کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
کودک خوانش پریش – قست دوم
کودک خوانش پریش هنگام اولین یادگیری برای نوشتن، بچه‌ها حروفشان را جدا می‌نویسند و سپس شروع به‌شکسته نوشتن می‌کنند. برای کودکان خوانش پریش، یادگیری هر دو شیوه از خط تحریری می‌تواند فوق‌العاده سخت باشد و موجب سردرگمی شود. کودک خوانش پریش

کودک خوانش پریش – قست دوم
نشانه‌های دبیرستانی و بالاتر شامل تمام نشانه‌های دورۀ ابتدایی است به‌علاوه اینکه:
-    هنوز با بی‌دقتی می‌خواند.
-    در هجی کردن مشکل دارد.
-    به‌یادگیری و تکرار شماره‌های تلفن نیاز دارد.
-    در استفاده از کلمات طولانی مثل مسابقات مقدماتی یا فیلسوف‌منشانه گیر می‌کند.
-    مکان‌ها، زمانها و تاریخ‌ها را با هم اشتباه می‌کند.
-    برنامه‌ریزی و نوشتن مقاله‌ها برایش مشکل است.
-    در پردازش مجموعۀ زبانی با مجموعۀ طولانی آموزش‌ها با سرعت زیاد مشکل دارد.
نشانه‌های غیرزبانی شامل:
-    اعتماد به نفس و عزت نفس ضعیفی دارد.
-    گسترده‌ای از توانایی‌ها دارد.

•    رفتار با کودک خوانش پریش
در ادامه، برخی نظرات مثبت و عملی برای کمک به‌کودک خوانش پریش آمده است تا بهتر یاد بگیرد:
- به‌فرزندان یاد دهید تا به‌شیوۀ شکسته بنویسد.
طبق معمول، هنگام اولین یادگیری برای نوشتن، بچه‌ها حروفشان را جدا می‌نویسند و سپس شروع به‌شکسته نوشتن می‌کنند. برای کودکان خوانش پریش، یادگیری هر دو شیوه از خط تحریری می‌تواند فوق‌العاده سخت باشد و موجب سردرگمی شود. بچه‌های کوچک اغلب راحت‌تر شیوۀ تک دست‌خطی نظیر شکسته پیوسته نوشتن را یاد می‌گیرند.
در شکسته پیوسته نوشتن، حروف بدون برداشتن مداد از روی کاغذ ترسیم می‌شوند. بنابراین کلمات یکجا با جریان حرکت پدید می‌آیند. مزیت‌های مهم این شیوه از این قرار است:
با ایجاد هر حرف با یک حرکت، دست کودک حافظۀ فیزیکی حرف را تقویت می‌کند که ایجاد صحیح و راحت2تر شکل حرف را موجب می‌شود.
حروف بزرگ و کوچک، واضح‌تر متمایز می‌شوند.
به‌خاطر اینکه حروف و کلمات از راست به‌چپ جریان دارند، کودک احتمال کمتری دارد تا حروف را برعکس بنویسد، مانند ب، ت و ث.
جریان پیوسته نوشتن، در نهایت، سرعت و هجی کردن را بهبود می‌بخشد.
اگر شما بخواهید خط تحریری را با کودکتان تمرین کنید، از منبع آموزشی پیشنهاد شده‌ای استفاده کنید که دقیقاً نشان دهد چگونه حروف را شکل دهید و نوشتن را تمرین کنید.
- از کاغذ خط‌دار استفاده کنید.
در مراحل اولیه، از کاغذ دو خطه برای نشان دادن اندازۀ بالا روند‌ه‌ها (مثلاً ک و گ) و پایین رونده‌ها (ی و س) استفاده کنید.
- حالت بدنی صحیح را تشویق کنید.
مطمئن شوید که میز و صندلی کودک شما در ارتفاع مناسبی است. پشت کودک‌تان باید راست و پاهایش به‌زمین تکیه داشته باشد. کودک راست دست باید کتابش را به‌چپ و کودک چپ دست، کتابش را به‌راست متمایل کند.
- از ابزار مناسب نوشتن استفاده کنید.
یک مداد استاندارد HB انتخاب کنید و خوب بتراشید. برای بچه‌های کوچکتر می‌توانید از مداد مثلثی کلفت استفاده کنید تا راحت‌تر نگه دارد. وقتی کودک بزرگتر شد و اعتماد به نفس بیشتری پیدا کرد به‌سراغ خودنویس یا خودکار مخصوص خط تحریری بروید. از به‌کار بردن خودکار در تمرین خط تحریری اجتناب کنید.
- بازیهای کودکانه انجام دهید.
استفاده از بازی‌های کودکانه، شیوه‌ای عالی برای کمک به‌کودکان در توسعۀ مهارت‌های خواندن است. زیرا آنها به‌هجی کردن و صدای کلمات عادت می‌کنند. شما می‌توانید ابزارهای عالی را در اینترنت بیابید.
- بر صدای حروف تاکید کنید.
به‌فرزندتان کمک کنید تا به‌صداهای حروف گوش دهد، این کار به‌یادگیری کودک‌تان برای خواندن و نوشتن کمک می‌کند. کلمه‌ای بگویید و بعد از کودک‌تان بخواهید کلمه‌ای بگوید که با صدایی شروع شود که انتهای کلمه‌ای که شما گفتید، باشد (مثل مشاعره). شمرده صحبت کنید و بر انتهای صدا تاکید کنید. ببینید زنجیرۀ کلمات شما چقدر طول می‌کشد. مثلاً توپ، پسته، هشت، تاریخ، خرما.
-  همۀ کلماتی را که در اطرافتان هستند بخوانید.
هنگامی که رانندگی می‌کنید یا با فرزندتان به‌پیاده‌روی می‌روید با صدای بلند نام مکان‌ها را برای او بخوانید. فرزندتان احتمالاً تاکنون لغات و نشانه‌های زیادی را از تابلوها و تابلوی آگهی‌هایی که هر روز عبور می‌کند، میداند. این گامی بزرگ به‌سوی خواندن است، وقتی فرزندتان میداند که تابلوی بزرگ قرمز در انتهای خیابان به‌معنی توقف و چراغ راهنمای سبز به‌معنی رفتن است، میتواند یک کلمه هم روی تابلوی آگهی تشخیص دهد.
-  هر روز اشیاء را برچسب بزنید.
یادداشت‌های چسبی، راهی عالی برای تشویق کودک به‌خواندن هستند. از یادداشت‌های چسبی برای چسباندن هر روز روی اشیای داخل منزل مثل میز، صندلی، تخت، تلویزیون، در، دیوار استفاده کنید. آنها را با فرزندانتان بخوانید. چندتا از برچسب‌ها را بردارید و ببینید ایا می‌تواند برچسب درست را روی اشیا بچسباند. هر دو هفته یکبار برچسب اشیاء را عوض کنید تا علاقۀ آنها حفظ شود.
منبع: شاد بارآوردن کودکان به‌زبان آدمیزاد
کودک خوانش پریش
کودک خوانش پریش
کودک خوانش پریش

کودک خوانش پریش – قست اولکودک خوانش پریش – قست اول

کودک خوانش پریش کلمۀ dyslexia از زبان یونانی آمده است و به‌معنی اِشکال با کلمات است. خوانش پریشی، تفاوت در نیمکرۀ مغز است که با زبان ارتباط دارد و توانایی‌های اصلیِ مورد نیاز یادگیری برای خواندن، نوشتن و هجی کردن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. کودک خوانش پریش


تکنیک های نوشتن، خواندن و مطالعه کردن برای کودکانتکنیک های نوشتن، خواندن و مطالعه کردن برای کودکان

تکنیک های نوشتن، خواندن و مطالعه کردن برای کودکان دربارۀ نوشتن بهتر آن است که در حالی که فرزندمان را کمک می کنیم تا بهتر بنویسد، اما آن قدرها به زیبایی خط و رعایت اصولی که برخی اوقات آنقدر ها هم در نوشتن خط زیبا مهم نیست او را وادار نکنیم.


مشکلات خواندن و مطالعه کودکانمشکلات خواندن و مطالعه کودکان

مشکلات خواندن و مطالعه کودکان کودک آنلاین: مورد بسیار مهم دیگری که باید در دبستان در وجود فرزند من و شما کاشته شود میل به مطالعه و لذت بردن از خواندن کتاب است. مشکلات خواندن و مطالعه کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران