کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

1
کودکان تفکری و کودکان احساسی – بخش دوم
کودکان تفکری و کودکان احساسی کودک آنلاین: بچه های احساسی همۀ انتقادها را می پذیرند و برایشان سخت است که از کنار مشکلات دیگران بی تفاوت بگذرند حتی اگر به آنها گفته شود که این مشکل آنها نیست و لازم نیست خودشان را درگیر کنند. کودکان تفکری و کودکان احساسی

کودکان تفکری و کودکان احساسی – بخش دوم
کودک آنلاین: بچه های احساسی همۀ انتقادها را می پذیرند و برایشان سخت است که از کنار مشکلات دیگران بی تفاوت بگذرند حتی اگر به آنها گفته شود که این مشکل آنها نیست و لازم نیست خودشان را درگیر کنند.
برای یک فرد بزرگسال تفکری ممکن است دشوار باشد که دقیقاً بفهمد طلاق یا کشمکش های طولانی در یک خانواده چه تاثیری روی یک کودک احساسی خواهد گذاشت.
بچه های احساسی نیاز دارند که پشتیبانی شوند و از لحاظ عاطفی احساس امنیت کنند. خیلی از این بچه ها ممکن است به خاطر قرار گرفتن در شرایط خانوادگی بد یا شرایط بد مدرسه و کلاس، از نظر احساسی و جسمی بیمار شوند.
وقتی یک کودک احساسی بیمار می شود بهتر است والدین ریشۀ این بیماری را در دوستانی که او را نا امید کرده اند، معلمی که بر سر او فریاد کشیده است یا دلخوری و دعوایی که او هنوز آن را فراموش نکرده است، جستجو کنند.
بچه های تفکر چون دربارۀ خودشان و دیگران بی طرف هستند، راحت ترند. به همین خاطر برای آنها خیلی دشوار است که بتوانند خودشان را جای دیگران بگذارند و اغلب متهم می شوند که خیلی بی احساس و خودخواه هستند چون ذاتاً تمایل ندارند که با دیگران همدلی کنند.
یک کودک تفکری ممکن است فوراً نتواند تشخیص دهد که چرا همبازی یا خواهر و برادرش ناراحت اند یا از دست او عصبانی اند. زمانی که به آنها نشان داده شود که از نظر منطقی چگونه رفتار آنها روی دیگران تاثیر می گذارد ممکن است یاد بگیرند که با ملاحظه تر و مهربان تر باشند.
ولی این رفتارها برای آنها یک مهارت آموختنی است همانطور که واقع بینی و جرات برای بچه های احساسی آموختنی هستند و بچه های احساسی به طوز ذاتی تمایل به واقع بینی ندارند.
بچه های تفکری از بی عدالتی ناراحت و خشمگین می شوند. تحسین و تشویقی که براساس واقعیت ها نباشد یا به خاطر دستاورد خاصی نباشد برای آنها خوشایند نیست. تشویق هایی که واقعی نیستند برای یک کودک تفکری ترغیب کننده نخواهند بود در حالی که در یک کودک احساسی دلگرمی ایجاد می کنند.
کودکان تفکری اگر مجبور شوند در برهه های زمانی خاصی در شرایط غیرمنطقی و با قوانین ناعادلانه زندگی کنند، استرس زیادی را متحمل می شوند. اولین عکس العمل آنها در چنین شرایطی عدم قبول این وضعیت، مقاومت و طغیان خواهد بود.
اگر این شرایط ادامه پیدا کند ممکن است به نظر برسد آنها نرم شده اند و با شرایط وفق پیدا کرده اند ولی در واقع استرسی که آنها به دلیل عدم مطابقت واقعیت و آنچه که خودشان فکر می کنند درست است، تحمل می کنند می تواند خیلی برای سلامت ذهنی و جسمی آنها مضر باشد.موضوع خیلی مهمی که دربارۀ بچه های تفکری باید به یاد داشت این است که با وجود اینکه آنها از روی احساسات شان تصمیم گیری نمی کنند ولی با این حال احساس و عاطفه دارند. آنها می توانند مراقب افراد و شرایط باشند ولی خیلی به ندرت ممکن است که فقط از روی احساسات شان تصمیم گیری کنند.
در ضمن بچه های تفکری کمتر تمایل دارند که اجازه بدهند آدم های دور و برشان بفهمند چقدر برای آنها مهم اند. گاهی اوقات این بچه ها سرد و بی احساس به نظر می رسند و ممکن است تصور شود آنها خیلی عاقل اند و اتفاقات دردناک و استرس زا روی آنها تاثیری نمی گذارد.
چنین تصوری نه تنها اشتباه است بلکه خطرناک هم هست چون باعث می شود که یک کودک تفکری امکان کمتری برای بیان احساساتش داشته باشد و ممکن است او به ویژه در موقعیت های دشوارِ احساسی نسبت به خواهر و برادرهایش نیاز به حمایت و کمک بیشتری داشته باشد.
همۀ بچه ها در مدرسه از بعضی از موضوعات درسی لذت می برند. بچه های تفکری به علوم و ریاضیات علاقۀ بیشتری دارند چون این درس ها براساس اصولی استوار هستند که همیشه ثابت اند و تغییر نمی کنند.
آنها معلمانی را که مثل خودشان تفکری هستند بیشتر دوست دارند و نسبت به بزرگسالانی که خیلی احساساتی هستند بدگمان اند. بچه های تفکری از چالش هایی که در رقابت وجود دارد لذت می برند ولی برعکس آنها، اغلب بچه های احساسی خیلی احساس خوبی نسبت به فعالیت های رقابتی ندارند و به بازی ها و تلاش های دسته جمعی تمایل بیشتری نشان می دهند.
بچه های احساسی از درس هایی که مربوط به روابط انسانی و اجتماعی است لذت بیشتری می برند مثلاً درس هایی که مربوط به انسان ها، فرهنگ های مختلف و چیزهایی در این موارد باشد.
برای بچه های احساسی داشتن رابطۀ خوب با معلم، مربی یا گروه شان می تواند به اندازۀ خود آن فعالیت مهم و لذت بخش باشد. روابط صمیمانه و مثبت کلید موفقیت برای این بچه ها است.
بچه های تفکری مستقل فکر می کنند و اتفاقات و نظریات آدم های اطراف شان خیلی روی نظر آنها تاثیر نمی گذارد ولی دقیقاً برعکس آنها بچه های احساسی قبل از اینکه دربارۀ موضوعی نظر بدهند می خواهند نظر بقیه افراد حاضر را بدانند و حتی ممکن است به خاطر افراد دیگری که برایشان مهم اند نظرشان را تغییر بدهند یا آن را اصلاح کنند.
این بچه ها معمولاً در راه رسیدن به اهداف شان احتیاج به دلگرمی و تشویق دارند تا بتوانند به راه شان ادامه بدهند و عزم و ارادۀ راسخ خود را در طول مسیر حفظ کنند.
با وجود اینکه به نظر می رسد بچه های تفکری پوستۀ ضخیمی در اطراف شان دارند که باعث می شود نسبت به انتقادهای دیگران نفوذناپذیر باشند ولی بچه های تفکری نسبت به اطرافیان شان حساس هستند و برای برقراری و حفظ رابطه ها با آدم هایی که با آنها در ارتباط اند افکار و احساساتشان را نشان می دهند.
حتی ممکن است حفظ کردن رابطه و نرنجاندن آدم هایی که از نظر این بچه ها قابل اعتماد هم نیستند، برایشان مهم باشد. این موضوع به خصوص دربارۀ بچه های احساسی که از خود نامطمئن هستند، صادق است.
چنین بچه هایی حاضر اند هر کاری را که باعث می شود مورد پذیرش دوستانشان قرار بگیرند یا دوستان شان آنها را تشویق و تحسین کنند، انجام دهند.
منبع: انواع کودکان
کودکان تفکری و کودکان احساسی
کودکان تفکری و کودکان احساسی – بخش اولکودکان تفکری و کودکان احساسی – بخش اول

کودکان تفکری و کودکان احساسی – بخش اول کودک آنلاین: در حالی که حسی بودن یا شهودی بودن نحوۀ نگرش افراد به دنیای پیرامونشان را نشان می دهد، تفکری یا احساسی بودن ویژگی های کلیدی هستند که نشان می دهند چگونه افراد در زندگی تصمیم می گیرند. این که ما تفکری هستیم یا احساسی، روی هزاران تصمیمی که هر روز می گیریم تاثیر می گذارد.


کودک درون گرا و برون گرا – بخش دومکودک درون گرا و برون گرا – بخش دوم

کودک درون گرا و برون گرا – بخش دوم کودک آنلاین: بچه های برون گرا دوست دارند اول کاری را انجام دهند و بعد چیزهایی را که دیده اند، شنیده اند و تجربه کرده اند، منعکس کنند. ولی بچه های درون گرا ترجیح می دهند اول صبر کنند و نگاه کنند (اگر کوچک تر هستند پشت سر والدین شان قایم شده و نگاه کنند) و دربارۀ آن کار حسی پیدا کنند بعد آن کار را انجام دهند. کودک درون گرا و برون گرا – بخش دوم


کودکان حسی و کودکان شهودی - بخش اولکودکان حسی و کودکان شهودی - بخش اول

کودکان حسی و کودکان شهودی - بخش اول کودک آنلاین: بُعد دوم مدل شخصیتی راه های مختلفی را که افراد مطالب را می پذیرند و باور می کنند، بیان می کند. خیلی ها معتقدند که تفاوت بین حسی یا شهودی بودن مهم ترین مورد در ابعاد چهارگانۀ شخصیتی است چون این بُعد روش های کاملاً متفاوت نگرش انسان ها را نسبت به جهان، شرح می دهد. کودکان حسی و کودکان شهودی - بخش اول


کودکان قضاوتی و کودکان ادراکی - بخش دومکودکان قضاوتی و کودکان ادراکی - بخش دوم

کودکان قضاوتی و کودکان ادراکی - بخش دوم کودک آنلاین: بچه های قضاوتی همچنین زمان را با مفهوم بسیار متفاوتی درک می کنند. آنها اغلب زمان را به عنوان یک جزء ثابت و غیر قابل انعطاف در نظر می گیرند و معمولاً دربارۀ مقدار زمانی که برای انجام وظایف شان در اختیار دارند نگران هستند.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.
05 اردیبهشت 1395 - 13:24:46

مریم ذاکرممنونم

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران