کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

1
اختلال وسواسی – جبری کودکان (بخش اول)
اختلال وسواسی – جبری کودکان : در این اختلال ، افکار حالتِ تکرارشونده دارند. این افکار ذهن را به‌خود مشغول می‌کنند و به‌منظور دور نگه داشتن خطر احتمالی مدام تکرار می‌شوند.

اختلال وسواسی – جبری کودکان (بخش اول)
اختلال وسواسی – جبری (OCD) یک بیماری جدی است که بیش از چهار میلیون نفر در ایالات متحده به‌آن دچار هستند. در 30 سال گذشته این بیماری توسط محققان در انستیتوی ملی پزشکی مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته است.
این تحقیق درکتاب "پسری که نمی‌توانست دست از شستن بردارد"، نوشتۀ جودیت راپاپورت (1989) ارائه شده است. در کودکان ، اختلال وسواسی –جبری اغلب به‌طور ناگهانی شروع می‌شود.
 به‌دلیل ترس‌های غیرمنطقی همراه با این اختلال ، توانایی فرد برای کنترل افکار و رفتارش دچار مشکل می‌شود. فکر و رفتار فردی که به‌این اختلال دچار است از حالت منطقی خارج می‌شود چون میترسد که اگر این اعمال را انجام ندهد اتفاق بدی رخ خواهد داد.
در این اختلال ، افکار حالتِ تکرارشونده دارند. این افکار ذهن را به‌خود مشغول می‌کنند و به‌منظور دور نگه داشتن خطر احتمالی مدام تکرار می‌شوند. نگرانی‌های وسواسی گریر در مورد بیرون آمدن هیولاها از توالت ، میکروب‌هایی در شکم او به کرم تبدیل می‌شدند و ناراحت شدن خدا از دست او بود.
اونمی‌توانست این نگرانی‌ها را از ذهن خود بیرون کند. همان طورکه می‌بینید این افکار اغلب بسیار غیرمنطقی هستند اما در سیستم اعتقادی کودک نفوذ می‌کنند و در نهایت بر خودپندارۀ کودک تاثیر می‌گذارند.
علاوه بر افکار قوی و تکرارشونده ، غالباً تشریفاتی هم برای دور نگه داشتن خطر وجود دارد. این تشریفات ممکن‌است که از ابتدا برای دیگران آشکار نباشد.
یک دختر وسواسی به‌طور وسواس گونه‌ای احساس می‌کرد که باید تمام وسایلش را با ترتیب خاصی مرتب کند. اونمی‌توانست بخوابد مگر این که تمام لباس‌هایش را تا کند و آن‌ها را به‌ترتیب رنگ بچیند وکفش‌هایش را کنار تختش بگذارد درحالی که بندهای آن را به شیوۀ خاصی بسته بود.
 دریک مورد دیگر، پسری احساس میکرد که باید قبل از مسواک زدن سه بار آیینه را لمس کند، یا نوجوانی که به‌طور وسواسی مجبور بود هر کجا آشغال می‌بیند آن را بردارد و نگه دارد.
در مورد گریر، رفتارهای اجباری اصلی، نیاز او به شستن مداوم دست‌ها و خواندن دعا بود. اکثر وسواس‌های عملی کودکان که به‌صورت رفتارهای اجباری بروز می‌کنند شامل بازبینی مکرر درست انجام دادن یک کار، شمارش به شیوۀ ازقبل تعیین شده (مانند سه‌بار لمس کردن آیینه )، مرتب کردن چیزها به‌روشی خاص (مانند مرتب کردن لباسها به‌ترتیب رنگ)، احتکار (مانند پسری که آشغال جمع می‌کرد) یا تکرار الگوهای رفتاری معین به‌ترتیبی که‌از قبل تعیین شده (مانند پیچاندن طناب به شیوه‌ای خاص در زمانهای مشخص)، می‌باشد.
85 درصد کودکانی که دچار این اختلال هستند در دوران نوجوانی ، به‌تشریفات شستن یا دیگر تشریفات مربوط به‌تمیزی دچار می‌شوند.
اکثر کودکانی که احساس اجبار درونی برای فکرکردن و عمل نمودن به‌شیوۀ خاصی را تجربه می‌کنند، می‌دانند که فکر وعمل آنها عجیب و غیرعادی است؛ درنتیجه سعی می‌کنند که رفتارشان را از دیگران پنهان کنند و مدتها به‌طور مخفیانه این کارها را انجام می‌دهند.
آنها نمی‌خواهند از دید مردم عجیب به‌نظر برسند چون از این که غیرعادی باشند، خجالت می‌کشند . گریر این حس را این گونه توضیح داد:
بچه‌ها نمی‌خواهند که افکارشان (افکار وسواسی) را به‌دیگران بگویند چون می‌ترسند وخجالت می‌کشند. یک دختر ممکن‌است مجبور باشد کارهایی انجام دهد که واقعاً دوست ندارد انجامشان بدهد. فکر کنم او در این شرایط احساس تنهایی و ترس می‌کند.
به‌خاطر احساس خجالت ،کودکان اغلب به‌والدینشان نمی‌گویند که چه در سرشان می‌گذرد. آنها در سکوت رنج می‌کشند و ممکن‌است که نتوانند کمکی برای مقابله با خواسته‌های ترسناک درونی خود به‌آن نیاز دارند، دریافت نمایند.
بنابراین بسیار اهمیت دارد که والدین و اولیای مدرسه، نسبت به‌نشانه‌های ظریف این اختلال حساس وگوش به‌زنگ باشند. در بررسی که راپاپورت انجام داده است، برآورد شده که از هر250کودک ، یک نفر برخی از نشانه‌های اختلال وسواسی – جبری را دارد.
این میزان برای تمام کودکان با ملیت و فرهنگ‌های مختلف مصداق دارد. درمان زود هنگام اختلال وسواسی-جبری بسیار اهمیت دارد. هرچقدر که درمان این اختلال بیشتر به تعویق افتد، نشانه‌های بیماری بیشتر گسترش پیدا می‌کند و زندگی کودک را بیشتر تحت تاثیر قرارمی‌دهد.
منبع: با کودک بدقلق و ناآرام چه کنیم؟

اختلال وسواسی – جبری کودکان (بخش دوم)اختلال وسواسی – جبری کودکان (بخش دوم)

اختلال وسواسی – جبری کودکان : تشریفات می‌تواند بخش طبیعی از فرآیند رشد کودک باشد. بین سنین دو تا هشت سالگی این امر طبیعی است که کودکان سعی می‌کنند از طریق رفتارهای تکراری محیط خود را کنترل کنند. به‌خصوص در موقع خوابیدن، این رفتارها بسیار شایع است.


اختلال وسواس – اجبار در کودکاناختلال وسواس – اجبار در کودکان

اختلال وسواس – اجبار در کودکان وسواس عبارت است از عقاید و تفکراتی مکرر ، دست و پاگیر و ناخوانده و اجبار به رفتارهای کلیشه ای و یکنواختی گویند که کودک ناگزیر از انجام دادن آنها است. این اختلال می تواند به صورت هر یک از دو مشکل یا ترکیبی از آن دو ( وسواس – اجبار ) دیده شود. اختلال وسواس – اجبار در کودکان


اختلال دو قطبی در کودکان 7 تا 13 سالهاختلال دو قطبی در کودکان 7 تا 13 ساله

اختلال دو قطبی در کودکان 7 تا 13 ساله کودک آنلاین: اگر فرزند من و شما در حالی که برخی از اوقات حالات افسردگی را دارد و کسی است که بدون تمایل به فعالیت یا غالب اوقات غم و اندوه دارد اما به یک باره از این حال بیرون می آید و برای مدتی سرحال و شاد و زنده درگیر فعالیت بسیار می شود


اختلال نافرمانی مقابله ای کودکان (ODD)اختلال نافرمانی مقابله ای کودکان (ODD)

اختلال نافرمانی مقابله ای کودکان (ODD) اختلال نافرمانی مقابله‌ای، الگوی پایدار منفی کاری، نافرمانی، لجبازی، خصومت و سرکشی در برابر مراجع قدرت است. کودکان مبتلا به این اختلال معمولاً با بزرگ‌ترها جروبحث می‌کنند، از کوره در می‌روند و خشمگین و زودرنج هستند.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران