کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

2
چگونه با كودكي كه حرف گوش نميدهد رفتار كنيم ؟
چگونه با كودكي كه حرف گوش نميدهد رفتار كنيم ؟ کودک آنلاین: زهره، شام حاضره؛ زهره شام داره سرد میشه؛ زهره یا همین الآن میای یا بد می‌بینی، دقیقه‌ها می‌گذرند و سرانجام، پس از ده دقیقۀ دیگر دوچرخه‌سواری، زهره به داخل می‌آید.اگر این صحنه برای شما آشناست، احتمالاً کودک شما بر آن است که شما را از خانه بیرون بکشد و یا آن‌قدر در کاری که می‌کند مشغول است که صدای شما را نمی‌شنود. چگونه با كودكي كه حرف گوش نميدهد رفتار كنيم ؟

چگونه با كودكي كه حرف گوش نميدهد رفتار كنيم ؟
کودک آنلاین: زهره، شام حاضره؛ زهره شام داره سرد میشه؛ زهره یا همین الآن میای یا بد می‌بینی، دقیقه‌ها می‌گذرند و سرانجام، پس از ده دقیقۀ دیگر دوچرخه‌سواری، زهره به داخل می‌آید.
اگر این صحنه برای شما آشناست، احتمالاً کودک شما بر آن است که شما را از خانه بیرون بکشد و یا آن‌قدر در کاری که می‌کند مشغول است که صدای شما را نمی‌شنود. علت هرچه باشد، هنگامی‌که او را برای شام، حمام و خواب صدا می‌کنید و او به خواسته‌های شما پاسخ نمی‌دهد و بی‌اعتنایی می‌کند، احساس ناتوانی می‌کنید و قربانی بازی قدرت کودکتان می‌شوید.در مورد انتظاراتتان صریح باشید.
از پیش تصمیم بگیرید و به کودکتان دقیقاً بگویید که چه انتظاری از او دارید و باید چه‌کاری انجام دهد: علی، می خوام تا ده دقیقه دیگه برای نهار حاضر باشی. از پیش تصمیم بگیرید که او چطور زمان را خواهد دانست، آیا ساعت دستش خواهد کرد؟ به زنگ شام گوش خواهد داد؟
- به او اخطار دهید. بعضی از کودکان برای به داخل آمدن نیاز به اخطارهای پنج‌دقیقه‌ای دارند. به آن‌ها بگویید که پنج دقیقه فرصت دارند و هنگامی‌که این زمان گذشت و آن‌ها نیامدند، کاملاً جدیت نشان دهید.
- مطمئن شوید انتظاراتتان درست‌اند. از کودک انتظار نداشته باشید که پنج دقیقه پیش از آنکه برنامۀ تلویزیونی موردعلاقه‌اش تمام شود، به رختخواب برود. زمانی که قوانین را به او می‌گویید، اطمینان یابید که او می‌فهمد و موافق است که درست در زمان خواسته‌شده به داخل بیاید.
زمان را با ساعت به او نشان دهید و اگر لازم بود به او بگویید که چقدر وقت دارد و به او بفهمانید که می‌خواهید تا او را صدا کردید، بیاید.
از تحسین و تعریف استفاده کنید.
هنگامی‌که کودکتان به خواستۀ شما عمل کرد و به‌موقع به داخل آمد، به یاد داشته باشید که به علت سریع بودنش، او را تحسین کنید.
بار دیگر که می‌خواهد به خانۀ دوستش برود، او را از رفتار خوب دفعۀ قبلش آگاه کنید و بگویید: بله، می تونی به خونۀ دوستت بری، چون دفعۀ پیش به‌موقع به خونه برگشتی. یا چون چند وقته با خوش‌قولی‌ات باعث شدی خیلی کمتر وقت تلف بشه، فکر می‌کنم بعد از شام بتونیم باهم حسابی بازی کنیم.
پیامدهای کار کودک را به او نشان دهید.
اگر هیچ‌کدام از روش‌های پیشنهادی، مفید واقع نشد، نتایج طبیعی رفتار کودک را پیگیری کنید. یکی از روش‌های زیر را به‌کارگیرید و آماده‌باشید که آن را تشدید کنید.
- زمان را از او بگیرید. هنگامی‌که کودک ده دقیقه دیرتر برای شام آمده، به بهانۀ اینکه بازی‌اش را به‌موقع تمام نکرده است؛ شما هم فردا، ده دقیقه از زمان بازی‌اش، کم کنید و یا او باید برای وعدۀ غذایی بعدی، ده دقیقه زودتر سر میز حاضر باشد.
اگر پس‌ازآنکه او را صدا کردید او همچنان پانزده دقیقۀ دیگر مکالمۀ تلفنی‌اش را ادامه داد، باید بداند که بار دیگر، پانزده دقیقه کمتر حق استفاده از تلفن را دارد و یا اینکه حق استفاده از تلفن را در تمام‌روز، از دست خواهد داد.
- بدون او شروع کنید. فرض کنیم که او همیشه سر میز غذا دیر می‌آید. باید سروقت شام را شروع کنید و سپس بگذارید تک‌وتنها شام بخورد و چند شب متوالی که به‌موقع سر شام حاضر نشد، به او نان و پنیر بدهید.
- زمان را باید بازگرداند. هر دقیقه‌ای که دیر می‌آید، باید آن را با انجام کار منزلی که معمولاً مسئول آن نیست، جبران کند.
از تمرین مثبت استفاده کنید.
در مورد قانون‌شکنی‌های مکرر کودک، هنگامی‌که او را صدا می‌زنید و او نمی‌آید، وادارش کنید که ده بار به داخل بیاید و برگردد. اگر معمولاً برای صرف شام، زنگی را به صدا درمی‌آورید، او را وادارید که هم از داخل و هم از خارج خانه، به صدای زنگ پاسخ دهد.
مدت بازگشت را اندازه بگیرید و سپس او را مجبور کنید آن را دوباره تمرین کند. به او بگویید: خیلی بهتر شدی ولی هنوز باید بیشتر تمرین کنی. به‌این‌ترتیب تکرار به او کمک خواهد کرد که بار دیگر که او را صدا زدید، به یاد بیاورد که آسان‌تر است همان بار اول بیاید.
منبع: چگونه با کودکم رفتار کنم.
چگونه با كودكي كه حرف گوش نميدهد رفتار كنيم ؟
کودکان گوشی برای شنیدن می‌خواهند نه زبانی برای نصیحتکودکان گوشی برای شنیدن می‌خواهند نه زبانی برای نصیحت

کودکان گوشی برای شنیدن می‌خواهند نه زبانی برای نصیحت وقتی‌که ناراحت هستیم و یا آسیب و لطمه‌ای دیده‌ایم تنها چیزی که نمی‌خواهیم بشنویم "نصیحت و حرف‌های فیلسوفانه و روانشناسی و یا حتی نظر طرف مقابلمان است. این مدل حرف‌ها ما را بیشتر ناراحت می‌کند.


گوش دادن انعکاسیگوش دادن انعکاسی

گوش دادن انعکاسی کودکان سه ساله برای سود بردن از گوش دادن انعکاسی چندان خردسال به حساب نمی آیند. البته به شرطی که والدین در گفتار خود از زبانی ساده و مختصر استفاده کنند.پسران و دختران در زمینه ابراز و بیان نمودن احساسات به یک اندازه به کمک نیاز دارند. پسران و دخترانی که با احساسات خود در تماس هستند مردان و زنانی سازگارتر خواهند شد. گوش دادن انعکاسی


چگونه با همدلی به فرزندتان گوش دهید.چگونه با همدلی به فرزندتان گوش دهید.

چگونه با همدلی به فرزندتان گوش دهید. کودک آنلاین: جان گاتمن استاد روانشناسی دانشگاه واشنگتن و نویسنده کتاب قلب پدر و مادری، دو پژوهش ده ساله بر 120 خانواده انجام داده است. او متوجه شد کودکانی که والدینشان همچون مربی عاطفه رفتار می کردند، به فرزندان می آموختند عواطفشان را بهتر تشخیص دهند و در اختیار بگیرند. چگونه با همدلی به فرزندتان گوش دهید.


چگونگی رفتار با کودک کنجکاو – بخش اولچگونگی رفتار با کودک کنجکاو – بخش اول

چگونگی رفتار با کودک کنجکاو – بخش اول کودک آنلاین: سؤال کردن یکی از قوی‌ترین ابزارهای تفکر عاقلانه و منطقی است، بنابراین با توجه به نقش بنیادی تفکر می‌توان دریافت، سؤال کردن در هر زمینه‌ای شاه‌کلید موفقیت، خوشبختی و سعادت انسان است.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران