کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

1
چرا می گویند کودک عقده ای میشود؟
چرا می گویند کودک عقده ای میشود؟ کودک از لحظه تولد ، به ویژه از دو سالگی غریزه ی علم یابی بسیار زنده و فعالی دارد. این غریزه به وسیله ی غریزه ی محبت یابی بالندگی پیدا میکند. بنابراین دست نوازش والدین به ویژه پدر برای او حائز اهمیت می باشد. چرا می گویند کودک عقده ای میشود؟

چرا می گویند کودک عقده ای میشود؟
کودک آنلاین : کودک از لحظه تولد ، به ویژه از دو سالگی غریزه ی علم یابی بسیار زنده و فعالی دارد. این غریزه به وسیله ی غریزه ی محبت یابی بالندگی پیدا میکند. بنابراین دست نوازش والدین به ویژه پدر برای او حائز اهمیت می باشد.
لذا توصیه اکید میشود که مادران و پدران کودک را بر سینه بفشارند تا الکتریسیته ضربان قلب والدین با ضربان قلب کودک در هم آمیخته شود و گرمی و حرارت ممحبت را لمس کنند.
دملهای سرطانی و غده های چربی و تاولهای سوختگی در کودک قابل جبران است ، اما عقده های روانی مدتها او را رنج خواهد داد و در ضمیر ناخودآگاهش لانه و در بزرگی سر باز میکند.آنگاه که کودک به سنین رشد واقعی رسید عقده های روانی به منزله ی افساری او را به هر راهی میکشانندو اینگونه کودکان در بزرگی ناسازگار خواهند شد و کودکان بزهکار جزو این گروهند.
اگر مادر ناز بچه اش را نکشد ، اگر پدر مواظب رفتارش نباشد ، اگر اطرافیان کودک را نوازش نکنند کودک عصیان گر و خطاکار بار می آید. اگر به شخصیت او خدشه وارد شود، بزهکار بار می آید.مثلا کودک چهار یا پنج ساله در جلسه ای نشسته و یک دفعه به او بگویید ((بلندشو!)) ، ((گمشو!)) ، ((برو بیرون!)).
این لفظ ((گم شو)) یک عقده درونی به وجود می آورد.((خفه شو)) یک جنایتکار می پروراند و... اگر به بچه ای که برای شادی شما می خندد تا شما شاد باشید بگویید ((خفه شو)) یک روانی تربیت میکنید.
بچه ی پنج ماهه با عصبانیت اطرافیان لب برمیچیند.چطور ممکن است بچه ی دو یا سه ساله عصبانی نشود.اگر چنین کودکی لب برنچیند دلیلی ندارد که روحش آزرده نشده است. روح او خدشه و ضربه ای هولناک دیده و عقده پیدا میکند.
بچه ی سه یا چهارساله و...معمولا ناز میکند ولی اصلا ناز او را نکشید.اگر به جای نازکردن – خدای ناکرده – او را کتک زدید اقدامی خطرناک مرتکب شده اید.اگر اعصاب شما ضعیف است کودک چه تقصیری دارد؟ کودکان در اوان رشد بسیار آسیب پذیرند .پیامبر اکرم (ص) فرمودند:بچه ی شما تا هفت سالگی آقا و سرور است؛ بایستی حرف او را بشنوید ، ناز او را بکشید.اگر محبت میخواهد به او بدهید و دریغ نکنید.به او ارتباطی ندارد که اعصاب شما ضعیف است ، حوصله ندارید، کارتان زیاد است ،گرفتاری دارید، مشغله دارید ، ضرر یا سود کرده اید،مادر یا اقوام مادرش را دوست دارید یا ندارید و... او ناخواسته به این دنیای وانفسا قدم گذاشته.
از نتیجه ی عشق ، محبت ،ازدواج یا خدای ناکرده غفلت ، جبر و...- هر آنچه میخواهید نامش را بگذارید – او را در نطفه قرار داده و پرورش داده اید و اینک به دنیا آورده اید.بنابراین تا سن ده سالگی امور داخلی و خارجی تان به او ارتباطی ندارد.
او عشق ، محبت ، لطف ، ایثار ، بازی و...میخواهد و بس.اما توجه داشته باشید که این موهبتا و محبتها راه افراط را نپیمایندکه او را لوس و از خود راضی بار می آورد.خطر این اقدام از عقده ای شدن کودک هم کمتر نیست.
زیرا افراد از خود راضی استقلال ندارند و با توقعات دور و دراز عصیانگر یا لاابالی بار می آیندولذا کودک باید به موقع محبت ببیند و به موقع مورد بازخواست قرار گیرد تا متعادل بار آید به شرط آنکه والدین کودک را به واسطه ی ناراحتیهایشان قرار ندهند.
اگر کودک دچار خطایی شد و مورد عذاب یا تنبیه مادر قرار گرفت پدر موقع را برای انتقام گیری مغتنم نشمارد و از کودک جانبداری نکند و بالعکس.والدین توجه کنند که چنین رفتاری بدترین و عقب مانده ترین نوع تعلیم و تربیت خواهد بود.در این حالت کودک:
1-    راه فرار را میشناسد.
2-    یاد میگیرد چگونه والدین را در مقابل هم قرار دهد.
3-    عملا متوجه میشود که از محبت جنبه ی ریاکارانه اش را بیاموزد.
4-    کودک توپ فوتبال زندگی میگردد.
لذا هرچیز را به موقع آن هم با صبر و بردباری در مورد کودک دو تا هفت ساله انجام دهید.
منبع : کتاب اینگونه فرزندتان را تربیت کنید
چرا می گویند کودک عقده ای میشود؟
آیا محبت بیش از حد، فرزند را لوس و ننر بار می آورد؟آیا محبت بیش از حد، فرزند را لوس و ننر بار می آورد؟

آیا محبت بیش از حد، فرزند را لوس و ننر بار می آورد؟ کودک آنلاین: اگر والدین بیشتر نگرانِ کم توجهی به فرزندان خود، و کم نگران لوس شدن آنها بودند دنیا جای بهتری می شد. غالباً کودکان فراوانی می بینیم که دستخوش پرکاری والدین، خودخواهی آنها و یا مشغله های فکری بیش از حدشان بوده اند و درنتیجه نیازهایشان نادیده مانده است،


ضرورت عشق و محبت در تربیت کودک – قسمت اولضرورت عشق و محبت در تربیت کودک – قسمت اول

ضرورت عشق و محبت در تربیت کودک – قسمت اول عشق علت خلقت است. عشق مکانیزم و مسیر خلقت است . عشق بدون تردید هدف و نهایت خلقت است. زیرا هر توضیح فلسفی دیگر به دلیل چگونگی و چرایی جهان ، اگر غیر از عشق باشد ، به جایی و سامانی نمی رسد. ضرورت عشق و محبت در تربیت کودک – قسمت اول


13 دلیل برای کتک نزدن کودکان13 دلیل برای کتک نزدن کودکان

13 دلیل برای کتک نزدن کودکان اگر از مهارت های تربیتی مثل الگو بودن، آگاهی دادن، تشویق، گفتگو، حمایت به جا، تعیین چارچوب و پایبند بودن به آن استفاده کنید و یاد بگیرید خشم تان را به شکلی سالم تخلیه نمایید به خواسته ها و اهداف تان می رسید و دیگر نیازی به تنبیه و کتک زدن نیست.


اشتباهات والدین در حرف زدن با کودکان – بخش دوماشتباهات والدین در حرف زدن با کودکان – بخش دوم

اشتباهات والدین در حرف زدن با کودکان – بخش دوم یکی از بزرگترین درس‌هایی که بعنوان والدین یاد می‌گیریم این است که بچه‌های کوچک به طور طبیعی برای نیازهای شما همدلی و ملاحظه ندارند. آنها به مرور با بزرگ‌تر شدن احساس همدلی پیدا می‌کنند.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران
    به کانال تلگرام کودک آنلاین بپیوندید