کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
داشتن کودکان اهل ریسک – بخش چهارم
کودکان اهل ریسک با استفاده از شیوه‌های معقول و حساب شده، طرح پرسش، ارائه ایده‌های نو و یافتن حوزه‌های جدید را تشویق نمایید. ضمناً کودکان باید زندگی را رویدادی ببینند که پر از حادثه است و مسیری نیست که با دنباله‌روی و پیروی از کسی به‌انجام برسد.

داشتن کودکان اهل ریسک – بخش چهارم
•    توصیه‌هایی که کودکان را ترغیب می‌کنند به‌جای ترس از ناشناخته‌ها، به‌استقبال آنها بروند
1- با استفاده از شیوه‌های معقول و حساب شده، طرح پرسش، ارائه ایده‌های نو و یافتن حوزه‌های جدید را تشویق نمایید.
ضمناً کودکان باید زندگی را رویدادی ببینند که پر از حادثه است و مسیری نیست که با دنباله‌روی و پیروی از کسی به‌انجام برسد. در دنیای امروز کاملاً ضروری است تا کودکان خود را از خطرات واقعی که وجود دارند آگاه نماییم، به‌گونه‌ای که در برخورد با مشکلات کاملاً هوشیارانه عمل نمایند. بدیهی است اگر تمام دنیا را نحس و شوم و خطرناک ببینند، ممکن‌است زیاده از حد احتیاط نمایند.
در هر جامعه‌ای خطرات واقعی و حوادث متعددی وجود دارد. اما کودکی که از دنیای ناشناخته‌ها بترسد، هرگز قادر نخواهد بود مهارتهای لازم را برای برخورد با خطرات به‌دست آورد و قدرت تشخیص شرایط خطرناک از حوادث جدید و جالب توجه را کسب نخواهد کرد.
همۀ غریبه‌ها بد نیستند و اگر ما هیچ‌وقت با یک فرد غریبه صحبت نکنیم، بدیهی است که هرگز نمی‌توانیم با افراد جدید آشنا شویم. بدیهی است باید همیشه یک نفر آدم مسئول، مراقب بچه‌های خیلی کوچک باشد، اما کم‌کم که این بچه‌ها بزرگ می‌شوند، باید آنها را تشویق کرد تا بتوانند شرایط خطرناک را خودشان تشخیص دهند، زیرا نمی‌توانند در هر لحظه تحت مراقبت باشند و در عین حال به‌زندگی خود ادامه دهند.
اگر به‌کودکان یادآوری کنیم که هم باید جانب احتیاط را رعایت نمایند و هم به‌استعدادهای خودشان اعتماد کنند، حتی زمانی که نسبت به‌مسئله‌ای تردید دارند و تشویق شوند که مطالب جدید را آزمایش کنند، میتوان امیدوار بود که بچه‌های ما انسانهای خلاق بار بیایند. درغیر اینصورت افرادی ترسو خواهند بود که برای تشخیص موارد عادی و خطرناک هرگز نمی‌توانند به‌خودشان اعتماد کنند.
2- کودکان را تشویق کنید تا غذاهای جدید را امتحان نمایند و سعی کنند تا غذاهای مختلفی را که خود شما دوست ندارید، تهیه نمایند.
چرا باید بچه‌های شما از کلم بدشان بیاید، فقط به‌این دلیل که با سلیقۀ شخصی شما سازگار نیست؟ تا وقتی بچه‌ها خیلی کوچک هستند، انواع غذاها را برایشان بپزید و آنها را با غذاهای مختلف آشنا کنید تا برای انتخاب غذا گزینه‌های متعددی داشته باشند.
بسیاری از افراد تمام عمر فقط از چند غذای خاص استفاده می‌کنند، زیرا وقتی کوچک بوده‌اند فقط همان غذاها را خورده‌اند. انسانهای خلاق کسانی هستند که در زندگی اختیار انتخاب دارند. برای کسانی که عملاً همه چیزی را می‌توانند میل کنند و علاقه‌مندند کاری را که هرگز قبلاً تجربه نکرده‌اند، آزمایش کنند زندگی خیلی لذت‌بخش تر است.
3- سعی کنید تا بچه‌ها هرچه بیشتر عبادتگاه‌های مختلف را ببینند.
کودکان را با افکار بزرگترین متفکرین مذهبی همه جهان و تمام تاریخ بشر آشنا کنید. هیچ‌کس نباید انحصار افکار مذهبی را در دست خود داشته باشد. تبعیت از دستورات مسیحیت تعارضی ندارد که انسان آموزشهای محمد (ص)، موسی (ع) یا بودا را مطالعه نماید.
کودکان باید با تمام عقاید مذهبی آشنا شوند و سپس خود بهترین را انتخاب نمایند. حتی اگر بخواهند روی یک عقیدۀ خاص باقی بمانند، بازهم اشکالی ندارد که با عقاید دیگران نیز آشنا شوند. انسانهای توانمند، به‌جای اینکه فقط به‌دیدگاههایی که در خانواده خود شنیده‌اند پایبند باشند، دیدگاه خود را انتخاب می‌کنند.
ما می‌خواهیم کودکان برای خودشان فکر کنند و رفتارشان با دیگران براساس یک سری اصول اخلاقی باشد که به‌آنها باور داشته باشند.
آنها را تشویق کنید به‌جای اینکه مانند آدم آهنی خود را ملزم بدانند که باورهای خانوادگی را که نسل به‌نسل داشته‌اند رعایت کنند، خودشان فرآیند فکری – اخلاقی خود را مشخص کنند.
منبع: چگونه فرزندانی خلاق داشته باشیم؟
کودکان اهل ریسک

داشتن کودکان اهل ریسک – بخش سومداشتن کودکان اهل ریسک – بخش سوم

کودکان اهل ریسک اگر دارایی‌های خود را عامل آرامش و امنیت می‌دانید، اشتباه می‌کنید. با این حال منظور ما از امنیت غالباً پول، خانه، شغل، مدرک و یا همسری است که این ویژگیها را داشته باشد. اینها عوامل بیرونی هستند و نمی‌توانند آرامش برای کسی فراهم کنند.


داشتن کودکان اهل ریسک – بخش دومداشتن کودکان اهل ریسک – بخش دوم

کودکان اهل ریسک نکتۀ مهم در اینجا تفاوتی است که بین شکست در یک کار و انسان شکست‌خورده وجود دارد. هیچ فردی شکست خورده نیست. هر فردی به‌دلیل زنده بودنش دارای ارزش ذاتی و عزت و شرف است. کودکان اهل ریسک


داشتن کودکان اهل ریسک - بخش اولداشتن کودکان اهل ریسک - بخش اول

کودکان اهل ریسک هر چیزی که حس می‌کنید، فکر می‌کنید، می‌بینید و لمس می‌کنید، دایماً در حال تغییر است. سؤال مهمی که باید از خود بپرسید این نیست که آیا تغییررا دوست دارید یا خیر. چرا که تغییر بدون توجه به‌نظر شما ادامه خواهد یافت.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران