کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
پرسش های کودکانه – میشه با پول تو قلکم اسباب بازی بخرم؟
پرسش های کودکانه – میشه با پول تو قلکم اسباب بازی بخرم؟ کودکتان هنوز درکی از ارزش پول ندارد. همچنین هنوز قادر نیست بفهمد هر چیز چقدر می ارزد. او هنوز آنقدرها قابلیت شناختی ندارد که بتواند به چنین مسائل پیچیده ای فکر کند. پرسش های کودکانه – میشه با پول تو قلکم اسباب بازی بخرم؟

پرسش های کودکانه – میشه با پول تو قلکم اسباب بازی بخرم؟
من هزار تومن توی قلک دارم. میشه باهاش اسباب بازی بخرم؟ این سوال که غالبا شش یا هفت ساله ها آن را می پرسند به شما کمک میکند محدودیت های واقعی کودک در درک ارزش پول را بفهمید. کَری ، مادر کوپر ( 7.5 ساله ) گفت (( کوپر هرچه پول پس انداز کرده را نزد من می آورد و انتظار دارد بتواند با آن چیزی گران مثل پلی استیشن یا اسباب بازی گرانی که در تلویزیون دیده را بخرد.
وقتی به او می گویم پولش کافی نیست از دست من عصبانی میشود ، گویی تقصیر من است که او پول کافی ندارد .))
کَری یا هر پدر و مادر دیگری بایستی چکار کنند که کودکشان از این نوع عصبانیت ها برحذر باشد؟ روند یادگیری چنین چیزی کند است.
کشف معنای سوال
کودکتان هنوز درکی از ارزش پول ندارد. همچنین هنوز قادر نیست بفهمد هر چیز چقدر می ارزد. او هنوز آنقدرها قابلیت شناختی ندارد که بتواند به چنین مسائل پیچیده ای فکر کند.
در واقع ، بچه ها فکر میکنند هرچه تعداد پولهایشان بیشتر باشد پولدارترند. بدون اینکه بدانند پولشان دویست تومانی است یا دو هزارتومانی . در واقع ، حتی برخی از کودکان بزرگتر نیز با این مفاهیم مشکل دارند.
من بچه های ده و یازده ساله ای را می شناسم که دقیقا می دانند پنج هزار تومان با پنج عدد هزاری برابر است اما همیشه پنج عدد هزاری را ترجیح می دهند. می گویند این فقط باعث می شود حس کنند پولدارترند!
اگر گیج شده اید ، یک مفهوم روانشناختی جالب وجود دارد که این پدیده را توضیح می دهد. پس بگذارید آن را با شما درمیان بگذارم.
ژان پیاژه روی کودکان تحقیق کرد و یک نظریه ی رشد شناختی را کشف کرد که هنوز بسیار پرطرفدار است. یکی از جنبه های نظریه اش ثبات حجم و وزن نام دارد. ثبات حجم و وزن همان قابلیت دانستن این است که شیء یا حجمی در صورتی که شکلش تغییر کند ، باز هم مقدارش ثابت می ماند.
یک مثال خوب برای این مسأله این است که اگر مایعی را از یک لیوان پهن و کوتاه به ظرفی باریک و بلند بریزیم ، حجم مایع کم و زیاد نمیشود.
کودکی که هنوز قابلیت شناختی برای درک مفهوم ثبات حجم و وزن را پیدا نکرده ، فکر می کند که در ظرف دوم مایع بیشتری است حتی اگر جلو خودش مایع را از آن ظرف به این یکی ریخته باشید.
کودکی که مفهوم ثبات حجم و وزن را درک می کند ، خواهد دانست که حجم مایع یکی است حتی اگر بیشتر به نظر برسد. یک مثال ثبات حجم و وزن این است که اگر برای کودک یک ظرف سالاد الویه کشیدیم و او اعتراض کرد ، اگر همان مقدار سالاد الویه را با قاشق پهن تر کنیم ، راضی می شود.
خب ، بیایید راجع به پول فکر کنیم . یک کودک کم سن و سال ( که هنوز از لحاظ شناختی نمیتواند ثبات حجم و وزن را درک کند ) نمیتواند بفهمد که چرا یک اسکناس هزار تومانیاز ده اسکناس 50 تومانی بیشتر است یا اینکه یک اسکناس پانصد تومانی اندازه ی پنج اسکناس صدی است یا چهار اسکناس هزاری از یک پنج هزاری کمتر است.
جالب بود ، نه! لذا پولی که کودکتان با تلاش فراوان در قلک یا کمدش پس انداز می کند به نظرش پول بسیاری می آید ولی اینطور نیست. برای اینکه بتوانیم به او کمک کنیم از سرخوردگی برحذر باشد به برنامه ریزی نیاز داریم.
بهترین روش جواب دادن
اگر فهمیده اید که کودکتان دارد برای خرید چیزی بسیار گران پس انداز می کند ، خوب است که قضیه را بلافاصله برای او روشن کنید نه اینکه بگذارید زمانی که توقعاتش شدیدا بالا رفت نزد شما بیاید.
خیلی محترمانه با کلامی که برایش قابل فهم باشد این توقع را از سرش بیاندازید. مثلا میتوانید بگویید : (( واسه خریدن این بازی باید چهل هزار تومن پول داشته باشید که میشه اندازه ی پنج تا از این قلک ها پُرِپُر . تو که اینقدر پول نداری . اما همین الانش هم اینقدرها پول داری که بتونی واسه خودت اون خودکار چهاررنگ خوشگله که اونروز توی مغازه دیدی رو بخری. اگه هم دوست داری میتونی به پس اندازت ادامه بدی تا بتونی یه چیز بهتر بخری )).
اگر کودکتان به اندازه ی کافی برای خرید آن چیزی که دوست دارد پول نداشت ، ضرورتی ندارد که دلتان برایش بسوزد. به علاوه ، اصلا به صلاح کودکتان نیست که آن چیز را برای او بخرید حتی اگر پولش نرسد. نه الان و نه وقتی که بزرگتر شد!
برآورده نشدن توقعات ، بخشی از زندگی است و یادگیری نحوه ی کنار آمدن با این وضعیت یکی از مراحل مهم تبدیل شدن به کودک ، نوجوان و بزرگسال سالمتر است.
اگر همیشه ( با خریدن هر چه خواست ) مدیریت احساسات کودک را از او بگیرید ، در واقع دارید به طور تضمینی کودکی بزرگ می کنید که در انتها همه از او بدشان خواهد آمد.
منبع : کتاب 50 سوال مهمی که بچه ها می پرسند
پرسش های کودکانه – میشه با پول تو قلکم اسباب بازی بخرم؟

پرسش های کودکانه – میشه یه آبنبات دیگه بردارم؟پرسش های کودکانه – میشه یه آبنبات دیگه بردارم؟

پرسش های کودکانه – میشه یه آبنبات دیگه بردارم؟ کودک آنلاین: ساندرا، مادر الیویا (8 ساله) و مدیسون (4 ساله) هر روز یه تکه تنقلات به آنها می دهد، اما به نظر می رسد بچه ها قانع بشو نیستند. "بچه ها هر روز یک تکه شیرینی یا آبنبات انتخاب می کنند، اما همین که آن را خوردند دوباره می خواهند. آنها دست بردار نیستند تا اینکه تسلیم شوم و تکۀ دیگری به آنها بدهم".


پرسش های کودکانه – میشه 5 دقیقه بیشتر تلویزیون نگاه کنم ؟پرسش های کودکانه – میشه 5 دقیقه بیشتر تلویزیون نگاه کنم ؟

پرسش های کودکانه – میشه 5 دقیقه بیشتر تلویزیون نگاه کنم ؟ انگار نه انگار که الیزابت به بچه هایش گفته که تلویزیون را خاموش کنند. هر کار کند ، شان ( 6 ساله ) ، بِرّدی ( 8 ساله ) و هیلی ( 10 ساله ) به او التماس می کنند چند دقیقه بیشتر تلویزیون را روشن نگه دارد. پرسش های کودکانه – میشه 5 دقیقه بیشتر تلویزیون نگاه کنم ؟


پرسش های کودکانه – چرا به من اجازه نمی دهید؟پرسش های کودکانه – چرا به من اجازه نمی دهید؟

پرسش های کودکانه – چرا به من اجازه نمی دهید؟ کودک آنلاین: آنابلا (9.5 ساله) و مارکو (11.5 ساله) همیشه از سخت گیری پدر و مادرشان شاکی هستند. پدر آنها می گوید: "بیشتر قوانین خانه را همسرم وضع می کند و من هم کاملاً از او حمایت می کنم؛ زیرا او مادری فوق العاده است.


پرسش های کودکانه – مجبوری بری سر کار؟پرسش های کودکانه – مجبوری بری سر کار؟

پرسش های کودکانه – مجبوری بری سر کار؟ کودک آنلاین: دیانا دردسرش را اینگونه شرح می دهد: بچه هایم از سر کار رفتنِ من متنفرند! رُزی (18 ماهه) تا الآن هیچ مشکلی نداشته اما رالفی (4 ساله) و رِبِه کا (6 ساله) هفته ای چند بار سرم غر می زنند. پرسش های کودکانه – مجبوری بری سر کار؟

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران