کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
واکنش به کودکان نیازمند قدرت – بخش دوم
کودکان نیازمند قدرت والدین باید کارهایی انجام دهند تا ارزشمندی کودک گستاخ را اثبات کنند. این شیوه به‌این معنی نیست که شما مجبورید رفتار گستاخانه را بپذیرید، بلکه لازم است کودک‌تان را به‌عنوان یک فرد بپذیرید.

واکنش به کودکان نیازمند قدرت – بخش دوم
والدین باید کارهایی انجام دهند تا ارزشمندی کودک گستاخ را اثبات کنند. این شیوه به‌این معنی نیست که شما مجبورید رفتار گستاخانه را بپذیرید، بلکه لازم است کودک‌تان را به‌عنوان یک فرد بپذیرید. همچنین کودک گستاخ به‌روشهای بسیار متفاوتی به‌جای گستاخی نیاز دارد، تا احساس کند بر زندگی‌اش کنترل دارد.
شما راهی برای گستاخی کودک‌تان هستید، نه علت آن (مگر اینکه فریاد بزنید، بحث کنید یا بکوشید با طعنه زدن با او برخورد کنید). از این رو، از گستاخی او دلخور نشوید.
دو شیوه‌ای که به‌طور خاص در مورد کودکان گستاخ خوب عمل می‌کند:
-    شیوۀ شخص سوم
به‌جای گفتن سر من داد نزن، به‌کودک گستاخ بگویید: لیدا موضوع چیه؟ به‌نظر نمی‌رسه که این تو باشی! چی تورو اینقدر عصبانی کرده؟ با استفاده از این شیوه، حتی اگر احساسات شما را نشان ندهد، شما خود را در جایگاه شخص سومی قرار می‌دهید که به‌جای برخورد، می‌تواند کمک کند. شما می‌توانید متانت و اقتدار خود را حفظ کنید. علاوه بر این، به‌وضوح به‌سایر فرزندان می‌فهمانید که کودک گستاخ مسئله است، نه شما.
-    واکنش تاخیری والدین
اگر فرزند شما بگوید من آن را انجام نمی‌دهم، برای یک دقیقه هیچ چیز نگویید؛ با تعجب له‌او نگاه کنید و بگویید: من فکر نمی‌کنم صدای تو را شنیدم. این واکنش به‌کودک فرصتی میدهد تا برای تغییر رفتاری غیرقابل قبول، از گفتۀ خود دست بردارد و بدون سرزنش معذرت‌خواهی کند.
اگر اوضاع با کودک گستاخ تاکنون به‌نقطه‌ای وخیم رسیده و شما واقعاً نمی‌توانید در مقابل سایر فرزندان از واکنس تاخیری استفاده کنید، آن را به‌طور خصوصی به‌کار ببرید.
یک مشکل هرگز نمی‌تواند بعد از این نقطه علناً رسیدگی شود. گاهی اوقات فقط شما می‌توانید با گفتن اینکه بیا در مورد موضوع، اینجا صحبت نکنیم، بگذار بعداً گفتگو کنیم، وقتی میتوانی هرچه در ذهن داری به‌من بگویی. سعی کنید کودک را آرام کنید.
در اینجا برخی راه‌حل‌های عملی برای رفتار با کودک گستاخ ارائه شده است. بدون در نظر گرفتن موقعیت، هرگز وارد مجادلۀ "بله، تو میخواهی" با کودک گستاخ نشوید. سکوت بهترین واکنش است.
- هرکاری می‌کنید متانت خود را از دست ندهید.
- هرگز صدای خود را برای بحث با کودک‌تان بالا نبرید.
- با فرزندتان به‌آرامی، به‌طور خصوصی و در مکانی بی‌طرف تک‌به‌تک صحبت کنید.
- مراقب اما صادق باشید. به‌فرزندتان دقیقاً آنچه را که موجب مشکلات شده، به‌قدری که شما را نگران کرده بگویید. دقت کنید که شما هم به‌حرفهای او گوش بدهید. در حین کار، بر قانونی تاکید کنید که هر دو به‌آن احترام می‌گذارید.
- از جنگ قدرت اجتناب کنید، چون شما را به‌هیچ جا نمی‌رساند.
- به‌فرزندتان مسئولیت‌هایی بدهید.
- به‌دنبال فعالیتهای گروهی گوناگون باشید، بدین ترتیب میتواند تجربیات مثبتی با هم‌سن و سالان خود داشته باشد.
- همیشه به‌صحبت‌هایش گوش دهید. بگذارید او حرف بزند و صحبت نکنید تا وقتی که حرفش به‌اتمام برسد.
- اگر زمان تنها بودن کمک می‌کند، از کودک‌تان – قبل از اینکه راجع به‌چیزی با او صحبت کنید – بپرسید اما آن را تحمیل نکنید، زیرا چنین اتفاقات غیرمنتظره‌ای کودک گستاخ را فقط گستاخ می‌کند.
- فرزندتان را بخشی از برنامۀ تغییر رفتار قرار دهید. اگر این کار را نکنید، مخالف می‌شوید.
- در گفتگو در این مورد که چه رفتاری غیرقابل قبول است، خیلی صریح باشید.
- در مورد اینکه چگونه با یکدیگر رفتار کنید با فرزندتان به‌توافق برسید.
منبع: شاد بارآوردن کودکان به‌زبان آدمیزاد
کودکان نیازمند قدرت

واکنش به کودکان نیازمند قدرت – بخش اولواکنش به کودکان نیازمند قدرت – بخش اول

کودکان نیازمند قدرت قدرت‌طلبی به‌بدرفتاری می‌انجامد. کودکانی با این نیاز، زیاد بحث می‌کنند و از پیروی قوانین امتناع می‌ورزند. این کودکان گاهی اوقات گستاخ، قانون شکن یا قلدر نامیده می‌شوند. کودکان نیازمند قدرت


16 شیوه منفی و مخرب ابراز قدرت توسط کودکان16 شیوه منفی و مخرب ابراز قدرت توسط کودکان

16 شیوه منفی و مخرب ابراز قدرت توسط کودکان 3 . خود را ناتوان تر و کم سن و سال تر از آنچه هست نشان می دهد. با وجود این که صحیح صحبت کردن را یاد گرفته ، ولی به زبان کودکانه حرف می زند. 16 شیوه منفی و مخرب ابراز قدرت توسط کودکان


واکنش به عدم تمرکز کودکانواکنش به عدم تمرکز کودکان

عدم تمرکز کودکان بیشتر کودکان می‌توانند مشغول بازی با یک اسباب بازی شوند، ضمن اینکه تلویزیون روشن است، بزرگترها در حال صحبت هستند و سگ پارس می‌کند. اما بعضی کودکان این چیزها را بسیار مزاحم و تحمل آن را سخت می‌یابند، زیرا نمی‌توانند تمرکز داشته باشند. عدم تمرکز کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران