کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
ترس از رفتن به مدرسه در کودکان مضطرب
ترس از رفتن به مدرسه در کودکان مضطرب خودداری از رفتن به مدرسه یکی از رفتارهایی است که به سادگی نمیتوان تغییرش داد. اگرچه این رفتار معمولا با اضطراب جدایی در ارتباط است میتواند از رویدادهای ناخوشایندی سرچشمه گرفته باشد که در مدرسه موجب ترس میگردد ( هراس از مدرسه) . ترس از رفتن به مدرسه در کودکان مضطرب

ترس از رفتن به مدرسه در کودکان مضطرب
خودداری از رفتن به مدرسه یکی از رفتارهایی است که به سادگی نمیتوان تغییرش داد. اگرچه این رفتار معمولا با اضطراب جدایی در ارتباط است میتواند از رویدادهای ناخوشایندی سرچشمه گرفته باشد که در مدرسه موجب ترس میگردد ( هراس از مدرسه) .
دلیل به مدرسه نرفتن هر چه باشد کودک باید به مدرسه برگردد و با ترس هایش رو به رو شود. پدر و مادر میتوانند سعی کنند وضعی های ناراحت کننده در محیط مدرسه را برطرف سازند ( مثلا اگر کودک زورگویی در مدرسه فرزند شما را آزار می دهد میتوانید با مدیر مدرسه صحبت کنید) اما به هر حال کودک باید به مدرسه بازگردد.
غیبت های کوتاه
پس از یک دوره ی کوتاه غیبت غرقه سازی میتواند مفید باشد. کودک را به مدرسه می برید و از او انتظار دارید که در آنجا بماند و سپس در آخر روز شجاعت او را می ستایید.
غیبت های طولانی
درمان غیبت های طولانی به مراتب دشوارتر است. از آنجا که رفتن به مدرسه اجباری و تحصیل در جامعه ی ما بسیار ارزشمند است اغلب اوقات این مسئله موجب برخوردهای تند می شود.
پدر و مادرها هر روز صبح سعی میکنند فرزندشان را از در خانه بیرون ببرند اما موفق نمی شوند و عاقبت احساس سرخوردگی و تقصیر میکنند. وقتی نرفتن به مدرسه تثبیت میشود ممکن است هیچ پاداشی نتواند کودک را به شوق بیاورد.
در مورد غیبت های طولانی ، روش تشویق برای رو به رو شدن با وضعیت هراس آور را با روش تنبیه برای رو به رو نشدن ترکیب کنید. مثلا یکی از روش های تنبیهی این است که به کودک بفهمانید که اگر به مدرسه نرود باید تا آخرین ساعت مدرسه تنها در اتاق بدون اسباب بازی وسیله ی سرگرمی یا تلفن بنشیند.
یکی دیگر از روش های موثر تنبیهی این است که به او اجازه ندهید تلویزیون تماشا کند. هدف این نیست که کودک را مجازات کنید بلکه میخواهید شرایطی به وجود آورید که کودک به رو به رو شدن با وضعیت ترسناک ، مشتاق تر شود. در ضمن به یادداشته باشید که روش های تنبیهی وقتی کاملا موثر هستند که لحنتان آرام و فاقد احساسات باشد.
معلم خصوصی در منزل نگیرید. کودکی که معلم در خانه به او درس می دهد دلیل زیادی برای بازگشت به مدرسه ندارد چرا که غیبت از مدرسه بر نمرات او تاثیری نخواهد داشت و کودک از اضطراب رو به رو شدن با مورد ترس خود ( یعنی مدرسه ) رها می شود.
البته شما میتوانید در مرحله ی انتقالی از آموزگار بخواهید که در ساختمان مدرسه به او درس خصوصی بدهد تا بعد به کلاس بپیوندد. این روش به خصوص برای کودکانی که از کلاس های بزرگ و پرجمعیت مضطرب می شوند موثر است. اما توقع نداشته باشید که مدرسه این کار را برای شما انجام دهد خودتان برنامه ای طرح کنید که هم برای مدرسه ممکن باشد و هم نیاز های فرزندتان را برآورده کند.
پس از تعطیلات هم مشکلاتی پیش می آید. وقتی کودک برای مدتی طولانی مجبور نیست که با مورد ترس خود رو به رو شود آثار مثبت حساسیت زدایی به تدریج محو می شوند . به همین دلیل است که برای کودکانی که دوست ندارند به مدرسه بروند روز شنبه بدتر از روزهای دیگر به نظر می رسد.
شاید مفید باشد که در تعطیلات طولانی به خصوص تعطیلات تابستان فرزندتان را در فعالیت هایی شرکت دهید که در نزدیکی محل مدرسه اش باشد تا تاثیر منفی تعطیلات کمرنگ تر شود.حملات وحشت زدگی
نوجوانی که در مدرسه به حملات وحشت زدگی دچار میشود به کمک بیشتری نیاز دارد. وحشت زدگی ، اضطراب ناگهانی و شدیدی است که بی هیچ مقدمه یا محرک آشکاری بر شخص عارض میشود.
نشانه های این حالت شامل تپش قلب ، عرق کردن ، لرزیدن ، تنگی نفس ، احساس خفگی ، درد سینه ، حالت تهوع ، سرگیجه ، بی حسی یا سوزش ، احساس سرما یا گرمای شدید ، احساس توهم ، ترس از دیوانه شدن و ترس از مرگ است.
گمان می رود که این نشانه ها با رها شدن ناگهانی آدرنالین ( هورمون جنگ یا گریز ) در بدن پدید می آیند. این علایم هیچ گاه در کودکان خردسال دیده نشده است اما روز به روز در نوجوانان و جوانان بیشتر دیده می شود. اگر این حملات مرتب رخ دهند یا به قدری شدید باشند که مانع کارکرد طبیعی بشوند می گویند شخص دچار اختلال وحشت زدگی است.
نوجوانانی که به این مسئله دچارند معمولا از وضعیت هایی که در آنها دچار وحشت زدگی شده اند یا وضعیت های شبیه آنها اجتناب می کنند. تعجب آور نیست اگر افرادی که در مدرسه دچار حالت وحشت زدگی میشوند دیگر نخواهند به مدرسه بروند. برخی می توانند با استفاده از روش های آرامش بخش و گفت و گو های ذهنی سازگاری این حملات را پشت سر بگذارند.
یادآوری این نکات برای نوجوانان مفید است:
1.    وقتی حمله ی وحشت زدگی شروع می شود متوقف کردن آن تقریبا غیرممکن است پس با آن نجنگید.
2.    در مورد بیشتر افراد حمله به خودی خود پس از حدود نیم ساعت بر طرف میشود. ( با تمام شدن آدرنالین بدن).
3.    حملات وحشت زدگی به هیچ وجه کشنده نیستند.
4.    بدترین اتفاقی که ممکن است پیش بیاید این است که به قدری تنفس سریع بشود که شخص برای چند لحظه ای غش کند اما حتی این هم به ندرت رخ می دهد. اگر احساس سرگیجه می کنید بنشینید یا دراز بکشید.
5.    فقط به دلیل اینکه یک بار دچار حمله شده اید فکر نکنید که همه ی عمر مبتلا هستید. فقط درصد کمی از افرادی که یک بار به این حالت دچار شده اند مرتب گرفتار آن خواهند بود.
6.    ترک کردن مکانی که در آن دچار حمله شده اید کمکی به شما نمی کند و برعکس ممکن است موجب شود در آینده از آن شرایط فرار کنید. بهترین کار این است فقط صبر کنید تا حمله تمام بشود.
7.    حملات وحشت زدگی فقط در حالتی مزاحم شما هستند که خودتان اجازه دهید مانع کارتان بشوند.
8.    حملات وحشت زدگی جسمانی اند و علامت ضعف شخصیتی نیستند.
نوجوانانی که اغلب دچار حملات وحشت زدگی میشوند به داروهای ضدافسردگی خوب پاسخ می دهند. معمولا این داروها شدت حملات را کاهش می دهد و ممکن است به کلی آنها را برطرف کند.
البته این داروها شوق بازگشت به مدرسه یا مکان های مشابه دیگر را در نوجوان ایجاد نمی کند. تنها درمان فرار رو به رو شدن با وضعیت است. اگر با دارو مخالف هستید ارزش دارد که دست کم یک بار با پزشک مشورت کنید زیرا برخی وضعیت های پزشکی ( مثلا مشکلات تیروئید ) میتواند افرادی را که حتی سابقه ی اضطراب ندارند دچار حملات وحشت زدگی کند.
منبع : کتاب کلیدهای مقابله با اضطراب در کودکان و نوجوانان
ترس از رفتن به مدرسه در کودکان مضطرب
نحوه برخورد با کودکانی که از وضعیت مدرسه شکایت می کنندنحوه برخورد با کودکانی که از وضعیت مدرسه شکایت می کنند

نحوه برخورد با کودکانی که از وضعیت مدرسه شکایت می کنند اکثر کودکان مدرسه رفتن را دوست ندارند. آنها همیشه درباره ی تکالیف سخت ، مقررات مدرسه ، معلمان ، سوار شدن به اتوبوس ، همکلاسی ها یا تکالیف خانه دائما ابراز ناراحتی و گله و شکایت می کنند. احتمالا ناراحتی آنها به علت استرس زیادی است که در خانه به وجود می آید. نحوه برخورد با کودکانی که از وضعیت مدرسه شکایت می کنند


شروع مدرسه و اجتناب کودک از رفتن به مدرسهشروع مدرسه و اجتناب کودک از رفتن به مدرسه

شروع مدرسه و اجتناب کودک از رفتن به مدرسه اصولاً هر نوع تغییر و موقعیت جدید و ناشناخته اضطراب آور و گاهی ترس آور است و ورود به مدرسه یکی از این موارد است. خوشبختانه اکثر افراد سالم به سرعت با موقعیت جدید خو گرفته و اضطراب آنها برطرف می شود.


چگونگی رشد اضطراب در کودکانچگونگی رشد اضطراب در کودکان

چگونگی رشد اضطراب در کودکان کودک آنلاین: حدود 10 درصد اشخاص، به طور غیر عادی به هر نشانۀ خطری، حساس هستند. این ویژگی در کودکان، از 21 ماهگی قابل تشخیص است و در نتیجه به نظر می رسد که بخشی از خلق و خوی مادرزادی کودک باشد. چگونگی رشد اضطراب در کودکان


پرسش های کودکانه – میشه فردا مدرسه نرم؟پرسش های کودکانه – میشه فردا مدرسه نرم؟

پرسش های کودکانه – میشه فردا مدرسه نرم؟ اگر فرزندتان هر روز یا به دفعات از شما می خواهد که به مدرسه نرود و در خانه بماند، نشان دهندۀ آن است که او با موضوع مهمی درگیر است. پرسش های کودکانه – میشه فردا مدرسه نرم؟

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران