کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
آموزش مدیریت زمان کودکان – بخش اول
آموزش مدیریت زمان کودکان (( زمان )) برای همه ی ما یکسان می گذرد ، روز 24 ساعت ، هفته هفت روز ، ماه سی روز و سال 365 روز است . برای اینکه ارزش و جایگاه زمان را در زندگیمان بهتر درک کنیم ، کافی است کمی به این نکته بیندیشیم که ، زمان (( تمام شدنی )) و (( بازگشت ناپذیر )) است. آموزش مدیریت زمان کودکان

آموزش مدیریت زمان کودکان – بخش اول
درک ارزش زمان
ما همگی مدت زمانی محدود در اختیار داریم که باید از آن درست استفاده کنیم. توانایی مدیریت کردن بر زمان ، تنظیم وقت برای انجام فعالیت های مختلف ، انتخاب هدف های مشخص و اولویت بندی ، با توجه به زمان لازم برای انجام دادن هر یک از آنها ، تنظیم واقع بینانه ی جدول های زمان بندی شده و توانایی حاضر شدن به موقع در سر کلاس ، مراسم و فعالیت های گوناگون از جمله مهارت هایی هستند که برای درک ارزش و مفهوم زمان می توان به کودکان آموخت.
(( زمان )) برای همه ی ما یکسان می گذرد ، روز 24 ساعت ، هفته هفت روز ، ماه سی روز و سال 365 روز است . برای اینکه ارزش و جایگاه زمان را در زندگیمان بهتر درک کنیم ، کافی است کمی به این نکته بیندیشیم که ، زمان (( تمام شدنی )) و (( بازگشت ناپذیر )) است.
به همین دلیل ، لازم است برای مدیریت صحیح و استفاده ی بهینه از آن برنامه ریزی دقیق و هوشمند آنهای داشته باشیم.
(( مدیریت زمان )) یعنی اینکه چگونه از زمان و وقتمان بیشتر استفاده ببریم. (( مدیریت زمان )) یعنی داشتن نظم و انضباط در زندگی ، زیرا موجب دسترسی بهتر و سریع تر افراد به هدف هایشان می شود. در واقع ، مهمترین عوامل (( مدیریت زمان )) ، داشتن هدف و نظم است .
(( زمان )) ارزشمندترین کالایی است که در اختیار داریم ، زیرا برای رسیدن به بسیاری از خواست ها و هدف هایمان به زمان احتیاج داریم . بنابراین برای افزایش بهره مندی از وقت و زمانی که در اختیار داریم ، لازم است خوب فکر کنیم ، درست پیش بینی نماییم و آگاهانه برنامه ریزی کنیم تا بتوانیم مدیری موفق و کارآمد در زندگیمان باشیم.
با در نظر گرفتن این نکته ، وظیفه ی ما ، پدر و مادرهاست که ، به فرزندانمان یاد بدهیم قدر و ارزش لحظه لحظه ی زندگیشان را بدانند و در همان حال که از وقتشان لذت می برند ، سعی کنند از آن بهترین استفاده را ببرند و آن را بیهوده تلف نکنند.آموزش مدیریت زمان کودکان


آموزش مدیریت زمان کودکاندرک مفهوم زمان
کودکان خردسال درک بسیار کمی از مفهوم زمان دارند. آنها مطیع برنامه هایی هستند که پدر و مادرشان در نظر می گیرند.
کودکان نوپا به خوبی می دانند ، صبح ها که از خواب بیدار می شوند ، اولین برنامه ی روزانه شان ، شستشو شدن و شیر خوردن است . چند سالی که بزرگتر می شوند ، ابتدا دستشویی می روند و بعد صبحانه می خورند.
رعایت برنامه های منظم برای کودکان ، نه تنها موجب شناخت بهتر آنها از مفهوم زمان میشود ، بلکه موجب افزایش احساس آرامش و امنیت در آنها می گردد.
برای آموزش مفهوم زمان به کودکان نوپا و خردسال ، نیاز به رعایت کردن دقیق زمان انجام کارها و فعالیت های روزانه ی آنها نیست ، بلکه کافی است آنها بتوانند توالی و ترتیب فعالیت های روزانه شان را از قبل پیش بینی کنند.
برای نمونه ، بعد از اینکه صبحانه خوردیم ، با هم به گردش و پارک می رویم ، یا بعد از اینکه ناهار خوردیم ، با هم داستان می خوانیم و میخوابیم.
شما میتوانید برای درک بهتر کودکان خردسال از مفهوم (( زمان )) بازی ها و فعالیت های سرگرم کننده ای با آنها انجام دهید. از جمله :
بازی سکوت
از کودک بخواهید چشم هایش را به مدت 30 ثانیه ببندد و وقتی شما به او گفتید ، باز کند. این بازی را چندین بار انجام دهید ، تا او به مفهوم 30 ثانیه پی ببرد . آنگاه از او بخواهید که سعی کند ، خودش چشم هایش را بعد از 30 ثانیه باز کند.
برای هرچه دلچسب تر کردن این بازی میتوانید در این مدت ، تا 30 بشمارید ، یا آهسته روی میز ضربه بزنید.
شمردن اعداد
فرزندتان را تشویق کنید که با شمردن اعداد ، زمان انجام برخی از کارهایش مثل ، لباس پوشیدن ، دست شستن ، مسواک زدن و برج درست کردن را به دست آورد.
منبع : کتاب الفبای زندگی برای کودکان
آموزش مدیریت زمان کودکان
آموزش مدیریت زمان کودکان
آموزش مدیریت زمان کودکان – بخش دوم آموزش مدیریت زمان کودکان – بخش دوم

آموزش مدیریت زمان کودکان مفهوم (( گذشت زمان )) را با استفاده از ساعت اجاق گاز آشپزخانه ، یا ساعت های زنگ دار به کودک یاد بدهید . برای مثال ، ساعت را روی 10 دقیقه تنظیم کنید و از کودک بخواهید ، در این مدت ، تعدادی مهره را نخ کنید. آموزش مدیریت زمان کودکان


آموزش مدیریت زمان به کودکآموزش مدیریت زمان به کودک

آموزش مدیریت زمان به کودک بهترین و ارزشمندترین چیزی که پدر و مادر برای بچه ها خرج می کنند ، وقت است. آموزش مدیریت زمان به کودک


محرومیت زمان مند کودکمحرومیت زمان مند کودک

محرومیت زمان مند کودک کودک آنلاین: سارا که روزی طولانی و خسته‌کننده را در اداره سپری کرده، ثمین کودک چهار ساله خود را از کودکستان گرفته و اکنون در حال آماده شدن برای صرف شام بود. سارا و ثمین هر دو خسته و گرسنه بودند. ثمین که چشمش به جعبه شیرینی داخل کابینت افتاده بود، بهانه آن را گرفت و بی‌وقفه می‌گفت: آن جعبه شیرینی را به من بده. محرومیت زمان مند کودک


آموزش مدیریت زمان کودکان – بخش سومآموزش مدیریت زمان کودکان – بخش سوم

آموزش مدیریت زمان کودکان هم زمان با بزرگتر شدن فرزندانتان و ورود آنها به مدرسه ، شما نیز میتوانید ساعتی زنگ دار برایشان تهیه کنید تا به تدریج عادت کنند صبح ها با صدای زنگ ساعت از خواب بیدار شوند و خودشان را برای مدرسه رفتن آماده کنند. آموزش مدیریت زمان کودکان


گذراندن زمان کیفی و با ارزش با کودکگذراندن زمان کیفی و با ارزش با کودک

گذراندن زمان کیفی و با ارزش با کودک کودک آنلاین: احتمالاً شما اصطلاح زمان کیفی را شنیده اید. معنای آن این است که طول و مدت زمانی که با فرزندتان سپری می کنید مهم نیست، بلکه اینکه وقتی با هم هستید، چه می کنید حائز اهمیت است. اصل این کلام بسیار جالب است، ولی در مورد اینکه زمان کیفی از چه مؤلفه هایی تشکیل می شود، ابهام هایی وجود دارد.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران