کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
نگاهی عمیق تر به شخصیت های مختلف کودکان – بخش دهم
نگاهی عمیق تر به شخصیت های مختلف کودکان – بخش دهم از آنجا که اکثر کودکان ENTJ در سنین دبستان کاملاً از آنچه دور و برشان می گذرد آگاه اند و دنیای پیرامون شان به آنها انرژی می دهد، معمولاً اجتماعی، پر حرف و بسیار فعال هستند. آنها با صدای بلند فکر می کنند، همۀ علایق شان را به گونه ای افراطی و اغراق آمیز دنبال می کنند و با دیگران به راحتی ارتباط برقرار می کنند.

نگاهی عمیق تر به شخصیت های مختلف کودکان – بخش دهم
همان طور که در مقاله های گذشته هم مشاهده کردید، شخصیت های کودکان برون گرا، شهودی، ادراکی، تفکری و ... را مورد بررسی قرار داده ایم. سپس در مقاله هایی به بررسی دقیق تر شخصیت های مختلف کودکان پرداختیم. در اینجا به شخصیت کودکان ENTJ یعنی کودکان برون گرا، شهودی، تفکری، قضاوتی در سنین مدرسه می پردازیم.

کودکان ENTJ در سنین مدرسه (5 تا 10 سالگی)
از آنجا که اکثر کودکان ENTJ در سنین دبستان کاملاً از آنچه دور و برشان می گذرد آگاه اند و دنیای پیرامون شان به آنها انرژی می دهد، معمولاً اجتماعی، پر حرف و بسیار فعال هستند.
آنها با صدای بلند فکر می کنند، همۀ علایق شان را به گونه ای افراطی و اغراق آمیز دنبال می کنند و با دیگران به راحتی ارتباط برقرار می کنند. یک کودک شش ساله ENTJ دوست داشت آزادانه و بی پروا از فروشگاه های مختلف، تلفنی خرید کند.
کودکان ENTJ فعالیت های گروهی را دوست دارند و معمولاً در این سن به عنوان رهبرانی فطری توصیف می شوند. آنها اغلب اوقات در حین فعالیت های متنوعی که انجام می دهند و نیز در گروه هایی که عضو هستند با دایرۀ گسترده ای از افراد دوست اند و ممکن است زمان زیادی را به صحبت کردن با تلفن بگذرانند.
بسیاری از کودکان ENTJ در سنین دبستان شیفتۀ یادگیری هستند و دوست دارند اصول علمی را که عملاً در اطراف شان می بینند، توضیح دهند.
وقتی آنها فرصتی به دست آورند تا با بیان آنچه می دانند دیگران به خصوص بزرگترها را تحت تاثیر قرار دهند و توانمندی هایشان را به نمایش بگذارند، بسیار خوشحال و هیجان زده می شوند. آنها در هر کاری که انجام می دهند، خیلی تلاش می کنند تا بهترین باشند.
دریافت نمره های خوب برای بعضی از کودکان ENTJ در سنین دبستان انگیزۀ زیادی ایجاد می کند، آنها دوست دارند بهترین دانش آموز باشند. بعضی دیگر از آنها بیشتر به توانمندی و شایستگی اهمیت می دهند و نمره اهمیت چندانی برایشان ندارد.
اما اکثر کودکان ENTJ معمولاً معلم هایی را دوست دارند و در کلاس شان پیشرفت می کنند که فقط با آنها مدارا نمی کنند بلکه معیارهای سطح بالایی برای دانش آموزان در نظر دارند و ذهن پرسشگر و چالش گر آنها را با جدیت تشویق می کنند.
کودکان ENTJ هدف مدار هستند و دوست دارند هر کاری را همان دفعۀ اول، به بهترین شکل انجام دهند، در غیر این صورت ممکن است آن کار را رها کنند. آنها بیشتر اوقات پروژه های بزرگی را انتخاب می کنند تا بتوانند معلمان، همکلاسی ها و خانواده هایشان را تحت تاثیر قرار دهند.
به دلیل اینکه کودکان ENTJ بسیار آینده گرا، هدف مدار و مغرور هستند خیلی دوست دارند با آنها مانند بزرگترها رفتار شود. وقتی بعضی افراد با آنها مثل بچه ها صحبت می کنند یا فکر می کنند آنها کوچکتر از آن هستند که کارهایی را خودشان به تنهایی انجام دهند، این کودکان احساس می کنند به آنها توهین شده است.
معمولاً بسیار آرام و خوددار برخورد می کنند و از اینکه مسئولیت سر و سامان دادن به اوضاع را بر عهده بگیرند خوشحال می شوند. شعار آنها بیشتر اوقات همان جمله ای است که یک کودک ENTJ می گفت: مامان نترس.
کودکان ENTJ اغلب بسیار منظم هستند و دوست دارند از مهارت های سازمان دهی و سرپرستی شان استفاده و این گونه احساس رضایت کنند. آنها بارها جملاتی مانند این می گویند: خوب برنامه این است.
این بچه ها دوست دارند شیوۀ انجام کارها، مثل آشپزی یا استفاده از ماشین لباسشویی را یاد بگیرند. یکی از کودکان ENTJ دوست داشت محتویات یخچال را هر بار براساس معیارهای گوناگون دسته بندی کند. یک بار این طبقه بندی براساس رنگ و بار دیگر براساس جنس ظرف آنها بود.جذابیت ها و دشواری های تربیت یک کودک ENTJ در سنین مدرسه
کودکان ENTJ همیشه نیاز به چالش دارند و بنابراین دوست دارند در پروژه هایی شرکت کنند که شاید انجام یا اتمام آنها برای شان بیش از حد دشوار باشد.
کودکان ENTJ امور را آنگونه که هست نمی بینند، بلکه آنها را آنگونه که خودشان می خواهند یا آن طور که باید باشند، می بینند. آنها به خاطر اینکه هدف مشخصی در ذهن شان دارند، معمولاً انتقادهای سازنده یا هشدارهای دیگران را نمی پذیرند و فقط غرق در کار خودشان هستند.
اما در مسیر پرورش کودکان ENTJ بزرگترین چالش والدین این است که وقتی محدودیت های مهمی را برای آنها تعیین می کنند و آنها را وادار به رعایت آن محدودیت ها می کنند، واقع گرا و منطقی باشند.
بیشتر کودکان ENTJ به پدر و مادرشان فشار می آورند تا به آنها آزادی بیشتری بدهند، بگذارند خودشان تصمیم گیری کنند و کنترل خود و محیط اطراف شان را بر عهده بگیرند. آنها می خواهند برای هر چیزی که فکر می کنند جالب است پول خرج کنند و می توان از آنها انتظار داشت که بحث های بیشماری راه بیندازند تا مثلاً زمان خوابیدنشان را به تعویق بیندازند یا پول توجیبی شان را افزایش دهند.
آنها نیاز دارند احساس کنند که در حال پیشروی به سوی هدفی بزرگتر و خودکفایی هستند، عموماً این بچه ها از پس هر چالش دشواری که پیش پای شان بگذارید، برمی آیند.
اگر والدین این کودکان بخواهند مانع پختگی زودرس آنها شوند درست مثل این است که بخواهند جلوی جزر و مد آب را بگیرند. ایستادگی در برابر آنها فقط باعث می شود احساس کنند شما به آنها باور و اعتماد ندارید.
بزرگ کردن این بچه های نسبتاً واقع بین و گاهی اوقات جدی، به ویژه برای والدینی احساسی می تواند چالش برانگیز باشد. این کودکان نیازی به ابراز محبت درونی شان نمی بینند و از این جهت شباهتی به والدین شان ندارند و نمی توانند چنین ابراز محبت هایی را بپذیرند.
کودکان ENTJ بیشتر اوقات مردم را به سرعت ارزیابی می کنند و ممکن است لازم باشد به آنها یادآوری کنید به جای اینکه عقاید و قضاوت شان دربارۀ دیگران را بلافاصله و مستقیماً به زبان آورند، نظرشان را به طور خصوصی با آنها در میان بگذارند.
نظرات آنها دربارۀ دیگران از روی بدجنسی است، ولی می تواند ناخواسته باعث رنجش دیگران شود؛ بنابراین شاید لازم باشد آنها یاد بگیرند به جای اینکه اولین برداشت خود را از دیگران بلافاصله و نسنجیده به زبان آورند زبانشان را نگه دارند، اگرچه برداشت آنها صادقانه باشد.
از آنجا که کودکان ENTJ معمولاً فراتر از زمان حال را می بینند و آینده و احتمالات را در نظر دارند، ممکن است به نظر برسد قدر فرصت ها و آنچه را که دارند نمی دانند.
والدین آنها باید به خاطر داشته باشند که فقط چون کودکان ENTJ شان همیشه به دنبال تجربۀ بعدی، چالش بعدی یا پاداش بعدی هستند، مفهومش این نیست که همۀ آنچه را که اکنون دارند هدر می دهند یا ارزش آن را نمی دانند. این نتیجه گیری ساده، ولی اشتباه است.

منبع: انواع کودکان (تحلیل براساس تئوری شخصیت شناسی پروفسور کارل گوستاویونگ)
نگاهی عمیق تر به شخصیت های مختلف کودکان – بخش دهم

نگاهی عمیق تر به شخصیت های مختلف کودکان – بخش نهمنگاهی عمیق تر به شخصیت های مختلف کودکان – بخش نهم

نگاهی عمیق تر به شخصیت های مختلف کودکان – بخش نهم کودکان ENTJ تقریباً همیشه فعال و پُرکارند و فعالیت های جسمانی برای شان خیلی خوشایند است. آنها حتی از نخستین روزهای زندگی شان خود و محیط شان را به چالش می طلبند و اغلب اوقات کودکانی پر سر و صدا هستند که احساسات شان را به وضوح نشان می دهند.


نگاهی عمیق تر به شخصیت های مختلف کودکان – بخش چهارمنگاهی عمیق تر به شخصیت های مختلف کودکان – بخش چهارم

نگاهی عمیق تر به شخصیت های مختلف کودکان – بخش چهارم کودکان INFJ در سنین مدرسه (5 تا 10 سالگی) : زمانی که این بچه ها به مدرسه می روند دوست دارند تا جایی که می توانند چیزهای جدیدی یاد بگیرند. معمولاً فشار و سختی درس و مدرسه برای آنها توسط دوستان جدیدی که پیدا می کنند و چیزهای جالبی که می آموزند، جبران می شود.


نگاهی عمیق تر به شخصیت های مختلف کودکان – بخش ششمنگاهی عمیق تر به شخصیت های مختلف کودکان – بخش ششم

نگاهی عمیق تر به شخصیت های مختلف کودکان – بخش ششم برای اغلب کودکان ENFP دوران ابتدایی فرصتی است که به آنها اجازه می دهد تا کمی آرام تر شوند و سطح انرژی بسیار زیادشان تا حدی فروکش کند. آنها در این دوران می آموزند که چگونه تمرکز بیشتری داشته باشند و روی کارهایشان متمرکز شوند.


نگاهی عمیق تر به شخصیت های مختلف کودکان – بخش یازدهمنگاهی عمیق تر به شخصیت های مختلف کودکان – بخش یازدهم

نگاهی عمیق تر به شخصیت های مختلف کودکان – بخش یازدهم بیشتر کودکان INTJ نسبت به محیط اطراف شان هوشیار و دقیق و در تمام زندگی شان مشاهده گرانی مستقل هستند. آنها معمولاً خوددار و آرام اند و در ارتباط با غریبه ها محتاطانه و به آهستگی عمل می کنند.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران