کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

1
اختلال وسواسی – جبری کودکان (بخش دوم)
اختلال وسواسی – جبری کودکان : تشریفات می‌تواند بخش طبیعی از فرآیند رشد کودک باشد. بین سنین دو تا هشت سالگی این امر طبیعی است که کودکان سعی می‌کنند از طریق رفتارهای تکراری محیط خود را کنترل کنند. به‌خصوص در موقع خوابیدن، این رفتارها بسیار شایع است.

اختلال وسواسی – جبری کودکان (بخش دوم)
آیا تمام رفتارهای تشریفاتی نشانۀ اختلال وسواسی- جبری هستند؟
نه. تشریفات می‌تواند بخش طبیعی از فرآیند رشد کودک باشد. بین سنین دو تا هشت سالگی این امر طبیعی است که کودکان سعی می‌کنند از طریق رفتارهای تکراری محیط خود را کنترل کنند. به‌خصوص در موقع خوابیدن، این رفتارها بسیار شایع است.
کودکان اغلب اصرار دارند که تشریفات خود را قبل از خواب با جزییات تمام انجام دهند؛ مثلاً به‌شکل خاصی شب بخیر بگویند، اسباب‌بازی هایشان را به‌ترتیب خاصی بچیند و به‌تعداد مشخص پدر و مادرشان را ببوسند. در فرایند رشد کودکان این‌گونه رفتارها شایع است.
اکثر اوقات کودکان به‌جمع آوری کلکسیون‌هایی می‌پردازند که شبیه وسواس احتکار کردن است. بین سنین هفت تا یازده سالگی کودکان به‌طور طبیعی بسیار قاعده‌مند و مقرراتی هستند. ممکن‌است که  آنان در بازی ها و تخیلاتشان از روندهای بسیار پیچیده‌ای پیروی کنند .
این تشریفات اغلب به‌کودک کمک می‌کند تا روابط اجتماعی خود را عمیق‌تر کند و با اضطراب جدایی کنار بیابد زمانی‌که کودکان بزرگ‌تر شدند این تشریفات از بین می‌روند و کودکان انعطاف‌پذیری بیشتری در مورد قواعد پیدا می‌کنند.
درکودکانی که دچار OCD هستند، این تشریفات و قواعد در عملکرد کلی آنها تداخل ایجاد می‌کند. این افکار و اعمال وسواسی از لحاظ اجتماعی مفید نیستند و برای کودک دست وپا گیر هستند و بخش فزاینده‌ای از روز را به‌خود اختصاص می‌دهند.رفتارهای تشریفاتی کودکان وسواسی در عوض این‌که به‌زندگی آنها رنگ و زیبایی بدهند منعکس کنندۀ اضطراب عمیق آنان است. این تشریفات حتی بعد از این‌که جذابیت خود را از  دست دادند نیز از بین نمی‌روند بلکه همین‌طور که کودک بزرگتر می‌شود و به‌مرحلۀ نوجوانی و بزرگسالی می‌رسد این تشریفات شدیدتر می‌شوند.
فهرست نشانه‌های متداول در کودکان مبتلابه اختلال وسواسی –جبری:
- نگرانی بیش از اندازه در مورد کثیفی و میکروب
- انجام برخی از رفتارها برای اجتناب از تنبیه شدن توسط خداوند
- انبارکردن بی‌دلیل وسایل و اشیاء
- جمع کردن آشغال
- شستن مکرر دست‌ها یا  آراستن و مرتب کردن ظاهر خود
- حمام‌های طولانی و زیاد
- خودداری از لمس وسایل آلوده
- شمارش چیزها به‌شیوۀ از پیش تعیین شده
- حس اجبار برای بررسی کردن مداوم مواردی چون خاموش بودن چراغ ها، بسته بودن شیرگاز،  یا قفل بودن در
- نگرانی مفرط از آسیب زدن به‌خود یا دیگران
- انجام تشریفات عجیب ، مانند راه رفتن عجیب وغریب در راهرو، تعداد قدم‌های مشخص برای رفتن از یک اتاق به‌اتاق دیگر ، لمس کردن وسایل به‌تعداد دفعات مشخص
- بررسی مکرر تکالیف
- باز خوانی، بازنویسی یا پاک کردن مکرر تکالیف
- خواب‌های بد تکراری در شب یا در طول روز
منبع: با کودک بدقلق و ناآرام چه کنیم؟
اختلال وسواسی – جبری کودکان (بخش اول)اختلال وسواسی – جبری کودکان (بخش اول)

اختلال وسواسی – جبری کودکان : در این اختلال ، افکار حالتِ تکرارشونده دارند. این افکار ذهن را به‌خود مشغول می‌کنند و به‌منظور دور نگه داشتن خطر احتمالی مدام تکرار می‌شوند.


اختلالات ادراکی اجتماعی در کودکاناختلالات ادراکی اجتماعی در کودکان

اختلالات ادراکی اجتماعی در کودکان کودک آنلاین: در دوران اولیۀ ایجاد رشتۀ تحصیلی ناتوانی در یادگیری، بر شناسایی اختلالات پردازشی (ادراک، توجه، حافظه، شناخت) و اختلالات تحصیلی (خواندن، نوشتن، هجی کردن، ریاضی) تأکید می‌شد. اختلالات ادراکی اجتماعی در کودکان


اختلال نافرمانی مقابله ای کودکان (ODD)اختلال نافرمانی مقابله ای کودکان (ODD)

اختلال نافرمانی مقابله ای کودکان (ODD) اختلال نافرمانی مقابله‌ای، الگوی پایدار منفی کاری، نافرمانی، لجبازی، خصومت و سرکشی در برابر مراجع قدرت است. کودکان مبتلا به این اختلال معمولاً با بزرگ‌ترها جروبحث می‌کنند، از کوره در می‌روند و خشمگین و زودرنج هستند.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران