کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

1
احساس ناامنی در کودکان
احساس ناامنی در کودکان تغییر نگرش والدین نسبت به کودکان که در نسل گذشته آغاز شد ، برای آن بود که آنها بتوانند از پرورش احساس ناامنی در فرزندانشان جلوگیری کنند. در واقع امروزه احساس ناامنی عبارتی آشنا برای همه ی والدین محسوب می شود. احساس ناامنی در کودکان

احساس ناامنی در کودکان
تغییر نگرش والدین نسبت به کودکان که در نسل گذشته آغاز شد ، برای آن بود که آنها بتوانند از پرورش احساس ناامنی در فرزندانشان جلوگیری کنند. در واقع امروزه احساس ناامنی عبارتی آشنا برای همه ی والدین محسوب می شود.
امروزه به والدین هشدار داده می شود که موجب سرخوردگی فرزندان خود نشوند در محیط خانه مسئولیت های مهمتری به آنها بدهند امکان ابراز وجود بیشتری برای آنها ایجاد کنند و خلاصه اینکه رفتارشان با فرزندانشان به گونه ای کاملا متفاوت با سیاست های تربیتی نسل قبل باشد.
البته رسیدن به این هدف بسیار مشکل است. پس توصیه می کنیم با خواندن این مطلب درک بهتری از معنای احساس ناامنی و منشأ پدید آمدن آن کسب کنید.
ساده ترین راه برای درک آنچه ناامنی نامیده میشود تشبیه آن به ترس است . تفاوت میان ناامنی و ترس در عمومیت و درجه ی آنهاست. ناامنی نسبت به برخی ترس های خاص ، کلی تر است و گرچه احساس عمومی بر شدت میزان آن دلالت دارد ولی در واقع شدت ترس بسیار بیشتر از آن است.
شاید به راحتی بتوان حس ترس را در فردی که از چیزی ترسیده است تشخیص داد در حالی که تشخیص احساس ناامنی در فرد به تبحر و دقت بیشتری نیاز دارد . با این حال این دو احساس از یک منشأ سرچشمه می گیرند یعنی از نگرانی شخصی نسبت اثرات ناخوشایند آنچه در شرف وقوع است.
این دلواپسی مبهم و کلی میتواند به شیوه های بسیار مختلفی بروز کند. یک کودک ممکن است ناراحت ، خجالتی یا منزوی باشد یا به راحتی به گریه بیفتد. همچنین ممکن است رفتارهای توأم با اضطراب ، تند مزاجی و خصومت از خود نشان دهد.
شاید احساس ناامنی کودک در تلاش برای سازگاری با اطراف یا ضعف در رسیدن به این موارد آشکار شود. او ممکن است به دلیل ترس از تنبیه شدن ، پذیرفته نشدن ، بی توجهی والدین و جدایی ، فشارهای زیادی را تحمل کند.
معمولا این دسته از کودکان از عادات عصبی مکرر نظیر مکیدن شست ، جویدن ناخن ، شب ادراری و حرکات ناگهانی غیرارادی رنج می برند. آنها به سختی با کودکان دیگر کنار می آیند ، مدام به پدر و مادر خود می چسبند ، در یک یا چندین مهارت ، ضعیف عمل می کنند و مهمتر از همه روابط نامساعدی با والدین خود دارند.چرا اثرات احساس ناامنی بسیار متنوع و گسترده اند؟ پاسخ این پرسش به طولانی بودن دوران خردسالی و ناتوانی و ضعف کودکان در این دوره مربوط است. این دوران به قدری طولانی است که ما نیز طی این روند آسیب می بینیم.
ما انسان ها به راحتی ناامید و سرخورده می شویم و به همین دلیل نسبت به خیلی چیزها احساس ناخوشایندی پیدا می کنیم. سپس اطمینان به خود و اطرافیانمان را از دست می دهیم و دیگر اطمینان خاطری برایمان باقی نمی ماند و در نهایت احساس نگرانی و ناامنی در ما رخنه می کند.
تنها والدینی که بتوانند حمایت خود را به فرزندشان نشان دهند میتوانند کم و بیش از گسترش چنین احساسی در کودک خود جلوگیری کنند. بی شک همه ی پدران و مادران از این موضوع اطلاع دارند. ولی باید توجه داشت که همه ی کودکان نمیتوانند از این فرصت استفاده کنند.
گاهی خواسته های والدین موجب میشود کودکان تحت فشارهای شدیدی قرار بگیرند. کودکان برخی اوقات والدین خود را عاشق و دوست داشتنی می بینند و گاهی نیز بی حوصله و عصبانی.
همیشه از کودکان انتظار داریم به والدین خود احترام بگذارند اما والدین به ندرت به فرزندان خود احترام می گذارند. گاهی آنها در کانون توجه پدران و مادران قرار می گیرند و گاهی نیز با غفلت آنها مواجه می شوند. کودکان به همین دلیل در صداقت پدر و مادر خود تردید می کنند.
به یاد داشته باشید که کودکان به دلیل ضعف و ناتوانی ذاتی ، به صداقت والدین خود بیشتر نیاز دارند و بدون کمک آنها نمیتوانند حس رضایت از خود را تجربه کنند. فقط والدین هستند که میتوانند در این زمینه به فرزندان خود کمک کنند. به عبارت دیگر امنیت کودکان کاملا در گروی توجه ویژه ی پدر و مادرهاست.
تنها کاری که میتوان برای دلگرم و مشتاق کردن کودکان برای رویارویی با زندگی انجام داد ، این است که بردباری بیشتری از خود نشان دهیم. صبر و بردباری نشانه ی بارز عشق پدر و مادر به کودک خود است.
علاقه به درک کودک و در اختیار گذاشتن آزادی عمل دلخواه کودک ، تنها در چارچوب صبر و شکیبایی امکان پذیر میشود. شاید برجسته ترین بخشی که میتوانیم در آن شکیبایی خود را به فرزندمان نشان دهیم ، حوزه ی فعالیت های مرتبط با رشد او باشد ( فعالیت هایی نظیر غذا دادن ، از شیر گرفتن ، آموزش دستشویی رفتن و...) به بیان دیگر ما باید از همان ابتدا نگرش درستی به این فعالیت ها داشته باشیم.
هرگونه تلاش برای رسیدن به نتایج فوری ، پسرفت روابط میان ما و آنها را در پی خواهد داشت. به طور کلی این گونه تلاش ها نشانگر اضطراب ماست ؛ اضطرابی که نه تنها با تقلید قابل انتقال است بلکه آنها تصور می کنند ما در مقابلشان قرار گرفته ایم و با آنها مخالفت می کنیم.
این بدین معنا نیست که مخالفت ، احساس کودک را به خطر می اندازد . آنها قطعا برای همسو شدن با زندگی به هدایت و راهنمایی نیاز دارند.
اغلب باید به کودکان گفت که چه کاری انجام دهند ، اما راه های بسیاری برای گفتن وجود دارد همان طور که روش های زیادی برای مخالفت کردن با آنها وجود دارد . در همه ی این موارد صبر و شکیبایی است که میتواند تاثیر گذار باشد.
منبع : کتاب الفبای مراقبت از کودک
احساس ناامنی در کودکان
ایجاد احساس امنیت در کودکانایجاد احساس امنیت در کودکان

ایجاد احساس امنیت در کودکان اطفال و کودکان نوپا محیط خانه و محیط های دیگری مانند مهدکودک را تشخیص می دهند. به همین دلیل بزرگسالان باید توجه بیشتری به این محیط ها داشته باشند. اطفال، اضطراب و نگرانی را حس می کنند. ایجاد احساس امنیت در کودکان


توانایی های مؤثر در ایجاد امنیت در کودکان – بخش اولتوانایی های مؤثر در ایجاد امنیت در کودکان – بخش اول

توانایی های مؤثر در ایجاد امنیت در کودکان – بخش اول کودک آنلاین: تقریباً از چهار سال و نیم تا هفت سالگی در نظر کودک همه‌چیز ممکن است. کودک در این سنین دربارۀ زندگی کنجکاوی می‌کند، جسور و بی‌باک است توانایی های مؤثر در ایجاد امنیت در کودکان – بخش اول


9 شیوه ایجاد امنیت عاطفی در روابط با فرزندان9 شیوه ایجاد امنیت عاطفی در روابط با فرزندان

9 شیوه ایجاد امنیت عاطفی در روابط با فرزندان موقع بروز اختلاف ، با مشکل پیش آمده بجنگید نه با فرزندتان . مراقب باشید کودکتان را تحقیر و سرزنش نکنید ( بدانید که بین (( این کابینت ها کثیف هستند )) و (( خیلی تنبل و بی عار هستی )) تفاوت زیادی وجود دارد!)


چهاراصل مهم برای ایجاد امنیت در کودکانچهاراصل مهم برای ایجاد امنیت در کودکان

چهاراصل مهم برای ایجاد امنیت در کودکان کودک آنلاین: برای ایجاد امنیت بیشتر خانواده‌ها و کودکان، راهکارهای معینی وجود دارد که در اینجا به چهاراصل که زیربنای تمام تلاش‌هایی است که والدین می‌توانند انجام دهند، اشاره می‌کنیم. چهاراصل مهم برای ایجاد امنیت در کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران