کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
فراموشکاری فرزندان
فراموشکاری فرزندان : برخی از بچه‌ها نسبت به‌انجام کارهای مربوط به‌خودشان فراموشکار هستند. زیرا آنها واقعاً نمی‌خواهند این کارها را انجام دهند، شاید کارهایی مانند گذاشتن زباله‌ها در بیرون از منزل یا تمیز کردن اتاق برایشان دشوار باشد.

فراموشکاری فرزندان
برخی از بچه‌ها نسبت به‌انجام کارهای مربوط به‌خودشان فراموشکار هستند. زیرا آنها واقعاً نمی‌خواهند این کارها را انجام دهند، شاید کارهایی مانند گذاشتن زباله‌ها در بیرون از منزل یا تمیز کردن اتاق برایشان دشوار باشد. می‌توان گفت برخی دیگر حقیقتاً فراموشکار هستند.
به‌نظر می‌رسد این مسائل تمومی ندارد. تصور کنید درست یک روز بعد از خریدن یک ژاکت تابستانی مار‌ک‌دار برای فرزندتان، آن را در مدرسه یا اتوبوس جا می‌گذارد. یا اینکه درست یک روز قبل از امتحان علوم، کتابش را در سرویس مدرسه جا می‌گذارد.
ما می‌توانیم به‌آنها توضیح دهیم، اگر آنها کت یا ژاکت خود را در مدرسه جا بگذارند حتماً گم می‌شود یا اینکه وقتی که کتابی نیست چگونه می‌خواهند امتحان دهند و یا اینکه آن دوستی که ازش پول یا کتابی قرض کرده‌اند دیگر به‌آنها اعتماد نخواهد کرد. آنها حرفهای ما را می‌شنوند اما، باز هم فراموشکاری دست از سرشان برنمی‌دارد.
پِری، پسر 11 ساله‌ای است که بسیار حواس پرت است. مادر از اینکه او، غذای خود را در مایکروفر گذاشته و فراموش می‌کند آن را بردارد، حسابی شاکی است او می‌گوید: وقتی که میرم سراغ مایکروفر، می‌بینم هنوز غذا آنجاست. چون زمانی که پِری با دوستانش تلفنی صحبت می‌کند، به‌سراغ کتابخانه‌اش رفته و فراموش می‌کند که غذا را در مایکروفر گذاشته است.
اگر شما هم این مشکل را با فرزندتان دارید، به‌این نکات توجه کنید:
به‌جای گفتن حرفهایی مانند تو فراموشکاری، سهل‌انگاری، گیجی و ... زمانی که او حوصله دارد از او بپرسید: چه اتفاقی می‌افتد اگر ... :
فراموش کنی و کتت رو تو مدرسه جا بذاری؟
کتابت رو تو سرویس مدرسه‌جا بذاری؟
کتاب مربوط به‌کتابخانه رو تو خونه دوستت جابذاری؟
فراموش کنی چیزهایی رو که از دوستت قرض گرفتی به‌اون پس بدی؟
اکثر بچه‌ها می‌توانند به‌نتایج یا پیامدهای این مسائل فکر کنند. ممکن‌است، کت آنها دزدیده شود. احتمال دارد نتواند در امتحان شرکت کنند. اگر کتاب را به‌موقع به کتابخانه برنگردانند جریمه خواهند شد و دیگر دوستان‌شان به‌آنها اعتماد نمی‌کنند.
اگر فرزند شما به‌این چیزها فکر نکرد، می‌توانید او را به‌نوعی دیگر راهنمایی کنید. به‌طور مثال، می‌توانید بپرسید: چه اتفاقی ممکنه بیفته، اگر کسی تورو نشناسه و کت جدیدت را در مدرسه پیدا کنه؟ چه اتفاقی ممکنه‌بیفته اگر امتحان داری ولی کتاب آن درس را نداشته باشی؟
زمانی که او در مورد نتایج این رخدادها فکر می‌کند، حالا از او بپرسید: چه احساسی خواهد داشت اگر این اتفاق‌ها رخ بدن؟ وقتی که او احساسات خویش را بازگو کرد، مسئله فراموشی را، حل کرده است. به‌جای اینکه خودتان مشکل‌گشا شوید، اجازه دهید خودش راه‌حلی پیدا کند. حالا از او سؤال کنید: خوب، چه کار میتونی بکنی که این کارها (مثلاً از دوستش چیزی قرض کرده) یادت بمونه؟
 ویکتور 8 سال دارد و همیشه کتابهای خود را در مدرسه جا می‌گذارد. زمانی که مادر با او این صحبت‌ها را کرد در پاسخ گفت: می‌تونم یک یادداشت برای خودم بنویسم و تو جا کتابی میز مدرسه قرار بدم.
ملانی 10 ساله، اغلب اوقات از دوستانش کتاب قرض می‌گیرد اما فراموش می‌کند، آنها را پس دهد. او نیز تصمیم گرفت یک لیست از اسامی دوستانش تهیه کرده و روی کمد اتاقش بچسباند.
 البته لازم به‌تذکر است که این تکنیک‌ها بار اول یا حتی دوم کارساز نیستند. اما وقتی کودک به‌ایده‌های خویش فکر می‌کند، علاقه بیشتری دارد که به‌آن عمل کند تا اینکه، عقیده‌ای به‌او تحمیل شود.
این دقیقاً همان چیزی است که برای ریوای 5 ساله رخ داد. کسی که اغلب اوقات فراموش میکرد دندان‌هایش را شب‌ها مسواک کند به‌ویژه اگر گربه‌اش و یا خواهرش به‌دنبال او به‌دستشویی می‌آمد.
آنها شروع به‌بازی یا گفتگو می‌کردند و ریوا فراموش میکرد دندان‌هایش را مسواک کند. زمانی که مادر از او پرسید چگونه میتواند این کار را فراموش نکند؟ پاسخ داد: می‌تونم عکس خودم رو روی آینه بزنم. با این کار مسواک زدن هرگز فراموش نشد.
اجازه دهید فرزندتان افکار و عقاید خویش را برای حل مشکلات، به‌کار گیرد. شما هم می‌توانید ماهیت این تصمیم گیری را تغییر دهید. هرگز به‌آن چیزی که او فراموش کرده است توجه نشان ندهید بلکه، روی چیزهایی که میتواند به‌یاد بیاورد، تمرکز کنید.
منبع: والد متفکر، کودک متفکر
فراموشکاری فرزندان

کودک دائماً چیزها را فراموش یا گم می‌کندکودک دائماً چیزها را فراموش یا گم می‌کند

کودک دائماً چیزها را فراموش یا گم می‌کند کودک آنلاین: این پیشامد که نهار خوردن را فراموش کنیم و یا چترمان را گم کنیم، امری طبیعی است که بعضی از ما به آن عادت نیز کرده‌ایم. کودکان به‌ویژه مستعدِ فراموشی یا گم کردن هستند که گرچه یک رخداد طبیعی است، اما درعین‌حال، کلافه کننده، وقت‌گیر و گران نیز هست. کودک دائماً چیزها را فراموش یا گم می‌کند


تلف کردن وقت، لجبازی یا حواس پرتی؟تلف کردن وقت، لجبازی یا حواس پرتی؟

تلف کردن وقت، لجبازی یا حواس پرتی؟ الآن نه .... یک دقیقه دیگه ..... بعداً اکثر کودکان از چنین واژه‌هایی استفاده می‌کنند و احتمالاً معنای این کلمات را تشخیص نمی‌دهند.


واکنش به عدم تمرکز کودکانواکنش به عدم تمرکز کودکان

عدم تمرکز کودکان بیشتر کودکان می‌توانند مشغول بازی با یک اسباب بازی شوند، ضمن اینکه تلویزیون روشن است، بزرگترها در حال صحبت هستند و سگ پارس می‌کند. اما بعضی کودکان این چیزها را بسیار مزاحم و تحمل آن را سخت می‌یابند، زیرا نمی‌توانند تمرکز داشته باشند. عدم تمرکز کودکان


عدم تمرکز در کودکانعدم تمرکز در کودکان

عدم تمرکز در کودکان تعداد بچه هایی که دچار عدم تمرکز هستند ، رو به افزایش است. معمولا وقتی بچه ها نمی توانند چیزی را خوب به خاطر بیاورند یا بر چیزی تمرکز کنند ، ممکن است دچار مشکل عدم تمرکز شده باشند. عدم تمرکز در کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران