کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

1
ادب کودکان – بخش دوم
ادب کودکان بسیار خوب است هر از گاهی به یاد کودک بیاورید ، وقتی درخواستی دارد ، واژه ی لطفا را به کار ببرد ؛ اما زیاد گفتن آن نیز باعث می شود پیش از شناخت ، از این گونه واژگان مودبانه خسته شود. ادب مهارتی است ، که باید از آن لذت برد ؛ نه این که آن را تحمیل کرد. ادب کودکان

ادب کودکان – بخش دوم
3 . کودک را به رفتار مودبانه وادار نسازید ؛
بسیار خوب است هر از گاهی به یاد کودک بیاورید ، وقتی درخواستی دارد ، واژه ی لطفا را به کار ببرد ؛ اما زیاد گفتن آن نیز باعث می شود پیش از شناخت ، از این گونه واژگان مودبانه خسته شود. ادب مهارتی است ، که باید از آن لذت برد ؛ نه این که آن را تحمیل کرد.
اگر به یاد کودک می آورید واژه ی لطفا را به کار ببرد ، مودبانه از او درخواست کنید ؛ برای نمونه : (( می دونی ، اگه واقعا می خوای من کارم رو رها کنم ؛ و بلند شم ؛ و به تو برای پیدا کردن عروسکت کمک کنم ، بهتره از لطفا استفاده کنی )). زیرا شما میخواهید کودک اهمیت رفتار مودبانه را صادقانه دریابد.
4 . از او رفتاری مودبانه را انتظار داشته باشید ؛
انتظارات پدر و مادر یکی از کارآمدترین راه های انگیزه دادن به کودک است. کودکان بزرگ شده در محیطی که رفتار مودبانه از آنان انتظار می رود ، بسیار مودب میشوند. روزی در سفری نظرم به خانواده ای جلب شد ، که در همان هتل اقامتگاه من حضور داشتند.
پدر خانواده به دو پسر پنج و هفت ساله اش نگاه کرد ؛ و گفت : (( عزیزان ، در رو واسه اون خانوم باز نگه دارین )). وقتی از رفتار مودبانه ی کودکانش تعریف کردم ، گفت (( چون همین رو از اونا انتظار دارم.))
5 . به کودک رعایت ادب را سر میز غذا بیاموزید ؛
فرزندتان تا هجده سالگی نزدیک بیست هزار وعده ، غذا خورده است . پس سر میز غذا بهترین جا برای آموزش درس های گوناگون به اوست ؛ از جمله شیوه ی شرکت کردن در گفتگو. گفتگوی خانواده سر میز غذا به کودک نشان می دهد چگونه زمانی که خانه ی کس دیگری مهمان است ، رفتار کند.
به کودک یاد دهید هنگام گفتگو با دیگران به آنان بنگرد ؛ واضح سخت بگوید ؛ و با جمله های کامل پاسخ دهد ؛ نه این که زیر لب زمزمه کند. برای گفتگو کردن سر میز غذا الگوی او باشید . به او یاد دهید زمان هایی باید تنها گوش کند ؛ و میان سخن دیگران نپرند.
کودکان اغلب نمیتوانند مدتی طولانی همانند بزرگسالان برای غذا بنشینند. پس خوب است به آنان یاد دهیم در این مواقع بپرسند : (( با اجازه ، من میتونم برم؟ )) با این روش ، کودکان میتوانند بروند بازی کنند ؛ و بزرگسالان با خشنودی به گفتگویشان ادامه دهند.

ادب کودکان


ادب کودکان

6 . یادداشت های سپاس گزاری بنویسید ؛
نوشتن یادداشت سپاس گزاری به دریافت کننده می گوید : (( آن اندازه برایم مهم هستی ، که زمان گذاشتم ؛ و برایت این یادداشت را نوشتم )). به فرزندتان یاد دهید وقتی هدیه ای ، رفتار مهربانانه ای و لطف خاصی دریافت می کند ، با یادداشتی سپاس بگوید.
میتوانید این عادت را از همان آغاز به او بیاورانید ؛ بدین ترتیب که ، از او بخواهید برای سپاس گزاری نقاشی بکشد ؛ یا پیام های سپاس شما را دیکته کند.
7 . رفتار مودبانه ی پشت تلفن را به کودک بیاموزید ؛
بیشتر کودکان عاشق پاسخ دادن به تلفن هستند. پس زمان بگذارید ؛ روشن و واضح حرف زدن پشت تلفن را و چیزی را که باید بگوید به کودکتان یاد دهید.
7 . حرمت نهادن را به دیگران را به کودک بیاموزید ؛
چون بیشتر مردم دوست دارند آنان را به نام بخوانید ، باید از همان آغاز به کودکان یاد دهیم هنگام گفت و گو به چشمان دیگران بنگرند ؛ و نامشان را صدا بزنند. این ، هم نشانه ی احترام است ؛ هم با این روش توجه دیگران را به خود جلب می کنیم.
اما چگونه نام کسان را صدا بزنیم ؟ برخی خانواده ها به کودکان یاد می دهند تمام بزرگسالان بیرون از خانواده را با پیشوند آقا یا خانم بخوانند ؛ اما میتوانند برخی دوستان پدر و مادر و خویشاوندان را با پیشوند عمو یا خاله صدا بزنند. هر رسم و رسومی که در خانواده تان دارید ، به کودکتان بیاموزید ؛ و از او آن را انتظار داشته باشید. اگر کسی لقب دکتر ، مهندس ، پروفسور و مانند آن را دارد ، کاربرد آنها را به او یاد دهید.
گوش کردن محترمانه ، مهارت اجتماعی دیگری است ، که باید به کودکان آموخت . به کودک یادآوری کنید ، که نباید میان سختن دیگران بپرد ؛ و باید منتظر باشد ، تا زمان مناسبی برای بیان سخنانش بیابد. به کودکان نگریستن به چشمان دیگران و تایید حرف هایشان را آموزش دهید.
خودتان نیز شنوندی محترمی باشید. زمانی که کودک میخواهد با شما سخن بگوید ، تلویزیون را خاموش کنید ؛ یا هر کاری که دارید ، زمین بگذارید ، به چشمانش بنگرید ؛ و با علاقه به او گوش دهید.
منبع : کتاب دنیای کودکان موفق
ادب کودکان
ادب کودکان
ادب کودکان – بخش اولادب کودکان – بخش اول

ادب کودکان (( چه بچه ی مهربونیه !)) این جمله ای است ، که پدر و مادر دوست دارند درباره ی کودکشان بشوند. ویژگی مهربانی از کجا می آید ؟ اگرچه ویژگی های خوشایند شخصیتی در ژنتیک انسان ریشه دارد ، مهربانی و ادب در خانواده یاد گرفته می شود. ادب کودکان


ادب و تربیت کردن کودک یکساله – بخش اولادب و تربیت کردن کودک یکساله – بخش اول

ادب و تربیت کردن کودک یکساله – بخش اول همه والدین علاقه دارند کودکشان درست رفتار کند اما بسیاری از آنان مایل به استفاده از اصطلاح ادب کردن نیستند. برای این گروه از والدین ، ادب کردن یعنی نشانه رفتن انگشت بزرگسال عصبانی به طرف کودکی که از شدت ترس ، قوز کرده و در خود فرو رفته است. برای این دسته از والدین تادیب فقط به معنی تنبیه کردن است. ادب و تربیت کردن کودک یکساله – بخش اول


12 روش برای آموزش ادب به کودکان12 روش برای آموزش ادب به کودکان

12 روش برای آموزش ادب به کودکان - وقتی فرزندتان صحبت می کند به حرفش گوش کنید و به چشمانش نگاه کنید. - موقع ورود به اتاق فرزندتان در بزنید، خصوصاً وقتی که در اتاقش بسته است. 12 روش برای آموزش ادب به کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران