کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
کنترل‌پذیر شدن کودکان – قسمت اول
کنترل‌پذیر شدن کودکان : هر کودکی باید یاد بگیرد که در کنترل آشفتگی خودش، به‌صورت مستقل عمل کند. در ابتدا والدین باید خودشان کودک را آرام کنند. بعد از اینکه آنها قلق‌های کودک‌شان را پیدا کردند و فهمیدند چه‌چیزی برای آرام کردن او مناسب‌تر است، مجموعه‌ای از راهبردهای آرام‌‌سازی مؤثر برای کودک را می‌سازند.

کنترل‌پذیر شدن کودکان – قسمتِ اول
هر کودکی باید یاد بگیرد که در کنترل آشفتگی خودش، به‌صورت مستقل عمل کند. در ابتدا والدین باید خودشان کودک را آرام کنند. بعد از اینکه آنها قلق‌های کودک‌شان را پیدا کردند و فهمیدند چه‌چیزی برای آرام کردن او مناسب‌تر است، مجموعه‌ای از راهبردهای آرام‌‌سازی مؤثر برای کودک را می‌سازند.
کودک شروع به‌درونی ساختن این راهبردها می‌کند و به‌تدریج مسئولیت آرام کردن خود را برعهده می‌گیرد. این یک عامل کلیدی در روند تعدیل هیجانات است.
فرآیند تبدیل شدن به‌یک فرد کنترل‌پذیر، به‌مهارتهای خاصی نیاز دارد. همچنین برای این که کودک بیاموزد که خود آرام‌ساز خوبی باشد، به‌افرادی در پیرامون خود نیاز دارد که برای او مانند الگو باشند. در اینجا تکنیک‌ها و فنونی برای کمک به‌کنترل‌پذیری کودک، ارائه شده است:
- زمانی که کودکان مدام گریه می‌کنند و آرام نمی‌شوند، وجود یک والد پاسخ‌گو، مهربان، مراقبت‌کننده و حساس که به‌آنها کمک می‌کند تا آرام شوند، بسیار سودمند است.
در این شرایط، به‌کودک این پیام داده می‌شود که نیازهای اساسی او برآورده می‌شوند و برای کنترل اشفتگی‌اش، روش‌های خاصی وجود دارد. لازمۀ این گام آن است که والدین بدانند چگونه نشانه‌ها و حرکات بدنی کودک‌شان را بخوانند و چند راهبرد آرام‌کننده در دسترس خود داشته باشند.
نکته: حفظ ظاهر آرام در هنگام مواجهه با ناامیدی و آشفتگی، به‌کودک شما یاد میدهد که چگونه خودتنظیم‌گر باشد و بتواند خودش را کنترل کند.
- در حالی‌که کودک بزرگتر می‌شود، یاد می‌گیرد که راهبردهای خودآرام سازی را درونی کند. استفاده مداوم از راهبردهای آرام‌سازی مناسب، به‌کودک کمک می‌کند که یاد بگیرد در شرایط مختلف به‌کدام راهبرد متوسل شود. همچنین کودک با مشاهده دیگرانی که مشکلات مشابهی را حل می‌کنند، می‌آموزد که چه راهبردی را چه موقع و در کجا به‌کار گیرد.خیلی مهم است کودکان دارای راهبردهای متنوع آرام‌سازی باشند تا بتوانند در شرایط مختلف آنها را به‌کار بندند. والدین باید در سه مرحله کودکان‌شان را راهنمایی کنند:
1- کارهایی که کودک می‌تواند برای آرام نمودن و کنترل خود در مواقع آشفتگی انجام دهد.
2- کارهایی که والدین و معلمان می‌توانند انجام دهند تا کودک بتواند در مواقعی که آشفته است تمرکزش را دوباره به‌دست آورد.
3- تغییراتی را که میتوان در محیط به‌وجود آورد تا از یک کودک آرام و سازمان یافته، حمایت کرد.
راهبردهای آرام‌سازی و تغییرات محیطی، زمانی بیشترین اثر را دارد که فرد بتواند پیش‌بینی کند اشکال کار کجاست؛ تا بتواند همه چیز را در زمانی که کودک احتیاج دارد سروسامان ببخشد. بنابراین نکتۀ مهم این است که به‌کودک آموزش دهیم عوامل پیشایندی را که قبل از بی‌قرار شدن او رخ می‌دهند شناسایی کند، شروع ناکامی یا پریشانی خود را پیش‌بینی نماید و از راهبردهای مناسبی که در اختیار دارد استفاده کند.
برای اینکه به‌کودکتان کمک کنید تا کودکی با شعور و اهل تفکر شود، یک روش مناسب این است که به‌او کمک کنید از حالت‌های هیجانی که تجربه می‌کند، خارج شود و به‌‌توالی رویدادهایی که رخ داده، فکر کند.
می‌توانید این کار را به‌یک بازی مفرح تبدیل کنید؛ مثلاً در حین خوردن یک میان وعده یا عصرانۀ صمیمانه با فرزندتان، یک جلسه استراتژی ترتیب دهید و با هم به‌دنبال یک راهبرد مؤثرتر بگردید. کودک بی‌نظم برای پیدا کردن یک روش بهتر برای مواجهه با ناکامی‌اش، اغلب به‌زمان احتیاج دارد. در جلسۀ استراتژی می‌توانید در مورد گزینه‎‌های دیگری مثل انحراف توجه از رویداد آشفته‌کننده، بحث کنید.
بسیاری از والدین شکایت می‌کنند که هزار بار به‌او گفته‌ام که وقتی از کوره در می‌رود باید به‌اتاقش برود و آرام باشد، اما او هیچوقت این کار را نمی‌کند. اگر او را بلند کنم و داخل اتاقش بگذارم، بیشتر جیغ می‌کشد.
مشکل اینجاست که وقتی کودک آشفته می‌شود، مغز متفکر او از کار می‌افتد و دیگر نمی‌تواند راهبردی را که والدینش سعی می‌کنند به‌او یاد دهند، انجام دهد. به‌همین خاطر، بهتر است که راهبردها را به‌گام‌های کوچکتری تقسیم کنیم تا کودک بتواند توالی موفقی از راهبرد مؤثر را بیاموزد.
مثلاً به‌جای اینکه به‌کودک بگوید که به‌گوشۀ اتاق برود و در حالیکه یک آهنگ آرامش‌بخش می‌خواند، خودش را محکم در آغوش بگیرد. هدف این است که به‌کودکتان بیاموزید که چگونه در آن موقعیت و لحظه، توقف و تفکر کند، سپس به‌تدریج به‌سمت پیش بینی مشکل، یادآوری راهبرد و استفاده از آن، پیش رود.
کودکان قبل از اینکه ظرفیت آن را پیدا کنند که رویدادهای گذشته را به‌خاطر بیاورند و در مورد آنچه رخ داده، فکر کنند، قادرند که راهبردهای مؤثر را درونی کنند و به‌کار گیرند. این ظرفیت زمانی به‌وجود می‌آید که کودک نسبت به‌رفتار خودش، بینش پیدا می‌کند.
منبع: با کودک بدقلق و ناآرام چه کنیم؟
کنترل‌پذیر شدن کودکان – قسمت اول
کنترل‌پذیر شدن کودکان – قسمت دومکنترل‌پذیر شدن کودکان – قسمت دوم

کنترل‌پذیر شدن کودکان : به‌این توجه کنید که چه زمانی کودکتان احتیاج دارد ناراحتی و آشفتگی‌اش را تخلیه کند و احساسش را به‌شما نشان دهد. به‌احساسات او اهمیت دهید (تو الآن واقعاً ناراحت هستی) و راه‌های امنی برای تخلیۀ احساساتش در اختیار او قرار دهید.


کنترل رفتار کودک - بخش اولکنترل رفتار کودک - بخش اول

کنترل رفتار کودک ما والدین مسئول بسیاری از چیزهایی هستیم که در مورد فرزندان‌مان اتفاق می‌افتد، و اغلب بیش از آنچه که مایل به‌اذعانش هستیم. ما می‌توانیم راه‌هایی بیابیم که به‌فرزندان‌مان کمک کند تا از رفتار بد و تنبیه بعدی اجتناب کنند.


کنترل بدقلقی کودکان – قسمت چهارمکنترل بدقلقی کودکان – قسمت چهارم

کنترل بدقلقی کودکان خوب می دانیم که فرایند رشد کودک سال های بلندی را در برمیگیرد ، پس پشت سرگذاشتن چند نحسی و بدقلقی از اهمیتی برخوردار نیست. به زبان ساده تر ، برای این که شخص حتی المقدور در بلند مدت از دامنه و شدت آن کاسته و در عین حال به عزت نفس و خودباوری کودک اختلالی وارد نیاورد باید هوشمندی و موقع شناسی خود را به اوج برساند. کنترل بدقلقی کودکان


پیشنهادات درمانی برای ناآرامی کودکان – بخش‌دومپیشنهادات درمانی برای ناآرامی کودکان – بخش‌دوم

ناآرامی کودکان : کسب احساس خودمختاری و ظرفیت تحمل جدایی از والد، به‌کودک کمک می‌کند که تغییرات را تحمل کند. از این رو، لازم است اشیایی فراهم شود که به‌کودک کمک می‌کند خودش را سازماندهی کند و از فعالیتی به‌فعالیت دیگر برود، اما در عین حال ارتباط بین شما و کودکتان را نیز نشان دهد.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران