کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
کندن مو در کودکان
کندن مو در کودکان گاهی یک کودک فعال موهایش را وسیله ای برای کسب انرژی بیشتر می یابد و به آنها چنگ میزند ، دور انگشتش می پیچد یا آنها را از سرش می کند. چیزی که به شکل یک مشغولیت بدون ضرر آغاز میشود گاهی به عادتی تاسف بارتر به نام تریکولومانیا می انجامد. کندن مو در کودکان

کندن مو در کودکان
گاهی یک کودک فعال موهایش را وسیله ای برای کسب انرژی بیشتر می یابد و به آنها چنگ میزند ، دور انگشتش می پیچد یا آنها را از سرش می کند. چیزی که به شکل یک مشغولیت بدون ضرر آغاز میشود گاهی به عادتی تاسف بارتر به نام تریکولومانیا می انجامد.
با پزشک خود مشورت کنید :
با پزشک مشورت کنید تا بیماری هایی را که ممکن است برانگیزنده ی این عادت باشند تشخیص دهد. اگر کودک بیش از حد فعال است ممکن است درمان مناسب کاهش فعالیت های روزمره ی او باشد.
کسب آرامش تدریجی را آموزش دهید :
آموختن کسب آرامش اولین گام در شکستن حلقه ی هر عمل عادتی است. گاهی یک کودک در مواقعی که آرامش دارد موهایش را می کند یا به دور انگشتانش می پیچد. اگر کودک شما اینچنین است آموزش کسب آرامش به او کمکی نخواهد کرد.
در کودک آگاهی ایجاد کنید :
اگر این عادت به صورت یک فعالیت مکرر در آمده است ممکن است کودک از انجام آن آگاه نباشد. او باید از عملی که گریبان گیرش است بیاموزد آگاه باشد و به آن توجه کند.
به عادت اشاره کنید. از کودک بخواهید در حالی که خود را در آینه نگاه می کند با موهایش بازی کند. سپس یک دسته را آن قدر بکشد تا از پوست سر جدا شوند. به او نشان دهید که دقیقا چه میکند و چطور به نظر می رسد.
اثرات را بررسی کنید.کودک را مجبور کنید تا موهای سرش را بررسی کند و مناطق طاس یا کم مو را مشاهده کند یا اگر مناطق بدون مو در عقب هستند از پشت سرش عکس بگیرید. موهایش را با موهای مدل های یک مجله مقایسه کنید.
فهرستی تهیه کنید. کودک شما کجا و چه موقع موهایش را می کند؟ در آن موقع چکار می کند؟ بدین ترتیب موقعیت هایی را که این عادت بیشتر از همیشه رخ می دهد جدا کنید و فهرست کنید.
عادت را تغییر دهید :
اوقات وقت گذراندن کودک را بررسی کنید و بکوشید آن را بهبود بخشید. هنگامی که چند روزی را با او می گذرانید به ایجاد تغییرات اقدام کنید. دست های کودک را از پیرامون صورتش دور نگه دارید. در مراحل اولیه باید او را مشغول کنید. مثلا میتوانید او را با یک بازی خاص سرگرم کنید یا برای بازی کردن به بیرون بفرستید.
در سایر مواقع میتوانید دست هایش را با یک تکه خمیر یک توپ کوچک یا یک کارت بازی مشغول نگه دارید. وقتی مطالعه می کند یا در حال تماشای تلویزیون است از او بخواهید بر روی دستهایش بنشیند. او را تشویق کنید تا در حال مطالعه یک مداد در دست بگیرد.
یک کلاه به او بدهید. اجازه دهید کودک یک یا چند کلاه متفاوت را انتخاب کند و هرگاه در خانه دچار وسوسه کندن موهایش شد یکی از آنها را به سر بگذارد.
موهایش را کوتاه کنید. با کوتاه کردن مو ، چنگ زدن به موها را مشکل تر کنید.برای دختران با یک گیره ی سر موها را ثابت کنید و یا با دم اسبی کردن موهای کودک علاوه بر پوشاندن مناطقی که موهایش کم شده است میل کودک به کشیدن موها را کاهش دهید.
کودک را سرگرم کنید. دقت کنید هنگامی که در حال نظارت و یا تقویت تلاش او برای مقاومت در برابر میل به کندن موهایش هستید به اندازه ی کافی فعالیت سازنده و سرگرم کننده برای او داشته باشید.
عمل کودک را تصحیح کنید. اگر کودک موهایش را می کند صدایش کنید و از او بخواهید این عمل را متوقف سازد دستش را مشت کند و برای چند دقیقه همان طور محکم نگه دارد.در صورت امکان قبل از آنکه دستش به موهایش برسد دستش را بگیرید.
تحسین کنید و پاداش دهید :
تنها راه ترک دادن این عادت ، نظارت ، مداخله و تقویت است. به ویژه هنگامی که طرف شما یک کودک خردسال باشد.
کودک را تحسین کنید.وقتی برای دور نگاه داشتن دست هایش از موها خود را مشغول به کاری میکند با سخاوت تمام او را تحسین کنید. وقتی در حال مطالعه مدادی به دست می گیرد معیار خوبی برای بررسی تلاش او در ترک این عادت است.
به کودک پاداش دهید . از جوایز کوچک شروع کنید تا به تدریج با ترک کامل عادت هدیه ی باارزش و چشمگیری به کودک بدهید.در مراحل اولیه ده دقیقه بدون مو کندن برای دریافت یک جایزه کافی است. به تدریج این زمان را طولانی تر کنید تا هنگامی که دست به موهایش نبرده است با او بازی کنید برایش داستان بخوانید یا بگذارید تلویزیون تماشا کند.
با عکس هایی که گرفته اید موفقیت کودک را نظارت کنید. طول موهای سر و اندازه ی نواحی طاس را در عکس ها مقایسه کنید. بردن یک دختر کوچک به آرایشگاه زنانه یکی از بهترین اقدامات برای اصلاحات آخر محسوب می شود.
منبع : کتاب چگونه با کودکم رفتار کنم
کندن مو در کودکان

ناخن جویدن کودکناخن جویدن کودک

ناخن جویدن کودک کودک آنلاین: مردم همیشه ناخن جویدن را به عادت های عصبی ربط می دهند. گرچه این اظهار نظر می تواند درست باشد، اما به دلیل این سطحی نگری نکات مهم بسیاری در این عادت بی توضیح باقی می ماند. ناخن جویدن کودک


مکیدن انگشت در کودکان مکیدن انگشت در کودکان

مکیدن انگشت در کودکان مکیدن عمل غریزی است که از دوران جنینی آغاز می‌شود . در تصاویر مشاهده‌شده جنین انسان در حال مکیدن انگشت شست خود می‌باشد . این مسئله به نوزاد تازه متولدشده این امکان را می‌دهد تا برای ادامه بقای خود بدون هیچ‌گونه آموزشی از پستان مادر شیر بنوشند . مکیدن انگشت در کودکان


اختلال تیک کودکاناختلال تیک کودکان

اختلال تیک کودکان تیک عبارت است از حرکات یا صداهای غیرارادی ، سریع ، ناگهانی ، ناموزون ، تکراری و کلیشه ای که فرد مبتلا تقریبا در مقابل آن نمیتواند مقاومت کند اما با اراده میتواند آنها را برای مدتی کنترل کند. اختلال تیک کودکان


گاز گرفتن کودکگاز گرفتن کودک

گاز گرفتن کودک کودک آنلاین: با کودکی که گاز می گیرد چه باید کرد؟ آیا متقابلاً او را گاز بگیریم؟ در واقع بسیاری از والدین این سؤال را مطرح می‌سازند. گاز گرفتن کودک

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران