کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
سوالات کودکان – بخش دوم
سوالات کودکان هرچند امروزه افراد کمتری به‌طور دائم سیگار می‌کشند و سیگار کشیدن‌در بسیاری از اماکن عمومی‌ممنوع است ، اما کودکان هنوز هم مرتبا در تماس با افراد سیگاری هستند و میزان سیگار کشیدن نوجوانان‌در حال افزایش است. از آنجا که کودکان از سنین خردسالی یاد می‌گیرند سیگار یک ماده ی مخدر قانونی است که برای بدن زیان دارد ، پس قطعا پرسش هایی درباره ی آن می‌پرسند ، بخصوص اگر پدر یا مادر آنها سیگاری باشد. سوالات کودکان

سوالات کودکان – بخش دوم
چرا سیگار کشیدن بد است؟
چرا بعضی آدما سیگار می‌کشند؟ چرا تو سیگار می‌کشی؟ چرا بابابزرگ پیپ می‌کشه؟ سیگار کشیدن چه حسی به‌آدم میده؟ چرا سیگار کشیدنو ترک نمی‌کنی؟
هرچند امروزه افراد کمتری به‌طور دائم سیگار می‌کشند و سیگار کشیدن‌در بسیاری از اماکن عمومی‌ممنوع است ، اما کودکان هنوز هم مرتبا در تماس با افراد سیگاری هستند و میزان سیگار کشیدن نوجوانان‌در حال افزایش است. از آنجا که کودکان از سنین خردسالی یاد می‌گیرند سیگار یک ماده ی مخدر قانونی است که برای بدن زیان دارد ، پس قطعا پرسش هایی درباره ی آن می‌پرسند ، بخصوص اگر پدر یا مادر آنها سیگاری باشد.
ورای این پرسش چیست؟
امروزه ، هواداران نهضت ضد سیگار به‌خوبی سازماندهی شده اند و کودک شما از سنین خردسالی پیام هایی را در رابطه با مضر بودن سیگار برای سلامتی دریافت خواهد کرد. او همچنین به‌این نکته توجه خواهد کرد که علی رغم این مسأله ، باز هم افراد زیادی سیگار می‌کشند. اگر یکی از اعضای خانواده نیز سیگار بکشد ، کودک شما خیلی زود سردرگمی‌خود را در قبال مشاهده ی این تناقضات نشان خواهد داد.
رهنمودهایی برای پاسخ های شما
* حتی اگر خود شما سیگاری هستید ، باید خطراتی را که سیگار برای سلامتی شما و سایر کسانیکه دود سیگار شما را استنشاق می‌کنند دارد به‌کودکتان بگویید .
* سعی کنید قویا این پیام را به‌کودکتان بفهمانید که بهتر است هر قدر هم که دوستانش به‌او اصرار کنند ، هرگز سیگار کشیدن را شروع نکند. بر این نکته تاکید کنید که ترک سیگار پس از معتاد شدن به‌آن بسیار سخت است.
* بعید است کودکان زیر ده سال به‌سیگار کشیدن روی بیاورند. هرچند بعضی هایشان این کار را می‌کنند. اما بهتر است آنها را برای مقابله با فشار هم سن و سالهایشان ، که بدون شک در اولین سال های نوجوانی نمایان خواهد شد ، آماده کنید. آمارها نشان می‌دهد که متاسفانه میزان کشیدن سیگار در این سنین‌در حال افزایش است.
چه چیزهای دیگری لازم است بدانید
* سیگار ماده ی مخدر اعتیاد آوری است که قانونی است. اما در بعضی از کشورها فروختن سیگار به‌کودکان زیر شانزده سال غیرقانونی است.
* اگر شما سیگاری هستید ، باید در این باره که چرا سیگار می‌کشید صادق باشید . مثلا بگویید با اینکه می‌دانید سیگار برایتان زیان دارد اما چون احساس می‌کنید به‌شما آرامش می‌دهد و کمک می‌کند تا بهتر تمرکز کنید ، آن را می‌کشید.
سایر چیزهایی که ممکن است کودک بپرسد :
اگر کسی خواست مرا مجبور به‌کشیدن سیگار کند چه باید بکنم؟ اگر آدمها میدانند سیگار کشیدن بد است ، چرا سیگار می‌کشند؟ چرا من نمیتوانم سیگار بخرم؟ چرا عموحسن دوباره شروع به‌کشیدن سیگار کرده است؟
پاسخ برای سنین 2-4 سال : کودکان زیر چهار سال به‌ندرت پرسشی درباره ی سیگار کشیدن می‌پرسند ، اما اگر ببینند شخصی سیگار می‌کشد ممکن است کنجکاوی کنند. اگر یک کودک سه و نیم ساله ی دارای قدرت تشخیص ، این موضوع را پیش کشید ، پاسخ های خود را بر پایه ی مطالب ارائه شده برای دسته ی 4 تا 6 سال آماده کنید.
پاسخ برای سنین 4 – 6 سال: سیگار کشیدن همیشه برای آدم بد است. سیگار قلب و ریه های آدم را خراب می‌کند و به‌آدم های اطراف هم آسیب می‌رساند. ترک کردن سیگار برای افراد سیگاری کار سختی است ، پس بهتر است که آدم هیچوقت آن را شروع نکند.
پاسخ برای سنین 6 – 8 سال : وقتی آدم ها سیگار می‌کشند ، جرم دود سیگار وارد ریه ی آنها میشود و دیگر نمیتوانند به‌خوبی نفس بکشند. ممکن است برای همین بعضی از افراد سیگاری فکر کنند هیچوقت دچار این مشکل نخواهند شد.
اما ما می‌دانیم که سیگار کشیدن باعث سرطان ریه و سکته ی قلبی می‌شود و آدم های زیادی به‌علت این دو بیماری می‌میرند.

سوالات کودکان


سوالات کودکان

پاسخ برای سنین 8 – 11 سال : سیگار کشیدن هیچوقت و برای هیچکس کار خوبی نیست. سیگار باعث می‌شود ریه ها جرم بگیرند و خراب بشوند و این موجب بیماری های ریوی ، از جمله سرطان می‌شود که سالانه هزاران نفر را می‌کشد. سیگار همچنین باعث سکته ی قلبی میشود ، چون موجب میشود. شریان ها و وریدهای آدم سفت و تنگ شوند.
هر ساله هزاران نفر بر اثر بیماری های قلبی می‌میرند . از آنجا که سیگار کشیدن برای بچه ها خیلی ضرر دارد ،در اغلب کشورها خریدن سیگار برای افراد زیر شانزده سال غیرقانونی است . بهترین کار این است که هیچ وقت شروع به‌سیگار کشیدن نکنیم ، چون اعتیاد آور است ، یعنی بدن ما به‌نیکوتین که ماده ی مخدر داخل توتون است عادت می‌کند و باعث میشود همیشه به‌سیگار احساس نیاز کنیم و ترک آن برای ما سخت باشد.
اما بعضی ها ادعا میکنند به‌این علت سیگار می‌کشند که اعصاب آنها را آرام می‌کند و به‌آنها کمک میکند تا بهتر تمرکز کنند. خوشبختانه برخی افراد موفق به‌ترک سیگار می‌شوند. چون می‌دانند برایشان خیلی مضر است.
تنفس دود سیگار دیگران هم درست مثل سیگار کشیدن بد و زیان آور است و به‌آن سیگار کشیدن غیرمستقیم می‌گویند. بعضی نوجوان ها چون فکر می‌کنند سیگار کشیدن باعث میشود مثل آدم بزرگ ها به‌نظر برسند شروع به‌کشیدن سیگار می‌کنند ، اما این کار برای سلامتی مضر است.
مریض کردن خود ، نه کار (( با حالی )) است و نه باعث بزرگ شدن کسی میشود. اگر دوستانت به‌تو سیگار تعارف کردند . فقط بگو (( نه ، ممنون )) و از آنها دور شو . اگر آنها تو را مسخره کردند ، بگو احمق خودشان هستند که خود را به‌خطر می‌اندازند و مریض می‌کنند.
به‌یادداشته باش که سیگار کشیدن باعث میشود لباس و نفس فرد سیگاری بوی بسیار بدی بدهد و انگشتها و دندانهایش زردرنگ شود.
منبع : کتاب پرسشهای کودکانه و پاسخ آنها
سوالات کودکان
سوالات کودکان
سوالات کودکان – بخش اولسوالات کودکان – بخش اول

سوالات کودکان طلاق چیست؟ ؛ چرا تو و بابا دارید طلاق می گیرید؟ ؛ چرا نمیشه بازم با هم باشیم؟ ؛ آیا حتما باید طلاق بگیرید؟ ؛ بابا با تو بد بود؟ ؛ آیا میتوانم بازم بابا رو ببینم؟ سوالات کودکان


پاسخ به سوالات کودکان درباره تولد و بارداری -قسمت اولپاسخ به سوالات کودکان درباره تولد و بارداری -قسمت اول

پاسخ به سوالات کودکان درباره تولد و بارداری -قسمت اول کودک شما دیر یا زود خواهد پرسید : (( نوزاد از کجا می آید؟)) ممکن است کودکتان شما را غافلگیر کند مثلا این سوال را در فروشگاه ، در خانه – وقتی بستگان به دیدن شما آمده اند- یا در استخر – وقتی که به دوست حامله ی شما نگاه میکند- بپرسد. پاسخ به سوالات کودکان درباره تولد و بارداری -قسمت اول


پرسش های کودکانه – میشه امشب بیرون نرید؟پرسش های کودکانه – میشه امشب بیرون نرید؟

پرسش های کودکانه – میشه امشب بیرون نرید؟ کودک آنلاین: نانسی در مورد فرزند وسطی اش آلکس (شش ساله) می گوید: هر شب جمعه که می خواهیم با شوهرم دو نفری بیرون بریم، آلکس سرمان فیلم درمی آورد.


پرسش های کودکانه – چرا تقلب می کنی؟پرسش های کودکانه – چرا تقلب می کنی؟

پرسش های کودکانه – چرا تقلب می کنی؟ الیوت و دیانا ، والدین تاکر ( 5/5 ساله ) و ایزابل ( 7 ساله ) می گویند از وقتی این دو بچه بیدار می شوند تا زمانی که سر به بالشت می گذارند ، ما باید داورشان باشیم . الیوت با حالت درماندگی می گوید : (( آنها دائما یکدیگر را به تقلب ، دروغ گویی ، دزدی و زیر پا گذاشتن قوانین متهم می کنند. پرسش های کودکانه – چرا تقلب می کنی؟

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران