کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
پرسش های کودکانه – میشه یکم خوراکی بخورم؟
پرسش های کودکانه – میشه یکم خوراکی بخورم؟ این شایع ترین سوالی بود که در مورد گروه سنی 4 تا 8 سال دریافت کردم. تقریبا همه والدین مطرح کرده بودند که کودکشان این سوال را می پرسد . دومینیک ( 7 ساله ) ، آنجی ( 5 ساله ) و سلیا ( 3 ساله ) دائم از مادرشان آنجلا این سوال را می پرسند. پرسش های کودکانه – میشه یکم خوراکی بخورم؟

پرسش های کودکانه – میشه یکم خوراکی بخورم؟
این شایع ترین سوالی بود که در مورد گروه سنی 4 تا 8 سال دریافت کردم. تقریبا همه والدین مطرح کرده بودند که کودکشان این سوال را می پرسد . دومینیک ( 7 ساله ) ، آنجی ( 5 ساله ) و سلیا ( 3 ساله ) دائم از مادرشان آنجلا این سوال را می پرسند.
(( هنوز غذایشان از گلویشان پایین نرفته که دوباره غذا یا خوراکی میخواهند . مگر می شود به این زودی گرسنه شوند؟ نمی دانم باید به آنها خوراکی دهم یا بگویم صبر کنند)).
مطمئنم شما هم این را تجربه کرده اید. کودکان بیشتر از هر چیزی برای تغذیه نق می زنند. اما این روزها که آمار فربهی کودکان در اوج است ، نباید هر وقت خواستند به آنها تغذیه بدهیم. به علاوه ، باید بفهمیم چرا اینقدر این سوال را می پرسند ، علی الخصوص اگر واقعا گرسنه نباشند.
کشف معنای سوال
البته بچه کوچولوها گاهی وقت ها گرسنه می شوند و واقعا به خوراکی نیاز دارند. آنها بازی می کنند ، یاد می گیرند و رشد می کنند پس به انرژی بسیاری نیاز دارند. به علاوه ، غذا بخش جدایی ناپذیر دوران اوایل کودکی است.
در سال های قبل از مدرسه تا اولین سال های دبستان ، کودکان به تغذیه نیاز دارند. کودکان در مورد تغذیه ای که به مدرسه می آورند با هم صحبت می کنند. تغذیه هایشان را مقایسه و تقسیم می کنند ، و همیشه به دنبال تغذیه ای جذاب تر هستند تا بتوانند آن را به رخ دوستانشان بکشند.
اما کودکان بیشتر از همه رفتارهایی را تقلید می کند که برایشان حکم الگو دارد. چه این الگو سالم باشد چه نباشد تقلید وجود دارد. تا جایی که به غذا مربوط می شود ، مثلا شاید دلیل اینکه کودکتان روزی صد بار از شما تغذیه می خواهد این است که خودتان همیشه دارید چیزی میخورید . یا شاید میز عصرانه تان چندان بزرگ و رنگارنگ است که نمیتوان در مقابل آن مقاومت کرد.
در اینجا یک راز روانشناختی دیگر را به شما می گویم. کودکان به ادامه ( و حتی افزایش ) رفتارهای مثبت یا منفی که جلوشان انجام می دهیم اصرار می کنند. یعنی اگر هرگاه تغذیه خواست به او دادیم ، او دست از نق زدن برای تغذیه برنخواهد داشت ( رفتار منفی همان درخواست کردن است ، و وقتی به او تغذیه می دهید دارید رفتار منفی اش را تقویت می کنید ).
نه گفتن سخت است ولی حذف این عادت بد در آینده سخت تر است. پایین آوردن وزن کودکی که دچار چاقی است کاری است بسیار مشکل .
رفتار دیگری که والدین از سر ناآگاهی انجام می دهند و به الگویی برای کودک تبدیل می کنند استفاده از تغذیه برای کنترل احساسات است. ممکن سپس با دلایل مشابه به کودکمان تغذیه می دهیم و این عادت را به او منتقل می کنیم.
حتی اگر قصدمان الگوسازی نباشد ، کودک این سن هنگامی که حوصله اش سر می رود درخواست تغذیه می کند. اگر تسلیم شوید و به او غذا دهید ، نخواهید گذاشت زمانش را طور دیگری صرف کند.
در اینجاست که دوباره باید مهارت خود – آرامش دهی و کنار آمدن با عجز را یادآور شویم. غذا روشی سالم برای آرامش دادن به خود نیست. این منجر به اضافه وزن و ایجاد عادت استفاده از غذا برای کنترل احساسات میشود. اکنون زمان آن است که به فرزندتان یاد دهید که تغذیه مثل وعده غذاست و باید هنگامی که گرسنه هستیم خورده شود.بهترین روش جواب دادن
پیش از جواب به این سوال ، باید با ایجاد (( قوانین تغذیه )) کودک خود را آماده کنید. اگر هیچ قانونی برای تغذیه در منزلتان وجود ندارد ، باید آن را ایجاد کنید. اگر قوانینی دارید ، باید اکنون آنها را اجرا کنید. این قوانین باید به بچه تفهیم کنند که :
*یک تغذیه سالم برای مدرسه در نظر گرفته شده ( تغذیه سالم شامل آبنبات ، کیک ، شیرینی یا دیگر تغذیه های پر قند نیست ).
*بعد از مدرسه هم یک بار تغذیه داری.
*فقط یک بار بعد از مدرسه یا شام تغذیه تنقلاتی داری.
*اگر بین وعده های غذایی گرسنه شوی فقط باید میوه یا سبزیجات بخوری . اگر به حرفم گوش ندی ( برای بچه هایی که واقعا میوه و سبزی نمی خورند ، غذایی کاملا سالم مثل تکه ای پنیر یا تکه ای گوشت مرغ کفایت می کند ) باید تا وعده بعدی صبر کنی. ( قول می دهم کودکتان از گرسنگی نمیرد!)
اکنون آماده و آگاهید که به این سوال جواب بدهید. خیلی ساده است ؛ فقط باید قوانین را رعایت کنید. اگر کودکتان خواندن بلد است ، پیشنهاد می کنم قوانین را در آشپزخانه بچسبانید.
اگر هم بلد نیست ، باید به طور شفاهی به او یادآوری کنید. مهم این است که استثناء قائل نشوید ؛ موضوع تقویت رفتار را به یاد آورید. همین که اجرای این رفتارهای جدید را شروع کردید نق زدن برای تغذیه کمتر شده (  و اگر خوش شانس باشید ) کلا متوقف می شود.
منبع : کتاب 50 سوال مهمی که بچه ها می پرسند
پرسش های کودکانه – میشه یکم خوراکی بخورم؟
کودکان و تنقلات فاقد ارزش غذایی !کودکان و تنقلات فاقد ارزش غذایی !

کودکان و تنقلات فاقد ارزش غذایی ! اصل این مشکل به خود والدین برمی‌گردد. وقتی این تنقلات به صورت زیادی در خانه موجود باشد چگونه می‌شود کودک را برای خوردن آن سرزنش نمود. اگر خود ما چیپس و پفک و سایر مواد غذایی بی‌ارزش را خریداری نکنیم بالطبع کودکان نیز نمی‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. کودکان و تنقلات فاقد ارزش غذایی !


رژیم غذایی متعادل کودکانرژیم غذایی متعادل کودکان

رژیم غذایی متعادل کودکان کودک شما رشد می‌کند و نیازهای غذایی او هم به تناسب افزایش می‌یابند. هنگام جهش‌های رشدی و زمانی که دارد یاد می‌گیرد راه برود ، مقادیر بیشتری از مواد غذایی خاص مورد نیاز هستند. رژیم غذایی او باید شامل مقادیر کافی پروتئین ، هیدروکربن ، چربی ، ویتامین‌ها و املاح باشد و مادامی که شما مواد غذایی متنوع را برایش فراهم کنید او همه این مواد مغذی را دریافت خواهد کرد. رژیم غذایی متعادل کودکان


چهارده خوراکی برتر دوران بارداریچهارده خوراکی برتر دوران بارداری

چهارده خوراکی برتر دوران بارداری کودک آنلاین: دیوید بیکر یک پژوهشگر می گوید: آنچه در دوران بارداری می خوریم به جنین درون شکم مان نشان می دهد که چه پیش بینی از زندگی خارج از رحم داشته باشد. چهارده خوراکی برتر دوران بارداری


اضافه وزن در کودکان ده تا سیزده سالهاضافه وزن در کودکان ده تا سیزده ساله

اضافه وزن در کودکان ده تا سیزده ساله مسلم والدینی که قبول دارند فرزندشان دارای اضافه وزن هستند نگران وضعیت فرزندشان هستند.شاید آها ناامید شوند چون فکر میکنند فرزندشان وضعیت ایده آل و مطلوبی ندارد شاید هم به یاد زحمت های خودشان برای کم کردن وزن بیفتند. اضافه وزن در کودکان ده تا سیزده ساله

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران