کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
احساس مالکیت کودکان – بخش سوم
احساس مالکیت کودکان بعضی از پدر و مادرها هنگامی که کودکشان اسباب‌بازی و یا وسیله ای را در مجلس مهمانی و... از کودک دیگری می گیرد ، احساس ناراحتی می کنند و با خود می گویند خانواده های دیگر چنین قضاوت خواهند کرد که در تربیت کودکشان کوتاهی کرده اند. احساس مالکیت کودکان

احساس مالکیت کودکان – بخش سوم
واکنش پدر و مادر به هنگام دعوای کودکان بر سر اسباب‌بازی
بعضی از پدر و مادرها هنگامی که کودکشان اسباب‌بازی و یا وسیله ای را در مجلس مهمانی و... از کودک دیگری می گیرد ، احساس ناراحتی می کنند و با خود می گویند خانواده های دیگر چنین قضاوت خواهند کرد که در تربیت کودکشان کوتاهی کرده اند.
گروهی دیگر از پدران و مادران خوشحال اند از این که کودکشان می تواند جای خود را در آینده باز کند و به اصطلاح می گویند میتواند گلیم خود را از آب بیرون بکشد و عده ای دیگر از پدران و مادران به این گونه رفتارها اعتنایی نمی کنند و اهمیت چندانی برایشان ندارد.
با توجه به اهمیت موضوع و نیاز پدران و مادران به راهکارها و راه حل های علمی ، راهبردهای مفید و سازنده ی زیر پیشنهاد میشود:
* اگر فرزند دو ساله ی شما همیشه اشیا را از کودکان دیگر می گیرد ، نشانه ی آن نیست که در آینده شخص زورگویی خواهد شد ؛ زیرا در این سن او کوچک تر از آن است که مفهوم رعایت حقوق دیگران را بفهمد .
در این حالت ، بگذارید کمی با کودکان بزرگتر از خود که برای دفاع از حقشان در مقابل فرزند شما قادر به مقاومت هستند ، بازی کند تا به طور طبیعی تربیت شود.
* اگر فرزند شما مهاجم است و بچه ای را پیاپی آزار می دهد ، آنان را مدتی از یکدیگر جدا نگاه دارید و توجه او را به چیز دیگری جلب کنید . سرزنش فرزند در این حال باعث میشود که احساس تنهایی کند و حالت تهاجمی اش بیشتر شود.
* اگر کودک سه ساله ی شما پرخاشگر و مهاجم است و حاضر به فراگیری بازی های جمعی نیست ، وقت آن است که رفتارش را ( به کمک مشاور روانشناس ) اصلاح کنید.
* اگر بر سر یک‌اسباب بازی دعوا در گرفت ، اسباب بازی‌دیگری به میان آورید و شوق کودک را برای بازی با آن برانگیزید.
* راه حل دیگر ، در صورت امکان ، این است که پیش از آغاز بازی چند اسباب بازی‌یک شکل تدارک ببینید ، در این صورت موفق میشوید از هرگونه قیل و قال جلوگیری کنید.
*  اگر زودتر از موقع به کودک اصرار بورزید که خودخواهی را کنار بگذارد و مجبورش کنید اسباب بازی خود را به کودک دیگری بدهد ، یا اسباب‌بازی او را به زور از دستش بگیرید و به کودک دیگر بدهید ، کودک احساس ناامنی می کند و همواره این ترس و نگرانی را خواهد داشت که مبادا کسی اسباب‌بازی‌هایش را بگیرد.
در نتیجه ، با نزدیک شدن هر کودک به حریم بازی خود ، دچار وحشت میشود و او را به زور به عقب می راند . فشار و سختگیری برای سخاوتمند شدن کودک ، رشد طبیعی او را به تاخیر می اندازد و حاصل دیگری ندارد.

احساس مالکیت کودکان


احساس مالکیت کودکان

* اگر به هنگام دعوا بر سر اسباب‌بازی‌هیچ یک از کودکان دست از دعوا برنمیدارند و شما نمیدانید اسباب‌بازی‌از اول دست کدام یک بوده ، بهتر است اسباب بازی را از هر دو بگیرید و آنان را سرگرم بازی دیگری کنید.
* اگر متوجه شدید که یکی از کودکان‌اسباب‌بازی را از دیگری قاپیده است ، خیلی محترمانه و منطقی اسباب بازی را از او بگیرید و به نفر اولی بدهید ، سپس ( نفر اولی ) را تشویق کنید که اسباب بازی را به کودک دیگر بدهد.
در برابر کودکی که چیزی را به زور از دیگری می گیرد نباید واکنش مثبت نشان دهیم ، بلکه باید او را تشویق کنیم با شکیبایی از کودک دیگر بخواهد اسباب بازی را به او بدهد.
* اگر کودک اسباب‌بازی‌اش را به دیگری نمی دهد ، باید به تصمیم او احترام بگذاریم و سعی نکنیم با تشویق ، تحمیق و تهدید زمینه ای فراهم سازیم که کودک به اکراه و اجبار اسباب‌بازی‌اش را به دیگری بدهد .
* به هنگام دعوای کودکان بر سر تملک اشیا ، بهتر است تا حد امکان چیزی نگویید و بگذارید خودشان مشکلشان را حل کنند ؛ مگر اینکه یکی از بچه ها بخواهد به دیگری زور بگوید.
منبع : کتاب راهنمای انتخاب اسباب‌بازی
احساس مالکیت کودکان
احساس مالکیت کودکان
احساس مالکیت کودکان – بخش اولاحساس مالکیت کودکان – بخش اول

احساس مالکیت کودکان کودک اسباب‌بازی‌های خود را دوست دارد و به آسانی حاضر نمیشود آنها را با کودک دیگری تقسیم کند ؛ زیرا حس مالکیت در آنان بسیار قوی است. او آنچه را دوست دارد متعلق به خود می داند و حاضر نیست به کودکان دیگر بدهد. احساس مالکیت کودکان


احساس مالکیت کودکان – بخش دوماحساس مالکیت کودکان – بخش دوم

احساس مالکیت کودکان کودک چهار ساله هنوز به‌آن اندازه دست و دلباز نشده است‌که اسباب بازی مورد علاقه‌ی‌خود را برای بازی به‌کودک دیگر واگذار کند. اما ممکن است چیز دیگری را که فعلا به‌آن نیاز ندارد ، در اختیار دیگری قرار دهد. احساس مالکیت کودکان


ندادن اسباب بازی به کودکان دیگرندادن اسباب بازی به کودکان دیگر

ندادن اسباب بازی به کودکان دیگر کودک آنلاین: معمولاً بچه ها نمی توانند به راحتی اسباب بازی هایشان را به کودکان دیگر بدهند و بر سر این موضوع با آنها دعوا می کنند. حتی بچه های یک و نیم ساله نیز سر این مسئله با کودکان دیگر دعوا می کنند.


احساس مالکیت بیش از حد والدین و تک فرزندان احساس مالکیت بیش از حد والدین و تک فرزندان

احساس مالکیت بیش از حد والدین و تک فرزندان رشد کودک به معنای پذیرش تدریجی مسئولیت هایی است که در گذر از مرحله ی وابستگی ( کودکی که به مراقبت های مادرش متکی است ) به مرحله ی استقلال ( جوانی به مراقبت کامل از خود قادر است ) او را کمک خواهد کرد. احساس مالکیت بیش از حد والدین و تک فرزندان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران