کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
احساس مالکیت کودکان – بخش چهارم
احساس مالکیت کودکان کودک موجودی است مانند آینه ، صاف و بدون تیرگی ، برگ سفیدی که چیزی در آن نوشته نشده و آماده ی نقش پذیری است . دقت اولیا و مربیان در تعلیم و تربیت در این مرحله ، میتواند از او انسانی والا و مفید برای جامعه بسازد ؛ و برعکس ، بی دقتی در ادای این مهم ، چه بسا که از او انسانی نامتعادل و زیان آور به حال خود و جامعه خواهد ساخت. احساس مالکیت کودکان

احساس مالکیت کودکان – بخش چهارم
هنر انتخاب اسباب‌بازی:
کودک موجودی است مانند آینه ، صاف و بدون تیرگی ، برگ سفیدی که چیزی در آن نوشته نشده و آماده ی نقش پذیری است . دقت اولیا و مربیان در تعلیم و تربیت در این مرحله ، میتواند از او انسانی والا و مفید برای جامعه بسازد ؛ و برعکس ، بی دقتی در ادای این مهم ، چه بسا که از او انسانی نامتعادل و زیان آور به حال خود و جامعه خواهد ساخت.
در تعلیم و تربیت کودکان روش های گوناگونی به کار گرفته میشود که یکی از آنها روش غیر مستقیم است. همه ی کودکان به اسباب بازی علاقه فراوانی نشان می دهند و به این سبب میتوان از اسباب‌بازی ها به عنوان ابزاری برای تعلیم و تربیت استفاده کرد.
شاید بیشتر مردم ندانند که شیوه ی انتخاب و خرید اسباب بازی ممکن است به ایجاد دگرگونی های اساسی در زندگی عاطفی ، عقلی و اجتماعی کودک منجر شود.
از آنجا که امروزه خرید اسباب‌بازی برای کودکان عمومیت یافته است ، والدین باید در این مورد دقت کافی مبذول دارند تا اسباب بازی ای را انتخاب کنند که با سن ، رشد عقلی ، روانی و اجتماعی کودک متناسب باشد.

به طور کلی ، پدران و مادران را به هنگام خرید و انتخاب اسباب‌بازی ، میتوان به چهار دسته تقسیم کرد :
الف ) گروهی از پدران و مادران به هنگام خرید و انتخاب اسباب بازی برای کودکانشان سلیقه و عقیده ی شخصی خود را اعمال می‌کنند و تمایلات و خواسته های کودکان را در درجه ی دوم اهمیت قرار می دهند.
حتی بعضی از آنان گمان می‌کنند که مثلا هرگاه اسباب‌بازی تجملی و گرانقیمتی برای کودکان بخرند ، خدمت بزرگی به آنان کرده اند و آنان خوشحال تر خواهند شد.
شاید هم بدین وسیله می خواهند از طریق نوعی رقابت ، برتری وضع اقتصادی خود و کودکشان را به دیگران نشان دهند ؛ حال آنکه این امر خود از دو نظر زیان آور است :
یکی آن که از نظر اقتصادی مقداری از پول خود را بیهوده خرج می کنند؛ و دوم ، پس از خرید اسباب بازی چون به میل کودک انجام نگرفته است ، کودک از آن خوشش نمی آید و (( دل زده )) میشود و پس از مدتی کوتاه آن را به گوشه ای می اندازد.
ب ) گروه دیگری از پدران و مادران تنها ذوق و خواسته ی کودک را مورد توجه قرار می دهند و او را در خرید اسباب‌بازی آزاد می گذارند. با توجه به این که اسباب بازی بر روی قوای عاطفی ، روانی و اجتماعی کودک تاثیر می گذارد ، بنابراین نمیتوان در انتخاب چنین وسایلی به کودک اختیار تام داد که هر نوع اسباب بازی‌ای را که می خواهد انتخاب کنند.
ج ) گروهی دیگر از پدران و مادران ، متاسفانه گمان می‌کنند که اسباب‌بازی تنها برای تفریح و بازی و سرگرمی کودکان درست شده است ، از این رو ، وقتی به اسباب بازی فروشی میروند ، بیشتر از این بُعد به اسباب بازی‌ها نگاه می کنند و در واقع به سراغ اسباب بازی‌هایی میروند که بتوانند با آن کودک را ساکت نگه دارند تا به کارشان برسند.
این گروه به راحتی تسلیم خواسته های کودکان میشوند و یا این که وقتی خودشان اسباب‌بازی می خرند بیشتر به جنبه ی سرگرم کنندگی آن توجه دارند تا جنبه های آموزشی ، فکری ، روانی و اجتماعی آن.

احساس مالکیت کودکان


احساس مالکیت کودکان

د ) گروهی دیگر از پدران و مادران ، به هنگام انتخاب اسباب بازی ، ذوق و سلیقه و آرزوهای سرکوب شده ی دوران کودکی خویش را ملاک قرار می دهند و تصور می‌کنند که اگر همان اسباب بازی‌ها را تهیه کنند و به کودک خود هدیه دهند او را غرق در خوشحالی خواهند کرد.
ولی وقتی اسباب‌بازی مورد نظر را تهیه می‌کنند با کم توجهی کودک مواجه میشوند.
رهنمودهایی برای پدران و مادران :
* روزی گردش کنان کودکتان را به تماشای اسباب‌بازی ها از پشت ویترین ببرید ، واکنش هایش را به خاطر بسپارید و برای انتخاب اسباب‌بازی از همان واکنش ها کمک بگیرید.
* برای خرید اسباب بازی ، بهتر است پیش تر به اسباب بازی فروشی بروید و اسباب بازی های مناسب را شناسایی کنید ، سپس با فرزندتان برای خرید به اسباب‌بازی فروشی بروید تا در انتخاب آنها راهنمای خوبی باشید.
* برای این که قدرت انتخاب و تصمیم گیری کودک رشد کند و به او آزادی داده باشیم ، بهتر است چهار یا پنج نوع اسباب‌بازی را به او معرفی کنیم و به وی بگوییم یکی از اینها را انتخاب کن.
* گاهی که احساس می کنید اسباب بازی مناسب کمتری وجود دارد ، بهتر است از میان اسباب‌بازی‌های مورد نظر ، کودک را در انتخاب رنگ آن آزاد بگذارید تا از هر رنگ که میخواهد انتخاب کند.
* وقتی با کودک به خیابان می روید ، اگر قصد خرید دارید ، پیش تر با آگاهی و برنامه ریزی این کار را انجام دهید . ولی اگر ، به دلیل مسائل اقتصادی ، قصد خرید چیزی ندارید ، چنانچه کودک شما دستتان را گرفت و به سوی ویترین اسباب بازی برد و با اصرار و سماجت و پا کوبیدن و گریه خواست شما را به خریدن چیزی وادار کند ، تسلیم خواسته ی کودک نشوید ؛ زیرا برای کودک عادت میشود و همیشه به همین روش به خواسته ی خویش می رسد.
* بهتر است در انتخاب اسباب بازی ترکیبی از اسباب بازی های مختلف( آموزشی ، اجتماعی ، عاطفی و احساسی ) برای کودک تهیه شود و در انتخاب آن نیز هم نظر پدر و مادر و هم نظر کودک تامین گردد.
منبع : کتاب راهنمای انتخاب اسباب بازی
احساس مالکیت کودکان
احساس مالکیت کودکان
احساس مالکیت کودکان
احساس مالکیت کودکان – بخش اولاحساس مالکیت کودکان – بخش اول

احساس مالکیت کودکان کودک اسباب‌بازی‌های خود را دوست دارد و به آسانی حاضر نمیشود آنها را با کودک دیگری تقسیم کند ؛ زیرا حس مالکیت در آنان بسیار قوی است. او آنچه را دوست دارد متعلق به خود می داند و حاضر نیست به کودکان دیگر بدهد. احساس مالکیت کودکان


احساس مالکیت کودکان – بخش دوماحساس مالکیت کودکان – بخش دوم

احساس مالکیت کودکان کودک چهار ساله هنوز به‌آن اندازه دست و دلباز نشده است‌که اسباب بازی مورد علاقه‌ی‌خود را برای بازی به‌کودک دیگر واگذار کند. اما ممکن است چیز دیگری را که فعلا به‌آن نیاز ندارد ، در اختیار دیگری قرار دهد. احساس مالکیت کودکان


احساس مالکیت کودکان – بخش سوماحساس مالکیت کودکان – بخش سوم

احساس مالکیت کودکان بعضی از پدر و مادرها هنگامی که کودکشان اسباب‌بازی و یا وسیله ای را در مجلس مهمانی و... از کودک دیگری می گیرد ، احساس ناراحتی می کنند و با خود می گویند خانواده های دیگر چنین قضاوت خواهند کرد که در تربیت کودکشان کوتاهی کرده اند. احساس مالکیت کودکان


ندادن اسباب بازی به کودکان دیگرندادن اسباب بازی به کودکان دیگر

ندادن اسباب بازی به کودکان دیگر کودک آنلاین: معمولاً بچه ها نمی توانند به راحتی اسباب بازی هایشان را به کودکان دیگر بدهند و بر سر این موضوع با آنها دعوا می کنند. حتی بچه های یک و نیم ساله نیز سر این مسئله با کودکان دیگر دعوا می کنند.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران