کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
کمک به کودک برای آموختن واژگان عاطفی
کمک به کودک برای آموختن واژگان عاطفی کودک آنلاین: البته هیچ کودکی تمام مدت آرامش بخش و با توجه نیست، اما بی تردید برخی کودکان همدلی بیشتری دارند. پژوهش های اخیر نکتۀ مفیدی را در این باره یافته اند: کودکانی که همدل تر هستند، معمولاً سواد عاطفی بیشتری دارند.

کمک به کودک برای آموختن واژگان عاطفی
کودک آنلاین: البته هیچ کودکی تمام مدت آرامش بخش و با توجه نیست، اما بی تردید برخی کودکان همدلی بیشتری دارند. پژوهش های اخیر نکتۀ مفیدی را در این باره یافته اند: کودکانی که همدل تر هستند، معمولاً سواد عاطفی بیشتری دارند.
به عبارت دیگر، این کودکان می فهمند چگونه حالات عاطفی خود و دیگران را تشخیص دهند و بیان کنند. فعالیت هایی که در پی می آیند به کودکان کمک می کنند تا واژگان عاطفی بیشتری بیاموزند و در نتیجه مهارت بیشتری در تشخیص احساس های دیگران پیدا کنند.
1- سؤال های احساسی بپرسید.
برای نمونه (ناراحت، مضطرب، نگران) به نظر می رسی یا انگار دوستت واقعاً (غمگین، عصبانی، ناراحت) است، به نظر تو چه چیزی اذیتش کرده؟ پس از آنکه فرزندتان با کلمات عاطفی آشنا شد، مرتب از او بپرسید: چه احساسی داری؟ یا به نظر تو او چه احساسی دارد؟
2- الفبای احساسی تان را بگویید.
جین بروثر هم مادر است و هم یک مدیر آموزشی؛ او هر شب بازی نشاط بخشی را با فرزندش انجام می دهد. او می گوید: ما الفبا را با یکدیگر تکرار می کنیم و برای هر یک از حروف، کلمه ای احساسی که با آن حرف آغاز می شود، پیدا می کنیم.
برای نمونه آ مثل آرام، ب مثل بی حوصله، پ مثل پر توجه. می توانید این بازی را بیازمایید.
3- هنگام غذا خوردن با احساس باشید.
این فعالیت به اعضای خانواده کمک می کند با یکدیگر گفتگو کنند و در ضمن یاد بگیرند احساساتشان را ابراز کنند. دست کم هفته ای یک بار ضمن غذا خوردن دربارۀ احساس هایی که هر یک از افراد خانواده داشته اند، حرف بزنید.
می توانید هر احساسی، مثلاً سرافراز، را در نظر بگیرید و بپرسید: سرافرازترین لحظه تان طی هفتۀ گذشته چه بوده است؟ سپس هر کس به نوبت تجربه اش را بیان می کند: این هفته وقتی احساس سرافرازی کردم که ... .4- کارت های احساس درست کنید.
با مقوا کارت هایی درست کنید و بر هر یک اسامی متداول ترین عواطف را بنویسید. با چند نام شروع کنید و پس از آنکه این کلمات یاد گرفته شدند، به تدریج به آنها اضافه کنید. برای کودکان بسیار خردسال فقط شش عاطفۀ بنیادی را که عبارتند از شادی، غم، خشم، تعجب، ترس و نفرت در نظر بگیرید.
سپس به کودکتان کمک کنید تا عکس هایی را در مجله یا برنامه های رایانه ای پیدا کند که نشانگر آن عواطف است. آن عکس را به کار مربوط بچسبانید. سپس هر کارت عکس دار را به فرزندتان نشان دهید و از او بخواهید آن احساس را حدس بزند.
پس از مدتی می توانید نام احساس را به فرزندتان بگویید و از او بخواهید آن حالت را با چهره یا حرکاتش نشان دهد و یا دربارۀ وقتی که آن احساس را تجربه کرده است، حرف بزند.
کودکان بزرگتر می توانند فهرست بسیار گسترده ای از واژگان عاطفی داشته باشند. هر هفته بنابر سن و گنجایش یادگیری کودکتان، چند کارت جدید درست کنید.
طی هفته ضمن بازی و استفاده از این کارت ها به کودکتان کمک کنید تا واژگان عاطفی بیشتری بیاموزد. برای نمونه، می توانید یک عاطفه را نام ببرید و از فرزندتان بخواهید کلمات متعارف یا متضاد آن را بگوید. یا یک عاطفه را نام ببرید و از او بپرسید چه نشانه هایی در چهره، بدن و رفتار نشانگر این عاطفه هستند.
منبع: کلیدهای پرورش هوش اخلاقی در کودکان و نوجوانان
کمک به کودک برای آموختن واژگان عاطفی
گفتن دوستت ندارم کودک به والدینگفتن دوستت ندارم کودک به والدین

گفتن دوستت ندارم کودک به والدین کودک آنلاین: وقتی کودک از دست مادرش عصبانی می شود فریاد می زند و می گوید که دیگر مادرش را دوست ندارد. مثلاً وقتی مادر به کودکش اجازه نمی دهد بیرون برود یا دوستانش را به خانه بیاورد یا چیزی را که می خواهد به او نمی دهد، کودک عصبانی می شود و این جمله را به مادرش می گوید.


نکاتی در مورد گفتن دوستت دارم به کودکنکاتی در مورد گفتن دوستت دارم به کودک

نکاتی در مورد گفتن دوستت دارم به کودک - مهم ترین نکته این است که یادتان باشد این جملۀ دوستت دارم را مرتب به زبان بیاورید. (گفتن دوستت دارم مثل رفتن به دندانپزشکی نیست که سالی دو بار کافی باشد). نکاتی در مورد گفتن دوستت دارم به کودک


رشد و پرورش عاطفی کودک – از تولد تا 3 سالگیرشد و پرورش عاطفی کودک – از تولد تا 3 سالگی

رشد و پرورش عاطفی کودک – از تولد تا 3 سالگی زندگی انسان مملو از عواطف گوناگون است ، عواطفی که در زندگی انسان اثر خارق العاده و عمیقی دارند و در بروز رفتارها و عکس العمل های مختلف در فرد موثر هستند. حالات عاطفی در کودکان با بزرگسالان تفاوت بسیاری دارد ، ارزیابی و شناخت تفاوت بین عواطف کودکان و بزرگسالان مثمر ثمر می باشد. رشد و پرورش عاطفی کودک – از تولد تا 3 سالگی


رشد عاطفی کودک سه‌سالهرشد عاطفی کودک سه‌ساله

رشد عاطفی کودک سه‌ساله کودک آنلاین: سه‌سالگی دورۀ دلپذیر و شادی برانگیزی است. کودکان بعد از طی دورۀ دوساله‌های سرکش و پرجوش‌وخروش، تبدیل به سه‌ساله‌هایی دوست‌داشتنی و مشتاق، خوشایند و دلپذیر می‌شوند. رشد عاطفی کودک سه‌ساله

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران