کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
آموزش همدلی – نوجوانان
آموزش همدلی – نوجوانان کودکان در دوران پیش نوجوانی و نوجوانی توانایی همدلی و همدردی خود را به فراتر از خانه و دوستانشان گسترش می‌دهند. در این سن می‌توانند دربارۀ مسائل بزرگتر جهان، چون گرسنگی، فقر و بی‌خانمانی بیندیشند. آموزش همدلی – نوجوانان

آموزش همدلی – نوجوانان
کودکان در دوران پیش نوجوانی و نوجوانی توانایی همدلی و همدردی خود را به فراتر از خانه و دوستانشان گسترش می‌دهند. در این سن می‌توانند دربارۀ مسائل بزرگتر جهان، چون گرسنگی، فقر و بی‌خانمانی بیندیشند. آنچه از این مسائل می‌موزند، اندیشه‌شان را برای بقیۀ عمر سامان‌دهی می‌کند.
باید کاری انجام دهیم
حس شخیص درست و نادرست نوجوانان، همراه با دیدگاه آرمان‌گرایانه‌شان دربارۀ جهان، اغلب آنان را برای تغییر مصمم می‌سازد. پاسخ پدر و مادر به علاقۀ کودک به منظور بهبود بخشیدن به اوضاع، هم می‌تواند این میل را پرورش دهد؛ هم آن را از بین ببرد.
نوجوانان دیدگاههای جدیدی دارند. بنابراین گاهی می‌توانند راه‌حلهایی برای مشکلات عرضه کنند، که هرگز به ذهن بزرگسالان نمی‌رسد. کودک توانایی دارد با دیگران همدلی و همدردی کنند؛ اما برای عملی کردن آن به مداخله و آموزش پدر و مادر نیاز دارند.
اگر کودک نسبت به مسائل اجتماعی نگران می‌شود، برای پدر و مادر آسانترین کار این است که آن وضعیت را نادیده بگیرند و بی‌اندیشیدن به آن، موضوع گفتگو را تغییر دهند؛ اما باید زمان و انرژی کافی بگذارند و به کودک کمک می‌کنند تا طرف خوش‌آیند را ببیند.وابسته ماندن در دوران نوجوانی
نوجوانان به طور طبیعی می‌کوشند از پدر و مادر خود مستقل شوند. آنان در گذر جریان دستیابی به فردیت و استقلال، برای اینکه باورها و کارهایشان را بفهمید، چندان تلاش نمی‌کنند. اگر هم آنها را بفهمید، توجهی نشان نمی‌دهند؛ اما در عین حال هنوز نیاز دارند پدر و مادر با همدلی و احترام با آنان رفتار کنند.
اگر بتوانید جهان را از دید نوجوانتان ببینید، ارتباطتان با وی کارسازتر می‌شود؛ و می‌فهمید چه زمانی به مشکل دچار شده است. اگر بین شما ارتباط قوی باشد، وقتی از او می‌پرسید: دوست داری دربارۀ چه چیزی با هم گفتگو کنیم؛ بسیار خوشحال می‌شود.
برخی نوجوانان بسیار سخت به چیزهایی که دربارۀ احساساتشان می‌پرسید، پاسخ میدهند؛ به ویژه نوجوانان پسر؛ زیرا اغلب برای اینکه تصویر مردانگی‌شان در میان دوستان حفظ شود، بسیار کم عواطفشان را آشکار می‌کنند.
کودکان آسان‌ر دربارۀ خود و کارها و عواطفشان با پدر و مادر حرف میزنند. البته اگر پدر و مادر چندان به آنان اعتراض نکنند.
بسیاری از پدر و مادران به این نتیجه رسیده‌اند که کودکان بزرگتر و نوجوانان برای گفتگو دربارۀ مسائل حساس، هنگام رانندگی پدر و مادر در اتومبیل آسوده‌تر هسند، البته همیشه نمی‌توان این وضعیت را فراهم کرد؛ اما می‌توان اگر چنین وضعیتی پیش آمد، از آن بیشترین بهره را برد.
کودکان ممکن است واژگان لازم را برای توصیف آنچه اذیتشان می‌کند، ندانند، یا نتوانند احساساتشان را تشخیص دهند. شما می‌توانید برای گفتگو دربارۀ عواطفشان با موارد زیر به آنان درک لازم را بدهید:
توصیف احساسات خودتان در وضعیتهای دشوار، بحث دربارۀ واکنش‌های شخصیت‌های گوناگون فیلم‌ها، گفتگو دربارۀ احساسات دوستان و اعضای خانواده.
رویکرد "نخست، همدلی، سپس توضیح" برای کودکان بزرگتر کاراتر است. پیش از اینکه او را ترغیب کنید به شیوۀ جدیدی به مشکلش بیندیشد، نخست باید مطموئن شوید به خوبی دیدگاه او را دریافته‌اید؛ حتی اگر با آن موافق نیستید.
هیچ‌کس بیش از پدر و مادری که نوجوانش را نمی‌فهمند و برای شناخت او تلاشی نیز نمی‌کند، او را آزار نمیدهد؛ اما اگر می‌خواهید نوجوانتان توانایی همدلی و همدردی را با خود به دوران بزرگسالی انتقال دهد، باید بتوانید الگوی او باشید.
منبع: دنیای کودکان موفق
آموزش همدلی – نوجوانان
آموزش همدلی – نوزادآموزش همدلی – نوزاد

آموزش همدلی – نوزاد دانه‎‌های همدلی رادر دوران نوزادی بکارید؛ و در سراسر دوران کودکی آن را پرورش دهید؛ سپس شکوفه‌های زیبای آنرا در نوجوانی و بزرگسالی ببینید. آموزش همدلی – نوزاد


آموزش همدلی – کودکان نوپا و پیش دبستانی (1)آموزش همدلی – کودکان نوپا و پیش دبستانی (1)

آموزش همدلی – کودکان نوپا و پیش دبستانی مال منه! این دو واژه را اغلب زمانی که نوپایان با دوستانشان بازی می‌کنند، می‌شنوید. مالِ منه ترکیب نیرومندی است، که کودک حتی وقتی اسباب بازی مال کس دیگری است، آن را به کار می‌برد. آموزش همدلی


آموزش همدلی – کودکان دبستانیآموزش همدلی – کودکان دبستانی

آموزش همدلی – کودکان دبستانی توانایی کودک برای اینکه خودش را جای دیگران بگذارد، همراه با سن افزایش می‌یابد. پدر و مادر می‌توانند در گذر دورۀ ابتدایی، کودک را برانگیزانند، اندیشه‌اش را گسترش دهد و پندارها و عواطف دیگران را در ذهن خود تصور کند. آموزش همدلی – کودکان دبستانی


همدلی در خانوادههمدلی در خانواده

همدلی در خانواده اگر عادت کنید با کودکتان دربارۀ رفتارهای نادرستش حرف بزنید – به جای اینکه فقط خشمگین شوید – از آن درسی می‌گیرد، که به دیگر روابطش نیز می‌کشاند. از عواطف و احساس سخن بگویید.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران