کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
شاد بودن کودک – بخش چهارم
شاد بودن کودک بدیهی‌است که هر پدر و مادری دوست دارد فرزندش (( بهترین )) باشد ، اما باید توجه داشت ، بهترین ، فقط یک نفر است و آنها نباید فرزندشان را به دلیل اینکه آن (( یک نفر )) نیست ، مورد اعتراض و فشار قرار دهند. شاد بودن کودک

شاد بودن کودک – بخش چهارم
عدم کمال طلبی
بدیهی‌است که هر پدر و مادری دوست دارد فرزندش (( بهترین )) باشد ، اما باید توجه داشت ، بهترین ، فقط یک نفر است و آنها نباید فرزندشان را به دلیل اینکه آن (( یک نفر )) نیست ، مورد اعتراض و فشار قرار دهند.
آیا اگر کودکی نتواند کاری را در حد (( بهترین )) انجام ددهد ، اصلا نباید به دنبال آن هم برود؟ بدون شک ، این طرز نگرش اشتباه است‌که‌، موفقیت را معادل (( بی عیب بودن )) و (( کمال )) بدانیم.
شاید مفهوم موفقیت این‌است‌که، بتوانیم کاری را بهتر از قبل انجام دهیم ، زیرا تا زمانی که برای بهتر انجام دادن کاری تلاش می کنیم ، در حال رشد و ارتقای خویشتن هستیم.
اگر پدر و مادر هدفی معقول و قابل دسترس برای فرزند خود تعیین کنند و او را کمتر دچار (( کمال طلبی )) و (( بهترین بودن )) کنند ، کودکان طعم شادی و لذت بردن را در سراسر زندگیشان بیشتر می چشند.
کودکانی که بتوانند بخندند ، شاد باشند و کنجکاوانه همه چیز را مورد بررسی و تعمیق قرار دهند ، در مقابل فشارهای آینده نیز بهتر از خود مقاومت و پایداری نشان خواهند داد.
اهمیت تغذیه ی سالم
بدن کودک برای تامین انرژی از دست رفته اش ، به غذا احتیاج دارد. اگر او بداخلاق و ایرادگیر است ، در صورتی که بیمار نباشد ، به احتمال زیاد گرسنه است. اگر هنوز موقع ناهار یا شام نشده است ، لقمه ای ساده ، اما مقوی برایش درست کنید.
تغذیه ی درست و مناسب تاثیر زیادی بر خلق و خوی کودک دارد و باعث می شود که او بقیه ی روز را با شادی و نشاط سپری کند. میوه های تازه ، خشکبار ، مقداری نان و پنیر و یک لیوان شیر میتوانند انرژی لازم تا زمان غذای روزانه را برای او تامین کنند.

شاد بودن کودک


شاد بودن کودک

خود ابرازی
به کودک فرصت بدهید تا بتواند استعدادها ، توانایی ها و مهارت هایش را نه تنها ، بیان کند ، بلکه آن را پرورش دهد. نواختن سازهای موسیقی ، انجام دادن حرکت های موزون بدنی ، نقاشی کردن ، شعر خواندن و اجرای نمایش نامه از جمله فعالیت هایی هستند که موجب خود ابرازگری کودک میشوند.
فرصت ها و امکاناتی برای فرزندتان فراهم آورید تا بتواند با استفاده از آنها قدرت خلاقیت و ابتکار خود را نشان دهد. برای نمونه ، جعبه های خالی ، قوطی های خالی کنسرو ، کارتن های تخم مرغ ، لوازم بدون مصرف انبار و اشیایی که اغلب میتوان از بازیافت آنها وسیله ای جدید ساخت ، امکاناتی هستند که کودکان میتوانند با سرهم کردن آنها قدرت خلاقیت و ابتکار خود را پرورش دهند.
پرورش استقلال طلبی
وظیفه ی ما ، پدر و مادرها ، این است‌که‌فرزندان خود را مستقل و متکی به خود بار آوریم تا از موفقیت ها و پیشرفت های خود احساس شادی و سرور کنند. هر گامی که کودک به سوی استقلال برمی دارد ، قدمی در جهت توانمندتر شدن اوست.
هنگامی که بچه ها کوچک هستند و اولین گام های زندگی شان را برمیدارند آنها را تشویق کنید. سال ها بعد که دوچرخه سواری ، شنا کردن و سایر مهارت ها را یاد می گیرند نشان دهید که چقدر به آنها افتخار می کنید.
آموختن این گونه کارها و فعالیت ها برای آنها موفقیت هایی بزرگ به شمار می روند . وقتی که فرزندتان گام های مهم تری برای مستقل شدن و جدا زندگی کردن از شما بر می دارند ، باز هم باید کماکان آنها را تشویق کنید و در شادیشان شریک شوید.
تلقین مثبت به خود
یکی از بهترین شیوه های ارتباط با خویشتن و تقویت توانایی های فردی ، تکرار عبارت ها و جمله های مثبت در طول روز است. هر کودکی میتواند متناسب با خلق و خو و منش خود ، تعدادی جمله را در نظر بگیرد و مدام در طول روز آنها را با خود زمزمه و تکرار کند ، تا به این وسیله موجب تقویت نیروی درون خود شود.
برای مثال ، کودک میتواند به خود تلقین کند : (( من هر کاری را که اراده بکنم ، میتوانم انجام دهم .)) ، (( من استعداد زیادی دارم .)) پیام هایی که کودک با خود تکرار می کند ، لازم است ، دست کم ، یک ماه تکرار شوند تا کودک باور کند آن توانایی را دارد.
پس از یک ماه میتواند پیامی جدید را جایگزین پیام قبلی کند. به این ترتیب ، کودک یاد می گیرد که با یادآوری جنبه های مثبت شخصیت خود میتواند باور خود را درباره ی توانایی هایش تقویت کند. شادترین و موفق ترین کودکان ، آنهایی هستند که از تخیلات مثبت خود بهره می گیرند.
منبع : کتاب الفبای زندگی برای کودکان
شاد بودن کودک
شاد بودن کودک
شاد بودن کودک – بخش اولشاد بودن کودک – بخش اول

شاد بودن کودک توانایی یافتن روش هایی برای شاد بودن و شاد زیستن یکی از مهم ترین مهارت هایی است که کودکان میتوانند آن را از پدر و مادر و اعضای خانواده ی خود بیاموزند . توانایی لذت بردن از شرایط و موقعیت کنونی ، قابلیت زندگی کردن بدون افسوس خوردن ، شوخ طبع بودن و مهارت های طنز گویی برای هرچه شادتر بودن در طول روز ، از جمله ویژگی ها و خصلت هایی است که لازم است کودکان برای لذت بردن از زندگیشانیاد بگیرند. شاد بودن کودک


شاد بودن کودک – بخش دومشاد بودن کودک – بخش دوم

شاد بودن کودک یکی از ویژگی های کودکان شاد و پرجنب و جوش این است که همواره دید و نگرشی سازنده و مثبت نسبت به رویدادها و مسائل مختلف زندگیشان دارند. آنها نه تنها خوش بین ، مثبت اندیش و امیدوار هستند ، بلکه دنیا را نیز سرشار از کار و تلاش و تکاپو می بینند. شاد بودن کودک


شاد بودن کودک – بخش سومشاد بودن کودک – بخش سوم

شاد بودن کودک به کودک این فرصت را بدهید که چند ساعتی از روز را آن طور که دوست دارد ، سپری کند. بدون شک ، شما هم با پر کردن تمامی ساعت های روز فرزندتان ، با کارها و فعالیت های آموزشی و کلاسی موافق نیستید. شاد بودن کودک


روش های داشتن کودک شاد – بخش اولروش های داشتن کودک شاد – بخش اول

روش های داشتن کودک شاد – بخش اول چگونگی ارتباط نوزاد با اعضای بدن مادر ، برای شناخت او نسبت به اعضای بدن خودش موثر است. فهمیدن این موضوع که در چه زمانی فرزند این شناخت را آغاز می کند و چه هنگام به پایان می رساند به مادر نیز بستگی دارد. روش های داشتن کودک شاد – بخش اول

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران