کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
روش ارتباط پیروزی- پیروزی با کودک (بخش دوم)
بعضی والدین در مورد استفاده از روش پیروزی – پیروزی مقاومت نشان می‌دهند. آنها به‌طور کلی به‌صورت ملموس می‌ترسند و دربارۀ استفاده از این روش نگران هستند. آنها اغلب معتقدند که این روش از جنبه نظری خوب است اما از لحاظ عملی نسبت به‌آن تردید نشان می‌دهند.

روش ارتباط پیروزی- پیروزی با کودک (بخشِ دوم)
بعضی والدین در مورد استفاده از روش پیروزی – پیروزی مقاومت نشان می‌دهند. آنها به‌طور کلی به‌صورت ملموس می‌ترسند و دربارۀ استفاده از این روش نگران هستند. آنها اغلب معتقدند که این روش از جنبه نظری خوب است اما از لحاظ عملی نسبت به‌آن تردید نشان می‌دهند.
یکی از نگرانیهای اصلی والدین در استفاده از روش پیروزی – پیروزی این است که آن را مساوی تسلیم و ضعف می‌دانند، به‌این سبب است که خیلی از ما به‌تفکر دربارۀ تعارضات به‌شیوه پیروزی – شکست عادت داریم. که در آن یک نفر پیروز شود و یک‌نفر باید شکست بخورد.
در روش پیروزی – پیروزی نیازهای والدین برآورده می‌شود و فرزند هم باید پیامد تصمیمات را به‌طور کامل بپذیرد.
اگرچه روش پیروزی – پیروزی اغلب یک یا دو عضو خانواده را درگیر می‌کند نه کل خانواده را، بعضی از والدین آن را همان جلسات خانوادگی می‌دانند که والدین آنها در گذشته از آن استفاده می‌کردند. در جلسات خانوادگی والدین در مورد نتیجه تصمیم می‌گرفتند و بعد بچه‌ها را جمع می‌کردند تا این نتیجه انتخاب شده را به‌اطلاع آنها برسانند.
روش پیروزی – پیروزی این‌گونه نیست زیرا نتیجه توسط هر عضو گروه در زمان باهم بودن خلق شده است، نتیجه باید برای همۀ اعضای گروه قابل پذیرش باشد.
همچنین این باور وجود دارد که ما همه چنان رشد کرده‌ایم که می‌گوییم باید در گروه رهبر وجود داشته باشد تا مسئولیت را بپذیرد و تصمیم نهایی را بگیرد، در غیر اینصورت بحث در یک دایره دور خواهد زد و ما هرگز به‌نتیجه‌ای نخواهیم رسید.
این درست نیست، این فقط باوری است که ما با آن بزرگ شده‌ایم چون واضح و روشن است تصمیمات چگونه در خانه و در مدرسه و اغلب سرکار گرفته شده است.
در روش پیروزی – پیروزی که ممکن‌است تصمیم بگیرید شخصی بحث را باز کند و همۀ استدلالها را بروی تکه‌ای کاغذ بنویسید ولی به‌هیچ طریق دلیل نمی‌شود که این شخص یا هرکس دیگری تصمیم نهایی را صرفاً براساس نظر خود بگیرد.نسبت‌به استفاده از روش پیروزی – پیروزی یک انتقاد مهم این است که والدین فکر می‌کنند این روش اغلب سبب صرف وقت زیادی می‌شود؛ به‌نوع مشکل و تمایل کودکان بستگی دارد و والدین به‌صورت خلاق نتیجه‌ای را در نظر می‌گیرند که متناسب با هر فرد است.
البته وقتی استفاده از روش پیروزی – پیروزی را آغاز می‌کنید ممکن است‌به زمان بیشتری احتیاج باشد، فقط به‌این دلیل که به‌استفاده از این روش عادت ندارید.
وقتی از روش پیروزی – پیروزی در برخورد با نوجوان استفاده می‌شود، که قبلاً با روش پیروزی – شکست برخود کرده‌اند، ممکن است‌به مدت طولانی مقاومت کنند که این میتواند به‌سبب فقدان اطمینان ناشی از استفاده از‌روش پیروزی – شکست باشد.
والدین باید به‌کودکان خود اثبات کنند که این تغییر فقط یک روش روان‌شناختی جدید نیست که تصمیم گرفته‌باشند که دوباره راه و روش خود را به‌همان طریق سابق ادامه دهند.
بعضی اوقات والدینی وجود دارند که احساس می‌کنند چون عاقل‌تر، مسن‌تر، صریح‌تر و باتجربه‌تر هستند در استفاده از روش پیروزی – شکست و همینطور در استفاده از قدرت بر کودکان موجه‌تر می‌نمایند.
بسیاری از والدین بر این باور هستند که در استفاده‌از روش پیروزی – شکست و اعمال قدرت کاملاً موجه هستند و این دشوارترین عقیده و باور بزرگسالان است که به‌سادگی تغییر نمی‌کند. آنها بر این عقیده هستند که کنترل کردن کودکان با اقتدار یک هدیه خداوندی است.
اعتراض نهایی که والدین‌به استفاده‌از روش پیروزی – پیروزی مطرح می‌کنند این است که این روش برای کودکان بزرگتری که می‌توانند ارتباط برقرار کنند و استدلال را دریابند مفید است، اما برای کودک پیش‌دبستانی یا حتی به‌خصوص طفل نمیتواند مؤثر باشد.
به‌خاطر داشته باشید که گوش دادن فعال می‌تواند در مورد کودک استفاده شود، روش پیروزی- پیروزی نیز چنین است. والدین باید در توجه به‌علامتهای غیرکلامی کودک مهارت پیدا کنند و این علامت‌ها ممکن‌است بیشتر از صحبت کردن اتفاق بیفتد. باور کنید این روش اثربخش و بسیار موفقیت‌آمیز است.
پیش از آنکه آموزش چگونگی استفاده‌از روش پیروزی – پیروزی را مطرح کنیم، می‌خواهیم بگوییم موقعیتهایی وجود دارد که روش پیروزی – پیروزی ممکن‌است انتخاب نهایی شما نباشد اما باید همیشه برای استفاده از این روش در هر شرایط و موقعیتی که ممکن‌است تلاش کنیم.
برای مثال: اگر کودک سه ساله در یک مکان شلوغ در رفت و آمد باشد او را نمی‌نشانید که یک‌سخنرانی طولانی دربارۀ امنیت جاده برای او داشته باشید. احتمالاً ‌ازروش پیروزی – شکست برای اطمینان اینکه او دوباره به‌مکان پر رفت و آمد نمی‌رود، استفاده می‌کنید.
به‌هر حال می‌توانیداز روش پیروزی – پیروزی برای یافتن اینکه چرا او به‌مکان شلوغ می‌رود و اینکه چطور میتواند با امنیت مناسب نیازهای خود را برآورده کند، استفاده کنید.
منبع: آزاد و صمیمی با فرزندان
روش ارتباط پیروزی- پیروزی با کودک (بخش اول)روش ارتباط پیروزی- پیروزی با کودک (بخش اول)

وقتی مشکل، مشکل خود کودک نیست بلکه تعارض بین والدین و کودک است، چه می‌کنید؟ بیشتر والدین روش پیروزی – شکست یا شکست – پیروزی را انتخاب می‌کنند. یا برای برخورد با موقعیت تعارض‌آمیز از ترکیبی از این دو روش استفاده می‌کنند.


شش گام برای ارتباط موفق با فرزندان – بخش دومشش گام برای ارتباط موفق با فرزندان – بخش دوم

ارتباط موفق - گوش دادن فعال : زمان مؤثرتر برای استفاده از گوش دادن فعال هنگامی است که کودک شما مشکلی نشان می‌دهد، معمولاً شما قادر خواهید بود این مسئله را به‌وسیلۀ راهی که کودک احساساتش را نشان میدهد، کشف کنید.


ایجاد ارتباط موفقیت آمیز با کودکانایجاد ارتباط موفقیت آمیز با کودکان

ایجاد ارتباط موفقیت آمیز با کودکان کودک آنلاین: به عقیدۀ ما کودکان باید همیشه اجازۀ صحبت کردن، آن هم نه فقط در مورد موضوعات قابل قبول و بی خطر بلکه دربارۀ مسائل بحث برانگیز و مورد اختلاف، را داشته باشند.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران