کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
درمان اختلال وسواسی – جبری کودکان (قسمت دوم)
درمان اختلال وسواسی : شرایط کودک را برایش توضیح دهید تا حالا شما سعی می‌کردید در حالی که کودک در مورد افکار ترسناک و داستان‌های عجیبش با شما صحبت می‌کند، آرامش خود را حفظ کنید و گوش دهید.

درمان اختلال وسواسی – جبری کودکان (قسمت دوم)
•    شرایط کودک را برایش توضیح دهید
تا حالا شما سعی می‌کردید در حالی که کودک در مورد افکار ترسناک و داستان‌های عجیبش با شما صحبت می‌کند، آرامش خود را حفظ کنید و گوش دهید. از این به بعد شما می‌توانید به او اطمینان دهید که بسیاری از کودکان چنین چیزهایی را تجربه می‌کنند. به او بگویید که مطمئنا در مدرسه بچه‌های دیگری هم هستند که چنین مسئله‌ای دارند اما هرگز در مورد آن با کسی صحبت نمی‌کنند.
سپس به کودک بگویید که این مسئله تقصیر او نیست بلکه گاهی اوقات مغز به طور غیر طبیعی عمل می‌کند و این مشکل را به وجود می‌آورد. وقتی چنین اتفاقی می‌افتد مغز به فکر کردن در یک موضوع خاص می‌چسبد، درست مثل سی‌دی یا نوار کاستی که گیر کرده و یک قطعۀ موسیقی مدام تکرار می‌شود.
 این درست مثل سکسکۀ مغزی است. مغز گاهی اصرار می‌کند که شما کارهایی انجام دهید که کمی عجیب است و ممکن است به شما بگوید که اگر این کار را انجام ندهید اتفاق بدی رخ می‌دهد.
سعی کنید کودک را از اختلالی که دارد، متمایز کنید. فهماندن این مطلب به کودک که او از اختلالی که به آن مبتلاست جدا می‌باشد، باعث می‌گردد که کودکتان احساس منفی نسبت به خود پیدا نکند و راحت‌تر بتواند با این افکار به مقابله بپردازد.
بدین منظور می‌توانید کودک را تشویق کنید که برای اختلال وسواسی – جبری یک اسم انتخاب کند. این کار موجب برونی کردن مشکل می‌شود و به کودک اطمینان می‌دهد که او و اختلال دو چیز جدا از هم هستند.
از این به بعد او می‌تواند بگوید:" آقای نگرانی مرا مجبور کرد که روزنامه را چند بار چک کنم " یا " صابونی مرا مجبور کرد دستهایم را چند بار بشویم." به کودک اطمینان دهید که شما و دکتر به او کمک می‌کنید که در مورد این مشکلات خوب فکر کند و تعیین کند که کدام افکار و اعمال مفید است و کدام بی‌فایده است.
شما می‌خواهید به کودکتان کمک کنید که تشخیص دهد به کدام خواسته‌های ذهنی توجه کند و کدام خواسته‌ها را نادیده بگیرد. به این منظور می‌توانید در مورد طرز کار دنیا و ملزومات آن به کودکتان مطالبی یاد دهید تا او بتواند تشخیص دهد که چه چیزی خطرناک و چه چیزی بی‌خطر است.
•    رها شدن از افکار وسواسی : مواجهه با شیء یا موقعیت ترسناک و جلوگیری از پاسخ
موفق‌ترین درمان برای افکار و اعمال وسواسی، مواجه کردن فرد با شیء یا موقعیت ترسناک است تا زمانی که او دیگر از آن موقعیت نترسد. منطق این روش پدیدۀ خوگیری است.
اجازه دهید یک مثال آشنا ارائه کنیم. تصور کنید که  امروز یک روز گرم تابستانی است و شما می‌خواهید به شنا بروید. شما به داخل استخر می‌پرید و از آب سرد استخر شوکه می‌شوید. با این حال، کم کم بدن شما به سردی آب عادت می‌کند و حتی احساس می‌کنید که آب گرم است. اتفاقی که افتاده این است که سیستم عصبی شما به دمای آب عادت کرده و دیگر احساس سردی نمی‌کنید. مواجه‌سازی در مورد ترس‌ها هم به همین طریق عمل می‌کند.
وقتی یک درمانگر روش مواجهه را به کار می‌گیرد، هدف نهایی او این است که کودک ترس‌های غیر منطقی خود را متوقف کند. درمانگر و کودک با هم کار می‌کنند تا سلسله مراتبی از 10-15 عمل یا تصوری را که پیوسته ترسناک‌تر می‌شود و کودک برای خوگیری با ترس‌هایش باید با آن‌ها مقابله کند، فراهم کنند.
قدم بعدی پس از درست کردن سلسله مراتب این است که به کودک یاد دهید که چطور ترس‌هایش را درجه‌بندی کند. یک ابزار مفید توسط ادوارد ولفه که استاد روانپزشکی دانشکده پزشکی دانشگاه تمپل بود، ایجاد شد. مقیاس او"مقیاس واحدهای ذهنی پریشانی" نام دارد.
این مقیاس، واحدهای ذهنی پریشانی را از طیف یک تا صد گزارش می‌کند. درمانگر ابتدا راجع به این که نمرۀ 100 به چه می‌تواند تعلق بگیرد صحبت می‌کند.
وقتی که سلسله مراتب ترس‌ها ایجاد شد و ترس‌ها بر مبنای مقیاس واحدهای ذهنی پریشانی درجه‌بندی شدند، درمانگر به تدریج کودک را با مواردی که از آن می‌ترسد، مواجه می‌کند. درمانگر با موردی که حداقل آشفتگی ذهنی معادل 50 واحد را به وجود می‌آورد، شروع می‌کند. سپس کار ادامه می‌یابد تا به موردی می‌رسد که 85 واحد آشفتگی ذهنی ایجاد می‌کند.
توجه کنید که آشفتگی بیش از اندازه بهتر از آشفتگی ناکافی است. او کودک را در همین سطح نگه می‌دارد تا این که به تدریج آشفتگی کمتر می‌شود. نترسید، ترس و آشفتگی کودک بالاخره کمتر می‌شود.
شاید کودک شما بخواهد برخی از روش‌های خود آرام‌سازی مانند تنفس عمیق را برای مقابله با این ترس‌ها به کار گیرد. با این حال مانند آب سرد ، کودک شما به تدریج با این ترس‌ها خو می‌گیرد و واحدهای ذهنی آشفتگی کاهش می‌یابند. اگر هر کدام از موارد بیش از 85 واحد ذهنی آشفتگی ایجاد کند، درمانگر باید به سطوح پایین‌تر فهرست برود و یک مورد که کمتر استرس‌زاست را انتخاب کند.
والدین می‌توانند به کودکان کمک کنند که آنچه را در طول درمان یاد می‌گیرند، در خانه تمرین کنند. نکتۀ مهم این است که کودک رفتارهایی را که از آن‌ها می‌ترسد، به طور روزانه تمرین کند. ما می‌خواهیم مسیر شلیک سلول‌های عصبی را تغییر دهیم و برای این کار به تعداد زیادی مواجهه احتیاج داریم . تمرین شما بستگی به ماهیت مشکل دارد. بر روی افکار وسواسی و رفتارهای اجباری همراه با آن‎ها کار کنید.
منبع: با کودک بدقلق و ناآرام چه کنیم؟

درمان اختلال وسواسی – جبری کودکان (قسمت اول)درمان اختلال وسواسی – جبری کودکان (قسمت اول)

درمان اختلال وسواسی – جبری کودکان : دو کار وجود دارد که شما به‌عنوان والدین باید انجام دهید. اول اینکه به‌کودک خود نزدیک شوید و وارد دنیای درونی او شوید تا بتوانید افکار او را بشناسید. دوم اینکه باید او را از بخش ترسناک دنیای افکار خود دور کنید


دلایل ایجاد کننده اختلال وسواسی – جبری در کودکاندلایل ایجاد کننده اختلال وسواسی – جبری در کودکان

دلایل ایجاد کننده اختلال وسواسی – جبری : در مورد افرادی که‌به اختلال وسواسی – جبری دچارند، الگوهای رفتاری ابتدایی که به‌طور طبیعی کنار گذاشته می‌شود، درنتیجۀ اشکال در این منطقه، فعال می‌شوند.


اختلال وسواسی – جبری کودکان (بخش اول)اختلال وسواسی – جبری کودکان (بخش اول)

اختلال وسواسی – جبری کودکان : در این اختلال ، افکار حالتِ تکرارشونده دارند. این افکار ذهن را به‌خود مشغول می‌کنند و به‌منظور دور نگه داشتن خطر احتمالی مدام تکرار می‌شوند.


اختلال دو قطبی در کودکان 7 تا 13 سالهاختلال دو قطبی در کودکان 7 تا 13 ساله

اختلال دو قطبی در کودکان 7 تا 13 ساله کودک آنلاین: اگر فرزند من و شما در حالی که برخی از اوقات حالات افسردگی را دارد و کسی است که بدون تمایل به فعالیت یا غالب اوقات غم و اندوه دارد اما به یک باره از این حال بیرون می آید و برای مدتی سرحال و شاد و زنده درگیر فعالیت بسیار می شود

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران