کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
بهبود بخشیدن تصویر کودک از خود – بخش پنجم
بهبود بخشیدن تصویر کودک : هروقت شنیدید که بچه‌ها خود را سرزنش می‌کنند، به‌آنها کمک کنید تا این اشکال را برطرف کنند. نحوۀ گفتگوی کودک با خودش برداشت او را از خودش نشان میدهد.

بهبود بخشیدن تصویر کودک از خود – بخش پنجم
•    آنها را تشویق کنید تا دوستان خود را به‌منزل دعوت کنند.
به‌آنها نشان دهید که برای دوستان آنها احترام قائل هستید و آنها را مهم می‌دانید. کودکانی که ببینند والدین آنها به‌دوستان‌شان در خانه خوش‌امد می‌گویند، در واقع این پیام را از پدر و مادر خود می‌گیرند که "من می‌دانم که تو در انتخاب دوست دقت می‌کنی و اگر تو آنها را دوست داری، برای من کافی است. من تورا قبول دارم و به‌دوستانت در خانه احترام می‌گذارم".
این پیام خوبی است برای کودکان که بدانند شما به‌آنها اعتماد دارید و اگر شما آنها را قبول داشته باشید، آنها به‌خودشان اعتماد خواهند کرد.
•    به‌جای آنکه استقلال آنها را تهدیدی علیه برتری خود حس کنید، از تلاش آنها برای استقلال حمایت نمایید.
آنها را تشویق کنید تا پس از اتمام مدرسه شغلی برای خود پیدا کنند، برای خود درآمدی داشته باشند، کارهایی برای خود انجام دهند، غذای مورد علاقۀ خود را بخورند، اتاق‌شان را با سلیقۀ خود تزئین کنند و هرکار دیگری که به‌آنها احساس استقلال می‌دهد، انجام دهند.
در دوران جوانی هرچه بیشتر احساس استقلال کنند، اعتماد به‌نفس‌شان بیشتر می‌شود. برای هر کار کوچکی نباید اجازه بگیرند. باید بتوانند برای خرج کردن پول خود برنامه‌ریزی کنند، لباس‌های مورد علاقۀ خود را انتخاب کنند، غذا بپزند، ظرف بشویند، از وسایل خود مراقبت کنند، وقت خود را برای انجام کارها زمان‌بندی کنند و امثال آن.
•    به‌کودکان بیاموزید که از ساختن تصاویر منفی یا مخرب در ذهن خود بپرهیزند.
هروقت شنیدید که بچه‌ها خود را سرزنش می‌کنند، به‌آنها کمک کنید تا این اشکال را برطرف کنند. نحوۀ گفتگوی کودک با خودش برداشت او را از خودش نشان میدهد.
کودکانی که دائماً شکایت می‌کنند و با خود می‌گویند که بدبخت هستند و یا اینکه نمی‌توانند برخی کارها را انجام دهند، در واقع در مورد توانمندی خود پیشگویی می‌کنند. اگر بتوانید به‌کودکان کمک کنید که وقتی با خود صحبت می‌کنند، مثبت فکر کنند، در واقع به‌آنها آموخته‌اید که تصاویر جدیدی از خود بسازند.اگر دائماً عبارات منفی را تکرار کنند، مثلاً بگویند: اگر برای رفتن به‌سینما همه با هم سوار ماشین شویم، خفه می‌شویم و به‌ما خوش نخواهد گذشت. با خونسردی یادآوری کنید که وقتی عدۀ زیادی باهم جایی می‌روند، بیشتر خوش می‌گذرد. احتیاج به‌سخنرانی نیست. فقط یک جمله ساده که نشان دهد مثبت فکر می‌کنید.
می‌توانید به‌کودکان‌تان کمک کنید، تا اینکه عادت کنند با خود گفتگوی مثبت داشته باشند. برای این کار باید خودتان الگو شوید و سپس از آنها بخواهید به‌دنبال افکار مثبت باشند. کودکی که با خود گفتگوی مثبت دارد، درواقع دیدگاه خود را در مورد خودش نشان میدهد.
•    با کودکان به‌گونه‌ای برخورد کنید که گویی آنها انسان‌هایی کامل و جامع هستند، نه اینکه در مسیر رسیدن به‌جایی با شرایطی خاص در آینده قرار دارند.
هنگام صحبت کردن با کودکان‌تان، از عباراتی استفاده نکنید که نشان دهد شما آنها را کارآموز یا شاگرد خود به‌حساب می‌آورید. بچه‌های دو ساله مانند بچه‌های دو ساله صحبت می‌کنند، نباید انتظار داشته باشید که مانند آدم بزرگ صحبت کنند. از صحبت‌های دوسالگی آنها لذت ببرید.
اگر بچه‌ها در سه‌سالگی جای خود را خیس می‌کنند، نشانۀ یک مسئلۀ مهم اجتماعی نیست که وقتی به‌دوران دانشگاه رسیدند، زندگی آنها را تحت تاثیر قرار دهد. این کار رفتاری است که مقتضای سن بچه است.
بچه‌های چهارساله دوست دارند شوخی و بذله‌گویی کنند. بچه‌های هشت ساله هنگام بازی سرووضع خود را کثیف می‌کنند و بچه‌های یازده ساله دوست دارند باهم کشتی بگیرند یا بوکس بازی کنند.
باید از همۀ این رفتارها لذت ببرید و نباید آنها را با رفتار افراد بالغ مقایسه نمایید. اگر در برخی رفتارهایی که اقتضای سن و سال بچه‌ها است، با آنها شریک شوید، هم خودتان خیلی لذت خواهید برد و هم آنها.
با بچه‌ها توپ بازی کنید، کشتی بگیرید، یکدیگر را به‌بستنی مهمان کنید. این رفتارها، رفتارهایی طبیعی، لذت‌بخش و عادی است که بچه‌ها انجام می‌دهند و باید در همان شرایط نیز دیده شود. نگران این نباشید که اگر با آنها کشتی بگیرید، بچه‌های جنگنده و شلوغی خواهند شد، بلکه برعکس به‌دلیل تجربه‌ای که هم‌اکنون کسب می‌کنند، از وجود آنها لذت ببرید.
منبع: چگونه فرزندانی خلاق داشته باشیم؟
بهبود بخشیدن تصویر کودک
بهبود بخشیدن تصویر کودک از خود – بخش چهارمبهبود بخشیدن تصویر کودک از خود – بخش چهارم

بهبود بخشیدن تصویر کودک : به‌کودکان بیاموزید تا بتوانند سرماخوردگی خود را معالجه کنند، از درد و ناراحتی، خود را خلاص کنند و در مورد بدن خود مثبت فکر کنند و با خود عهد ببندند که یک عمر سالم زندگی کنند.


بهبود بخشیدن تصویر کودک از خود – بخش سومبهبود بخشیدن تصویر کودک از خود – بخش سوم

بهبود بخشیدن تصویر کودک کودک وابسته در اثر اشتباه والدین خود تشویق نمی‌شود تا مستقل باشد، درنتیجه از عزت نفس پایینی برخوردار خواهد شد. دقت کنید که منشاء عدم عزت نفس این کودک در فردی قرار دارد که به‌او وابسته شده است، لذا قادر به‌رقابت نیست و نمی‌تواند روی پای خود بایستد.


بهبود بخشیدن تصویر کودک از خود – بخش دومبهبود بخشیدن تصویر کودک از خود – بخش دوم

بهبود بخشیدن تصویر کودک از خود سعی کنید تاکید بر معیارهای ظاهری موفقیت را کم کنید دویدن بی‌امان به‌دنبال پاداش، پول، مقام و درجه، رتبه اول داشتن و اصولاً اهداف مادی، یقیناً عزت نفس کودکان را پایین می‌آورد. یادمان باشد، عزت نفس از نفس و از درون می‌آید نه از یافته‌ها و آنچه کسب می‌کنیم یا به‌دست می‌آوریم.


بهبود بخشیدن تصویر کودک از خود – بخش اولبهبود بخشیدن تصویر کودک از خود – بخش اول

هروقت عبارات زیر را از آنها شنیدید: من هیچ کاری نمی‌توانم انجام دهم، من زشت هستم، من خیلی لاغر هستم، من نمی‌توانم دوچرخه سواری کنم؛ در واقع به‌شما پیام داده می‌شود که عزت نفس آنها را بالا ببرید.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران