مسائل جنسی به کودکان خود چیزی بگویند افکار جنسی را در ذهن های کوچک آنها پرورش می دهند و با اینکار بچه ها را به تجربه ی جنسی تشویق میکنند. گفتگو درباره ی جنسیت با کودکان


چرا کودکان کنجکاوی جنسی پیدا میکنند؟چرا کودکان کنجکاوی جنسی پیدا میکنند؟

چرا کودکان کنجکاوی جنسی پیدا میکنند؟ کودکان همواره نسبت به دنیای پیرامون خود علاقه مند بوده و با کنجکاوی نسبت به آن در حال مکاشفه هستند. آنان همانطور که نسبت به اشیا کنجکاوی نشان میدهند نسبت به اعضای خصوصی بدن همجنس و جنس مخالفشان نیز به طور طبیعی کنجکاو هستند. چرا کودکان کنجکاوی جنسی پیدا میکنند؟


بلوغ زودرس جنسی در دخترانبلوغ زودرس جنسی در دختران

بلوغ زودرس جنسی در دختران کودک آنلاین: در اکثر اوقات بلوغ زودرس جنسی یک خصیصۀ فامیلی است که به‌طور طبیعی اتفاق می‌افتد، اما بعضی مواقع نیز در اثر یک بیماری شدید عضوی، مثل ضایعات و تومورهای هیپوتالاموس، مننژیت و انسفالیت ایجاد می‌شود. بلوغ زودرس جنسی در دختران

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران