کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
گذراندن سن بلوغ – بخش اول
گذراندن سن بلوغ سن بلوغ پلی بین کودکی و بزرگسالی است. همان‌گونه که فرزندتان از این پل عبور می‌کند، جسم و احساساتش بسیار تغییر می‌کند. گذراندن سن بلوغ

گذراندن سن بلوغ – بخش اول
سن بلوغ پلی بین کودکی و بزرگسالی است. همان‌گونه که فرزندتان از این پل عبور می‌کند، جسم و احساساتش بسیار تغییر می‌کند. بلوغ به‌معنی تغییرات عمدۀ جسمانی و احساسی است و این تغییرات مختلف، کاملاً طبیعی است.
ممکن‌است فرزندتان در مورد شما، خانواده، دوستان و همکلاسی‌ها احساس متفاوتی داشته باشد. همچنین ممکن‌است دید خود به‌زندگی را به‌روشی کاملاً جدید یا متفاوت تغییر دهد.
با فرزندتان دربارۀ موضوعات سن بلوغ با آرامش، آگاهی و به‌روشی عادی صحبت کنید. همۀ اطلاعات فرزند شما از منابع در دسترس به‌دست نمی‌آید. امروزه اطلاعات فقط با گردش با دوچرخه به‌‌دست نمی‌آید، کودکان اکنون در معرض اطلاعات بسیاری در مورد ارتباطات و روابط جنسی از طریق تلویزیون، اینترنت، فیلم‌ها و رادیو هستند.
تا زمانی که فرزندتان‌به سن بلوغ برسد، ممکن است‌از اطلاعات پیشرفته‌ای برخوردار باشد، اما واقعاً از نظر احساسی آمادگی پذیرفتن این اطلاعات را ندارد.
تنظیم زمان کل مطلب است. درست همانطور که به‌بزرگسالان کمک می‌کند تا بدانند انتظار چه تغییراتی داشته باشند، فرزندان هم باید از قبل دربارۀ سن بلوغ بداند. فرزندتان اگر از قبل دربارۀ تغییراتی که سن بلوغ موجب می‌شود آگاهی داشته باشد، میتواند تجربۀ بسیار آرام‌تری را از سر بگذراند.
اگر شما و فرزندتان قبلاً صحبت کرده باشید، دختر یا پسرتان در مورد اینکه چه انتظاری از او می‌رود، می‌داند و احتمال کمتری وجود دارد که از تغییرات جسمانی ظاهری یا احساسی به‌خاطر فوران هورمونها نگران شود یا بترسد.
اگر واقعاً با صحبت کردن در مورد این مسائل راحت نیستید، دوست یا عضو دیگری از خانواده را پیدا کنید و از او بخواهید دخالت کند.•    تغییرات جسمانی
معمولاً سن بلوغ بین هشت و سیزده سالگی در دخترها و سن ده تا پانزده سالگی در پسرها شروع می‌شود. در برخی بچه‌ها کمی زودتر یا دیرتر از این اتفاق می‌افتد و تغییرات مرتبط با سن بلوغ طی آن سالها تجربه می‌شود.
همۀ این‌ها ممکن است‌به این توضیح کمک کند که چرا برخی بچه‌ها هنوز شبیه بچه‌های کوچک به‌نظر می‌رسند، درحالیکه سایرین بیشتر شبیه بزرگترها هستند.
سن بلوغ برای تمام نوجوانان بسیار آشفته کننده و بحرانی است. فرزندتان ممکن‌است احساس غیرعادی و متفاوت بودن کند. به‌او توضیح دهید، احساسی که دارد کاملاً عادی است. بعضی از تغییرات جسمانی زیر را برای دخترها و پسرها انتظار داشته باشید:
- آنها وزن می‌گیرند و بلندتر می‌شوند.
- موهای بدن آنها بیشتر می‌شود.
- با صدایی کلفت‌تر و قوی‌تر صحبت می‌کنند.
- جوش‌ها و خالهای آنها اغلب زیاد می‌شود.
•    تغییرات احساسی
همراه با تغییرات جسمانی بسیار، فرزندتان همچنین تغییرات احساسی بسیاری را تجربه می‌کند. بیشتر این تغییرات احساسی درنتیجۀ تغییرات جسمانی و تلاش برای سازگاری با آنهاست. دخترها و پسرها در دوران بلوغ، احساسات زیر را تجربه می‌کنند:
- دمدمی بودن؛ تغییرات در میزان هورمون (استروژن برای دخترها و تستسترون برای پسرها) می‌تواند موجب نوسان حالت روحی شود.
- نگرانی در مورد ظاهر جسمانی؛ دخترها و پسرها بدنشان را با سایر مردم مقایسه می‌کنند و می‌خواهند بدانند دیگران راجع به‌آنها چه فکر می‌کنندو
- احساسات نامناسب یا ناراحت کننده به‌ویژه در اوقات تغییر.
- احساسات جنسی و به‌راحتی تحریک شدن
- کنجکاوی جنسی؛ دخترها و پسرها به‌جنس مخالف یا همجنس خود جذب می‌شوند.
- واکنش شدید و احساسی به‌موقعیت‌ها
- تلاش برای کسب استقلال بیشتر
منبع: شاد بارآوردن کودکان به‌زبان آدمیزاد
گذراندن سن بلوغ
رشد کودک در زمان بلوغرشد کودک در زمان بلوغ

رشد کودک در زمان بلوغ بلوغ مرحله ی تغییر از کودکی به بزرگسالی است که معمولا سن 18 سالگی در نظر گرفته می شود. تغییرات جسمانی در پسران به طور میانگین در 12 سالگی آغاز می شود و بیضه ها شروع به رشد می کنند. رشد کودک در زمان بلوغ


هیجانات دوران بلوغ و نوجوانیهیجانات دوران بلوغ و نوجوانی

هیجانات دوران بلوغ و نوجوانی بلوغ و نوجوانی پدیده ایست دو بعدی که : درونی و بیرونی. نوجوان بر اثر هیجانات ناشی از شور و شوق نوجوانی و گذر از دوران کودکی دوم و قدم به دوران سازندگی و خودشناسی مایل است که قدم های بعدی را بر قبلی رجحان داده و از تضاد و برخورد آنها هیجانات خاصی را به گونه ای متفاوت از خود بروز دهد. هیجانات دوران بلوغ و نوجوانی

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران