کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

1
استعداد موسیقی در کودکان
استعداد موسیقی در کودکان همه ی ما عاشق این هستیم که توانایی یا استعداد خاصی را در فرزندمان کشف کنیم. گاهی آنقدر محو این کار میشویم که آنچه را می بینیم به راحتی بزرگ می کنیم و پس از مدتی نیز متوجه میشویم اشتباه کرده ایم. استعداد موسیقی در کودکان

استعداد موسیقی در کودکان
همه ی ما عاشق این هستیم که توانایی یا استعداد خاصی را در فرزندمان کشف کنیم. گاهی آنقدر محو این کار میشویم که آنچه را می بینیم به راحتی بزرگ می کنیم و پس از مدتی نیز متوجه میشویم اشتباه کرده ایم.
توجیهی که در این باره وجود دارد ، آن است که می گوییم (( اگر استعداد فرزندمان را کشف نکنیم ، هرگز خودمان را در آینده نخواهیم بخشید.)) البته این حس می تواند نه ناشی از اشتیاق به ایجاد علاقه در کودک که برآیند نوعی حسادت ورزی به کودکان دوستان و اطرافیان ما باشد.
حقیقتی که در این موضوع نهفته آن است که اغلب افراد استعداد موسیقی دارند اما در این میان تنها عده ای خاص از توانایی خارق العاده ای در آن برخوردارند. در هر دو صورت میزان توانایی ، تضمینی برای ایجاد علاقه نیست.
وظیفه ی ما به عنوان پدر و مادر این است که به فرزندانمان کمک کنیم تا توانایی های خود را در چیزهایی که به آن علاقه دارند کشف کنند. تنها در این شرایط است که میتوانیم توقع داشته باشیم فرزندمان بیاموزد از چیزهایی که میتواند انجام دهد لذت ببرد.
یعنی ما نباید چندین سال از عمر کودک را تنها به منظور موفق کردن او در زمینه ی موسیقی صرف کنیم ، بلکه باید فرصت هایی را برای مواردی که کودک از آن لذت می برد اختصاص دهیم.
اصرار به کودک برای تمرین روزمره دردی را دوا نمی کند. همه ی کودکان در ابتدا جذب صدا و ریتم های موسیقی میشوند. زمانی که فرزندمان را برای فراگیری مهارت هایی در یک زمینه مجاب می کنیم ، قطعا او را از کشف فرصت ها و استعدادهای پنهانی که در وجودش هست محروم کرده ایم.
در بسیاری از موارد خرید یک آلت موسیقی نمادی از تحمیل خواسته ها و فشارهای والدین بر فرزندشان است.

برای اینکه فرزندمان را نسبت به موسیقی علاقه مند و فعال ببینیم میتوانیم از دو راه موثر استفاده کنیم :
1 . باید موسیقی را به عنوان تفریح و وسیله ای برای ابراز وجود تصویر کنیم.
2 . فرزندمان را مجبور نکنیم که موسیقی را بخشی از درس های خود تلقی کند.
کودکی که توانایی فراوانی در موسیقی دارد به دو دلیل فشارها و انتظارهای والدینش را راحت تر تحمل می کند : اولا از توانایی خود در این زمینه لذت می برد وثانیا از تشویق و تحسین اطرافیان خو به وجد می آید.
ولی در نظر داشته باشید که ممکن است فرزندتان در این راه فشارهای شدیدی را متحمل شود ؛ درست مانند کودکی که از ناراحتی گوارشی رنج می برد و یا پدر و مادر به زور به او غذا می دهند. در این شرایط مشخص است که کودک غذای خود پس می زند یا آن را بالا می آورد.
شاید کودکی که از این توانایی برخوردار است ، با مشکلات جدی دیگری رو به رو شود. مثلا ممکن است به دلیل ساعت های زیادی که تنها برای تمرین کردن سپری می کند به حس انزوا دچار شود. حتی ممکن است به دلیل کم شدن زمانی که با دوستان خود می گذراند ، رشد عاطفی و اجتماعی خود را از دست بدهد.
والدین باید به یاد داشته باشند که ضروری است علایق کودک را در زمینه های دیگر نیز شناسایی و تا حد ممکن در محیط های اجتماعی و تفریحی شبیه سازی کنند.
منبع : کتاب الفبای مراقبت از کودک
استعداد موسیقی در کودکان
سن آموزش موسیقی کودک چه زمانی است؟سن آموزش موسیقی کودک چه زمانی است؟

سن آموزش موسیقی کودک چه زمانی است؟ کودک آنلاین : موسیقی و آموزش آن به کودکان باعث تقویت و هماهنگی اندام‌ها با مغز و تقویت هوش کودکان می‌گردد به همین علت امروزه بسیاری از والدین دوست دارند کودکشان را از سنین پایین در کلاس‌های موسیقی ثبت‌نام کنند. سن آموزش موسیقی کودک چه زمانی است؟


بهره گیری از مزایای موسیقی برای نوزادان و کودکانبهره گیری از مزایای موسیقی برای نوزادان و کودکان

بهره گیری از مزایای موسیقی برای نوزادان و کودکان سی دی های موتسارت را کنار بگذارید زیرا صدای آواز شما در رشد کودک تاثیر بیشتری دارد. حتی اگر صدای آواز شما عالی نیست، برای گوش های کودک مثل موسیقی است. تجربه هایی که با هیجان همراه باشند تاثیر عمیقی روی مغز می گذارند.


اهمیت موسیقی برای کودکاناهمیت موسیقی برای کودکان

اهمیت موسیقی برای کودکان کودک از حدود 4 هفتگی متوجه می شود که صدا را از جلو می شنود و از پشت سر، در حالی که واقعاً در هیچ زمینۀ دیگری علامتی از آگاهی و شناخت را نشان نمی دهد. وقتی که به سه ماهگی میرسد به صداهای مختلف پاسخ مناسب می دهد.


بحث کردن والدین در مورد فیلم و موسیقی با کودکبحث کردن والدین در مورد فیلم و موسیقی با کودک

بحث کردن والدین در مورد فیلم و موسیقی با کودک کودکان وقتی تلویزیون تماشا می کنند، آرام می شوند و کنجکاوی خود را با دیدن فیلم های متعدد بروز می دهند، به آهنگ های مختلف گوش می کنند، چیزهای تازه در اینترنت پیدا می کنند و ساعت ها به بازی های ویدئویی مشغول می شوند تا عاقبت برنده شوند.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران