کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
چرا کودکان پریشان خاطر میشوند؟
چرا کودکان پریشان خاطر میشوند؟ هیچکس پاسخ کامل این سوال را نداده است اما پژوهش های متعدد عوامل آن را مشخص کرده اند که احتمال دارد هر یک به نحوی در بروز اضطراب در کودکان نقش داشته باشند. میتوان این عوامل را به شرح زیر خلاصه کرد: چرا کودکان پریشان خاطر میشوند؟

چرا کودکان پریشان خاطر میشوند؟
هیچکس پاسخ کامل این سوال را نداده است اما پژوهش های متعدد عوامل آن را مشخص کرده اند که احتمال دارد هر یک به نحوی در بروز اضطراب در کودکان نقش داشته باشند. میتوان این عوامل را به شرح زیر خلاصه کرد:
الف ) از طریق نسل شناسی :
اغلب میتوان اضطراب را در برخی خویشاوندان نزدیک افرادی که کودک آنها مضطرب به نظر می آید شناسایی کرد. تا حدی عادی است که دست کم یکی از والدین کودک مضطرب نیز به نحوی مضطرب باشند. در برخی موارد احتمال دارد یکی از والدین ناخودآگاه در سطح جدی درگیر اضطراب شده باشد.
احتمالا یکی از والدین بیش از حد متوسط تمایل به نگرانی دارد. این مورد به ویژه در کودکان با اضطراب در سطح بالا دیده شده است. کودکانی هم فقط با (( ترس های خاص ، در یک موقعیت خاص)) احتمال کمتری دارد که والدین مضطرب داشته باشند.
همچنین پژوهش های دیگر نشان داده است آنچه از والدین به کودک انتقال پیدا میکند یک تمایل خاص نیس که خجالتی باشد یا از تاریکی نگرانی داشته باشد بلکه یک شخصیت کلی است که از لحاظ عاطفی بیش از اشخاص دیگر حساسیت دارد. درست مانند اندازه ، قد و رنگ مو که در افراد متغیر است.کودکان مضطرب به خاطر وراثت تمایل دارند شخصیت عاطفی تری نسبت به حد میانگین داشته باشند. در جهت مثبت ، این طور معنی می دهد که احتمالا آنها با دقت ، با محبت ، درستکار و دوست داشتنی تر هستند.
در جهت منفی احتمال دارد آنها نسبت به نگران بودن ، به فکر فرو رفتن ، احساس کمبود کردن و هراسان بودن آمادگی بیشتری داشته باشند. همچنین در شخصیت هر کودک نکات مثبت و منفی دیگری وجود دارد که ما نمیخواهیم و نمیتوانیم آنها را تغییر دهیم.
ب) واکنش والدین :
واکنشی که نسبت به کودک در مورد اضطرابش نشان می دهید یا روشی که به وسیله آن اضطراب کودک را کنترل می کنید ، امکان دارد در توسعه ی اضطراب او نقش داشته باشد. در حالی که تمامی والدین با یکدیگر تفاوت دارند به نظر می آید که برخی از والدین به کودکان مضطربشان به طور زیاد با روش حمایتی واکنش نشان میدهند.
این روش کاملا قابل درک است. والدین به کودکانشان عشق میورزند بنابراین وقتی با کودکی ترسو ، آسیب پذیر و نگران برخورد میکنند فقط کاملا به طور طبیعی برای یاری رساندن به آنها هجوم می برند. اما در برخی موارد ممکن است این رفتار کمک کننده ، کاملا الگوی رفتاری آنها شود.
برخی از والدین دوست دارند در اضطراب کودکانشان شریک شوند و حتی زمان که ضرورت ندارد به آنها کمک کنند. این حالت به ویژه در مواردی است که والدین خودشان نیز اضطراب دارند. در هر صورت باید والدین تا حد امکان جلوی اضطراب خود را در حضور کودکان بگیرند. به ویژه در دوره ی بارداری از مسائل نگران کننده و هیجانات ناشی از کشمکشها و ناهنجاری ها جدا جلوگیری و خودداری نمایند.
اگر به کودکی سالم و مطمئن فکر میکنند باید علاوه بر جسم ، به روح او نیز توجه کنند و در ایام بارداری از ماه اول بلکه از هفته ی دوم بارداری کاملا بر اعصاب خود مسلط باشند و دور از مسائل تشنج زا بوده و مطلقا خود را دچار تنش و اضطراب نسازند که مستقیما روی جنین اثر میگذارد.
منبع : کتاب این گونه فرزندتان را تربیت کنید
چرا کودکان پریشان خاطر میشوند؟
چگونگی رشد اضطراب در کودکانچگونگی رشد اضطراب در کودکان

چگونگی رشد اضطراب در کودکان کودک آنلاین: حدود 10 درصد اشخاص، به طور غیر عادی به هر نشانۀ خطری، حساس هستند. این ویژگی در کودکان، از 21 ماهگی قابل تشخیص است و در نتیجه به نظر می رسد که بخشی از خلق و خوی مادرزادی کودک باشد. چگونگی رشد اضطراب در کودکان


ترس کودکان سنین مختلف – قسمت اول ترس کودکان سنین مختلف – قسمت اول

ترس کودکان ترس در کودکان ، طبیعی است و قسمتی از رشد روانی کودک را تشکیل می دهد. کودک باید از چیزهایی که برای او خطر ایجاد می کند ، بترسد و خود را از آنها دور کند. ترس کودکان


رفتار افراد خانواده در مقابله با اضطراب کودکرفتار افراد خانواده در مقابله با اضطراب کودک

رفتار افراد خانواده در مقابله با اضطراب کودک کودک آنلاین: زندگی کردن با یک کودک حساس، کار ساده‌ای نیست؛ زیرا معمولاً روابط خانوادگی تحت تأثیر اضطراب کودک قرار می‌گیرد. البته، این گفته لزوماً بدان معنی نیست که علت اضطراب کودک، رفتار افراد خانواده‌اش بوده است، اما می‌تواند به این معنی باشد که به علت و در پاسخ به اضطراب کودک، رفتار خانواده غیرعادی شده است. رفتار افراد خانواده در مقابله با اضطراب کودک


ترس و اضطراب در کودکانترس و اضطراب در کودکان

ترس و اضطراب در کودکان اغلب والدین تصور میکنند که کودکانشان نگرانیهایی از قبیل هزینه ی زندگی ، امور اجتماعی و... ندارند پس نباید ترس و اضطراب هم داشته باشند.در حالی که کودکان با زندگی کودکانه خود نیز معضلاتی دارند. بعضی از کودکان خجول ، ترسو ، گوشه گیر و کم صحبت هستند و حتی پشت سر مادرشان مخفی میشوند. ترس و اضطراب در کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران