کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
اوقات فراغت کودکان – قسمت دوم
اوقات فراغت کودکان کتاب وسیله خوبی برای پر کردن اوقات فراغت است. وجود کتابخانه ها عامل موثری در جلب جوانان به مطالعه و کتاب خواهد بود. اوقات فراغت کودکان

اوقات فراغت کودکان – قسمت دوم
کتاب وسیله خوبی برای پر کردن اوقات فراغت است. وجود کتابخانه ها عامل موثری در جلب جوانان به مطالعه و کتاب خواهد بود.
 البته در این باره باید محتوای کتاب هم گره گشای این نسل باشد تا جوانان‌را به طرف کتاب بکشاند. برخی از خانواده ها درآمد کافی برای خرید کتاب ندارند و این امر آنان را از مطالعه کتاب محروم میکند.
جوانان میتوانند اوقات فراغت خود را به‌بازدید از باغ وحش ، موزه ها و نمایشگاه ها بگذرانند متاسفانه امکانات باغ وحش و موزه جز در چند شهر بزرگ در بقیه شهرها وجود ندارد نمایشگاه ها شاید یکی از عملی ترین وسیله ها برای جلب افراد به مشاهده  کتاب ها و فرازهایی از مسائل تربیتی و اجتماعی باشد.
استفاده از وقت را باید از کودکی به فرزندان آموخت. کودک باید یاد بگیرد که آرام بگیرد ، با اینکه خوابش نمی برد دراز بکشد ، کتاب ورق بزند ، به داستان گوش دهد ، داستان و کتاب بخواند غالبا نوجوانان بدون برنامه بزرگ شده اند و همین بی برنامه بودن را به‌گذراندن اوقات فراغت نیز تعمیم می دهند و نمی دانند از وقت خود چگونه استفاده کنند .
در مورد برنامه های تلویزیون متاسفانه در خانواده ها اختلاف زیادی وجود دارد گاهی والدین در حال دیدن برنامه ای هستند ولی فرزندنان را از آن منع می کنند.
اینگونه برخوردها ،اعتماد جوانان را از والدین سلب نموده و آنان عالمان بدون عمل معرفی میشوند گاهی زمان پخش و محتوای برنامه ها ممکن است باعث بدآموزی هایی شود و تاثیر منفی داشته باشد همچنین چنین برنامه در شب های درسی باعث انجام ندادن تکالیف درسی میشود و والدین در برابر نوجوان خود قرار می گیرند.
حاصل کار ارتباط نادرست تر خانواده و ایجاد قواعدی خشن تر و انعطاف ناپذیر است که مسلما هیچکدام از اعضاء خانواده بهره ای از آن نمی برند.چگونگی گذراندن اوقات فراغت باید مورد توجه قرار گیرد و برای آن برنامه ریزی شود اگر نوجوانان به حال خود واگذار شوند احتمال انحراف بزهکاری و اعتیاد آنان می رود.
برای استفاده بهتر از اوقات فراغت میتوان برنامه های متنوعی را پیش بینی کرد.
 تشکیل اردوهای تابستانی و شرکت دادن جوانان در کارها و خدمات عمومی میتواند به رشد اجتماعی و تجربه آموزی آنان کمک کند ایجاد میادین ورزشی و شکل دادن به ورزش هایی که جنبه قهرمانی نداشته باشد و تنوع ورزش جمعی و ایجاد رقابت های سازنده میتواند در رشد جسمی و اجتماعی به نوجوانان کمک کند و روح همکاری را در آنان پرورش دهد.
 ایجاد موزه ها و نمایشگاه ها و تاسیس کتابخانه ها نوجوان‌را به سمت مشاهده و مطالعه می کشاند و دنیای جدیدی‌را به روی او باز می کند تهیه فیلم هایی با محتوای غنی و آموزنده و پخش آن در ساعاتی که وقت فراغت نوجوانان است وسیله دیگری برای گذراندن اوقات فراغت است.
 در این زمینه باید از پخش برنامه های سینمایی در ساعات کار و درس و نیز پخش برنامه های تلویزیونی در ساعات مطالعه جلوگیری کرد ایجاد روابط بهتر خانوادگی و بحث و نتیجه گیری در زمینه چگونه گذراندن وقت اضافی به نتایجی از قبیل گردش ، قدم زدن و کوه نوردی ، باغبانی و گل کاری ، کارهای دستی ، جمع آوری کلکسیون و... می انجامد که هم برای نوجوان لذت بخش است و هم تفاهم و تبادل نظر خانوادگی را گسترش می دهد.
 امور اجتماعی محل را میتوان برعهده جوانان گذارد و ضمن نظارت آنان‌را به‌مشکلات عملی آشنا ساخت شرکت در اموری از قبیل سوادآموزی ، آموزش نظامی ، نظافت محل و.... به جوانان روحیه تعاون و شرکت در امور اجتماعی و طریقه برخورد و حل مسائل اجتماعی را می آموزد.
منبع : کتاب مدیریت خانواده (4)
اوقات فراغت کودکان
اوقات فراغت کودکان
اوقات فراغت نوجوان – قسمت اولاوقات فراغت نوجوان – قسمت اول

اوقات فراغت نوجوان کار و فراغت مفاهیمی است که با وقت و زمان ارتباط دارد. کار گذراندن وقت برای فعالیت خاص و با هدف خاصی است و فراغت وقت آزادی است که فرد به فعالیت خاصی مشغول نیست. اوقات فراغت نوجوان


تعطیلات تابستانی کودکانتعطیلات تابستانی کودکان

تعطیلات تابستانی کودکان بچه ها بی صبرانه انتظار می کشند تا تعطیلات تابستان فرا رسد و به طور موقت از درس و مشق مدرسه راحت شوند و به دلخواه خود تفریح و گردش کنند. اکثر کودکان ده تا سیزده ساله از تکالیف و برنامه های زیاد روزانه خسته شده اند و دوست دارند در ایام تابستان هیچکاری انجام ندهند و با آرامش آن را به اتمام برسانند.اما بچه ها در این سن به نظارت والدین و شرکت در فعالیت های فوق برنامه نیازمند هستند مخصوصا اگر پدر و مادر هر دو در بیرون از خانه مشغول به کار باشند. تعطیلات تابستانی کودکان


ده فرمان در مورد وقتِ شخصی و اوقات فراغتده فرمان در مورد وقتِ شخصی و اوقات فراغت

ده فرمان در مورد وقتِ شخصی و اوقات فراغت توجه و تحسین بهترین پاداش ها برای کودک محسوب می گردند. اگر به تازگی بچه ی جدیدی به جمع خانوادگی شما افزوده شده ، به فرزند بزرگتر هدیه بدهید تا احساس کند در تمام مسایل خانواده سهیم است. ده فرمان در مورد وقتِ شخصی و اوقات فراغت

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران