کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

2
استفاده از جدول برای تقویت رفتارهای مثبت کودک
استفاده از جدول برای تقویت رفتارهای مثبت کودک کودک آنلاین: استفاده از جدول روش دیگری برای تقویت رفتارهای مثبت است. بسیاری از کودکان به این روش خوب پاسخ می‌دهند، زیرا جدول، کنترل بصری رفتار و پیامدهای مثبت آن را برای کودک ممکن می‌سازد. کودکان می‌توانند در رسم، طراحی و نگهداری جدول و نظارت بر پاداش‌ها نقشی فعال داشته باشند. استفاده از جدول برای تقویت رفتارهای مثبت کودک

استفاده از جدول برای تقویت رفتارهای مثبت کودک
کودک آنلاین: استفاده از جدول روش دیگری برای تقویت رفتارهای مثبت است. بسیاری از کودکان به این روش خوب پاسخ می‌دهند، زیرا جدول، کنترل بصری رفتار و پیامدهای مثبت آن را برای کودک ممکن می‌سازد. کودکان می‌توانند در رسم، طراحی و نگهداری جدول و نظارت بر پاداش‌ها نقشی فعال داشته باشند.
روش‌های مختلفی برای طراحی جدول وجود دارد. این کار می‌تواند به‌سادگی چسباندن یک ستاره یا صورتی خندان در تقویم باشد. مثلاً هرروز که فرزند شما بعد از بازی، اسباب‌بازی‌هایش را جمع کند یا قبل از رسیدن اتوبوس مدرسه حاضر شود، یک ستاره یا یک تصویر خندان در تقویم بچسبانید.
می‌توانید جدول‌های دقیق‌تری نیز رسم کنید که دو تا چهار رفتار در آن قید شود. جدول صفحۀ زیر نمونه‌ای از یک جدول ساده است.

  مسواک زدن
 لباس پوشیدن صبحانه خوردن
 شنبه   
 یکشنبه   
 دوشنبه   
 سه شنبه   
 چهارشنبه   
 پنج شنبه   
 جمعه   

روزهای هفته به‌صورت عمودی و رفتارهای موردنظر به‌صورت افقی در جدول قیدشده است. بهتر است کودک در انتخاب رفتارهای مندرج در جدول به شما کمک کند. این فرصتی است تا دلیل اهمیت این رفتارها را برای کودک خود توضیح دهید. مشارکت کودک در تهیۀ جدول باعث می‌شود او نسبت به آن احساس مالکیت کند.
می‌توانید از کودک بخواهید برای رفتار مذکور نقاشی بکشد یا تصویری را که گویای آن رفتار باشد، از روزنامه جدا کند. به‌این‌ترتیب رفتارهای جدول را بهتر درک می‌کند و وادار می‌شود تا مشارکت فعالانه‌ای داشته باشد.
رفتارها باید به‌صورت مثبت در جدول نوشته شود. به یاد داشته باشید که شما می‌خواهید این رفتارها را تقویت کنید. اگر کودک شما در حاضر شدن برای رفتن به مدرسه مشکل دارد، می‌توانید کارهای لازم برای مدرسه رفتن را به چند بخش تقسیم کنید. مثلاً مسواک زدن، شستن دست و صورت، لباس پوشیدن ، صبحانه خوردن و آماده کردن کیف مدرسه.
اگر وقت خواب بین شما و فرزندتان برخوردی ایجاد می‌شود، می‌توانید این رفتارها را در جدول بگنجانید: جمع‌آوری اسباب‌بازی‌ها، پوشیدن پیژامه، مسواک زدن و شستن دست و صورت.
هرگاه یکی از رفتارهای مذکور را از کودک خود مشاهده کردید، علامتی در جدول بگذارید؛ ضربدر، عکس‌برگردان، ستاره، صورت‌های خندان یا هر چیزی که کودک شما دوست داشته باشد. اگر خود کودک این علائم را در جدول بچسباند، مشارکت او در این کار بیشتر خواهد شد. همیشه هنگام چسباندن علامت از رفتار او تمجید کنید.
حدنصابی تعیین کنید و درازای رسیدن به آن حدنصاب به کودک خود جایزه‌ای بدهید. جوایزی که هرروز دریافت می‌شوند نباید ارزش مادی (پول) داشته باشند. یک دسر مخصوص، پانزده دقیقه دیرتر خوابیدن یا زمان معینی که کودک بتواند با پدر و مادر تنها باشد ازجمله جوایزی هستند که می‌توانید به کودک خود بدهید.
می‌توانید به کمک فرزند خود فهرستی تهیه کنید و تعداد ستاره‌های لازم برای هر جایزه را مشخص کنید. مثلاً اگر چهار رفتار مختلف را در جدول ثبت کرده‌اید، فرزند شما باید در دو رفتار از میان چهار رفتار ستاره بگیرد تا دسر موردنظر را برایش تهیه کنید یا سه ستاره برای سه رفتار تا به کتاب دلخواهش دست پیدا کند و در صورتی مجاز خواهد بود 15 دقیقه دیرتر به رختخواب برود که برای هر چهار رفتار ثبت‌شده در جدول، ستاره بگیرد.
می‌توان یک جایزۀ ویژه هم برای آخر هفته در نظر گرفت. ستاره‌های لازم و فهرست جوایز ویژه را نیز مشخص کنید، مثل کرایه کردن فیلم ویدئویی دلخواه او، بازی با یکی از دوستان صمیمی، یک اسباب‌بازی کوچک، صرف نهار در رستوران یا بازی در پارک.
یک امتیاز مهم استفاده از جدول این است که شما می‌توانید به‌موازات تقویت رفتار کودک تعداد ستاره‌های لازم برای کسب یک جایزه را تغییر دهید. مثلاً اگر فکر می‌کنید فرزندتان باید عادت کند اسباب‌بازی‌هایش را جمع کند، در بدو امر، هر بار که او این کار را انجام دهد یک جایزۀ روزانه و اگر دو بار در هفته انجام دهد یک جایزۀ هفتگی برایش در نظر بگیرید. بعد که به‌مرور این رفتار بیشتر می‌شود، می‌توانید تعداد ستاره‌های لازم برای کسب جایزه را افزایش دهید و درنهایت جایزۀ روزانه را حذف کنید و فقط پاداش هفتگی را اجرا کنید.



هنگام استفاده از جدول نکات زیر را به خاطر داشته باشید.
•    حتماً جوایزی را تعیین کنید که موردعلاقۀ فرزندتان باشد.
•    دسترسی به جایزه را آسان کنید. اگر تصمیم دارید رفتاری را تقویت کنید که در هفته فقط یک یا دو بار انجام می‌شود، لزوم گرفتن پنج یا شش ستاره را برای کسب جایزه تعیین نکنید. درست است که کودک جایزۀ روزانه را به دست می‌آورد اما شاید نتواند جایزۀ هفتگی را به دست آورد و این باعث دلسردی شما و فرزندتان می‌شود و نمی‌توانید به هدفی که از طرح جدول در نظر داشته‌اید برسید.
•    جدول خود را محدود کنید. از همان ابتدا جدول را با پنج یا شش رفتار پر نکنید. چنین جدولی برای شما و کودکتان سنگین خواهد بود. به‌مرور که این رفتارها تغییر کند، می‌توانید موردی را حذف یا اضافه کنید.
•    با افزایش رفتار مثبت، حدنصاب ستاره‌ها را افزایش دهید. هدف از جدول، تقویت رفتار است طوری که تمجید صرف نیز آن را حفظ کند.
منبع: کلیدهای رفتار با کودک پنج‌ساله
استفاده از جدول برای تقویت رفتارهای مثبت کودک
16 نکته در رابطه با تقویت رفتارهای مثبت در کودک16 نکته در رابطه با تقویت رفتارهای مثبت در کودک

16 نکته در رابطه با تقویت رفتارهای مثبت در کودک 1 . مراقب باشید کاستی ها ، اشتباهات و نقصان ها ، ذهنتان را مشغول نکنند . عمدا به کارهای خوب و صحیح فرزندتان توجه کنید ( وقتی به یک رفتار مثبت توجه می کنید راحت تر می توانید برای آن اهمیت قائل شده تقویتش کنید. ) 16 نکته در رابطه با تقویت رفتارهای مثبت در کودک


تقویت رفتارهای مثبت کودک – بخش اولتقویت رفتارهای مثبت کودک – بخش اول

تقویت رفتارهای مثبت کودک بعضی از مردم باور دارند اگر شما بخواهید کسی بهتر کار کند، فقط باید از آنچه که او به اندازۀ کافی خوب انجام نمی‌دهد انتقاد کنید. اگرچه این روش گاهی پیشرفت جزئی به بار می‌آورد ولی نتیجۀ بلند مدت آن اغلب کاهش عزت نفس فرد و همچنین کم شدن انگیزۀ او برای بهتر انجام دادن کارهاست. تقویت رفتارهای مثبت کودک


آموزش رفتار خوب به کودکآموزش رفتار خوب به کودک

آموزش رفتار خوب به کودک کودک آنلاین: بهترین راه برای آموزش رفتارهای خوب به کودک این است که سرمشق او باشیم. با این کار دیگر نیازی نیست به کودک خود چیزی را آموزش دهید. اگر شما فردی خوش رفتار باشید، همۀ کاری که باید انجام دهید این است که خودتان باشید. فرزندتان به سادگی و از طریق تقلید یاد می گیرد که چون شما فردی خوش رفتار باشد.


راه های افزایش رفتار خوب در کودکانراه های افزایش رفتار خوب در کودکان

راه های افزایش رفتار خوب در کودکان آیا به یاد دارید که بستن بند کفش ها را به کودکی آموخته باشید. شما نخست به او نشان دادید که این کار را چگونه انجام دهد. سپس از او خواستید که برای نخستین بار این کار را امتحان کند. هنگامی که او مشغول این کار شد شما توجه و تشویق زیادی را نثار او کردید و او این رفتارهای شما را با تلاش جدی تری برای انجام این کار پاسخ داد. راه های افزایش رفتار خوب در کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران
    به کانال تلگرام کودک آنلاین بپیوندید