کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

1
ترس کودکان سنین مختلف – قسمت اول
ترس کودکان ترس در کودکان ، طبیعی است و قسمتی از رشد روانی کودک را تشکیل می دهد. کودک باید از چیزهایی که برای او خطر ایجاد می کند ، بترسد و خود را از آنها دور کند. ترس کودکان

ترس کودکان سنین مختلف – قسمت اول
ترس در کودکان ، طبیعی است و قسمتی از رشد روانی کودک را تشکیل می دهد. کودک باید از چیزهایی که برای او خطر ایجاد می کند ، بترسد و خود را از آنها دور کند. ترس عبارت است از احساس کودک از یک عامل خارجی که او را تهدید می کند.
آن عامل ممکن است حقیقی یا غیرحقیقی باشد و در نتیجه کودک دچار تشویش و اضطراب گردد. عوامل و یا اشیائی که موجب ترس کودک می گردد ممکن است خیالی و موهوم باشد ، ولی احساسی که به کودک دست می دهد ، خیالی نیست و کودک حقیقتا می ترسد.
عللی که ممکن است موجب ترس کودکان گردد ، با سن آنها تغییر می کند. گرچه هر کودکی با کودک دیگر تفاوت دارد ، ولی آنچه کودکان در سنین مختلف معمولا از آن می ترسند ، عبارت است از :
سن دو سالگی :
در این سن ، ترس کودک بیشتر از راه شنوائی است ( صداهای بلند ، صدای لکوموتیو ، رعد و برق ، صدای ناگهانی جاروبرقی یا روشن شدن اتومبیل ). کودک در این سن ، از تاریکی نیز میترسد . اگر کودک را تنها بگذارید و یا اگر مادر از کودک دور شود ، او می ترسد ، بخصوص اگر کودک را تنها در اتاق بخوابانید.
سن دو و نیم سالگی :
در این سن ، کودک بیشتر از جا به جا کردن و جا به جا شدن اشیاء میترسد ، مانند حرکت ماشین های بزرگ یا خانه به خانه شدن.
سن سه سالگی :
در این سن ، ترس کودک بیشتر از راه بینائی است ، یعنی کودک از بعضی چیزهایی که می بیند ، می ترسد ( از افراد مسن و پیر و همچنین از حیوانات مانند سگ ، می ترسد ). همچنین کودک در این سن از دور شدن مادر خود نیز ترس دارد.


ترس کودکان
 


ترس کودکان

سن چهارسالگی :
ترس کودک در این سن ، بیشتر از راه شنوائی است ( صدای ماشین آتش نشانی یا آمبولانس ). همچنین از تاریکی و از حیوانات و بالاخره از دور شدن مادر نیز ترس دارد.
سن پنج سالگی :
در این سن ، ترس کودک کمتر از سنین دیگر است و کمتر از حیوانات می ترسد . ترس کودک در این سن بیشتر از این است که به بدن او آسیب و آزاری برسد و یا از محلی سقوط کند و یا ترس او از دیر آمدن مادر به خانه است.
سن شش سالگی :
در این سن ، کودکان بیشتر از سال های قبل می ترسند و ترس آنها بیشتر از راه شنوائی است ( از صدای زنگ در خانه ، صدای زنگ تلفن ، رعد و برق و حتی صدای وزوز حشرات می ترسند). کودک از غول و دیو یا از این که کسی زیر تخت یا در کمد مخفی شده باشد ، میترسد.
همچنین ممکن است از آب و آتش هم بترسد. کودک در این سن ، میترسد که تنها در اتاق بخوابد یا تنها در خانه بماند. کودک از به وجود آمدن زخمی حتی زخم سطحی در بدن خود هراس دارد ، اگر مختصری خون در سطح بدن خود ببیند ، از آن می ترسد ، ولی از ضربه ها و آسیب های بزرگ و وسیع نمی ترسد . همچنین اگر به داخل بینی کودک قطره ی بینی ریخته شود ، می ترسد.
منبع : کتاب رفتار پدر و مادر با کودک و نوجوان
ترس کودکان
ترس کودکان
ترس کودکان سنین مختلف – قسمت دوم ترس کودکان سنین مختلف – قسمت دوم

ترس کودکان در این سن ، ترس کودک بیشتر از راه بینایی است ( از تاریکی ، از اتاق تاریک ، از زیر زمین ، از سایه های تصوری به شکل غول یا دیو و یا جادوگر می ترسد ). ترس او از این است که افرادی زیر تخت یا کمد او مخفی شده باشند. ترس کودکان


برخورد با ترس کودکان برخورد با ترس کودکان

ترس کودکان این کارها نه فقط کمکی به‌حل مشکل نخواهد کرد ، بلکه موجب تشدید ترس و وحشت کودک خواهد شد و رهای کودک از ترس و ترسیدن را مشکل تر خواهد کرد. پدر و مادر نباید کودک را به‌چیزی که‌از آن میترسد ، نزدیک کنند. کودک بدون این عمل ، دیر یا زود بر ترس خود مسلط خواهد شد. ترس کودکان


ترس کودک از غریبه هاترس کودک از غریبه ها

ترس کودک از غریبه ها کودک آنلاین: کودکان تا قبل از سن یک سالگی دوست دارند همیشه کنار والدین یا اعضای خانوادۀ خودشان باشند. یک نوزاد شش ماهه شاید وقتی پدر یا مادرش او را به غریبه ای می دهند، به آنها لبخند نیز بزند ولی بین سنین 7 تا 9 ماهگی، از غریبه ها می ترسد و وقتی کسی بغلش می کند، گریه کرده و سعی می کند به آغوش والدینش پناه ببرد.


ترس کودک از کوتاه کردن موهایشترس کودک از کوتاه کردن موهایش

ترس کودک از کوتاه کردن موهایش کوتاه کردن موهای بچه های زیر دو سال کار بسیار مشکلی است ، چون آنها خیلی ورجه وورجه می کنند. بچه های بزرگتر نیز از کوتاه کردن موهایشان می ترسند. بچه های دو یا سه ساله از کوتاه کردن موهایشان میترسند ، آنها می ترسند که مبادا آسیبی ببینند یا این که موهایشان دیگر بلند نشود. ترس کودک از کوتاه کردن موهایش

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران