کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
تاکتیک تشویق کودکان – قسمتِ اول
تاکتیک تشویق کودکان : تشویق کردن یعنی انجام کاری که با کمک اون کار، رفتار مناسب در فرزندمون بیشتر بشه. در واقع، تشویق کردن نوعی آگاهی دادنه. با تشویق کردن به‌بچه‌هامون آگاهی می‌دهیم که این کار خوب است.

تاکتیک تشویق کودکان
تشویق کردن یعنی انجام کاری که با کمک اون کار، رفتار مناسب در فرزندمون بیشتر بشه. در واقع، تشویق کردن نوعی آگاهی دادنه. با تشویق کردن به‌بچه‌هامون آگاهی می‌دهیم که این کار خوب است. یعنی آگاهی می‌دهیم که چه کاری خوبه تا اونها اون کار رو بیشتر انجام بدن. یکی از ساده‌ترین و عام‌ترین شیوه‌ها یا روشهای تشویق، توجه مثبته.
تکنیک توجه مثبت، یعنی توجه کردن و لبخند زدن همیشه کافی نیس. چون گاهی بچه‌ها به‌خوبی متوجه لبخند و روی خوش ما نمی‌شن. برای بهتر شدن کیفیت کار، می‌تونین از تکنیک بیان خوشحالی استفاده کنین. اینطوری:
پدر: پسرم، این کار تو منو خوشحال کرد.
در واقع بیان خوشحالی پدر باعث تشویق فرزندش میشه و بهتر بهشون نشون میده که پدر از این کار پسرش خوشحاله. اما موضوع به‌همین سادگی نیس. چطور؟ چون با این توضیح، این سؤال پیش می‌آد که آیا هرچه بیشتر گاز بدیم، اتومبیل بیشتر جلو میره؟ آیا توجه مثبت بیشتر و بیشتر، با خوشحالی و روی خوش بیشتر و بیشتر، یعنی درس‌خوندن بیشتروبیشتر؟
در اینجا دو نکته وجود داره. به نمایش دقت کنین:
بچه: بابا نمره بیست گرفتم.
بابا: وای خدای من، تو نمره بیست گرفتی، آفرین.
پدر بچه را به‌هوا می‌اندازد با هیجان و احساس خیلی زیاد.
بچه می‌ترسد.نکتۀ اول اینه که تشویق زیاد مثل گاز دادن زیاد در رانندگیه. اگر خیلی گاز بدیم، ممکنه تصادف کنیم. ممکنه به‌هاطر تشویق زیاد، از درس خوندن زده بشه. اگر فرزندمون رو خیلی به‌موضوعی، مثل درس خوندن تشویق کنیم، تصادف می‌کنه. البته تصادف که نه، درواقع از درس زده میشه.
اگر خیلی گاز بدیم، به‌کنکور نرسیده، موتورش می‌سوزه. پس همونطور که در رانندگی، گاز دادن هنر نیس، توجه مثبت و با احساس زیاد در تشویق فرزندمون هم هنر نیس. و اما نکتۀ دوم:
بچه رو به‌پدر: بابا نمره خوب گرفتم.
بابا در حال روزنامه خواندن: آفرین
بچه: بیست شدم
پدر: آفرین
بچه: بابا نمره خیلی خوبیه
پدر دست به‌زیر مبل برده یک جایزه بزرگ و گران بیرون می‌آورد و به‌بچه میدهد.
گران بود، اما تشویق خوبی نبود، چرا؟ چون به‌بچه آگاهی نداد که این کار (درس خواندن) خوب است. در اینجا اشارۀ مستقیمی به‌اینکه درس خوندن خوبه و داره تشویق میشه، نشد. شاید برخی معتقد باشن که آفرین گفتن به‌خودی خود این آگاهی رو به‌بچه‌ها میده. اما ما معتقدیم مسافر کوچولوها با این روش متوجه این منظور نمی‌شن. اونها باید واضحاً بفهمن که به‌چه کاری تشویق شدن.
منبع: تکنیک‌های فرزندپروری
تاکتیک تشویق کودکان
تاکتیک تشویق کودکان – قسمتِ دومتاکتیک تشویق کودکان – قسمتِ دوم

تاکتیک تشویق کودکان : به‌این تکنیکی که الآن توضیح میدیم، میگن تکنیک تشویق توصیفی. اسم تکنیک‌ها مهمه. اونهارو به‌خاطر بسپارین. چون بعداً برای همفکری با دوست یا همسرتون باید اسم تکنیک رو بگین تا بفهمه الآن باید چیکار کنه.


تشویق کودکانتشویق کودکان

تشویق کودکان : بیاید در خانه‌هایمان به طرز دیگری رفتار کنیم ، اجازه دهید که بفهمیم کودکان علاوه بر نیاز به غذا و سرپناه ، لباس و اسباب‌بازی به تأیید عملکرد مثبت و صحیحشان نیز نیازمند هستند. معمولاً تمام دنیا عملکرد اشتباهشان را با فریاد به آن‌ها گوشزد می‌کند اما این وظیفه ماست که خصلت‌های خوب آن‌ها را ستایش کنیم و این ازهر امتیازی برای آن‌ها بالاتر است. تشویق کودکان


تاکتیک تنبیه کودکان – قسمت اولتاکتیک تنبیه کودکان – قسمت اول

تاکتیک تنبیه کودکان : تنبیه چیه؟ تنبیه کاریه که جلو رفتار بد رو می‌گیره. یک تنبیه خوب تو بازی فرزندپروری تنبیهیه که قوانین بازی فرزندپروری توش رعایت بشه. یعنی چی؟ یعنی امنیت فرزند رو خراب نکنه.


تشویق کردن بی اندازه کودکتشویق کردن بی اندازه کودک

تشویق کردن بی اندازه کودک کودک آنلاین: بسیاری از والدین فکر می کنند که تشویق کردن یکی از روش های خوب تربیتی برای کودکان است. وقتی کودک را تشویق می کنید، احساس خوبی نسبت به خودش پیدا می کند و سعی می کند که شما را دوباره خوشحال کند. تشویق کردن بی اندازه کودک

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران