کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
خشم کودکان – بخش سوم
خشم کودکان والدین عزیز، این طرز برخورد با کودکان را همیشه به‌راحتی نمی‌توان پذیرفت. اجازۀ ابراز خشم کلامی را به‌کودک دادن ممکن‌است سهل‌گیرانه به‌نظر آید. اما درواقع چنین نیست.

خشم کودکان – بخشِ سوم
•    اجازه دهید فرزندتان خشمش را با کلمات ابراز کند
والدین عزیز، این طرز برخورد با کودکان را همیشه به‌راحتی نمی‌توان پذیرفت. اجازۀ ابراز خشم کلامی را به‌کودک دادن ممکن‌است سهل‌گیرانه به‌نظر آید. اما درواقع چنین نیست.
به‌خاطر داشته باشید که کودکان شما در هر سنی که باشند به‌طور طبیعی خشم خود را به‌طور ناپخته ابراز می‌کنند. شما صرفاً با عصبانی شدن از دست آنها و مجبور کردن‌شان به‌این که از خالی کردن خشم‌شان دست بردارند نمی‌توانید به‌آنها بیاموزید که خشم خود را از راه‌های بالغانه بیان کنند. اگر این کار را بکنید خشم آنها را سرکوب کرده‌اید و حاصل آن هم رفتار انفعالی – تهاجمی خواهد بود.
چنانچه می‌خواهید به‌فرزندان‌تان بیاموزید که به‌طرزی بالغانه با خشم خود برخورد کنند، باید به‌آنها اجازه دهید تا با کلام خود، هرچقدر هم که ناخوشایند باشد، خشم‌شان را بیان کنند.
به‌آنها اجازه دهید کلمات خشمگین بر زبان برانند، آنگاه می‌توانید آنها را از پله‌های نردبان خشم بالا ببرید. به‌خاطر داشته باشید که همۀ خشم چه با زبان و چه با رفتار باید بیرون بیاید. اگر اجازه ندهید که با زبان بیرون بیاید، با رفتار انفعالی – تهاجمی بیرون خواهد زد.
وقتی فرزند شما با خشم صحبت می‌کند الزاماً به‌این معنی نیست که بی‌ادب و بی‌تربیت شده است. برای اینکه بفهمید او باادب است یا نه از خودتان بپرسید اکثر اوقات طرز برخورد فرزندم نسبت به‌اقتدار من چگونه است؟
اکثر کودکان 90 درصد اوقات با احترام رفتار می‌کنند. اگر این امر در مورد فرزند شما صادق است، و حالا او بر سر یک واقعۀ مشخص عصبانی شده و خشم خود را با کلمات بیان می‌کند، این دقیقاً همان چیزی است که می‌خواهید اتفاق بیفتد. زیرا به‌محض اینکه احساسات خشمگینانۀ فرزندتان بیرون ریخته شد، شما در موقعیتی عالی قرار می‌گیرید تا او را تربیت کنید.ممکن‌است بگویید این غیرمنصفانه نیست که از من انتظار داشته باشید خوشحال باشم که دخترم خشم خود را با کلام ابراز می‌کند و بعد خودم را کنترل کنم؟
ما قبول داریم که این کار آسانی نیست، اما شما با این رفتار، خودتان را وادار می‌کنید که بالغ و پخته شوید. و خود و خانواده‌تان را از برخی از بدترین مشکلات زندگی در آینده نجات می‌دهید.
اما کودکانی که اکثر اوقات بدزبانی می‌کنند و حتی اگر از واقعۀ خاصی آشفته نشده باشند خشم خود را به‌زبان می‌آورند چه؟ درست است:
برخی از کودکان و نوجوانان از بیان خشم برای سوءاستفاده از والدین استفاده می‌کنند و این قابل قبول نیست. سخنان خشماگینی که برای منظور خاصی ادا شده‌اند تا دیگران را آشفته و آزرده کنند نادرست بوده و باید نفی شوند.
با این گونه کلمات مانند هر بدرفتاری دیگری برخورد کنید. اما هنگام اصلاح فرزندتان عامل اصلی تربیت والدین را در نظر داشته باشید: مهربان اما قاطع باشید. این شاید گیج کننده باشد اما اگر به‌فرزندتان اجازه دهید که وقتی از واقعۀ خاصی ناراحت است خشمش را به‌صورت کلمات بروز دهد، فرصتی در اختیار شما قرار می‌گیرد تا او را تربیت کنید.
وقتی فرزندتان با کلامش خشم خود را بیان می‌کند حتما خودتان را کنترل کنید. البته اگر فرزندتان بدون هیچ دلیل واضحی خشمش را سر شما خالی می‌کند یا صرفاً میخواهد از شما سوء استفاده کند، رفتارش غیرقابل قبول بوده و باید مانند هر نوع بدرفتاری دیگر با او برخورد شود.
اما حتی در مورد ابراز خشم‌های غیرقابل قبول از تنبیه مناسب استفاده کنید و خشم‌تان را سر فرزندتان خالی نکنید. همیشه مهربان ولی قاطع بمانید.•    زمانی برای تربیت کردن
به‌خاطر داشته باشید، وقتی کودکی به‌طور عادی گهگاه از دست شما عصبانی می‌شود او نیز احتیاج به‌تربیت شدن دارد. بنابراین تا زمانی که هر دوی شما آرام نشده‌اید و احساس خوبی پیدا نکرده‌اید، تربیت او را شروع نکنید.
اما بیش از حد صبر نکنید، در این صورت دیگر نمی‌توانید براساس اتفاقی که افتاده حرفتان را پیش ببرید. به‌محض اینکه آرام شدید، هر دو بنشینید و سه کار انجام بدهید. هریک از این کارها به‌فرزندتان کمک می‌کند تا به‌طرز مثبتی با خشم خود مواجه شود:
1- به‌او بگویید که خیال ندارید محکومش کنید. خصوصاً اگر فرزند شما در برابر صاحبان قدرت خیلی مطیع باشد ممکن‌است از کاری که انجام داده احساس گناه کند. تا زمانی که شما مطمئنش نکرده‌اید که محکومش نمی‌کنید، شاید او دوباره خشم خود را ابراز نکند؛ و اگر دیگر هرگز خشمش را ابراز نکند شما از این فرصت برخوردار نخواهید شد که کمکش کنید تا از نردبان خشم بالا برود.
بخشی از تربیت کودک در این است که کاری کنید تا او بداند شما او را به‌عنوان یک شخص می‌پذیرید و همیشه می‌خواهید بدانید او چه احساسی دارد، چه احساس غم چه شادی یا خشم.
2- کارهای درستی را که فرزندتان انجام داده به‌او یادآور شوید. مثلاً می‌توانید بگویید تو گذاشتی من از عصبانیتت مطلع شوم و این خوب است. تو خشمت را سر برادر کوچکترت خالی نکردی، تو چیزی را به‌طرف دیوار پرت نکردی، تو آمدی و به‌من گفتی که عصبانی هستی.
هرکار صحیحی را که او انجام داده ذکر کنید. هربار که کودکی خشمش را با کلمات به‌شما ابراز می‌کند کارهای صحیحی هم انجام داده و از کارهای غلطی هم اجتناب کرده است.
3- به‌فرزندتان کمک کنید تا یک پله از نردبان خشم بالا برود. هدف این است که دختر یا پسر خود را به‌سمت راه‌های مثبت‌ترِ ابراز خشم بکشانید. این مستلزم این است که به‌جای منع کودک از او درخواست کنید. به‌جای اینکه بگویید: دیگه هرگز منو اینطور صدا نکن؛ بگویید پسرم از این به‌بعد لطفاً منو اینطور صدا نکن، باشه؟
البته، این تضمین نمی‌کند که او دیگر هرگز کاری را که از او درخواست کرده‌اید که نکند، انجام ندهد. اما تضمین می‌کند که وقتی به‌اندازۀ کافی پخته و بالغ شد این گام را بردارد. این شاید فردای آن روز باشد یا هفته‌ها یا ماهها بعد.
منبع: 5 زبان عشق کودکان
خشم کودکان
خشم کودکان – بخش اولخشم کودکان – بخش اول

خشم کودکان خشم دردسرسازترین احساس در زندگی خانوادگی است. خشم می‌تواند باعث کشمکش زن و شوهر شود و بدرفتاری کلامی و بدنی نسبت به‌کودکان را در پی داشته باشد. ریشۀ اکثر مشکلات جامعه، خشمی است که درست با آن برخورد نشده است.


خشم کودکان – بخش دومخشم کودکان – بخش دوم

خشم کودکان فقط یک دوره از زندگی است که رفتار انفعالی – تهاجمی در آن عادی است: اوایل نوجوانی و بلوغ یعنی وقتی کودک به‌سن سیزده یا چهارده سالگی می‌رسد و تنها در صورتی میتوان این رفتار را عادی دانست که سبب آسیب به‌هیچ کسی نشود.


خشم خفیف کودکان – قسمت اولخشم خفیف کودکان – قسمت اول

خشم خفیف کودکان بعضی از کودکان برای این که توجه دیگران را جلب کنند ، یا خواسته ی خود مانند اسباب بازی یا غذای دلخواه خود را به دست آورند ، به خشم و عصبانیت و پرخاشگری متوسل میشوند تا والدین یا دیگران را تسلیم خواسته ی خود کنند. خشم خفیف کودکان


خشم شدید کودکان – قسمت دومخشم شدید کودکان – قسمت دوم

خشم شدید کودکان به کودکی که دچار خشم شدید شده است باید دلداری دهید تا احساس امنیت و اعتماد کند. برای این منظور : خشم شدید کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران