کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

1
کمک به کودک برای تجسم کردن احساس های افراد دیگر
کمک به کودک برای تجسم کردن احساس های افراد دیگر کودک آنلاین: سه پیشنهادی که در پی می آند راههایی برای کمک به فرزندتان است تا بتواند افکار و احساس های افراد دیگر را تجسم کند و فراتر از خودش را هم ببیند. کمک به کودک برای تجسم کردن احساس های افراد دیگر

کمک به کودک برای تجسم کردن احساس های افراد دیگر
کودک آنلاین: سه پیشنهادی که در پی می آند راههایی برای کمک به فرزندتان است تا بتواند افکار و احساس های افراد دیگر را تجسم کند و فراتر از خودش را هم ببیند.
•    جایتان را عوض کنید تا طرف مقابل را حس کنید.
دفعۀ بعد که بین دو فرزندتان، فرزندتان و دوستش یا حتی بین شما و فرزندتان اختلافی پیش می آید، از هر طرف بخواهید که دست نگه دارد و فکر کند که اگر جای طرف دیگر بود چه احساسی داشت. سپس از هر کدام بخواهید که از دیدگاه طرف مقابل دربارۀ مشکل حرف بزند: شخص دیگر چه می گوید و چه می کند؟
این روش کمک می کند تا در اختلاف ها، هر کس به دیدگاه متفاوتی دست یابد. برای کودکان خردسال می توانید، عروسک ها را به جای آدم ها بنشانید و جای آنها حرف بزنید. سپس کودک می تواند با عروسک بازی مشکل را نشان دهد.
لازم نیست فقط در اختلاف هاخود را جای دیگری بگذارید، می توانید از هر فرصتی استفاده و به فرزندتان کمک کنید تا دیدگاه آدم های دیگر را درک کند. به نظر تو چرا مت همیشه به همه بی احترامی می کند؟ (احتمالاً از خودش راضی نیست. شاید با تحقیر دیگران، احساس بهتری دربارۀ خودش پیدا می کند) به نظر تو چرا کِلی دنبال تو راه می رود؟ (شاید تنهاست و نمی داند چگونه دوست پیدا کند) چرا پدر سر تو داد کشید؟ (چون دارد برگۀ مالیاتی را پر می کند و الان واقعاً زیر فشار است)
هنگامی که فرزندتان دیدگاه شخص دیگر را می بیند، همدلی او واقاً رشد می یابد.
•    پا در کفش من کن
یکی از دوستانم، با این روش به دخترش کمک کرد تا دیدگاهش را درک کند. دختر دوازده سالۀ او کایسا، نمی توانست بفهمد چرا هر وقت به مادرش خبر نمی دهد کجاست، مادرش آنقدر ناراحت می شود، تا آنکه یک روز جیل کفش هایش را جلوی پای کایسا می گذارد و می گوید: این کفش ها را بپوش و خودت را جای من بگذار.
من نمی دانم کجا هستی و هوا دارد تاریک می شود. من چه احساسی دارم و چه می گویم؟ کایسا بی درنگ متوجه دیدگاه مادرش می شود و از او عذرخواهی می کند. او گفت تا آن لحظه نمی فهمیده است که مادرش چقدر نگران است و قول داد که دیگر مادرش را بی خبر نگذارد.
می توانید این شیوه را برای فرزندتان به کار ببندید. یک وضعیت واقعی که نگرانتان می کند، انتخاب کنید و از فرزندتان بخواهید کفش هایتان را بپوشد، و آن وضعیت را از دیدگاه شما شرح دهد.
•    تجسم کنید شخص دیگر چه احساسی دارد
برای آنکه کودکتان بتواند احساس شخص دیگر را درک کند، از او بخواهید تجسم کند که او در شرایط خاصی چه احساسی دارد. فرض کنید فرزندتان برای عمه اش که برای او هدیۀ تولد فرستاده، کارت تشکر می فرستد.
برای آنکه به کودکتان کمک کنید تا احساسات عمه اش را هنگام مشاهدۀ کارت تشکر درک کند، از او بخواهید نقش عمه اش را بازی کند: مثلاً تو عمه ات هستی. پستچی کارت تشکر را می آورد. با خواندن کارت، چه احساسی به تو دست می دهد؟
می توانید شیوۀ تجسم را برای افرادی که فرزندتان ندیده است نیز به کار ببرید: وانمود کن همسایۀ جدیدمان هستی. تازه به این شهر امده ای و هیچ کس را نمی شناسی. چه احساسی داری؟
پرسیدن مداوم اینکه: اگر تو جای ... بودی چه احساسی داشتی؟ به کودکان کمک می کند نیازها و احساس های دیگران را درک کنند.
منبع: کلیدهای پرورش هوش اخلاقی در کودکان و نوجوانان
کمک به کودک برای تجسم کردن احساس های افراد دیگر

کمک به کودک برای تعیین اهداف زندگی – بخش اولکمک به کودک برای تعیین اهداف زندگی – بخش اول

کمک به کودک برای تعیین اهداف زندگی – بخش اول کودک آنلاین: در دنیایی که امروزه در آن زندگی می کنیم، بزرگترین مشکلاتی که کودکان را درگیر می کنند، در قالب خشونت، اعتیاد، اختلالات عاطفی، اختلالات جنسی و مانند اینها، پدیدار شده است. اگر کمی عمیق تر به این مسائل نگاه کنیم، درمی یابیم که تمامی این مشکلات به نوعی با ناامیدی در کودکان گره خورده است.


کمک به کاهش تعصب کودک در برابر افکار کلیشه ایکمک به کاهش تعصب کودک در برابر افکار کلیشه ای

کمک به کاهش تعصب کودک در برابر افکار کلیشه ای کودک آنلاین: پژوهش ها نشان می دهند بسیاری از کودکان تا پیش از هفت سالگی نسبت به اشخاصی که با آنها تفاوت دارند، دچار نگرش های منفی شده اند. چنین نگرش هایی آفت بردباری است و اگر با آنها برخورد نشود، به سادگی دیدگاه کودک را تا آخر عمر تیره و تار می کنند.


کمک به کودک برای برقراری ارتباط با کودکان دیگرکمک به کودک برای برقراری ارتباط با کودکان دیگر

کمک به کودک برای برقراری ارتباط با کودکان دیگر کودک آنلاین: همۀ ما می دانیم که وقتی فرزندمان را به فروشگاه اسباب بازی می بریم، چه اتفاقی رخ می دهد: او به شدت تحت تاثیر وسایل پر زرق و برقی که در اطرافش وجود دارد، قرار می گیرد. در حقیقت، خود ما نیز گاهی تحت تاثیر چنین چیزهایی قرار می گیریم. کمک به کودک برای برقراری ارتباط با کودکان دیگر


پنج راه نشاط بخش برای کمک به کودکان برای درک عواطف غیرکلامیپنج راه نشاط بخش برای کمک به کودکان برای درک عواطف غیرکلامی

پنج راه نشاط بخش برای کمک به کودکان برای درک عواطف غیرکلامی کودک آنلاین: استیون نویکی و مارشال دوک، روانشناسان کودک دانشگاه اِمِری پس از انجام آزمایش بر بیش از هزار کودک به این نتیجه رسیدند که از هر ده کودک، یکی با وجود برخورداری از هوش طبیعی و حتی برتر دچار مشکل اساسی در ارتباط غیر کلامی است. پنج راه نشاط بخش برای کمک به کودکان برای درک عواطف غیرکلامی

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران