کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
سال های اول دبستان کودکان دوقلو
سال های اول دبستان کودکان دوقلو در سالهای اول دبستان کودکان دوقلو واقعا شروع به کندوکاو رابطه ی خود می کنند . افراد خارج از خانواده بر نظر هر یک از کودکان دوقلو درباره ی دیگری تاثیر می گذارند. وقتی آنها در معرض عقاید و فعالیت های جدید قرار می گیرند فرصت های ابراز فردیتشان گسترش می یابد. سال های اول دبستان کودکان دوقلو

سال های اول دبستان کودکان دوقلو
در سالهای اول دبستان کودکان دوقلو واقعا شروع به کندوکاو رابطه ی خود می کنند . افراد خارج از خانواده بر نظر هر یک از کودکان دوقلو درباره ی دیگری تاثیر می گذارند. وقتی آنها در معرض عقاید و فعالیت های جدید قرار می گیرند فرصت های ابراز فردیتشان گسترش می یابد.
رشد و پیشرفت
همین طور که هر یک از کودکان دوقلو بیشتر از وجود خود به عنوان یک فرد آگاه می شود ممکن است دوقلوهایتان کم کم به فعالیت های فوق برنامه علاقه نشان دهند. معمولا بهتر است اجازه دهید هر یک فعالیتهایش را خودش انتخاب کند. گاهی ممکن است هر دو بخواهند فعالیت مشابهی را بیازمایند و در سایر اوقات کارهای متفاوتی انجام دهند. دوقلو بودنشان نباید مبنای گزینش فعالیت باشد.
سایر کودکان حتی بزرگسالان اغلب تصورات و توقعاتی کلیشه ای از افراد دوقلو دارند. ممکن است فکر کنند دوقلوهای همزاد از آنجا که ظاهرشان مثل هم نیست یا از جنس مخالفند دوقلوی ((واقعی ))نیستند. دوقلوهای همسان قرار است ظاهر و اعمالشان مثل هم باشد و در همه کار با هم شرکت کنند.
برای اولین بار فرزندان دوقلویتان بدون اینکه شما باشید و دخالت کنید با موقعیت های مربوط به دوقلوها مواجه میشوند.آنها یاد می گیرند که از عهده ی این موقعیت ها برآیند ولی پیشنهادهای شما ممکن است مفید واقع شود.
یکی یا هر دوی آنها ممکن است از اینکه دیگران نامشان را ((اشتباه)) صدا بزنند ناراحت شود اگرچه بیشتر آنها ترجیح می دهند این اشتباه صورت بگیرد تا اینکه کسی فریاد بزند : (( آهای دوقلو)) برای فرزندانتان توضیح دهید که دیگران ممکن است آنها را با هم اشتباه بگیرند و نامشان را به اشتباه صدا بزنند. ایرادی ندارد که وقتی کسی ترجیح می دهد به نام خطابش کنند نامش را به آنها بگوید.
احتمالا فرزندان شما توضیح ساده ای در مورد به وجود آمدن دوقلوهای همسان و همزاد از یک یا دو تخمک را درک میکنند. نقاشی های توصیفی در این راه کمکتان میکند. هر چه آنها بزرگتر می شوند توضیحتان را کامل تر کنید. کودکان دوقلو بدون ترغیب شما هم یاد می گیرند که از شهرتشان استفاده کنند!
به نظر می رسد کودکان دوقلو در این سن واقعا عاشق یکدیگر می شوند ، از هم متنفر میگردند ، یا هر دو حالت پیش می آید. کودکان دوقلوی هم جنس به ویژه دخترهای همسان بیشتر از پسرها احتمال دارد که بر پیوند دوقلویی تاکید کنند. به نظر میرسد که رابطه ی عشق- نفرت در کودکان دوقلوی هم جنس پسر آشکارتر است یا شاید رفتار ضد و نقیض آنها عیان تر باشد.
ممکن است گاهی یکی یا هر دوی آنها بگویند که آرزو داشتند دوقلو نبودند. ممکن است یکدیگر را ((زشت)) خطاب کنند که به ویژه زمانی مضحک است که دوقلوی همسان باشند ! هیچ یک از آنها با این حرف بر رابطه ی دوقلویی خود خط بطلان نمی کشد فقط میخواهد به عنوان فردی مستقل شناخته شود.
وقتی که کودکان دوقلو هنگام انجام تکالیف مدرسه یا کارهای دیگر از روی ((دست هم)) نگاه میکنند ممکن است رقابت بینشان افزایش یابد. ممکن است یکی خیلی ناراحت شود که دیگری چیزی را – خواه مفهوم ریاضی باشد یا دوچرخه سواری بدون چرخ های کمکی – زودتر از او یاد گرفته است.
شیوه های یادگیری هم مانند رفتارهای دیگر تحت تاثیر نوع دوقلوهاست. متفاوت بودن سبک یادگیری در دوقلوهای همزاد به ویژه دختر- پسر محتمل تر است. دوقلوهای همسان معمولا شیوه های مشابهی دارند. تفاوت ها و شباهت ها میتوانند به مقایسه و رقابت یا همکاری به شکل درس خواندن و کمک کردن به یکدیگر منجر شود.
مدرسه
فرزندان دوقلویتان چندین ساعت در روز در محیط مدرسه با هم ارتباط دارند. هر دو در کنار خواندن و ریاضی در مورد خود و دیگران نیز مطالب فراوانی می آموزند.
•    آموزگاران هم ممکن است افکاری کلیشه ای در مورد کودکان دوقلو داشته باشند. وظیفه ی شماست که به آموزگاران کمک کنید تا آنها را افراد مستقلی ببینند. در آغاز هر سال تحصیلی در مورد تواناییها و ضعف ها ، تفاوت ها و شباهت های هر یک از کودکان دوقلو با آموزگاران صحبت کنید.
•    شیوه ی یادگیری هر یک از آنها را جداگانه ارزیابی کنید. هر دو دوست دارند موفق باشند و شما را خشنود کنند. والدینی که فرزندان دوقلویشان نارس به دنیا آمده اند یا هنگام تولد مشکلاتی داشته اند باید کمی بیشتر گوش به زنگ مشکلات و ناتوانی در یادگیری باشند. به علاوه پسرها بیشتر دچار این مشکلات می شوند پس والدین دوقلوهای پیر- دختر نباید فرزندان دوقلویشان را با هم مقایسه کنند. هرگاه هر یک از آنها با مشکلات زیادی مواجه شد به سراغ تست بروید.
•    برای گفت و گو با آموزگارانشان برای هر کدام وقت جداگانه ای بگیرید زیرا لازم است در مورد هر یک جداگانه صحبت کنید. اگر کودکان دوقلو در کلاسهای مجزا هستند از آموزگاران هر کدام درباره ی وضعیت تحصیل ، رفتار و ارتباط کودک با آموزگار و همکلاسی هایش به طور خاص بپرسید. از ذکر نام کودک دیگر خودداری کنید مگر آنکه سوالی بپرسید که مشخصا درباره ی رابطه ی آنها باشد.
•    اگر فرزندانتان در یک کلاس هستند اول در مورد پیشرفت هر یک به طور جداگانه صحبت و سوال کنید . سپس درباره ی رابطه ی آنها در مدرسه بپرسید. لازم است بدانید که آنها با هم رقابت میکنند و یکی همیشه میخواهد به جای دیگری جواب بدهد یا یکی از آنها همواره خود را کنار میکشد؟ هنگام گفت و گو با آموزگار فرزندتان اگر او موضوع را به دوقلو بودن بچه ها منحرف کرد بحث را به محور اصلی آن بازگردانید.
منبع : کلید های رفتار با دوقلوها
سال های اول دبستان کودکان دوقلو

جدا یا با هم بودن مدرسه ی کودکان دوقلوجدا یا با هم بودن مدرسه ی کودکان دوقلو

جدا یا با هم بودن مدرسه ی کودکان دوقلو تصمیم جدا کردن مدرسه ی فرزندان دوقلو باید براساس شناخت و درکتان از هر یک از آنها اتخاذ شود. این تصمیم همیشگی نیست. پویایی فرزندان دوقلو و کلاسشان سال به سال تغییر میکند. باید کماکان با در نظر گرفتن روابطشان شیوه ی یادگیری هرکدام و ترکیب عمومی کلاس به نیاز هر یک از آنها پاسخ دهید. جدا یا با هم بودن مدرسه ی کودکان دوقلو


ترس کودکان از مدرسه و رفع آنترس کودکان از مدرسه و رفع آن

ترس کودکان از مدرسه و رفع آن براساس بررسی های جدید ترس کودکان از مدرسه رو به افزایش است . از هر پنج کودک یک نفر از رفتن به مدرسه واهمه دارد. این ترس دلایل گوناگونی دارد و اغلب کودکانی به آن مبتلا هستند که از تکالیف زیاد ، زورگویی یا انزوا رنج کی برند. ترس کودکان از مدرسه و رفع آن


خوابیدن کودکان دوقلوخوابیدن کودکان دوقلو

خوابیدن کودکان دوقلو خواب یکی از نگرانیهای اصلی والدینی است که به تازگی صاحب فرزندان دوقلو شده اند .روشهایی که برای خانواده ای با یک نوزاد کارسازند اغلب برای خانواده هایی که نوزادن دوقلو دارند مناسب نیستند. خوابیدن کودکان دوقلو


تربیت کودکان دوقلوتربیت کودکان دوقلو

تربیت کودکان دوقلو هنگامی که فرزندان دوقلویتان را تربیت میکنید به سوی رفتار قابل قبول هدایتشان می نمایید. روابط کودکان دوقلو به موقعیت های منحصر به فردی منجر می شوند که نیاز به راهنمایی شما دارند. یکی از دوقلوها برخلاف نوپای یک قلو ممکن است به خشنود کردن کودک دیگر بیش از خشنود کردن شما علاقه مند باشد. گذشته از هرچیز افکاری که کودکان دوقلو در مورد سرگرمی در چنته دارند از افکار والدینشان هیجان انگیزتر است. تربیت کودکان دوقلو

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران