کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

7
پاسخ به سوالات کودکان درباره تولد و بارداری -قسمت اول
پاسخ به سوالات کودکان درباره تولد و بارداری -قسمت اول کودک شما دیر یا زود خواهد پرسید : (( نوزاد از کجا می آید؟)) ممکن است کودکتان شما را غافلگیر کند مثلا این سوال را در فروشگاه ، در خانه – وقتی بستگان به دیدن شما آمده اند- یا در استخر – وقتی که به دوست حامله ی شما نگاه میکند- بپرسد. پاسخ به سوالات کودکان درباره تولد و بارداری -قسمت اول

پاسخ به سوالات کودکان درباره تولد و بارداری -قمست اول
کودک شما دیر یا زود خواهد پرسید : (( نوزاد از کجا می آید؟)) ممکن است کودکتان شما را غافلگیر کند مثلا این سوال را در فروشگاه ، در خانه – وقتی بستگان به دیدن شما آمده اند- یا در استخر – وقتی که به دوست حامله ی شما نگاه میکند- بپرسد.
با توجه به نوع و ساختار روابط خانوادگی ، والدین می توانند از پاسخگویی طفره بروند و بگویند : (( برو از مادر ( یا پدرت ) بپرس)) ، ((هنوز برای فهمیدن این موضوع خیلی کوچک هستی)) یا (( وقتی بزرگتر شدی برایت توضیح میدهم )).اما پدرها و مادرها با این پاسخ ها پیامی غیرکلامی را منتقل میکنند که موضوع تولید مثل خارج از محدوده و تابو است.
شاید ترس والدین از پاسخگویی به کنجکاوی های کودکان از آنجا ناشی میشود که والدین پرسش کودک خود را از دیدگاه پیچیده ی یک فرد بزرگسال میبینند ( تمام مسائل مربوط به آموزش جنسی ، عشق ، بیماریهایی که از طریق جنسی منتقل میشود، بارداری ناخواسته ، درد زایمان و...)
علاوه بر آن والدین نگران این هستند که آیا فرزندشان آنقدر بزرگ شده است که بتواند اطلاعاتی را که در اختیارش قرار گرفته بدون سوء درک پردازش کند و حیرت زده نشود؟اغلب والدین بیش از حد از فرزندان خود مراقبت میکنند پاسخگویی سوالات آنها را به حداقل می رسانند و میکوشند که علاقه ی فرزند خود را به موضوع کم کنند.
بچه ها خیلی زود متوجه این بی میلی والدین میشوند.ممکن است پدر و مادر برای حفظ معصومیت کودکان ، به کلی موضوع را کنار بگذارند اما فرزندشان آن رابه حساب شرم و حیای پدر و مادر خود میگذارد.
گاهی اوقات هم والدین به خاطر ارزش ها و عقاید خود به صحبت با فرزندشان درباره ی جنسیت علاقه ای نشان نمیدهند.آنها پیش خود میگویند: (( اگر من این واقعیت ها را به او بگویم و او از این اطلاعات برای تجربه ی جنسی استفاده کند چه؟)) یا (( نکند فرزند من علاقه ی مرا نسبت به گفتگو در این باره چنین تعبیر کند که من رضایت داده ام وارد تجربیات جنسی زودهنگام و نامناسب شود؟))اما ترس والدین را میتوان با نتایج تحقیقات علمی ارزشمند کاهش داد.
ثابت شده است که ارائه دادن اطلاعات کودکانی که نسبت به کارکرد بدن خود و مسائل مربوط به جنسیت آگاهی دارند تمایل بیشتری برای به تاخیر انداختن آمیزش جنسی دارند و ترجیح میدهند که در سنین بالاتر به این امر بپردازند.
پس والدین میتوانند ترس های خود را کنار بگذارند و مطمئین باشند که به نفع بچه هاست اگر اطلاعات جنسی خود را از بزرگسالانی که به آنها علاقه دارند یعنی از والدین خود دریافت کنند.بچه ها به هرحال کنجکاوی خود را ارضا خواهند کرد و اطلاعات لازم را از منابعی مانند دوستان ، نشریات و تلویزیون بدست خواهند آورد.
آنها از تخیلات خود – که غالبا فرا واقعی نیز هست – استفاده خواهند کرد از این رو والدین باید آموزش جنسی کودکان را برای اطمینان از رشد سالم آنها تا بلوغ کامل رهبری کنند.
یکی از کلیدهای آموزش جنسی موفق این است که همواره به خاطر داشته باشید روند آموزشی فرزندتان تدریجی است و نباید همه ی جزئیات را یکجا در اختیار او قرار دهید. دانش و اطلاعات باید به صورت مستمر جمع شود و بارها تکرار گردد.درجه ی درک یک کودک ساده تر از یک بزرگسال است و او تنها میتواند مطالب عینی را درک کند.پدر و مادر میتوانند درباره ی مراحل رشد کودکان قضاوت کنند لذا با توجه به ارزیابی قدرت پردازش اطلاعات در کودک باید به سوال های او درباره ی واقعیت های حیات پاسخی مختصر داد.
در زیر چند پاسخ به پرسش های کودکان درباره ی نوزادان آمده است آنها را بخوانید و پاسخ هایی را که با آنها راحت تر هستید انتخاب کنید.البته میتوانید از خودتان هم چیزی به آن بیفزایید.
وقتی کودک زیر پنج سالی می پرسد: ((نوزاد از کجا می آید؟)) باید به او پاسخی ساده و کوتاه داد.برای ارضای کنجکاوی این بچه ها به حداکثر دو یا سه جمله نیاز است اما قبل از اینکه به او توضیح بدهید، ابتدا نسبت به مورد سوال کودک خود اطمینان کسب کنید.
سوال را برای خودتان و کودکتان تکرار کنید تا همه چیز روشن و شفاف باشد. به بیان دیگر ابتدا همیشه سوال کودک خود را به زبان دیگری بگویید.شما با اینکار مطمئین میشوید که به درستی سوال او را فهمیده اید.
((آن.سی.برنستاین)) در کتاب خویش به نام پرواز لک لک مصاحبه های خود را با کودکان درباره ی نظرات آنها نسبت به چگونگی به وجود آمدن نوزادان آورده است.به قول برنستاین عده ای از کودکان سه تا هفت ساله جغرافی دان هستند و فکر میکنند نوزادان از آغاز به همین صورت وجود داشته اند ، فقط باید به بیمارستان ، مغازه یا جاهای دیگر رفت و آنها را گرفت.
اگر بدانیم که کودکان در سنین مختلف چگونه فکر میکنند به سهولت میتوانیم به پرسش های آنها پاسخ های مناسب تری بدهیم.
مثالا والدین باید این نکته را روشن کنند که نوزاد را از بیمارستان نمیخرند بلکه پزشک ، پرستار یا ماما کمک میکند تا نوزاد از بدن مادر خارج شود.بسیاری از افراد به بچه ها می گویند که نوزاد در شکم مادر رشد میکند.
شاید منطقی به نظر برسد که بچه ، غذا ، شکم و رشد نوزاد را معادل هم بداند اما این اطلاعات غیردقیق و گیج کننده است و در آینده به سختی میتوان آن را اصلاح کرد.
مثال زیر فقط میتواند یک آغاز مناسب را برای شما و کودکتان نشان دهد.
دختر پنج ساله ای بعد از اینکه تمام روز خود را در مهد کودک گذرانده است به خانه می آید و میگوید: (( مامان ، نوزادان از کجا می آیند؟))
مادر: (( تو فکر میکنی از کجا می آیند؟))
دختر: (( مطمئین نیستم، شاید بیمارستان اما مربی ما دارد بچه دار میشود.))
مادر: ((نوزاد در جای مخصوصی از بدن مادرش رشد میکند تا آماده ی بیرون آمدن شود))
دختر: (( توی شکم ، نه؟))
مادر: (( نه ، جای مخصوص نوزاد (رحم) نام دارد))
میتوانید به کودکتان نشان دهید که رحم درست زیر ناف زن قرار دارد.
این توضیح بسیاری از کودکان پیش دبستانی را راضی میکند اما بعضی از آنها اطلاعات بیشتری می خواهند و باز هم درباره ی جزئیات آن از شما می پرسند. بعضی هم با اطلاعات کمتری راضی میشوند و موضوع را فراموش میکنند.
بسیاری از بچه ها توضیحات شما را تا چند روز به زبان خودشان تکرار میکنند و گاهی هم موقعیت های نامناسبی را برای اینکار انتخاب میکنند.به هرحال مادر و پدر بودن لذت های خاص خودش را هم دارد!
منبع:کتاب کلیدهای آموزش و مراقبت از سلامت جنسی در کودکان و نوجوانان
پاسخ به سوالات کودکان درباره تولد و بارداری -قسمت اول
پاسخ به سوالات کودکان درباره تولد و بارداری -قسمت دومپاسخ به سوالات کودکان درباره تولد و بارداری -قسمت دوم

پاسخ به سوالات کودکان درباره تولد و بارداری -قسمت دوم کودکان وقتی بزرگ‌تر می‌شوند، یعنی بین پنج‌تا هشت‌سالگی، ممکن است دیگر به دانستن محل رشد و نحوۀ بیرون آمدن نوزاد رضایت ندهند و نسبت به نحوۀ ورود نوزاد کنجکاوی کنند. پاسخ به سوالات کودکان درباره تولد و بارداری -قسمت دوم


پاسخ به سؤالات کودکان دربارۀ تولد و بارداری – قسمت سومپاسخ به سؤالات کودکان دربارۀ تولد و بارداری – قسمت سوم

پاسخ به سؤالات کودکان دربارۀ تولد و بارداری – قسمت سوم نوزاد چگونه بیرون می‌آید؟ کودک آنلاین: کودکان عقاید نادرست دربارۀ تولد دارند. منطقی‌ترین توضیح برای بیشتر بچه‌های کوچک این است که نوزاد به‌گونه‌ای از ناف مادرش بیرون می‌آید. مفهوم تولد حتی برای بچه‌های بزرگ‌تر نیز گیج‌کننده است. پاسخ به سؤالات کودکان دربارۀ تولد و بارداری – قسمت سوم


واکنش کودک اول در برابر تولد نوزاد جدیدواکنش کودک اول در برابر تولد نوزاد جدید

واکنش کودک اول در برابر تولد نوزاد جدید مهمترین واکنش و رفتار کودک در برابر تولد نوزاد برگشت به حالت بچگی است. پس روی به بیان ساده عبارت است از برگشت به رفتار و حالت نوزادی یا کوچکی است. این رفتار بچگانه که پس از تولد نوزاد بروز میکند نباید باعث تعجب و نگرانی والدین شود. واکنش کودک اول در برابر تولد نوزاد جدید


کنجکاوی کودک 3 تا 7 ساله درباره چگونگی متولد شدن بچهکنجکاوی کودک 3 تا 7 ساله درباره چگونگی متولد شدن بچه

کنجکاوی کودک 3 تا 7 ساله درباره چگونگی متولد شدن بچه پرسشی که از حدود 4 سالگی تا 6 و 7 سالگی ادامه پیدا می کند ، موضوع کنجکاوی کودک درباره ی این است که : (( بچه چگونه به وجود می آید؟)) ، (( تولید می شود؟)) و یا (( چگونه به دنیا می آید؟)) . در این زمینه پدر و مادر باید بسیار مراقب باشند که اطلاعاتی را که به فرزندشان می دهند آن ها را کمک کند. کنجکاوی کودک 3 تا 7 ساله درباره چگونگی متولد شدن بچه

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران