کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
خالی بندی در کودکان
خالی بندی در کودکان تقریبا همه ی بچه ها گاهی درباره خانواده و چیزهایی که دارند پز می دهند یا خالی بندی می کنند. کودک با این کارش هیجانات خودش را تخلیه می کند ولی گاهی این کار او شدید می شود و او بیش از حد اغراق می کند و دروغ می گوید. خالی بندی در کودکان

خالی بندی در کودکان
تقریبا همه ی بچه ها گاهی درباره خانواده و چیزهایی که دارند پز می دهند یا خالی بندی می کنند. کودک با این کارش هیجانات خودش را تخلیه میکند ولی گاهی این کار او شدید می شود و او بیش از حد اغراق می‌کند و دروغ می گوید.
او با این کارش به دیگران پز می دهد و خودش را به رخ آنها می کشد . معمولا پدر و مادرها دوست ندارند این حرف های فرزندانشان را بشنوند و از خودشان می پرسند چرا فرزندشان این قدر به مادیات توجه دارد.
بچه های دبستانی برای هم خالی بندی میکنند ، چون نسبت به هم رقابت دارند. آنها یکدیگر را به خاطر چیزهایی که دارند و توانایی هایشان مورد قضاوت قرار می دهند.
کودک در این دوران اگر احساس کند که از دوستانش پایین تر است و چیزهایی که آنها دارند را ندارد ، نمیتواند با آنها دوست شود. بنابراین کودک مجبور می شود دروغ بگوید و خالی بندی کند تا بتواند با دیگران دوست شود.
بعضی از بچه ها هم به خاطر اعتماد به نفس کمشان خالی بندی می‌کنند. وقتی کودکی احساس حقارت می‌کند در مورد دارایی ها و خانواده اش خالی بندی میکند .
تا توجه دیگران را به خودش جلب کند. او با پز دادن احساس بزرگی می کند بچه ها حتی برای خواهر و برادرهایشان خالی بندی میکنند و این کارشان به خاطر حسادت های بچه گانه است.
معمولا خالی بندی های بچه ها تاثیر بدی بر آنها می گذارد . کودکان شش تا نه ساله هر چیزی را که بشنوند باور می کنند و به خاطر همین مسئله ممکن است احساس کنند هرگز نمیتوانند به آرزوهایشان برسند و چیزهایی که دوستشان دارند ، داشته باشند.
بعضی از بچه ها فقط به خالی بندی های دیگران گوش می‌کنند و چیزی نمی گویند ولی بعضی دیگر تحت تاثیر حرف های دیگران قرار می گیرند و آنها هم خالی بندی میکنند.
وقتی والدین خالی بندی های بچه ها را می بینند ، نمی دانند باید چه عکس العملی نشان بدهند. اگر نگران این مسئله هستید ، باید بدانید که کودکتان متوجه این کارش نیست و نمی داند خالی بندی می کند.
در این دوران کودک کم کم خود محوری خودش را کنار می گذارد و به دیگران توجه می کند .
او نمی داند خالی بندی هایش چه تاثیری بر دیگران می گذارد ، چون گاهی احساسات دیگران برایش مهم است و گاهی نیست.
باید با فرزندتان درباره ی این کارش حرف بزنید و به او بگویید که این کارش خالی بندی کردن است و باعث رنجش دیگران می شود.
با کودکتان در این باره حرف بزنید و برای او مثال های عینی بیاورید تا او کم کم بتواند حرف های شما را بفهمد و به حرف های شما گوش کند. او با پز دادن احساس بزرگی می کند.
وقتی شما می شنوید فرزندتان و دوستانش خالی بندی می‌کنند و به هم پز می دهند ، به آنها کمک کنید به این اشتباهشان پی ببرند.
وقتی می بینید این کار آنها باعث ناراحتی یکی از بچه ها می شود ، توجه آنها را به چیز دیگری جلب کنید و یا به آنها بگویید نباید این کار را بکنند.
هر وقت فرزندتان از شنیدن حرف های هم کلاسی هایش و پز دادن های آنها ناراحت شد ، باید به آنها بگوید که دوست ندارد حرف هایشان را بشنود.
شما خودتان میتوانید الگوی خوبی برای فرزندتان باشید. اگر شما مرتب درباره ی خانه ، ماشین و دارایی هایتان پز می دهید و از آنها تعریف می کنید فرزندتان نیز از شما الگو می گیرد ؛ بنابراین اول از خودتان شروع کنید و این کارها را کنار بگذارید.
منبع : کتاب راهنمای کامل تربیت کودک از 6 تا 9 سالگی
خالی بندی در کودکان

خیال بافی در کودکانخیال بافی در کودکان

خیال بافی در کودکان کودکان شش تا نه ساله خیلی خیال بافی می کنند. آنها احساس می کنند که میتوانند به همه ی خواسته هایشان برسند. اگرچه آنها در این سنین تا حدی یاد گرفته اند که منطقی فکر کنند ولی باز فقط زمان حال را درک می کنند و درک درستی از آینده و گذشته ندارند. خیال بافی در کودکان


خیالبافی یا دروغ ؟خیالبافی یا دروغ ؟

خیالبافی یا دروغ ؟ دروغ گفتنهای اولیه ی کودکان از قصه گویی نشئت میگیرد. از سه سالگی تا سن کودکستان تخیلات آنها به سرعت شکوفا میشود. به طوری که گفته های آنان منعکس کننده ی شیوه ای است که دوست دارند همه چیز طبق آن باشد. اینجاست که والدین باید به کودکشان کمک کنند تا فرق بین خیالبافی و دروغگویی را تشخیص دهد. خیالبافی یا دروغ ؟


تخیل و فکر و خیال در کودکتخیل و فکر و خیال در کودک

تخیل و فکر و خیال در کودک کودک آنلاین: علاوه بر حس و کوششی که کودک از آن استفاده می کند، موضوع تخیل و فکر و خیال بد موضوعی است اساسی است. آنها تفاوتی بین تخیل و واقعیت قائل نیستند یعنی آنچه را که در ذهن دارند واقعیت می دانند. تخیل و فکر و خیال در کودک

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران